http://karpathir.com/2017/07/17/2-milliard-dollar-ment-el-az-amerikai-lobbira/
"Petro Porosenkónak kedvezett, Julija Timosenkónak már kevésbé vált előnyére az amerikai lobbi.
Volodimir Volja kijevi politológus szerint az ukrán politikusok rendre amerikai lobbihoz folyamodnak egyes kérdésekben, olykor belpolitikai súlyuk megerősítése érdekében is. Volja úgy tudja, az elmúlt három évben az ukrán politikusok legalább kétmilliárd dollárt költöttek ilyesfajta lobbira, merthogy az amerikai képviselők, magas beosztású és nagy befolyású ottani vezetők nem ingyen nyilatkoznak meg Ukrajna-ügyekben.
Igenis ára van, ha Ukrajna megsegítéséről beszélnek, vagy ha amerikai viziteket terveznek ukrán politikusoknak..."
Ebből a hírből több nagyon fontos következtetés is levonható.
1.) - A kis szorgalmas Ukránok. Ezzel kiérdemelték hogy felkerüljenek a nagy sakktáblára. Ugyanis már korábban arról voltak hírek, hogy ők állítólag valóban aktívan beavatkoztak az USA elnökválasztásba Hillary Clinton oldalán. Az erről szóló híreket és információkat viszont valamiért nem nagyon feszegeti sem az USA politika (Trump próbálkozásain kívül) sem a sajtó. És ez igazából lényegében közvetett beavatkozás- ha igaz. Viszont az ha valóban igaz hogy a csőd szélén lévő Ukrajna, mely állandóan hitelekből -hitelgaranciákból él, elkölt 2 milliárd dollárt csak az USA politikusainál lobbizásra, már a közvetlen beavatkozást jelenti, ugyanis lefizeti, korrumpálja az USA egyes politikusait, ezáltal vélhetően minimum közvetetten a törvényhozását és gyakorlatilag kvázi a végrehajtó hatalmát is, hogy számára kedvező döntéseket hozzon.
2.) -Az USA számára ez közvetlen nemzetbiztonsági fenyegetés, lényegében támadás a szuverenitása ellen. Ugyanis 2 milliárd dollár az eszelős összeg. A lobbi ugyan nagyjából törvényes, államilag is nagyjából szabályozott, de itt egy állami szintű beavatkozásról van szó, egy állam vásárolt befolyást saját érdekében, hosszú időn keresztül, folytatólagosan, és nem egy cég. (érdekes itt megjegyezni, hogy Trump erős változásokat vezetett be a lobbi tevékenység szabályozásában, amely kétpárti felzúdulást okozott, hiszen egzisztenciájukban veszélyezteti az aktív és már nem aktív politikusokat, aki meglévő befolyásukat és kapcsolataikat árulták) Viszont
3.)Eddig leginkább az volt a hírekben , hogy az USA közvetlen és közvetett módon és eszközökkel is befolyásolja, olykor (vitatható mértékben ugyan) de gyenesen irányítja Ukrajnát. A korábbi kurzusban az USA alelnöke aktív telefonos kapcsolatban volt (többek közt ) az Ukrán vezetéssel, emellett ott volt /van az USA szenátus Ukrajna bizottsága is... Erre most mi derül ki? Hogy van itt egy róka fogta csuka esete is. Igaz, az eddig is tudható volt, hogy Ukrajna, Ukrán politikusok lobbistákat alkalmaznak arra, hogy kijárjanak egyes USA vezetőknél ezt azt. PL hír volt Porosenko (ahogyan korábban Klimkin külügyminiszter) USA látogatásánál, hogy állítólag nagy pénzt fizettek ki azért, hogy Trumppal legalább néhány percet eltölthessen, és fényképezhessen vele. Csakhogy, ha valóban igaz, amit a politológus állít, maga a pénzösszeg nagysága a gyakoriság mellett egy más nagyságrendet rajzol ki.
4.) - Kissé elvonatkoztatva az USA-tól, ha igaz hogy csak az USA-ra elköltöttek befolyásolási szándékkal 2 milliárd dollárt (vagy bármekkora is legyen annak a végösszege) mekkora összeget költhettek el az EU "diplomatáinál" szerveinél való lobbizásra? És mekkora hatással? Ugyanis az elmúlt időszakban voltak kissé meglepő döntések. És egy dolog ha a EU vezetőink, politikusaink saját maguktól hoznak érdekes döntéseket, de az már egy jogi kategória kell hogy legyen, ha ezért egy állam közvetett vagy pláne közvetlen módon befolyással bírt. (a lobbit sok helyen törvényes korrupciónak is hívják, de mindenhol minimum szabályozzák)
Érdemes lenne ezeket az illetékes szerveknek kivizsgálni.