[BIZTPOL] A nagy sakktábla

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

Status
Not open for further replies.

krokomach

Well-Known Member
2010. április 27.
10 729
11 462
113
A teljesség igénye nélkül, csak úgy vázlatosan.

Ugyebár van egy nagy kérdés. Kinek ki az ellenfele/ellensége. Merthogy.
Az USA számára Trump szerint:
-Az EU ellenség.
- Kína kereskedelmi ellenfél.
-Oroszország ellenfél.

Ugyanakkor, azt nagyjából lehet tudni:
-Oroszország akkor lett Obamáék legnagyobb ellensége, amikor betámadta a petrodollárt, ezzel az USA egyes köreinek vélekedése szerint, Oroszország gyakorlatilag megtámadta az USA-t- Ezután kezdett el az USA (még inkább) egyre több csapatot és technikákat felhalmozni Oroszország körül. (e szerint a vélekedés szerint az USA csak védekezik, amikor katonailag fenyegeti Oroszországot )
- Gyakorlatilag Kína is beszállt Oroszország oldalán a petrodollár leváltásába. (Azt minden idióta is tudhatta, hogy Oroszország és Kína együtt már évekkel ezelőtt is leküzdhetetlen/bevehetetlen falat lett volna katonailag az USA számára.)

Ezután sem állt meg a világ.
-Oroszország az ellene hozott "szankciók" és a dollár fokozatos újbóli erősödése következtében (meg mert Putyin már évekkel ezelőtt kiterjedt reformokba is kezdett) gazdaságilag és befolyásilag is megerősödött. Többek közt Dél-Amerikában egyre többen próbálkoznak vele barátkozni, de emellett Kína mögött Afrikában egyre nagyobb területeken talál piacot, és szerez politikai, gazdasági, katonai... befolyást. Többek közt a Francia befolyási övezetben... Emellett már olyan haditechnikai fejlesztések, felújítások történtek, hogy Oroszország gyakorlatilag egy erőd, mi több, több lépcsős mélységű erődrendszer. Hagyományos háborúban kizárt hogy nem hogy elfoglalható, de még csak le sem győzhető ( a győzelem csak egy dolog, az elfoglalás megtartás megszállás meg egy annál is nagyobb képesség - főleg ha Oroszországról lenne szó)
Mindezek mellett az USA számára életbevágónak látszott az is, hogy nemcsak Oroszország és Kína szövetségét kell megakadályoznia, hanem az EU és Oroszország gazdasági, politikai erejének összekapcsolódását, tehát az EU és az Eurázsia Unió szövetségét is.
- Kína Katonailag megerősödött, gazdaságilag pedig jobb állapotban van mint az USA (És nem érdekelnek az USA hitelbíráló cégei, mert az USA államadósság + az USA államainak adósságai + a bankok hitelállománya + a lakosság elszegényedése + a gazdaság állapota + a cégek leépülése + a gyártás kitelepítése többek közt Kínába + a piacok egyre gyorsabb elvesztése együttesen ténylegesen kezelhetetlen állapotot eredményez, melyet ha már a petrodollár sem képes majd támogatni, nem marad majd hátra más, mint a teljes haderőt visszavonni a határokra- mert Róma óta tudhatjuk mi fog történni. És ez megtörtént más a spanyolokkal és az angolokkal is. Tehát nem zsákbamacska az, ami az USA-ra vár)
- Az EU mindeközben ki lett kiáltva az USA három nagy közellensége közé (Oroszország, Kína és már az EU) mert kereskedelmileg kihasználja az USA-t (ez távolról sem igazán közelíti meg a valóságot) Márpedig ha kihasználja az USA-t, azzal gyakorlatilag USA szempontból mondhatni hogy ő is beállta Oroszország és Kína (meg azok csatolmányai ) mögé a petrodollár leépítésébe (mert bár nem támadja a petrodollárt, de az azokat támadókat partnernek tekinti, és a petrodollár mögött álló rogyadozó USA gazdaságot támadja...) Márpedig az USA egyes köreinek vélekedése szerint amikor Oroszország betámadta a petrodollárt, akkor gyakorlatilag megtámadta az USA-t.

Jelenleg tehát az USA számára ellenség/ellenfél Oroszország, Kína, és az EU.
-Jelenleg eddig többé kevésbé nem lehet hivatalosan Oroszország-Kína szövetségről beszélni (gyakorlatilag igen) Oroszország és EU közeledése pedig Ukrajna miatt megszakadt, és az USA nyomására a gazdasági kapcsolatok fejlődése vissza fordult (szankció háború, )
-Az EU országainak többsége - lehet hogy ezt nem így érzékelik közülük többen, de attól még így van- beállt az USA mellett az Oroszország körüli katonai körgyűrűbe. Tehát katonai célpontokká váltak Oroszország számára, miközben pl a Német hadseregnek nemhogy expedíciós képessége nincsen, de technikai hadereje gyakorlatilag nem működőképes, tehát lényegében nem létezik. (+ a "migráns" helyzete (meg a fél EU-é) )
-Kína ügyesnek mondható stratégiával- úgymint mesterséges szigetek, egyre bővülő külföldi bázisok, kikötők..- katonai erejét és befolyási övezetét+ katonai védelmi képességének határai mentén való távolsági kiterjesztésével, csakúgy mit Oroszország, lényegében bevehetetlen erőddé formálta mára magát.

