[BIZTPOL] A nagy sakktábla

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

Status
Not open for further replies.

Roni

Well-Known Member
2010. június 30.
16 329
18 938
113
http://www.antalffy-tibor.hu/?p=15214

Nem tudom ki ez a tag de nem is érdekel hülyeségeket beszél.

"És ugye azt is jelenti, hogy az amerikai imperializmus az egész Földre kiterjeszti hegemóniáját, az összes piacra és minden erőforrásra és katonailag meg fog semmisíteni mindent és mindenkit, aki útjába áll. Ez azonban nem lehetséges a jelenlegi állománnyal, tehát újra be kell vezetni a kötelező katonai szolgálatot."

A bohóckodó ÉK ellen miért nem léptek eddig?

Mondjuk míg van atom az oroszoknál addig meghátrálnak talán a jenkik.
Max ismét szétverik az orosz gazdaságot a szankciókkal .


http://www.oroszvilag.hu/?t1=magyarorszag_es_a_posztszovjet_terseg&hid=5476

Orbán meg nyitogassa a pofonos ládát!
 

nekerdez

Well-Known Member
2012. június 3.
2 709
2 362
113
Roni milyen pofon fát? Kazasztán egy olaj állam ami emelet ércekkel is teli. Két ország között jelenleg is vannak gazdasági kapcsolatok
A MOL-nak is vannak ott mezői ahol kitermel. ŐK ugyan úgy a HUNOK örököseinek tartják magukat mint mi vagy is van kúltúrális kötődés. Magyar hagyomány örzők lassan egy évtizede járnak oda ki. Mi bajunk lehet belőle?
Azon felül,hogy oda eltudjuk adni a termékeinket, műszaki és egyébb szolgáltatásokat tudunk számukra bíztosítani.
Nem mellesleg + egy állam amely térségünk kapcsán a pártunkat foghatja!
 

Roni

Well-Known Member
2010. június 30.
16 329
18 938
113
http://hungarian.ruvr.ru/2014_10_17/Hogy-kerult-Oroszorszag-a-NATO-kuszobehez-4291/

Sajtótájékoztató során egy újságíró kérte, hogy magyarázzák meg a „revizionista Oroszország” kifejezést, John Kirby ellentengernagy azt válaszolta, hogy Moszkva szándéka – „visszatérni a Szovjetunió dicső napjaihoz”. Arról is megkérdezték Kirbyt, hogyan tudott Oroszország közel jutni a szövetséghez. Hiszen a valóságban a NATO közeledik az orosz határokhoz újabb tagországok bekapcsolásával. Az ellentengernagy kimerítő választ adott: így látja ezt a kérdést Putyin elnök, Washingtonban azonban erre „nem így” tekintenek. A tájékoztató magas intellektuális színvonalát megtámogatta Jen Psaki is. A külügyminisztérium képviselője kijelentette, hogy a fenyegetés Oroszországtól ered és nem a NATO-tól, és ezt a veszélyt „más országok is érzik”.

Az igen öcsém! hát ez Putyinék hibája is mivel engedték garázdálkodni a nyugatot Ukrajnába.Most néznek ki a fejükből és és várják mikor mennek NATO gépek Ukrajnába.

Az-az Puytinnal elhitették hogy létezik a mikulás és azt hogy a nap kering a föld körül .
 

Python

Well-Known Member
2010. augusztus 8.
26 684
7 996
113
Megindult a lavina: az orosz vállalatok megkezdték a dollár kiszorítását az eurázsiai térségből, és átállnak arra a gyakorlatra, hogy a külkereskedelmi kapcsolatokban nem dollárt vagy más nyugati valutát, hanem rubelt használnak a kifizetésekre. Egy orosz ruhaipari cég több mint 400 millió rubel értékű szerződést kötött az egyik legnagyobb kínai beszállító céggel, amit orosz pénzben bonyolítanak le a VTB bankon keresztül. Az export novemberben kezdődik meg, az üzlet pedig mindkét félnek előnyös, mert csökkenti az árfolyamkockázatot és a többször valutaátváltás költségeit is. Andrej Kostin, a VTB vezetője tavasszal már bejelentette, hogy a nyugat főként a dolláron keresztül tud nyomást gyakorolni Oroszországra, emiatt felhívást tett közzé, hogy az exportőrök is álljanak át a rubel kizárólagos használatára.
http://www.hidfo.net/2014/10/17/egyre-tobb-gazdasagi-agazat-szamuzi-dollart
 

