[BIZTPOL] A nagy sakktábla

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

Status
Not open for further replies.

blitzkrieg

Well-Known Member
2015. február 10.
5 516
5 736
113
A probléma ott van, hogy mellőzöd, hogy mennyivel. Ugyanis Kína több mindent exportál az USA-ba, mint az USA Kínába.
Ebből következően, hogy ha Kína az eredetileg USA-ba szánt exportot az EU-ba irányítja át, az több lesz, mint amennyit az EU tudna exportálni Kínába az USA helyett. Azaz a negatív kereskedelmi mérlegünk még negatívabb lesz Kínával szemben.

Ez azért nem épp így megy. Ha a jelenlegi teljes kínai export, ami az USA-ba tart megszűnne, azt biztosan nem venné meg mindet az EU, még akkor sem, ha olcsó, hisz az sem biztos, hogy egyáltalán van rá EU-s kereslet.
Egy termékre a kereslet nem biztos, hogy nagyot nő attól, hogy olcsóbb lesz. Te sem ennél meg 5 kg húst naponta, mégha ingyen is kapnád. :)
Ezen kívül kína sem viheti le bármennyire a termékek árát, hisz a legyártása nekik is pénzbe kerül.


Mondtam már, hogy fordítva ülsz a lovon. Nem azért kezdtek el pénzt nyomtatni, mert versenyképtelen lett az amerikai ipar, hanem azért lett versenyképtelen az amerikai ipar, mert elkezdték pénznyomtatással megvenni külföldről az ipari termékeket (USA esetében Kínából).

Szerintem a pénznyomtatás közvetetten járult hozzá. A pénznyomtatással egyre nagyobb életszínvonalat tudtak biztosítani a lakosságnak, ez egyre nagyobb fogyasztást generált. Ezzel párhuzamosan a bérek túlságosan elszálltak és már nem érte meg az USA-ban gyártani. Viszont az amerikai kormányt nem igazán zavarta az, hogy csökkennek a bevételei és deficites a kereskedelmi mérleg, hisz volt elég bevétel a pénzgyárból.
Pedig lehetett volna ez ellen tenni. Pl. nem lövöldözünk el a semmire évi 600 milliárd dollárt, hanem azt a pénzt inkább infrastrukturális és gazdasági fejlesztésekre költik, hogy az amerikai cégek versenyképesek maradjanak, még akkor is, ha magas bért adnak.

Nem. A pénz útja azért ez (USA->EU->Kína), mert az amerikai dollár a világpénz. Ahhoz, hogy az USA-ban belföldön a FED által nyomtatott dollár kikerülhessen külföldre a világpiacra, deficites, negatív külkereskedelmi mérlegre VAN SZÜKSÉG. Különben a dollár nem kifelé, hanem befelé áramlana!
Ebből következik az, hogy az USA többet fogyaszt külföldről, mint amennyit termel külföldre, és ennek következménye az, hogy a hazai amerikai ipar haldoklik.


Kereskedelmi deficitre senkinek sincs szüksége. Az egy káros gazdasági folyamat. Ha igazad lenne és tényleg szükséges lenne a nagy deficit, akkor ma nem azon dolgozna Trump, hogy megszüntesse a deficitet, hanem inkább gyártana mégtöbb pénzt, azzal bevezetnék az alapjövedelmet és az amerikai lenne az első nép, akik tényleges munka nélkül megélnek. :)
Ha egyre többet exportálsz, akkor igaz, hogy visszakapod azt a pénzt, amit előzőleg gyártottál, viszont azt ismét befektetheted a gazdaságodba valamint mégtöbbet tudsz importálni. Itt mindig fontos az egyensúly, hogy ne csak importra költsd el, hanem gazdasági fejlődésre is, pont azért, hogy a jövőben még többet tudj exportálni.
Na az USA itt cseszte el, ők csak importra és háborúkra költöttek, így az export egyre jobban elmaradt az importtól. Ha ez így menne tovább, akkor hamarosan már importra sem fog jutni, mert azért a világgazdaság sem szív fel végtelen mennyiségű dollárt.

