Az EU helyesen tette, amit tett. Az USA-Kína kereskedelmi háborúról ugyanis veled ellentétben azt gondolom, hogy nem előnyös lehetőséget, hanem veszélyt jelent az EU számára. Mégpedig azért, mert azt az árut, amit Kína - az USA importvámjai miatt - nem tud majd eladni az USA-ba, azt ide dömpigelte volna az EU-ba, tönkretéve az EU maradék termelő-kapacitásait is.
Az igaz, hogy Kína megpróbált volna több terméket itt eladni, ha már az USA-nak nem tudja. Valószínűleg nőtt is volna az importunk. Na de ez fordítva is igaz.
Mi is több terméket adtunk volna el nekik, mivel ők meg az USA-tól vettek volna kevesebbet. Plusz még az USA-val szemben is ugyanez lett volna, nő az importunk, de az exportunk is. Vagyis az lett volna, hogy míg Kínában és az USA-ban nőttek volna a termékek árai, hisz az eddigi olcsóbb import eltűnt, addig Európában csökkentek volna, mert dömping áron próbálták volna eladni a többiek nekünk. Ugyanakkor a munkanélküliség nem nőtt volna, hisz azzal párhuzamosan, hogy a dömpingnek hála valószínűleg egyes termékekből kevesebbet kellett volna gyártsunk saját fogyasztásra, más termékekből viszont többet kellett volna gyártani exportra.
Kínával szemben azért nem tud kereskedelmi többletünk lenni, mert a világkereskedelem jelenleg az alábbi módon néz ki:
a FED nyomtatja a dollárt, ezért a dollárért az USA importál az EU-ból (ezért az EU-nak kereskedelmi többlete van az USA-val szemben), majd az EU az USA-tól kapott dollárokért cserébe importál Kínából (ezért Kínának kereskedelmi többlete van az EU-val szemben).
Vagyis a dollár (pénz) áramlásának iránya: FED --> USA --> EU --> Kína.
Az áruk áramlásának iránya ezzel ellentétes: USA <-- EU <-- Kína.
Ennek megfelelően a kereskedelmi deficit: USA > EU > Kína.
Vagyis az EU-nak kereskedelmi deficitje van Kínával szemben, az USA-nak pedig Kínával szemben és az EU-val szemben is.
A dollár útja tényleg így működik, de azért megjegyzem, nem csak az USA-tól szerzünk pénzt, hanem sok más országtól is, továbbá mi is tudunk eurót nyomtatni és azzal is tudunk vásárolni.
Viszont ez nincs kőbe vésve, hogy mindenképp így kell működjön. Ez azért működik így, mert versenyképtelen lett az amerikai ipar, viszont mivel nagyon nagy a fogyasztásuk és az amerikai álmot fennt kell tartani, ezért pénzt gyártanak, hogy azzal vásárolhassák meg azokat a termékeket, amiket nem tudnak versenyképesen legyártani. Ez rövidebb távon működik is, hisz amíg van elég kereslet a dollárra (márpedig csináltak pl. azzal, hogy az olajat kötelezően dollárban kell vegye mindenki a világon), addig nyomtathatnak infláció nélkül is.
Láthattuk, hogy az utóbbi évtizedekben az USA mindenáron megpróbálta megakadályozni, hogy bárki is letérhessen az olajat csak dollárért útról. Csakhogy ma már olyan nagy országok is (pl. Kína) térnek le erről az útról, akiket katonailag már nem tud megfékezni, így jön képbe az, hogy akkor mindenképp vissza kell építeni az amerikai ipart.
Az EU kereskedelmi deficitje akkor fordulhatna meg, ha a világpénzt Kína nyomtatná. Ekkor a pénz áramlásának iránya megfordulna:
Kína --> EU --> USA
És ekkor az áruk áramlásának iránya is megfordulna:
USA --> EU --> Kína.
Ennek megfelelően a kereskedelmi deficit: USA < EU < Kína lenne.
Azaz Kína lenne a legeladósodottabb ország, az EU-nak kereskedelmi többlete lenne Kínával szemben (ahogy te mondod), és az USA-nak kereskedelmi többlete lenne Kínával és az EU-val szemben is (ahogy Trump akarja).
Kérdés, hogy ez a scenario mennyire valószínű?
A válasz az, hogy nem valószínű.
Lásd feljebb. A pénz útja azért ez, mivel az USA versenyképtelen a másik két szereplővel szemben és csak frissen létrehozott pénzzel tud fizetni. A pénz útja akkor változhatna meg, ha a kínai ipar versenyképtelen lenne az amerikaival szemben és Kína kereskedelme váltana deficitessé.
Csakhoz ezt a kínaiak nem engedhetik meg maguknak, még rövid távon sem, mivel ők nincsenek abban a helyzetben, hogy infláció nélkül bocsássanak ki rengeteg pénzt, mert nincs akkora kereslet a jüanra.
Ennek oka, hogy Kína nem akarja, hogy a jüan legyen a világpénz (ezért nem dönti be a dollárt), mert akkor Kína lenne az, aki a fedezetlenül nyomtatott pénzért cserébe a világpiacon fogyasztana és eladósodna, és a beáramló import pedig tönkretenné a kínai ipart, amelyet pedig azért nem engedhet meg magának Kína, mert erős iparra van szüksége a hadserege fejlesztéséhez, hogy szuperhatalommá válhasson.