nekerdez

Well-Known Member
2012. június 3.
2 709
2 362
113
Python és ukrán szobába az emberek Putyinék erős válaszát kérték számon. A kereskedelműk dollár mentesítése a legnagyobb vissza csapás.
Roni hogy te betegséged is kezeljem. USA azért nem fog egy nagy Patyonkin falut csinálni ukrajnából mivel jelenleg is hitelből él! Ha a dollár iránt romlik a kereslet akkor maga is rosszabb feltételek tud forrásokhoz jútni. Ergó nem hogy szorhatja a pénzt de még komolyabb katonai takarékoskodási porgramot kell beveznie.
Az USA gazdasági bajinak első jele volt 2000 éve elején a NASA költségvetésének megnyírbálása!
 

ghostrider

Well-Known Member
2014. július 18.
9 715
28 835
113
Nem véletlenül írták már régebben, hogy a háborút már azelőtt el lehet veszíteni, illetve megnyerni, mielőtt a hadseregen lenne a sor. Most vagyunk a gazdasági fázisban. Oroszország csak tudhat valamit, ha már közvetlenül le akarnak számolni a mostani vezetéssel, technikai fejlettség ide vagy oda. A folyamatos fejlődés a veszélyes a nyugatra és hogy magára talált. Ezt nem lesz könnyű kezelni, mivel a nyugat is nehéz helyzetben van és a "saját lábon lövések" is benne vannak a pakliban.
 

laudarage

Active Member
2014. február 3.
1 688
4
36
Engedjetek meg pár gondolatot a Magyaro.-Szerbia kérdéskörben

- <b>Ha Szerbiának akár csak egy haja szála is meggörbül</b>, akár közvetlenül Magyaro. miatt, akár közvetetten (pl. ha NATO bombázók magyar repterekről szállnak fel Szerbiát bombázni), akkor egészen biztosak lehettek abban, hogy személyesen maga Oroszország fog gondoskodni arról, hogy Magyaro.-ot letöröljék a térképről, mert:

- Oroszország Magyarországot soha nem fogja más szláv testvér állammal szemben előnyben részesíteni (esetleg csak nagyon kivételes esetben, ha az adott állam nagyon nagyot vét Oroszország ellen, mint pl. Lengyelo., vagy talán Ukrajna, de Szerbia neve Oroszországnak szent!), ezért

az alábbi gondolatot tessék kiverni a fejetekből:

<i>"Oroszországnak ugyanis érdeke egy erős, – szövetséges és nem ellenséges – középeurópai ország. Biztos vagyok abban, hogy még Szerbiával szemben is lépéselőnybe kerülhetünk egy esetleges balkáni konfliktus esetén".</i>

<b>Magyarország számára EGY stratégiai döntés lesz meghatározó</b> a most következő háború kimenetele szempontjából, amely:

a) Kilép-e Magyarország a NATO-ból, és csatlakozik-e Szerbiához és Oroszországhoz (és Szlovákiához), VAGY

b) Magyarország továbbra is NATO tag marad.

Ha Magyarország a b) választás mellett dönt, akkor <b>onnantól kezdve Magyarország sorsa eldőlt</b>, mert a továbbiakban <b>csak Horthy-féle kiugrási kísérletre</b> lesz lehetőség.

Miért?

Mert mit fog tenni Szerbia?

<b>Szerbia célja:</b>
1. Koszovó visszafoglalása,
2. az amerikai Bondsteel támaszpont (amely az egyik legnagyobb amerikai támaszpont Európában) felszámolása Koszovóban.