Egyébként volt már a történelemben egy pont ugyanilyen helyzet.
Az újkorban Amerika felfedezése után Spanyolország rendkívül nagy mennyiségű nemesfémhez jutott. Lényegében ingyenpénzhez jutott, pont úgy, mint most az USA a pénzgyártással. A spanyolok is elköltötték újabb és újabb háborúkra, a gazdaságuk fejlődésére meg nem is ment semmi, jól el is sorvadt. Anglia és Hollandia, akiktől vették a rengeteg terméket, azok meg feljöttek.

Kissé hasonló ez a helyzet egyes lottónyertesekre. Egy viszonylag jómódú ember megnyeri a lottót, pár évig jól él, szórja a pénzt mindenre, dolgozni már nem akar, aztán elfogy a pénz ő meg szegényebb lesz, mint volt a nyeremény előtt.

Nem, mert amelyik országnak a pénze a világpénz, annak az országnak az ipara leépül. Kínának márpedig most iparra van szüksége ahhoz, hogy fegyverkezhessen és szuperhatalommá válhasson.
Az USA-nál a világpénz szerep azért nem volt EDDIG gond, mert az USA már szuperhatalom volt akkor, amikor a dollár világpénz lett. Azaz az USA-nak már megvolt a katonai szuperhatalmi ereje, így a dollár világpénz szerepe miatt hanyatló hazai ipar csak lassan tette tönkre az amerikai haderőt (magasról esett lefele),
de most már elérték azt a pontot, hogy ha meg akarják állítani az amerikai haderő csökkenését, akkor sürgősen hazai iparra van szükség, ergo a dollár világpénz szerepét az USA érdekében fel kell számolni.


Mondom, ha az ingyenpénzed arra költöd, hogy ipart fejlessz, akkor mégtöbbet fogsz tudni exportálni is, nem fog az iparod elsorvadni.

Ebből a mondatodból - már megbocsáss - de az látszik, hogy nem tudsz logikusan gondolkodni. Ha "ingyenpénzed" van (világpénz szerep), akkor azért a te pénzed a világpénz, mert a pénz tőled áramlik kifelé a világba. Ez pedig csak úgy lehet, hogy a külkereskedelmi mérleged negatív, azaz te többet vásárolsz külföldről, mint amennyit külföldre eladsz. Ebből következően nem tudhatod az iparodat fejleszteni, ha nem a hazait veszed, hanem a külföldit.

Megbocsátok. :)
Egy végtelenül egyszerű példa, hogyan működik normálisan:
Adott X ország, évi 10 milliárd dollárnyi árut exportál, ugyanennyit importál. Vagyis évi 10 milliárd dollár kimegy a világpiacra, majd mindeféle utakon vissza is jön. Vagyis évi 10 milliárd dollár forog a világpiacon.
Nyomtatnak 1 milliárd dollárt, amit gyárépítésre, fejlesztésre ad a kormányzat. Ennek köszönhetően az exportod felmegy évi 11 milliárdra, de mivel nőtt az országban a munkások bevétele (hisz új munkahelyek lettek az export miatt), ezért nő az import is 11 milliárdra. Vagyis a világban most már 11 milliárd dollár forog.
Ez teljesen fenntartható, hisz a dollárra mindig van kereslet.

A mostani USA helyzetre lefordítva ezt a példát:
Van X ország, évi 5 milliárd dollár az exportja, 10 milliárd az importja. Hogy kiegyensúlyozza a kereskedelmet, ezért 5 milliárd dollárt kell nyomtasson, amit különféle csatornákon odaad a lakosságnak, hogy megmaradjon az életszínvonaluk. Gyárépítésre nem költ semmit. Így jövőre már 15 milliárd lesz az importja, hisz a lakosságnak odaadott 5 milliárd ennyi keresletet generált, de mivel gyárépítés nem volt, ezért csak külföldről hozhatja be az árukat. Az exportod maradt 5 milliárd. Így a kereskedelmi deficit már 10 milliárdos, következő évben már 10 milliárdot vagy kénytelen nyomtatni.
A trend jól látszik, hogy egyre többet kell nyomtass, egyre több pénz van a világpiacon. Addig persze nincs gond, amíg jelentősebb pénzromlás nélkül felszívja a világpiac. De egy idő után nem fogja tudni felszívni és akkor beüt a katasztrófa.