Dehogynem akarja. Bármelyik ország kormánya örülne annak, ha az ő pénze lenne a világpénz, mert akkor lényegében gazdasági teljesítmény nélkül is ingyen pénzhez jut, hisz gyárthatja infláció nélkül.
A gond akkor jön, ha az ingyenpénzed elszórod fegyverkezésre, háborúkra, meg szociális kiadásokra és nem az ipart fejleszted belőle.
Ezt csinálták és csinálják az amerikaiak évtizedek óta. Háborúkat finanszíroztak belőle, fegyverkezési versenyeket indítottak, elsorvasztották az adóbevételeket*.
*Pl. a brutálnagy fogyasztásukra ők nem raknak ÁFÁ-t. Ez viszont nagyon káros a gazdaságra, hisz hiába érvelnek az amerikai politikusok azzal, hogy meg van adóztatva a fizetés és a vállalati profit, az viszont csak az alsó és esetleg a középosztályt sújtja, a gazdagokat egyáltalán nem. Ők jellemzően nem fizetést kapnak, hanem vállalatjaik vannak, azok viszont az adóparadicsomokban adóznak nem otthon. Vagyis az amerikai kereskedelmi deficitet és az államháztartási hiányt az ÁFA bevezetése is gyorsan helyre rakná, hisz úgy csökkenne az import és ezzel párhuzamosan jelentősen nőnének a kormány bevételei. Az import csökkentése által pedig a kínai gazdaságot is vissza tudná vetni, ebbe pedig senki bele sem tudna kötni, nem lehetne megtorló intézkedéseket kezdeni az USA ellen, hisz senkit nem támadt az áfával az USA és mindenki másnak is vannak ilyen adói.
Másrészt, kérdés még, hogy az alábbi scenárió megvalósulhatna-e:
Pénz áramlásának iránya:
USA --> EU <-- Kína (azaz a dollár mellett a jüan is világpénz)
Áruk áramlásának iránya:
USA <-- EU --> Kína (ez lenne a te elképzelésed blitzkrieg).
Két okból nem lehetséges:
a) egyrészt Kína nem akarja, hogy az EU-nak kereskedelmi többlete legyen vele szemben (mert ez a kínai ipart, amely a hadseregfejlesztéshez, szuperhatalommá váláshoz kell, hátrányosan érintené ld. előbb)
b) márészt az USA sem akarja, hogy az EU-nak kereskedelmi többlete legyen vele szemben (mert Trump ipart akar fejlesztenni ahhoz, hogy az USA szuperhatalmi státusza fennmaradhasson).
Azaz egy mondatban összefoglalva:
azért nem lehetséges, hogy az EU-nak kereskedelmi többlete lehessen Kínával szemben, mert Kína a hazai iparát védi azért, hogy szuperhatalommá válhasson,
és azért nem lehetséges, hogy az EU-nak kereskedelmi többlete maradhasson az USA-val szemben, mert az USA a hazai iparát kívánja helyreállítani azért, hogy szuperhatalom maradhasson.
Innentől kezdve mind Kína, mind pedig az USA érdeke az, hogy az EU deficitet halmozzon fel kereskedelmileg mindkettejükkel szemben,
és pontosan ez az oka annak, hogy az USA és Kína vámháborúba kezdtek egymás ellen, mert ennek következtében az egymás piacáról kiszoruló áruk az EU piacára lesznek irányítva.
Ez mind szép és jó, csakhogy az EU ha tökös lenne, akkor igenis eldönthetné, hogy nem áll egyik pártjára sem és akkor valóban az lenne, amit én felvázoltam feljebb.
Kína és az USA meg ez ellen semmit sem tudna tenni, max annyit, hogy az EU ellen is vámot vetnének be mindketten, de akkor meg ugyanott lenne mindenki, mintha nem lenne vám, hisz ha mindenki mindenkit vámol, akkor mindenki veszít rajta. Így visszaszorulna a világkereskedelem, de az meg senkinek sem jó.
Megjegyzem, hogy ezzel pont mi európaiak veszítenénk a legkevesebbet, hisz nekünk a legkiegyensúlyozottabb a kereskedelmünk, kicsivel többet exportálunk, mint amennyit importálunk. Ezzel szemben az USA és Kína teljesen ki vannak szolgáltatva a kereskedelemnek, az egyik rengeteget importál, a másik rengeteget exportál. Így ők ketten jóval többet veszítenének, mint mi.
Azaz, az EU helyesen tette, hogy lezárt Kínával szemben (ezzel a kínai dömpingárú ellen védett lesz az EU), most már csak az van hátra, hogy lezárjon az USA-val szemben is (azaz ne engedje Trumpnak, hogy az USA megfordítsa az EU-val szembeni negatív kereskedelmi mérlegét és amerikai árukkal árassza el az európai piacokat).
Lásd feljebb. Ez azt jelentené, hogy mindenki mindenkit büntet, így mindenki veszít. Az igaz, hogy mi veszítenénk a legkevesebbet. Ez viszont annyira ne vígasztaljon már minket, inkább válassza az EU a mindenkivel való kereskedést, hisz azon nyerünk.