A probléma ott van, hogy mellőzöd, hogy mennyivel. Ugyanis Kína több mindent exportál az USA-ba, mint az USA Kínába.
Ebből következően, hogy ha Kína az eredetileg USA-ba szánt exportot az EU-ba irányítja át, az több lesz, mint amennyit az EU tudna exportálni Kínába az USA helyett. Azaz a negatív kereskedelmi mérlegünk még negatívabb lesz Kínával szemben.
Ez azért nem épp így megy. Ha a jelenlegi teljes kínai export, ami az USA-ba tart megszűnne, azt biztosan nem venné meg mindet az EU, még akkor sem, ha olcsó, hisz az sem biztos, hogy egyáltalán van rá EU-s kereslet.
Egy termékre a kereslet nem biztos, hogy nagyot nő attól, hogy olcsóbb lesz. Te sem ennél meg 5 kg húst naponta, mégha ingyen is kapnád.
Ezen kívül kína sem viheti le bármennyire a termékek árát, hisz a legyártása nekik is pénzbe kerül.
Mondtam már, hogy fordítva ülsz a lovon. Nem azért kezdtek el pénzt nyomtatni, mert versenyképtelen lett az amerikai ipar, hanem azért lett versenyképtelen az amerikai ipar, mert elkezdték pénznyomtatással megvenni külföldről az ipari termékeket (USA esetében Kínából).
Szerintem a pénznyomtatás közvetetten járult hozzá. A pénznyomtatással egyre nagyobb életszínvonalat tudtak biztosítani a lakosságnak, ez egyre nagyobb fogyasztást generált. Ezzel párhuzamosan a bérek túlságosan elszálltak és már nem érte meg az USA-ban gyártani. Viszont az amerikai kormányt nem igazán zavarta az, hogy csökkennek a bevételei és deficites a kereskedelmi mérleg, hisz volt elég bevétel a pénzgyárból.
Pedig lehetett volna ez ellen tenni. Pl. nem lövöldözünk el a semmire évi 600 milliárd dollárt, hanem azt a pénzt inkább infrastrukturális és gazdasági fejlesztésekre költik, hogy az amerikai cégek versenyképesek maradjanak, még akkor is, ha magas bért adnak.
Nem. A pénz útja azért ez (USA->EU->Kína), mert az amerikai dollár a világpénz. Ahhoz, hogy az USA-ban belföldön a FED által nyomtatott dollár kikerülhessen külföldre a világpiacra, deficites, negatív külkereskedelmi mérlegre VAN SZÜKSÉG. Különben a dollár nem kifelé, hanem befelé áramlana!
Ebből következik az, hogy az USA többet fogyaszt külföldről, mint amennyit termel külföldre, és ennek következménye az, hogy a hazai amerikai ipar haldoklik.
Kereskedelmi deficitre senkinek sincs szüksége. Az egy káros gazdasági folyamat. Ha igazad lenne és tényleg szükséges lenne a nagy deficit, akkor ma nem azon dolgozna Trump, hogy megszüntesse a deficitet, hanem inkább gyártana mégtöbb pénzt, azzal bevezetnék az alapjövedelmet és az amerikai lenne az első nép, akik tényleges munka nélkül megélnek.
Ha egyre többet exportálsz, akkor igaz, hogy visszakapod azt a pénzt, amit előzőleg gyártottál, viszont azt ismét befektetheted a gazdaságodba valamint mégtöbbet tudsz importálni. Itt mindig fontos az egyensúly, hogy ne csak importra költsd el, hanem gazdasági fejlődésre is, pont azért, hogy a jövőben még többet tudj exportálni.
Na az USA itt cseszte el, ők csak importra és háborúkra költöttek, így az export egyre jobban elmaradt az importtól. Ha ez így menne tovább, akkor hamarosan már importra sem fog jutni, mert azért a világgazdaság sem szív fel végtelen mennyiségű dollárt.
Egyébként volt már a történelemben egy pont ugyanilyen helyzet.
Az újkorban Amerika felfedezése után Spanyolország rendkívül nagy mennyiségű nemesfémhez jutott. Lényegében ingyenpénzhez jutott, pont úgy, mint most az USA a pénzgyártással. A spanyolok is elköltötték újabb és újabb háborúkra, a gazdaságuk fejlődésére meg nem is ment semmi, jól el is sorvadt. Anglia és Hollandia, akiktől vették a rengeteg terméket, azok meg feljöttek.
Kissé hasonló ez a helyzet egyes lottónyertesekre. Egy viszonylag jómódú ember megnyeri a lottót, pár évig jól él, szórja a pénzt mindenre, dolgozni már nem akar, aztán elfogy a pénz ő meg szegényebb lesz, mint volt a nyeremény előtt.
Nem, mert amelyik országnak a pénze a világpénz, annak az országnak az ipara leépül. Kínának márpedig most iparra van szüksége ahhoz, hogy fegyverkezhessen és szuperhatalommá válhasson.
Az USA-nál a világpénz szerep azért nem volt EDDIG gond, mert az USA már szuperhatalom volt akkor, amikor a dollár világpénz lett. Azaz az USA-nak már megvolt a katonai szuperhatalmi ereje, így a dollár világpénz szerepe miatt hanyatló hazai ipar csak lassan tette tönkre az amerikai haderőt (magasról esett lefele),
de most már elérték azt a pontot, hogy ha meg akarják állítani az amerikai haderő csökkenését, akkor sürgősen hazai iparra van szükség, ergo a dollár világpénz szerepét az USA érdekében fel kell számolni.