Abban egyébként igazad van, hogy az USA azt csinálja, hogy az ingyenpénzét keresztüláramoltatja a hadseregén azáltal, hogy az amerikai kormány a friss dollárokat hadikiadásokra költi. Erre azért van szüksége, mert a világpénz szerep miatt elsorvadó hazai ipar miatt túl magas lenne a munkanélküliség odahaza.
Ezért maga az amerikai állam teremt munkahelyeket ott, ahol tud, hogy a munkanélküliséget csökkentse. Erre legtöbb lehetősége a hadiipar terén van (állami megrendelésekkel). Ennek következménye a túlméretezett hadigépezet, meg az, hogy kénytelenek állandóan háborúkat generálni, hogy lehessen újabb megrendeléseket adni a hadiiparnak, hogy ezáltal csökkenjen odahaza a munkanélküliség. (Tulajdonképp azt csinálják, amit Orbán. Csak közmunkaprogram helyett hangsúlyosabb a militarizáció, na de ami késik, nem múlik. Ugyanez lesz Magyarországon is.)


Valamint azért is kell a nagy hadiipar, hogy a pénz a kormánytól a lakossághoz kerüljön, hogy aztán az kínai ájfont vehessen rajta. Az azért hülyén nézne ki, hogy a kormány vegyen neki. :)

Az EU-nak az az érdeke, hogy lezárjon Kínával szemben, mert az EU külker mérlege Kínával szemben deficites, és ha az eddig az USA-ba irányuló kínai export (A) is az EU-ba irányul, akkor még ha az EU lép is az USA helyébe és az EU exportálja Kínába azt, amit eddig az USA (B), akkor még inkább deficites lesz a külker mérlegünk Kínával szemben, mint eddig, mert A nagyobb mint B.
(Közérthetőbben: ha egy már eddig is negatív számhoz hozzáadsz egy negatív számot, akkor a végeredmény még negatívabb lesz.)


Itt megint felmerül a kérdés, hogy mit tudna még többet eladni az EU-nak az USA a mostaninál? Továbbá ha leviszi valaminek az árát, ahhoz, hogy versenyképesebb legyen az EU terméknél, akkor az azt jelenti, hogy az USA-ban kisebb fizetést kell adjanak, mint az EU átlag. Hát sok sikert ehhez. Hány nap alatt lennének lázadások ott? :)
Ezután még arról nem is beszéltünk, hogy nem csak ez a három szereplő van a világon. Az is lehet, hogy az USA termék nem az EU-s cég termelését fogja visszavetni, hanem az orosz importot (pl. ha olcsóbban kellene adja a palagázt és az olajat nekünk, mint az orosz).
Na hát ezzel nagyon jól "kiszúrna" velünk és az iparunkkal, hisz ez a mi import értékünket csökkentené és növelné az exportunkat, hisz olcsóbb nyersanyag olcsóbb gyártást eredményez. :)
 
  • Tetszik
Reactions: dragonette

blitzkrieg

Well-Known Member
2015. február 10.
5 516
5 736
113
Mellesleg, igen, ha az USA hagyná (!), hogy az EU lépjen Kína helyébe az export terén, akkor ezen nyerhetne az EU (az EU-USA relációban), csakhogy az USA ezt nem fogja megengedni, mivel még a jelenlegi exporttöbbletünket is meg akarja szüntetni (ezért támadja a német cégeket például).

Ez csak természetes, hogy az USA nem akarja, hogy mi vegyük át az USA Kínába irányuló exportját. Csakhogy ez ellen nem nagyon tehetnek semmit (ha tökösek az EU vezetői).
Ha ellenünk is vámot vezetnek be, akkor sem mi fogunk rosszabbul járni, hanem ők.
A jelenlegi helyzet Kínának tökéletes, hisz mindkét fél irányába plusszos a ker. mérleg. Az EU-nak kielégítő, hisz Kína felé minuszos, USA felé plusszos, a kettő együtt kb. 0-n van.
Az USA-nak katasztrófális, hisz mindkét irányba erősen minuszos.
Ha mindenki mindenkit vámol, akkor az lesz, hogy az USA nem fog tudni importálni (vagyis áruhiány lesz).
Kína nem fog tudni exportálni vagyis ott munkanélküliség lesz.
Az EU viszont most is egyensúlyban van, szóval itt éreznénk meg a legkevésbé a válságot.
 