Camp_bondsteel_kosovo.jpg


Ehhez Oroszország minden segítséget meg fog adni Szerbiának.

Mit fog tenni erre a <b>NATO</b>?
1. Minimum reptérhasználatot kér Magyaro.-tól a Szerbia elleni bombázásokhoz,
2. ezen felül Horvátország felől támad Szerbiára.

Mit fog tenni erre <b>Szerbia</b>?
Felnyomul Magyarországon belülre a Duna-Tisza-közén, hogy meggyengítse a NATO bombázóknak hátországot biztosító Magyarországot, és ezzel egyidejűleg mintegy "lenyírja" Magyarországról a Tiszántúlt,

amely helyzetben <b>Románia</b> ellenállhatatlan késztetést fog érezni arra, hogy a Szerbia által Magyarországról "lenyírt" (azaz Mo. nyugati részétől a Duna-Tisza-közén át szétválasztott) Tisztántúlt magához ragadja.

Ez azonban NATO tagként nem lehetséges, amely komoly megfontolásra készteti Romániát a NATO elhagyására.

A másik nyomós érv a NATO elhagyására Románia számára az, hogy rájön, hogy nem érdemes szétveretnie magát az orosz hadsereggel-légierővel-nukleáris erőkkel stb. kelet felől.

Ha Románia a NATO-ból való kilépés és egyúttal az Oroszországhoz való átállás mellett dönt, akkor onnantól kezdve okafogyottá válik a szerb-román háború, ezért az alábbi helyzetre nem is fog sor kerülni:

<i>"Így pl a szerbek gyűlölete a híresen hűséges románok ellen fordúlhat."</i>

<b>A másik alternatíva</b>, hogy Magyarország <b>előbb dönt</b> a NATO-ból való kilépés mellett, <b>mint Románia</b>.
Ez meggátolja Romániát abban, hogy Magyarországtól szerezzen területeket, viszont lehetővé teszi, hogy Magyarország - Oroszország segítségével - Romániától szerezzen vissza területeket.

Tehát <b>Románia és Magyarország között van versenyhelyzet</b> az orosz támogatás elnyerése szempontjából, Szerbia és Magyarország között nincs!

Magyarország sorsa azonban Szerbiánál fog eldőlni:

- az oroszbarát Szerbia mellé áll-e Magyarország, vagy
- NATO tagként ellene fordul?

Minden más döntés ehhez képest lényegtelen.

Magyarország álljon Szerbia, Szlovákia és Oroszország mellé! Ki a NATO-ból!!!
 

Roni

Well-Known Member
2010. június 30.
16 329
18 938
113
"Ha a dollár iránt romlik a kereslet "

Igen, HA!!!

De attól hogy ejtenék a dollárt semmi jelentősége sincs a jenkikre nézve .
A gatyát meg felköthetik az oroszok ha tovább esik az olaj ára.

http://nepszava.hu/cikk/1035744-tovabb-esett-a-rubel

"komolyabb katonai takarékoskodási porgramot kell beveznie."

Attól még megy a több ezer f-35 vásárlása, ha 200 db menyírbálják akkor sem esnek hanyatt.
 

szittya88

Member
2010. október 23.
916
5
18
Politikában a testvérnép akkor számít ha az érdek ugy kivánja. (ugymond testvérnépek háborújabol all a fél történelem könyv)
Megjegyezném hogy mao számára a jugo vólt az elsödleges lerohanandó ország évtizedeken át szovjet/orosz utasitásra
 

zeal

Well-Known Member
2014. április 9.
7 958
22 843
113
...
- <b>Ha Szerbiának akár csak egy haja szála is meggörbül</b>, ...
Most görbült meg 8 millió kelet-ukrajnai orosz hajszála és nem kell spekulálgatnunk mert pontosan látjuk hogyan reagált Oroszország. Tisztában vagyok vele hogy olykor eldurvulhatnak a dolgok, de nem valószínű hogy ennél kevesebb és jóval messzebb élő szerb barátért agresszívabban állnának ki.