Mindez után vissza a kiindulóponthoz
Az USA számára Trump szerint:
-Az EU ellenség.
- Kína ellenfél.
-Oroszország ellenfél.

Viszont. Az egyik ellenfelével (EU) megtámogatva- gyakorlatilag irányítva azt-a másik ellenfelét (Oroszország) próbálja fenyegetni, miközben e két ellenfele/ellensége egyre szorosabb gazdasági és/vagy katonai kapcsolatban van Kínával. Kvázi a szövetségkötés küszöbén stratégiailag. És e közben az USA meg fenyegeti/ijesztgeti az eddigi stratégiai partnerét az EU-t, gyakorlatilag a NATO tagállamainak nagy részét. Ami meg a NATO megszűnéséhez is vezethet- főleg miután Trump kijelentette hogy a kialakult helyzet az USA NATO -ból való kilépéséhez vezethet. (amit aztán nem túl meggyőzően próbáltak cáfolgatni)

Ebben a légkörben történt meg a Trump -Putyin találkozó. (egy nagyon feszült és ellentmondásos megítélésű NATO csúcstalálkozó után pár nappal)

Jelenleg az a kérdés, hogy kinek ki az ellensége, ki a szövetségese.
És e találkozó után sem lehet majd tudni mi is az USA álláspontja valójában, és a jelenlegi felállás szerint nem biztos hogy több eredménye volt ennek az USA számára mint a Trump-Kim találkozónak.
Az is felmerül, hogy a Trump kommunikáció, sőt maga a Trump- Putyin találkozó mennyire szólt Oroszországnak , a világnak, de még inkább az EU-nak. Mert a találkozó jelenlegi kommunikált információi után sem elképzelhetetlen, hogy a korábban meglebegtetett USA kilépés a NATO-ból végül ott találná az EU országait katonailag egyedül Oroszország határai mentén.

Jelenleg igazából csak annyit lehet tudni, mint a Trump-Putyin találkozó előtt. Az USA már gyakorlatilag mindenkit fenyeget, (és felváltva barátságos) miközben mindenkit próbál egymástól távol tartani. (Az "Oszd meg és uralkodj" itt már kevés a helyzet és a folyamatok leírására.)
A világ meg csak bámul, hogy mi is történik. (Nem is annyira politológusok, geopolitikai elemzők.., hanem inkább történészek elemzése lehet a mérvadó/érdekes ebben a helyzetben. Most, és talán a jövőben is. Sajnos. )
 

gonny

Well-Known Member
2016. december 24.
552
829
93
Ez azóta se változott, úgyhogy ez a mai állás. És ez Orbán véleménye, tehát a kétharmad véleménye és a nemzet véleménye is. A vezetőnk inkább Trumpot választotta és milyen jól tette, hisz Trump hogy felmosta a padlót ma is Putyinnal.
Ez baromság. El kell olvasni a nyilatkozatot.
Orbán kijött a NATO csúcsról, és többes szám első személyben beszélt.
Nem jelent ez semmit.
És Putyin, meg senki más se gondolta, hogy ez jelentene valamit.
Csak magyar ellenzékiek hiszik, hogy ez jelent valamit.
 
  • Tetszik
Reactions: tindalos

joker

Well-Known Member
2012. szeptember 16.
20 850
32 025
113
Valahogy eddig olyan nagy mellénnyel álltak ki a kínaiak. Majd ők megmutatják. Most meg mószer?
Nem érdekel a mellébeszélés. Egy kereskedelmi korlátozással mégis hova fordulna jogkövető módon egy ország, ha nem a WTO-hoz? Vagy mit kellett volna szerinted tennie?
 

Python

Well-Known Member
2010. augusztus 8.
26 684
7 996
113
Lezajlott Donald Trump és Vlagyimir Putyin csúcstalálkozója Helsinkiben, és nem tudtuk meg, mi mindenről beszélt a két elnök, néhány részlet azért kiderült, Trump pedig hozta a formáját a csúcs utáni sajtóértekezleten. Ezúttal azonban nem sértegette tárgyalópartnerét, ellenkezőleg: remekül szót értett vele.
Trump végre lelt egy barátot