blitzkrieg

Well-Known Member
2015. február 10.
5 516
5 736
113
Blitzkrieg,

mellesleg a versenyképességre alapozott érvelésed azért is hibás, mert Kína semmivel nem termel versenyképesebben, mint az USA vagy akár mi, az EU.
Pusztán csak annyi történik, hogy Kína leértékeli a jüan-t a dollárhoz képest, és ezért olcsóak a kínai export áruk, és nem azért, mert a kínai munkás vagy gyár sokkal hatékonyabban termelne, mint az amerikai vagy akár az európai.

Mondok példát: a kínai textilgyár ugyanúgy 10,000 Ft-ért gyártja a pólót, mint az amerikai, csakhogy ha a jüan-t leértékeled mondjuk az 1/10-ére, akkor a kínai póló ára 10,000 Ft helyett 1,000 Ft lesz!
Na így hatékonyabb és olcsóbb a kínai termelés az amerikainál.
(Mellesleg az az 1,000 Ft jüanban rohadtul sokat ér odahaza Kínában, nemrég olvastam például, hogy 6,000 Ft-ért valaki Kínában egy menő hotelben 3 éjszakára tudott megszállni stb.)

Fontos viszont azt is észrevenni, hogy Kína ezt miért teheti meg. Azért, mert Kína sokat exportál, de keveset importál. Így a jüan leértékelése az exportot jelentősen versenyképessé teszi, ugyanakkor mivel Kínának az importja nem jelentős (az exporthoz képest!), ezért a jüan leértékelése miatt megdráguló import nem üt vissza nagyon.
Kínán kívül ezt más ország nem tudja megtenni a Földön, mivel Kína úgy képes jelentős exporttöbbletre, hogy közben méreténél fogva szinte önellátó.

Már hogyne lenne versényképesebb. Kis túlzással egy tál rizsért dolgozik éjjel nappal a kínai munkás akármilyen szennyezett vagy veszélyes környezetben.
Az EU munkás csak szigorú munkavédelmi és környezetvédelmi szabályok mellett és 10 tál rizsért dolgozik.
Az amerikai meg 20 tálért. :)
 

blitzkrieg

Well-Known Member
2015. február 10.
5 516
5 736
113
Blitzkrieg,

mellesleg a versenyképességre alapozott érvelésed azért is hibás, mert Kína semmivel nem termel versenyképesebben, mint az USA vagy akár mi, az EU.
Pusztán csak annyi történik, hogy Kína leértékeli a jüan-t a dollárhoz képest, és ezért olcsóak a kínai export áruk, és nem azért, mert a kínai munkás vagy gyár sokkal hatékonyabban termelne, mint az amerikai vagy akár az európai.

Mondok példát: a kínai textilgyár ugyanúgy 10,000 Ft-ért gyártja a pólót, mint az amerikai, csakhogy ha a jüan-t leértékeled mondjuk az 1/10-ére, akkor a kínai póló ára 10,000 Ft helyett 1,000 Ft lesz!
Na így hatékonyabb és olcsóbb a kínai termelés az amerikainál.
(Mellesleg az az 1,000 Ft jüanban rohadtul sokat ér odahaza Kínában, nemrég olvastam például, hogy 6,000 Ft-ért valaki Kínában egy menő hotelben 3 éjszakára tudott megszállni stb.)

Fontos viszont azt is észrevenni, hogy Kína ezt miért teheti meg. Azért, mert Kína sokat exportál, de keveset importál. Így a jüan leértékelése az exportot jelentősen versenyképessé teszi, ugyanakkor mivel Kínának az importja nem jelentős (az exporthoz képest!), ezért a jüan leértékelése miatt megdráguló import nem üt vissza nagyon.
Kínán kívül ezt más ország nem tudja megtenni a Földön, mivel Kína úgy képes jelentős exporttöbbletre, hogy közben méreténél fogva szinte önellátó.