Főleg nem a "szláv testvériség" nevében. Lásd: ugyancsak Ukrajna esetét, mert ha ők nem szláv testvérek akkor senki.

Szerbia érdekérvényesítő képessége (pl. Déli Áramlat) már ma is szinte nulla, a nato gyakorlatilag az országban van és ha az eu-ba is integrálják őket akkor annyi szavuk sem lesz mint Szlovákiának vagy Magyarországnak. Jut eszembe: Szerbia még hosszú évekig csak rajtunk keresztül kap gázt...

Az újabb országrészek elcsatolása pedig nettó butaság.

Az viszont igaz, hogy a nato válságban van - a SU felbomlása óta -, de azért még működik olyan szinten, hogy senki se akarja megtámadni. Egy pillanatra úgy tűnhetett, hogy a mostani konfliktus miatt majd összezár a nato, de nem ez történt. Csak felszínre törtek a '91 óta szőnyeg alá söpört problémák. Szvsz ha a kelet-európai államok tömegével vennének usa technikát azzal egy időre megoldódna a probléma...


...
Magyarország álljon Szerbia, Szlovákia és Oroszország mellé! Ki a NATO-ból!!!
Vagy egyszer azt is kipróbálhatnánk, hogy Magyarország a magyar érdekekért áll ki. :)
 

Roni

Well-Known Member
2010. június 30.
16 329
18 938
113
"Most görbült meg 8 millió kelet-ukrajnai orosz hajszála és nem kell spekulálgatnunk mert pontosan látjuk hogyan reagált Oroszország."

Legalább valaki tisztán lássa a dolgokat
 

laudarage

Active Member
2014. február 3.
1 688
4
36
Politikában a testvérnép akkor számít ha az érdek ugy kivánja. (ugymond testvérnépek háborújabol all a fél történelem könyv)
Megjegyezném hogy mao számára a jugo vólt az elsödleges lerohanandó ország évtizedeken át szovjet/orosz utasitásra

Ők (az oroszok) lerohanhatják a szláv testvéreiket is, de mi, magyarok nem.

Ukránok és oroszok (most) marakodnak, de ha megkérdezel egy oroszt, hogy vihetjük-e Kárpátalját, akkor azt válaszolja, hogy "nem szakad Ukrajna".

Testvérnépek között a háborúskodás bocsánatos bűnnek számít, de testvérnép és idegen között nem.

Ez majd akkor derül ki, amikor megoldódik az ukrajnai helyzet: akkor (utólag) kiderül, hogy az ukránok és oroszok mindig is nagyon szerették egymást, és ha megkérdezed, hogy jó, de akkor mi volt ez a kelet-ukrajnai háború?
A válasz az lesz, hogy: "miért, volt ilyen???"

Szóval, vigyázzunk, hogy Szerbiára ne emeljünk kezet, mert nekünk pontosan azért nem bocsátják meg, mert nem vagyunk testvérnép.
 

laudarage

Active Member
2014. február 3.
1 688
4
36
Most görbült meg 8 millió kelet-ukrajnai orosz hajszála és nem kell spekulálgatnunk mert pontosan látjuk hogyan reagált Oroszország.
<blockquote rel="laudarage">
...
Magyarország álljon Szerbia, Szlovákia és Oroszország mellé! Ki a NATO-ból!!!
Vagy egyszer azt is kipróbálhatnánk, hogy Magyarország a magyar érdekekért áll ki. :)
</blockquote>

Ne csúsztass, Ukrajna és Szerbia között van egy lényeges különbség: az időpont.

Ukrajna még túl korán, felkészületlenül érhette Oroszországot, de ebből nem következik, hogy a szerbiai helyzetre nem fognak felkészülni.

A másik meg, hogy nekem egyre inkább úgy tűnik, hogy Oroszország Ukrajna EGÉSZÉNEK megszerzésére hajt. Azaz, nem avatkozott be katonailag:

1. hogy ne maradjon seb az ukrán-orosz viszonyban, "lám Oroszország NEM támadt rá a testvér ukrán népre" (az más kérdés, hogy az ukrán rátámadt az oroszra, de az ebből következő bűntudat akár még segíthet is abban, hogy Ukrajna "alávesse" magát Oroszországnak)

2. ha Ukrajna darabolódna (Novorosszija), akkor a Nyugatnak is jutna egy-két darab. Nos, úgy tűnik, nem fog jutni.