Mondom, ha az ingyenpénzed arra költöd, hogy ipart fejlessz, akkor mégtöbbet fogsz tudni exportálni is, nem fog az iparod elsorvadni.
Ebből a mondatodból - már megbocsáss - de az látszik, hogy nem tudsz logikusan gondolkodni. Ha "ingyenpénzed" van (világpénz szerep), akkor azért a te pénzed a világpénz, mert a pénz tőled áramlik kifelé a világba. Ez pedig csak úgy lehet, hogy a külkereskedelmi mérleged negatív, azaz te többet vásárolsz külföldről, mint amennyit külföldre eladsz. Ebből következően nem tudhatod az iparodat fejleszteni, ha nem a hazait veszed, hanem a külföldit.
Megbocsátok.
Egy végtelenül egyszerű példa, hogyan működik normálisan:
Adott X ország, évi 10 milliárd dollárnyi árut exportál, ugyanennyit importál. Vagyis évi 10 milliárd dollár kimegy a világpiacra, majd mindeféle utakon vissza is jön. Vagyis évi 10 milliárd dollár forog a világpiacon.
Nyomtatnak 1 milliárd dollárt, amit gyárépítésre, fejlesztésre ad a kormányzat. Ennek köszönhetően az exportod felmegy évi 11 milliárdra, de mivel nőtt az országban a munkások bevétele (hisz új munkahelyek lettek az export miatt), ezért nő az import is 11 milliárdra. Vagyis a világban most már 11 milliárd dollár forog.
Ez teljesen fenntartható, hisz a dollárra mindig van kereslet.
A mostani USA helyzetre lefordítva ezt a példát:
Van X ország, évi 5 milliárd dollár az exportja, 10 milliárd az importja. Hogy kiegyensúlyozza a kereskedelmet, ezért 5 milliárd dollárt kell nyomtasson, amit különféle csatornákon odaad a lakosságnak, hogy megmaradjon az életszínvonaluk. Gyárépítésre nem költ semmit. Így jövőre már 15 milliárd lesz az importja, hisz a lakosságnak odaadott 5 milliárd ennyi keresletet generált, de mivel gyárépítés nem volt, ezért csak külföldről hozhatja be az árukat. Az exportod maradt 5 milliárd. Így a kereskedelmi deficit már 10 milliárdos, következő évben már 10 milliárdot vagy kénytelen nyomtatni.
A trend jól látszik, hogy egyre többet kell nyomtass, egyre több pénz van a világpiacon. Addig persze nincs gond, amíg jelentősebb pénzromlás nélkül felszívja a világpiac. De egy idő után nem fogja tudni felszívni és akkor beüt a katasztrófa.
Abban egyébként igazad van, hogy az USA azt csinálja, hogy az ingyenpénzét keresztüláramoltatja a hadseregén azáltal, hogy az amerikai kormány a friss dollárokat hadikiadásokra költi. Erre azért van szüksége, mert a világpénz szerep miatt elsorvadó hazai ipar miatt túl magas lenne a munkanélküliség odahaza.
Ezért maga az amerikai állam teremt munkahelyeket ott, ahol tud, hogy a munkanélküliséget csökkentse. Erre legtöbb lehetősége a hadiipar terén van (állami megrendelésekkel). Ennek következménye a túlméretezett hadigépezet, meg az, hogy kénytelenek állandóan háborúkat generálni, hogy lehessen újabb megrendeléseket adni a hadiiparnak, hogy ezáltal csökkenjen odahaza a munkanélküliség. (Tulajdonképp azt csinálják, amit Orbán. Csak közmunkaprogram helyett hangsúlyosabb a militarizáció, na de ami késik, nem múlik. Ugyanez lesz Magyarországon is.)
Valamint azért is kell a nagy hadiipar, hogy a pénz a kormánytól a lakossághoz kerüljön, hogy aztán az kínai ájfont vehessen rajta. Az azért hülyén nézne ki, hogy a kormány vegyen neki.
Az EU-nak az az érdeke, hogy lezárjon Kínával szemben, mert az EU külker mérlege Kínával szemben deficites, és ha az eddig az USA-ba irányuló kínai export (A) is az EU-ba irányul, akkor még ha az EU lép is az USA helyébe és az EU exportálja Kínába azt, amit eddig az USA (B), akkor még inkább deficites lesz a külker mérlegünk Kínával szemben, mint eddig, mert A nagyobb mint B.
(Közérthetőbben: ha egy már eddig is negatív számhoz hozzáadsz egy negatív számot, akkor a végeredmény még negatívabb lesz.)
Itt megint felmerül a kérdés, hogy mit tudna még többet eladni az EU-nak az USA a mostaninál? Továbbá ha leviszi valaminek az árát, ahhoz, hogy versenyképesebb legyen az EU terméknél, akkor az azt jelenti, hogy az USA-ban kisebb fizetést kell adjanak, mint az EU átlag. Hát sok sikert ehhez. Hány nap alatt lennének lázadások ott?
Ezután még arról nem is beszéltünk, hogy nem csak ez a három szereplő van a világon. Az is lehet, hogy az USA termék nem az EU-s cég termelését fogja visszavetni, hanem az orosz importot (pl. ha olcsóbban kellene adja a palagázt és az olajat nekünk, mint az orosz).
Na hát ezzel nagyon jól "kiszúrna" velünk és az iparunkkal, hisz ez a mi import értékünket csökkentené és növelné az exportunkat, hisz olcsóbb nyersanyag olcsóbb gyártást eredményez.