Amúgy abban igazad van, hogy a hazai fizetőeszköz lassú leírtékelésével előnybe hozhatod a saját cégeidet a külföldiekkel szemben, viszont az amerikai problémák mögött sokkal nagyobb bajok is vannak, nem lehet csak a dollár-jüan árfolyamra fogni.
Jól mutatja ezt a két ábra is. Az USA export akkor sem nőtt gyorsabban amikor a dollár sokat gyengült a jüanhoz vagy euróhoz képest.

https://tradingeconomics.com/china/currency
https://tradingeconomics.com/euro-area/currency
https://tradingeconomics.com/united-states/exports
 

haubagoi

Well-Known Member
2015. augusztus 4.
10 985
9 498
113
...
Kereskedelmi deficitre senkinek sincs szüksége. Az egy káros gazdasági folyamat. Ha igazad lenne és tényleg szükséges lenne a nagy deficit, akkor ma nem azon dolgozna Trump, hogy megszüntesse a deficitet, hanem inkább gyártana mégtöbb pénzt, azzal bevezetnék az alapjövedelmet és az amerikai lenne az első nép, akik tényleges munka nélkül megélnek. :)
...

Nincs most időm, hogy minden érvedre válaszoljak, de erre az egyre reagálnék most. A kereskedelmi deficit valóban káros, de az USA esetében azért szükséges, mert nincs más módja annak, hogy a FED által frissen nyomtatott dollárok kikerüljenek a világpiacra, mint az, hogy az USA mesterségesen deficitben tartja a külkereskedelmét.
Azaz, a dollár a világpiacra úgy áramlik ki - hogy a világpénz szerepét betölthesse - hogy az USA-nak ehhez mesterségesen, szándékosan, deficitben kell tartania a külkereskedelmét.
Áru be, pénz ki.
Nincs más módja.

(Ebből egyébként az az érdekes dolog következik, hogy ha Trump megfordítja a külker mérleget deficitesből szufficitesre, akkor a dollár megszűnik világpénz lenni, mivel a dollár a külkereskedelem hatására visszaáramlik az USA-ba.)

"akkor ma nem azon dolgozna Trump, hogy megszüntesse a deficitet, hanem inkább gyártana mégtöbb pénzt, azzal bevezetnék az alapjövedelmet és az amerikai lenne az első nép, akik tényleges munka nélkül megélnek"

Pontosan ezt csinálta eddig az USA!


"Ha egyre többet exportálsz, akkor igaz, hogy visszakapod azt a pénzt, amit előzőleg gyártottál, viszont azt ismét befektetheted a gazdaságodba valamint mégtöbbet tudsz importálni."

Az USA NEM kapja vissza azt a pénzt, amit előzőleg "gyártott", mivel a külkereskedelmi mérlege (jelenleg) deficites, negatív. Ez azt jelenti, hogy több dollár áramlik kifelé az USA-ból, mint befelé az USA-ba.
Mégegyszer: NEM kapják vissza a dollárt, amit kinyomtattak.
(És nem is akarják visszakapni, mivel akkor nem nyomtathatnának újat helyette!)

"Itt mindig fontos az egyensúly, hogy ne csak importra költsd el, hanem gazdasági fejlődésre is, pont azért, hogy a jövőben még többet tudj exportálni."

Nem. Ahhoz, hogy a gazdaságodat fejleszd, ahhoz NEM kell visszakapnod a pénzt külföldről. Azért nem, mert a jegybankod tud nyomtatni újat helyette!
Az exportra nem azért van szükség, hogy a saját valutádat (pl. USA esetében a dollárt) visszakapd.
Hanem azért, hogy idegen, külföldi valutát tudj szerezni.
Pl. Magyarország nem azért exportál Németországba, hogy a Forintot visszakapja, hanem azért, hogy Eurót (!!!) kapjon érte. Innen van a jegybanknak Euró devizatartaléka, hahó! :)
Ahhoz, hogy pl. Magyarország a hazai iparát fejlessze, ahhoz nem külföldről kapod vissza a Forintot az exportért cserébe, ugyanis Németország nem Forintban, hanem Euróban fizet.
A Forintot a jegybanktól kapod!!!
Így néz ki:
Az exportért cserébe kapott Euró megy a jegybankba, a jegybank pedig "nyomtat" helyette Forintot (elveszi az Eurót és ad helyette Forintot), és ez a Forint kerül az exportőrhöz.
Innen látszik, hogy ebből a lépés-sorozatból az első lépés ki is hagyható, azaz, ahhoz, hogy az exportőr Forintot kapjon, nem szükséges, hogy bármit eladjon (exportáljon) külföldre, mert a jegybank a Forintot enélkül is ki tudja nyomtatni és oda tudja adni az exportőrnek.