<i>"Vagy egyszer azt is kipróbálhatnánk, hogy Magyarország a magyar érdekekért áll ki. :)"</i>

Ez meg egyszerűen játék a szavakkal. Nyilván én is Magyarország érdekében kerestem/keresem a megoldást, és az én veléményem szerint az Magyaro. érdeke, amit leírtam.
 

desertfox

Active Member
2012. szeptember 18.
1 960
11
38
Az USA és Magyarország viszonya új szintre lépet: Nyílt és nyílvános konfrontáció :
Szijjártó bekérette az USA ügyvivőjét
http://www.vg.hu/kozelet/politika/szijjarto-bekerette-az-usa-ugyvivojet-437445

Vida Ildikó NAV-elnököt, Habony Árpádot, Orbán Viktor tanácsadóját, valamint Heim Péter t, a Századvég Gazdaságkutató elnökét is kitiltották az USA-ból.
Egy korrupció gyanús USA cég vizsgálódása miatt.
 

desertfox

Active Member
2012. szeptember 18.
1 960
11
38
@laudarage azért a diplomácia nem ilyen egyerű , jó az okfejtésed és tetszik is , de nem A, B verzió van csak.
Mi van ha Magyarország Nato szövetségesként semleges probál maradni és nem enged senkit különböző indokokkal , mondjuk ebola fertőzés stb... miatt az Ország területére és nem vonul át senki , megtámadnak egy NATO szövetségest ? ? Azzal is Oroszország malmára hajtanák a vízet, stratégia nagyon fontos, de mint trójai falovak is többet érünk , mint most az elején átugrunk. Többször kifejtettem , hogy egy világpontján egy nagyobb Amerikai csataveszteség után egy ilyes fajta kiugrásnak NATO-ból és esetleg Csehek , vagy Lengyelek vagy akár a Németekkel való dominóhatást ér el és ezzel sorsdöntő szereplővé válhatsz. Sokkal többet ér úgy velünk Orosz szövetség mint hogy ma átállunk 24000 Katonánkkal és a 14 gripenünkkel.
 

Montezuma

Active Member
2010. április 23.
2 830
33
38
Gondolom – főleg, akit érdekel a téma – hellyel-közzel azért képben van a napi aktuális hírfolyamokkal, így idézett cikkek linkjeivel most nem támogatnám meg a hírszaporítást, inkább csak hangosan gondolkodnék. Ezt azért is jó leszögezni, mert így nem kell hivatkoznom linkekre és cikkekre, az egyetlen autentikus forrás én magam vagyok a saját véleményemmel kapcsolatban.

Nemrég Obama felszólította a világot, hogy egyesüljön Oroszország ellen, miközben az orosz államadósság tovább csökkent. Csökken az olaj ára és már az orosz gazdaság megrendüléséről szónokolnak, miközben Kínától Dél-Amerikáig erősödik az orosz gazdasági, politikai – és meg merem kockáztatni, katonai – pozíció. Arról persze mindenki mélyen hallgat, hogy ha lenyomják az olaj árát, akkor még kevésbé lesz belátható időn belül rentábilis bármiféle alternatív kőolaj és földgáz (ki)termelés – a cseppfolyós gáztól a palagázig bezáróan.
Innentől kezdve az USA hogyan akar majd „segíteni” Európának az orosz gáz kizárásakor? A kérdés természetesen költői, a válasz pedig egyértelmű: sehogy.
Európán nem segíteni akar, hanem Európával akarja elvitetni a balhét. Meg persze a Közel-Kelettel, például ezért születhetett meg az IÁ és serege. Sőt, Ázsia se maradjon ki a buliból, emiatt Észak-Koreát és Japánt is „készenlétben kell tartani”.

