- A Patriot PAC-3 a nem kiszámítható, ballisztikus pályán közlekedő, manőverező, a légvédelemnek igen kevés időt hagyó Iszkander ellen valószínűleg kevés. Ha mégis ér valamit, akkor is csak kis távolságon belül és korlátozott megsemmisítési valószínűséggel (pedig élből két rakétát indítanak célonként 4,02 másodperc különbséggel). Egy 320 kg-os rakéta nem képes csodákra. A PAC-3 hatótávolsága ballisztikus cél ellen a marketing adat szerint is 20 km, a PAC-3 MSE-é 35 km úgy hogy kinematikailag messze nem javult ennyit a rakéta. Tehát csak pontvédelemre jó, arra is mérsékelten. Nem véletlen, hogy a Lockheed Martin is inkább a THAAD-ot ajánlgatja olyan vevőknek, akik komolyan gondolják a rakéta védelmet. Egy Iszkander ellen is korlátozott a megsemmisítési valószínűség, de ha az oroszok több rakétát indítanak egy célra, akkor meglehetősen nagy az esélye hogy legalább egy átjut.
- Robotrepülők ellen szintén nem ideális fegyver. A fűnívóban közlekedő, hatótávolsági tartalékuk miatt akármilyen irányból támadni képes, akár egyszerre több irányból érkező robotrepülők ellen már pusztán az is korlátozza a PAC-3 képességeit, hogy az AN-MPQ-65 radar 110-120 fokos szöget fog be. Forgatni ugyan lehet, de csiga lassúsággal és ha nincs egy másik radar, ami felderítse acélt, akkor nem fogják tudni hogy merre forgassák. Ezért kiegészítő kényszermegoldásként egy AN-MPQ-64-es Sentinel radart is hozzá szoktak csapni az üteghez, ami amúgy alapból nem része annak. Viszont a AN-MPQ-64 a kis radarkeresztmetszetű, alacsony magasságú robotrepülő célokat csak korlátozott távolságból tudja felderíteni. Jó esetben 15-25 km-ről. A rendszernek szüksége van arra, hogy az AN-MPQ-65-öt is a célra forgassák, ami viszonylag lassan megy. Tehát a sok tűzkész rakéta ellenére könnyen túlterhelhető több irányú támadással. Erre találta ki a Lockheed Martin, hogy majd lesz (most még nincs) a MEADS légvédelmi trendszerben PAC-3 indítási lehetőség MEADS 360 fokos radar használatával. A gond csak az hogy lengyelek nem MEADS, hanem Patriot PAC-3, vagy PAC-3 MSE rendszert vesznek.
- Bármilyen rakétával lövöldöznek is az oroszok a PAC-3 korlátozott hatótávolsága azt jelenti, hogy az oroszok napestig eregethetik a rakétáikat az adott PAC-3 üteg hatótávolságán kívülről, mert jó pár típussal rendelkeznek, amelyekkel ezt meg lehet tenni. Még 25 Pac-3 MSE üteg is csak az ország területének 30 %-át fedi le, tehát az oroszok bőven tudnak olyan helyet találni, ahonnan lövöldözhetnek. A műholdjaik miatt (na meg a radarok sugárzása miatt) pontosan fogják tudni hol vannak a Patriotok.
- Szu-34 ellen szintén lehetnek a lengyeleknek gondjaik, hiszen a PAC-3 gyártása 1999 óta folyik és a Szu-34 zavaró rendszerének fejlesztésekor már tervezési alap volt. Mire a lengyelek hadrendbe állítják addigra majdnem negyed százados lesz a rendszer, tehát van abban igazság hogy elavult. Attól még, hogy aktív radaros a rakéta, nem válik zavarhatatlanná.
- Mig-31 röhögve röpköd a PAC-3 15 km-es maximális hatómagassága fölött, de a Tu-22M3, Szu-30, Szu-34, Szu-35 is tud rakétákkal terhelten is olyan magasan repülni, ahol már jelentősen csökken a PAC-3 amúgy sem túl nagy hatótávolsága. Meg persze tudnak fűnívóban is közlekedni.
A PAC-3-at ütegenként 300-400 millióért vesztegetik az amcsik (főleg attól függően hogy hány indítót/rakétát kér hozzá a vevő). Egy rakéta pőre ára 4 millió körül van (kb. duplája az AMRAAM-nak), ha a jenki hadsereg szerzi be, de a lengyelek felé vélhetően vastagabban fog a cerka. Borzasztó drága rendszer ahhoz képest, hogy csak pontvédelemre képes meglehetősen korlátozott hatótávolsággal és korlátozott szögtartományban. A lengyelek majdnem 8 milliárd dolcsit fognak fizetni a hírek szerint. Ebbe kb. 18-25 üteg férhet bele. Ezzel a lehetséges célpontok egy részét tudják csak védeni. Ha pedig a látószög problémáját védett pontonként több üteg telepítésével oldják meg (vagy több radart vesznek), akkor a védhető pontok száma tovább csökken.
Valóban inkább politikai döntésről van szó, sem mint ésszerűről. Rengeteg pénzt elköltenek, de az oroszokkal szemben nem fogják tudni megvédeni magukat.
Arról nem is beszélve, hogy az oroszoknak vannak egyéb fegyvereik is a légierő gépein, a robotrepülőkön és az Iszkandereken kívül.
Az oroszoknak mesze kevesebbe kerültek a Kalinyingrádba telepített Iszkanderek, mint a lengyeleknek a Patriotok.