Az export egyetlen célja, hogy az ország külföldi devizához/valutához jusson. Nem az az export célja, hogy az exportőr "visszakapja" a saját devizáját/valutáját, mivel azt a jegybank export nélkül is elő tudja állítani!

Mondok másik példát, hogy még világosabb legyen. Ezúttal legyen mezőgazdasági példa, az EU agrártámogatása.

Miért szükséges az EU-s agrártámogatás? Azért, hogy a magyar gazdákat segítse? NEM! Ugyanis a magyar gazda az EU-s agrártámogatást Forintban kapja.
Ezt a Forintot a magyar jegybank (az EU nélkül is) ki tudná nyomtatni és oda tudná adni a magyar gazdáknak.
Akkor miért szükséges az EU-s agrártámogatás?
Azért, mert az EU azt Euróban (!!!!) fizeti a magyar államnak, de a magyar állam Forintot ad a magyar gazdáknak.
Hová lesz az Euró???
A jegybankba kerül és növeli Magyarország Euró devizatartalékát. (Amelyet például majd importra - vagy a Magyarországon működő multik a profit repatriálására - költhetünk el.)

Azaz, mi az EU-s agrártámogatás célja? A magyar gazdák támogatása? NEM. Ahhoz a magyar jegybank pénznyomtatása is elég lenne. Az, hogy Euróhoz jusson az ország. (Más kérdés, hogy utána ezt az Eurót viszik ki a Magyarországon működő multik, amikor a Forintban képződő profitjukat Euróra váltják, hogy pl. Németországba vihessék. Az EU ezért adja az EU-s agrártámogatást!)
 

haubagoi

Well-Known Member
2015. augusztus 4.
10 985
9 498
113
(Bocsánat, azzal még kiegészíteném, hogy pénzügyi szempontból egyetlen célja az exportnak a külföldi deviza/valuta megszerzése, mert ezenkívül még természetesen a nagyobb külföldi piacból adódó méretgazdaságossági előnyök kihasználása is az export célját képezik.)
 

ozymandias

Well-Known Member
2013. június 4.
2 780
18 055
113
@haubagoi

Vagy elég, ha azok a cégek az irányításod alatt vannak, amik jól muzsikálnak. Az lehet, hogy a külker mérleget elrontják odahaza, addig te meg keresel a német/japán/stb. cég részvényei, evrídzs dzsó meg csak hat dolgozzon tovább a hiány csökkentésén, addig sem tud gondolkodni.

Trump tételei amúgy kerekítési tételek a teljes kereskedelem mellett. Tudja ō ezt nagyon is jó, lásd az olcsó szállodák Vegas-ban, vagy a többi.

Az emberek hülyén vannak tartva. Van x pénz, abból nagy kegyesen eddig kaptak y-t, most talán lesz y+5, hurrá. A rendszer haszonélvezōi meg z összeget. Z>>>>y, de ezt a Joe nem látja át.

Az állampapírt meg veszik tovább az arabok, japánok vagy az, akinek éppen védelemre van szüksége. És így megy tovább... Most amúgy egy bezuhanást várok
 

haubagoi

Well-Known Member
2015. augusztus 4.
10 985
9 498
113
És tadamm! íme az Angol Birodalom :D Lassan értelmet nyer a Brexit lényege ;)

"The Commonwealth Heads of Government Meeting brings together 53 member countries mostly former British colonies. It is headed by Queen Elizabeth II – the Queen of the United Kingdom. Speaking at the opening of the Commonwealth Heads of Government meeting in London on Thursday, her Majesty Queen Elizabeth II said she never could have guessed that in 1952 when she became leader of what was then eight nations, it would later comprise 53 and 2.4 billion people."