Divide et impera – all the world over. Össze kell ugrasztani lehetőleg mindenkit mindenkivel, utána majd meglátjuk, hol, mikor és hova kell besegíteni – nem tűnik ez kicsit ismerős forgatókönyvnek az első két VH-ból? Viszont akadt egy kis probléma: jelen pillanatban az USA nem a háttérben csendesen megbújó fő keverőgép, hanem elsőrendű célponttá avanzsált, főleg az orosz és kínai atomrakéták számára.

A világ dolgainak alakulása semmiképpen sem stabil amerikai dominanciára utal, azaz az amerikai befolyás térvesztése mostanra napi jelenség. Az amerikai retorika és egyre agresszívabb oroszellenes fellépés egyrészt pszichés zsarolás a világ számára, másrészről valós felkészülés egy háborúra.
Miután a világtörténelem eddigi legnagyobb kész átverés show-ja a fináléhoz közeledik, érdemes elgondolkodni Chuck Hagel minapi nyilatkozatán, amit ugyan igyekeznek kimagyarázni jobbról és balról is, de a lényeg változatlan.

Alapkérdés: Egy orosz-amerikai katonai összeütközés ab ovo elkerülhetetlen vagy pedig tudatosan irányították/irányítják ebbe az irányba az eseményeket?

A konfliktuskezelés egyik ősi bevált módszere a sok apró kompromisszum, amivel egy későbbi nagy robbanás elkerülhető. Ha viszont valaki nem akar kompromisszumot kötni, akkor az nyíltan az összeütközés mellett teszi le a voksát. Az is nyilvánvaló, hogy általában nem az ragaszkodik az eredeti pozíciójához, aki egyébként hátrányból jön, hanem az, akit ez veszélyeztet – innentől kezdve egy kompromisszum létrejötte mindig az alapvetően kedvezőbb pozícióban lévő félen múlik. Jelen pillanatban ez az Egyesült Államok.

Az Egyesült Államok háborúra készül Oroszország ellen – Oroszország pedig szintén háborúra készül az USA ellen. Ez a háború most más lesz, mint a korábbiak – az eddig forgatókönyvek nem egészen úgy jönnek be, ahogy eddig „megszokott” volt.

Ebben a háborúban az fog nyerni, aki először lő – a MAD doktrínáját felülírta a fokozódó és valós nukleáris készülődés egymás ellen.
Jósolok: Ha nem lesz megegyezés, akkor Moszkva megelőző csapást fog mérni az USA-ra még a jövő év tavasza előtt - nem marad más igazi választása, az idő és a levegő vészesen fogy, eközben a többi nagy nemzet egyre idegesebben figyeli a fejleményeket. Döntő stratégiai helyzet előtt áll az egész világ és a lapok terítése – ahogyan ezt már a tavalyi kijevi események során beszéltük – megindult.
Lassan elérkezünk az emberiség urainak végső döntéséhez – egy döntéshez két lehetőség között: közös jövő vagy végső leszámolás.
Elvileg van lehetőség arra, hogy megegyezés szülessen, de ez csak elvi lehetőség. Az USA nem akar engedni, a feltörekvő új hatalmak pedig nem akarnak továbbra is a kispadon maradni. A kompromisszum amerikai behátrálást jelentene, hiszen teret kellene engedni a riválisoknak – erősen szkeptikus vagyok abban, hogy az USA képes-e egyáltalán bármiféle engedményre a kérdésben.

1990-ben a szovjet birodalom 45 ezer atomrobbanófej birtokában kivonult Kelet-Európából és – ellentétben a nyugati propagandával – békét hozott Európának.
Jelen idő szerint a sor az Egyesült Államokon lenne. Majd meglátjuk, hogy a világ (még) vezető nagyhatalma képes-e a bolygó érdekében "feladni az egóját", vagy sem.
 

laudarage

Active Member
2014. február 3.
1 688
4
36
@laudarage azért a diplomácia nem ilyen egyerű , jó az okfejtésed és tetszik is , de nem A, B verzió van csak.
Mi van ha Magyarország Nato szövetségesként semleges probál maradni és nem enged senkit különböző indokokkal
...

