Teljesen egyetértek.
Már az amerikai vámok belengetésekor leírtam, hogy arra Kína is válaszolni fog hasonló vámok kivetésével és ebből a kölcsönös vámoltatásból mi fogunk hasznot húzni, ha kimaradunk, hisz előnybe kerülünk mindkét piacon a másik két szereplővel szemben.
Kína már akkor jelezte, hogy az EU-val semmi baja.
Errefel mi ahelyett, hogy most jól betörnénk mind az amerikai, mind a kínai piacra (hisz kiszorulnak a kínai és amerikai termékek), most mi is belekötünk Kínába. Erre gondolom hamarosan Kína ellenünk is importvámokat vezet be, vagyis mi is kiszorulunk Kínából, nem csak az USA.
Csakhogy itt van egy nagyon lényeges dolog. Az EU jóval többet exportál Kínába, mint amennyit az USA, vagyis ezen is mi veszítünk többet, pont úgy, mint az orosz szankciókon is.
Az persze igaz, hogy az EU is deficites Kínával szemben, de messze nem annyira deficites, mint az USA (plusz ha kilép Anglia, akkor máris sokat javul az arány).
Most itt lett volna a kínálkozó lehetőség, ha most kimaradtunk volna, akkor könnyen lehet, hogy kereskedelmi többletünk lett volna pár éven belül Kínával szemben is, hisz az amerikai termékek helyett jó eséllyel európai termékeket vettek volna, továbbá a már jelenleg is nagyon komoly többletünk még nagyobbra nőne az USA irányába (bár ez így is nőni fog, csakhogy ezzel párhuzamosan csökkenni fog a kínai kereslet, így összességében nem nyerünk semmit).
A megnövekedett kereslet az EU-s termékek iránt pedig gondolom mindenki számára világos, hogy mit jelent: több munkahely és nagyobb életszínvonal Európában.
Az EU helyesen tette, amit tett. Az USA-Kína kereskedelmi háborúról ugyanis veled ellentétben azt gondolom, hogy nem előnyös lehetőséget, hanem veszélyt jelent az EU számára. Mégpedig azért, mert azt az árut, amit Kína - az USA importvámjai miatt - nem tud majd eladni az USA-ba, azt ide dömpigelte volna az EU-ba, tönkretéve az EU maradék termelő-kapacitásait is.
Kínával szemben azért nem tud kereskedelmi többletünk lenni, mert a világkereskedelem jelenleg az alábbi módon néz ki:
a FED nyomtatja a dollárt, ezért a dollárért az USA importál az EU-ból (ezért az EU-nak kereskedelmi többlete van az USA-val szemben), majd az EU az USA-tól kapott dollárokért cserébe importál Kínából (ezért Kínának kereskedelmi többlete van az EU-val szemben).
Vagyis a dollár (pénz) áramlásának iránya: FED --> USA --> EU --> Kína.
Az áruk áramlásának iránya ezzel ellentétes: USA <-- EU <-- Kína.
Ennek megfelelően a kereskedelmi deficit: USA > EU > Kína.
Vagyis az EU-nak kereskedelmi deficitje van Kínával szemben, az USA-nak pedig Kínával szemben és az EU-val szemben is.
Az EU kereskedelmi deficitje akkor fordulhatna meg, ha a világpénzt Kína nyomtatná. Ekkor a pénz áramlásának iránya megfordulna:
Kína --> EU --> USA
És ekkor az áruk áramlásának iránya is megfordulna:
USA --> EU --> Kína.
Ennek megfelelően a kereskedelmi deficit: USA < EU < Kína lenne.
Azaz Kína lenne a legeladósodottabb ország, az EU-nak kereskedelmi többlete lenne Kínával szemben (ahogy te mondod), és az USA-nak kereskedelmi többlete lenne Kínával és az EU-val szemben is (ahogy Trump akarja).
Kérdés, hogy ez a scenario mennyire valószínű?
A válasz az, hogy nem valószínű.
Ennek oka, hogy Kína nem akarja, hogy a jüan legyen a világpénz (ezért nem dönti be a dollárt), mert akkor Kína lenne az, aki a fedezetlenül nyomtatott pénzért cserébe a világpiacon fogyasztana és eladósodna, és a beáramló import pedig tönkretenné a kínai ipart, amelyet pedig azért nem engedhet meg magának Kína, mert erős iparra van szüksége a hadserege fejlesztéséhez, hogy szuperhatalommá válhasson.
Másrészt, kérdés még, hogy az alábbi scenárió megvalósulhatna-e:
Pénz áramlásának iránya:
USA --> EU <-- Kína (azaz a dollár mellett a jüan is világpénz)
Áruk áramlásának iránya:
USA <-- EU --> Kína (ez lenne a te elképzelésed blitzkrieg).
Két okból nem lehetséges:
a) egyrészt Kína nem akarja, hogy az EU-nak kereskedelmi többlete legyen vele szemben (mert ez a kínai ipart, amely a hadseregfejlesztéshez, szuperhatalommá váláshoz kell, hátrányosan érintené ld. előbb)
b) márészt az USA sem akarja, hogy az EU-nak kereskedelmi többlete legyen vele szemben (mert Trump ipart akar fejlesztenni ahhoz, hogy az USA szuperhatalmi státusza fennmaradhasson).
Azaz egy mondatban összefoglalva:
azért nem lehetséges, hogy az EU-nak kereskedelmi többlete
lehessen Kínával szemben, mert Kína a hazai iparát
védi azért, hogy szuperhatalommá
válhasson,
és azért nem lehetséges, hogy az EU-nak kereskedelmi többlete
maradhasson az USA-val szemben, mert az USA a hazai iparát kívánja
helyreállítani azért, hogy szuperhatalom
maradhasson.
Innentől kezdve mind Kína, mind pedig az USA érdeke az, hogy az EU deficitet halmozzon fel kereskedelmileg mindkettejükkel szemben,
és pontosan ez az oka annak, hogy az USA és Kína vámháborúba kezdtek egymás ellen, mert ennek következtében az egymás piacáról kiszoruló áruk az EU piacára lesznek irányítva.
Azaz, az EU helyesen tette, hogy lezárt Kínával szemben (ezzel a kínai dömpingárú ellen védett lesz az EU), most már csak az van hátra, hogy lezárjon az USA-val szemben is (azaz ne engedje Trumpnak, hogy az USA megfordítsa az EU-val szembeni negatív kereskedelmi mérlegét és amerikai árukkal árassza el az európai piacokat).