To view this content we will need your consent to set third party cookies.
For more detailed information, see our cookies page.

https://www.chogm2018.org.uk
 

haubagoi

Well-Known Member
2015. augusztus 4.
10 985
9 498
113
To view this content we will need your consent to set third party cookies.
For more detailed information, see our cookies page.
 

haubagoi

Well-Known Member
2015. augusztus 4.
10 985
9 498
113
To view this content we will need your consent to set third party cookies.
For more detailed information, see our cookies page.
 

haubagoi

Well-Known Member
2015. augusztus 4.
10 985
9 498
113
To view this content we will need your consent to set third party cookies.
For more detailed information, see our cookies page.
 

blitzkrieg

Well-Known Member
2015. február 10.
5 516
5 736
113
És tadamm! íme az Angol Birodalom :D Lassan értelmet nyer a Brexit lényege ;)

"The Commonwealth Heads of Government Meeting brings together 53 member countries mostly former British colonies. It is headed by Queen Elizabeth II – the Queen of the United Kingdom. Speaking at the opening of the Commonwealth Heads of Government meeting in London on Thursday, her Majesty Queen Elizabeth II said she never could have guessed that in 1952 when she became leader of what was then eight nations, it would later comprise 53 and 2.4 billion people."

Szerintem túlbecsülöd a Brit Nemzetközösséget és az angolok jelentőségét.
Az Európai Únióra szoktad mondani, hogy gyenge, mert az egyes országoknak más érdekei vannak, pedig a 27 EU-s ország közel vannak egymáshoz, egy kultúra és sok közös érdekük van.
Na akkor gondolj bele, hogy 53 ország, 6 kontinensen, rengeteg kulturális külömbséggel hányfelé húz? Ráadásul ott van pl. India, 1,3 milliárd lakossal, majd biztosan beáll a 65 milliós Egyesült Királyság mögé másodhegedűsnek.
 

haubagoi

Well-Known Member
2015. augusztus 4.
10 985
9 498
113
Szerintem túlbecsülöd a Brit Nemzetközösséget és az angolok jelentőségét.
Az Európai Únióra szoktad mondani, hogy gyenge, mert az egyes országoknak más érdekei vannak, pedig a 27 EU-s ország közel vannak egymáshoz, egy kultúra és sok közös érdekük van.
Na akkor gondolj bele, hogy 53 ország, 6 kontinensen, rengeteg kulturális külömbséggel hányfelé húz? Ráadásul ott van pl. India, 1,3 milliárd lakossal, majd biztosan beáll a 65 milliós Egyesült Királyság mögé másodhegedűsnek.

Mind az 53 ország állampolgárai beszélnek angolul. Ez az EU tagállamainak állampolgárairól nem mondható el. Ezenkívül 2.4 milliárd főt tömörít a Brit Nemzetközösség, ami a világ népességének 1/3-a és a világ fiataljainak 60%-a. Anglia szabadkereskedelmet akar, nem pedig politikai uniót, mint az EU.
Ekkora népesség és a fiatalok ekkora aránya (ami az EU-ról megint nem mondható el) iszonyatos gazdasági erőt és potenciált képvisel.
Ezenkívül a Brit Nemzetközösség azért nem volt eddig jelentős, mert Anglia nem törődött velük, hiszen 1973-tól az EU tagja volt.
Most ez megváltozik a Brexit-tel.
 
  • Tetszik
Reactions: antigonosz

zsolti

Well-Known Member
2015. augusztus 8.
17 395
52 144
113
Mind az 53 ország állampolgárai beszélnek angolul. Ez az EU tagállamainak állampolgárairól nem mondható el. Ezenkívül 2.4 milliárd főt tömörít a Brit Nemzetközösség, ami a világ népességének 1/3-a és a világ fiataljainak 60%-a. Anglia szabadkereskedelmet akar, nem pedig politikai uniót, mint az EU.
Ekkora népesség és a fiatalok ekkora aránya (ami az EU-ról megint nem mondható el) iszonyatos gazdasági erőt és potenciált képvisel.
Ezenkívül a Brit Nemzetközösség azért nem volt eddig jelentős, mert Anglia nem törődött velük, hiszen 1973-tól az EU tagja volt.
Most ez megváltozik a Brexit-tel.
Nahogy már előnynek legyen beállítva a sok fiatal, akiknek még ivóvíz sem lesz elég pl. Indiában az elkövetkező 20 évben. Masszív problémákkal terhelt az az egész térség szerintem.
 
Status
Not open for further replies.