Természetesen tudom, hogy nem csak A és B verzió létezik, de nyilván nem lehet kifejteni az összes elképzelhető verziót egy hozzászólás keretében. Így az A és B verzió mint két sarokpont létezik, és jelenleg pl. az A és B egyfajta "keverékét" hajtjuk végre (ami véleményem szerint viszont hosszútávon hiba!).

A "bennmaradunk a NATO-ban, de egyfajta belső ellenzéket, semleges pozicót játszunk" -kal (hosszútávon) az a hiba, hogy az USA előbb-utóbb olyan lépés megtélelére kényszeríti Magyarországot, amely a továbbiakban lehetetlenné teszi Magyarország számára a Nyugat-Kelet egyensúlyozást.

Mit lehet ez? Pl. ahogy említettem, mondjuk egy konfliktus Szerbiával.

Egy korábbi beszélgetés során már javasoltam, hogy Magyarország kezelje Szerbiát stratégiai szövetségesként és igyekezzen vele minél jobb viszony kialakítására - de ne az erő pozíciójából. Ekkor valakitől kaptam az a bírálatot, hogy a külpolitikában csak az erő számít, mert a "mosolydiplomáciát", "jópofizást" nem veszik komolyan. Nos, ekkor mondtam, hogy én nem arra gondoltam, hogy mosolyogjunk, meg jópofizzunk Szerbiával, hanem arra, hogy Magyarország a tettek szintjén úgy cselekedjen, amely Szerbia érdekeit is szolgálja. Ezt Szerbia idővel észreveszi, és ennek függvényében a két ország viszonya javulni fog.

Na de mi van a tettek szintjén?

Magyarország és Szerbia viszonya (én úgy érzem) valóban sokat javult az utóbbi években, ugyanakkor <b>egy olyan tett</b>, mint pl. hogy ukrán katonákat (akik a szerb testvér orosz népet ölik!) fogunk magyarországi kórházakban ápolni, már önmagában elég lehet, hogy Magyarország és Szerbia jó viszonyát lenullázza. És mi nem biztos, hogy figyelünk erre, hogy az ilyen lépések, tettek hatását valóban felmérjük.

Összegezve, én attól félek, hogy a NATO-ban bennmaradva, végül <b>"benn ragadunk"</b>, mivel egyre több olyan tettet hajtunk majd végre, amely végül olyan módon teszt minket végleg lekötelezetté a Nyugat irányában, hogy keleti irányú kapcsolataink (az USA által tőlünk kért szövetségesi szerepvállalás hatására) lépésről-lépésre megromlanak.

Kb. hasonlóan, mint ahogy Hitlerrel jártunk. Először tetszett, utána némi kompromisszumokkal, fenntartásokkal tetszett, aztán már nem annyira tetszett, dehát úgymond "érdekünk volt" az együttműködés, utána már annyira nem volt érdekünk se, dehát akkor már nem lehetett kiszállni. És miért nem lehetett kiszállni? Azért, mert Magyarország sorsa addigra már eldőlt.

Természetesen nem azt mondom, hogy most azonnal kell kilépni a NATO-ból, ezt a pillanatot kb. a következők határozhatják meg:

1. ki kell lépni <b>mielőtt még olyan tettekre kényszerülnénk</b>, amely visszavonhatatlan károkat okoz a keleti kapcsolatainkban (pl. Szerbia bombázása Magyaro. -i repterekről),

2. közben keresni kell a kétoldalú kapcsolatokat Szlovákiával és Szerbiával (és esetleg a semleges Ausztriával) ilyen tekintetben,

3. figyelni kell a Moldova-Transznyisztria körül alakuló helyzetet, mert az ottani események lehetnek meghatározóak abban, hogy Románia mikor fordul.
 

gergo55

Well-Known Member
2014. július 16.
4 356
11 347
113
Egyetértek én is, csak hol az a magyar kormány amely képes egy ilyen manővert végigcsinálni??
 
Status
Not open for further replies.