Az Oroszok elleni szankciók és törekvések. Mi lehet ennek a nem várt következménye?
Kezdetben voltak az enyhébb, később már a durvább szankciók- és az USA még ennél is többet akar(t), gazdasági/kereskedelmi karantént, és már le akarják választani a pénzügyi rendszerről is az Oroszokat.
Az Oroszoknak viszont meglepően gyorsan (? legalábbis a felkészületlen EU politikusok számára) sikerült a negatív hatásokból többnyire pozitív fordulatokat elérni. Nem szigetelődtek el. A BRICS kiállt mellettük. Főleg Kína- persze nem teljesen önzetlenül... Dél- Amerika nem foglalkozik a baráti tanácsokkal, kérésekkel, jelentős haditechnikai megrendeléseket Arab országoktól... ÉS lassan lassan ezt kezdik felfogni az EU-ban is. Talán. De csak marginálisan, és lehet hogy túl későn.
Ennek az egész helyzetnek, miszerint lényegében az USA el akarja szigetelni Oroszországot, és ebbe mögé állt az EU és a NATO, van- lehet egy eléggé "meredek" végkifejlete is.
Kérdés, hogy ez a csúnya Oroszokat elszigetelősdi nem csaphat e a visszájára?
Mégpedig, hogy saját magát szigeteli el a Nyugat. Gazdaságilag, politikailag, kereskedelmileg. Zárlat. Blokád. Kicsit mint a Kubai. Nem mert Ő a Nyugat, hanem mert Ő a NATO. Túl sok kirobbantott konfliktussal és háborúval. És "speciális" USA érdekkel.
Ennek érdekében az Oroszoknak persze nemcsak a BRICS tagországait, de Dél-Amerikát, Afrikát, Ázsiát, és az Arab országokat is meg kell győznie. Lényegében az egész NATON kívüli világot.
Teoretikusan, ez akár sikerülhet is, ha lépésenként hajtják végre.
Kezdőd(hetne) ez az egész a BRICS és egyéb hozzájuk csatlakozó ország által létrehozandó új katonai tömbbel. (Erről már volt szó korábban.) Vagy akár a Sanghaji Együttműködési Szervezet-tel, vagy akár a kettő kombinációjával... Mert úgy tűnik, az Oroszok egész jól elvannak a Nyugat nélkül. Ha pedig ők elvannak, akkor lehet hozzájuk csatlakozni is. És egy új, a Nyugat nélküli kapcsolatrendszert lehetne létrehozni. Esetleg úgy, hogy aki akar-tud, az kiválik a NATO-ból, és akkor rá nem vonatkozik az elszigetelés/embargó...
Ez ebben az esetben akár egy új ENSZ-t is jelenthetne, aminek a biztonsági tanácsában nem lennének túlreprezentálva a NATO országok. Mert a NATO tagországok népessége összehasonlítva egyenként Kínával és Indiával? És a NATO tagországok népessége összehasonlítva összességében azokéval akiknek a tyúkszemére léptek?
Mindez valószínűleg szép lassan következhetne be.- Néhány év alatt. Talán lassabban, vagy gyorsabban. Látva a mostani eseményeket ki tudja...
"A félelem az ami megvadítja az embereket" - Nílus gyöngye c. film
Látszólag ez a kereskedelmi kapcsolatok miatt főleg Kínának nem lenne érdeke, de kisebb nagyobb mértékben mindenki másra is igaz, sem Indiának, Brazíliának... De eljöhet az az időpont, amikor nagy - és őket követve a kisebb- államok azt mondják, hogy a NATO országok kizárásával (amit azok mondhatni egy ma "divatos" szóval reverz saját maguk hajtanának végre) többet nyernek mint veszítenek. Az egymással kötött kereskedelmi, tudományos, technikai, védelmi és egyéb kapcsolatok elegendőek arra hogy a nyugat nélkül is meglegyenek és fejlődjenek. Esély arra hogy az USA önként visszafizesse az államadósságát úgy sincs. Az EU pedig túlságosan össze van vele minden módon (néha ennek mértéke már szinte irracionálisnak is tűnik)
Hát ez nagyon nem lenne vicces. Mert ugye ott lenne egy hatalmas hadipotenciállal rendelkező tömb, a NATO. Mit is tehetne?
Lényegében az atomháborún kívül?
Arról nem is beszélve hogy mi is a ló rossz oldalán ülnénk.
És ez borítaná a sakktáblát, de rendesen.