Donald Trump, az Egyesült Államok elnöke nem egy össze-vissza beszélő és cselekvő politikus, amilyennek sokan látják, hanem olyasvalaki, akire igaz a mondás: szörnyű, amit tesz, de van benne rendszer. Ezért fellépése végzetes következményekkel járhat.
A második világhabú óta volt egy nagyon fontos konszenzus az amerikai politikai elitben az Egyesült Államok külpolitikájával kapcsolatban. Akár republikánus, akár demokrata államfő állt az ország élén, mindig támogatta azt a törekvést, hogy Amerika vezetésével a fenntartsanak a világon egy szövetségi és biztonsági rendszert - kezdi elemzését a Financial Timeson Gideon Rachnman vezető publicista.
John Kennedytől Ronald Reaganen át a két Bushig és a Clinton házaspárig mindenki egyetértett abban, hogy az USA érdeke a szabadkereskedelem és a demokrácia érvényesülésének segítése az egész kerek világon. Donald Trump megtörte ezt a konszenzust. Olyan radikálisan szakított ezzel, hogy sok megfigyelő úgy látja: egyszerűen csak nem tudja, mit csinál. Rachman szerint tévednek. Egyre világosabbá válik a racionális, következetes Trump-doktrína.
Nagy árat fizethet ezért az egész világ
 

emel

Well-Known Member
2013. február 11.
9 073
15 029
113
Ez azóta se változott, úgyhogy ez a mai állás. És ez Orbán véleménye, tehát a kétharmad véleménye és a nemzet véleménye is. A vezetőnk inkább Trumpot választotta és milyen jól tette, hisz Trump hogy felmosta a padlót ma is Putyinnal.
Ez nem Orbán véleménye hiszen többes számban beszélt a NATO-csúcson, azaz ez a NATO kollektív véleménye amit Orbán idézett. Az meg hogy ki mosta fel a padlót kivel az nem az "igazmondó" újságcikkekből derül ki, hanem majd a következő fél/egy év történéseiből. Még az a számodra kellemetlen dolog is kiderülhet hogy senki se mosta fel a padlót senkivel és nem volt semmi becsicskítás (azaz csak te vagy ritka előítéletes és kárörvendő tipus), csak szépen békésen megegyeztek néhány dologról (közte arról is hogy x-y-z témában nincs megegyezés, tegyük el későbbre), aztán a sajtónak meg mondtak amit mondtak ... tehát majd meglátjuk.
 

plushun

Well-Known Member
2014. augusztus 26.
6 882
20 149
113
Ahol az oroszok elleni szankciók kártékonyságáról beszélt, amiket ő is megszavazott: https://24.hu/kulfold/2018/07/17/orban-putyin-szankcio/
A pávatáncnak viszont egyszer vége lesz és akkor jön a s***ás.
Igen, ahogy Merkel is megszavazta és mégis üzletel az oroszokkal. Vagy ahogy Trump ellenségnek nyilvánítja egyik nap az oroszokat, aztán lepacsizik velük. Vagy mi van Macronnal aki májusban "nyalt segget" Putyinnak? Tudom, tudom, az teljesen más, ne is mond. Nekik lehet, náluk nem gond. De azért a szemellenzőt le kellene már venni és észre venni, hogy a pénz mindenütt fontos dolog és elsődlegesen az üzlet számít. Na és még valami. Ha Orbán egyszer eltűnik a színpadról, az utódja (legyen az bármelyik politikai erő képviselője) ugyanígy segget fog nyalni. Fel kellene fogni, hogy nem Európa nyugati felén vagyunk és nem vagyunk akkora ország mint a németek vagy a franciák.
 

koppany

Well-Known Member
2010. július 16.
1 675
9 050
113
Nem is te lennél boki ha nem hamisítványt, nem photoshoppolt ruszkikamut osztanál itt. Ez az eredeti:
5b47cd40f2052941008b46b8.jpg
Úgy érzed ez a kép jobb színben tünteti fel őket.....hát nem.
 

Szittya

Well-Known Member
2016. szeptember 22.
22 154
36 301
113
Oke terjunk vissza az eredeti temahoz marmint a topik nevehez.
A nagy sakjatszma Zbigniew Brzezinski konyvere. Olvasta valaki? Mert ha igen annak biztos felugrott mostanaba a konyv.
Ha valaki nem olvasta erdemes a neten reszleteket olvasni bellole...

Uli neked is ajanlom
 
  • Tetszik
Reactions: fip7 and szuvorov

krokomach

Well-Known Member
2010. április 27.
10 729
11 462
113
https://index.hu/kulfold/2018/07/17...ativan_reagalnank_ha_a_nato_felvenne_gruziat/
"A Helsinkiben tartott Trump-Putyin csúcstalálkozó után Oroszország még a helyszínen interjút adott a konzervatív Fox News csatornának. Az MTI által szemlézett beszélgetésnek két igazán legérdekesebb része volt...
...A NATO Grúzia és Ukrajna irányában történő esetleges bővítését Vlagyimir Putyin rossz néven venné, és nehezményezte, hogy a NATO a Szovjetunió összeomlása után egyáltalán felvetette a keleti irányú esetleges terjeszkedést. "A NATO struktúrájának határaink felé történő bővítése közvetlen és azonnali veszélyt jelentene nemzetbiztonságunkra, és a reakciónk rendkívül negatív lenne" - hangsúlyozta..."


Meg kell érteni, hogy ha megpróbálná ténylegesen felvenni a "NATO" Grúziát, az pont ugyanolyan lenne Oroszország számára, mint amikor gyakorlatilag a Krímbe akart bázist az USA. És a végeredmény is ugyanaz lenne, mert Oroszország azt nem engedheti meg, ahogyan a Krímben sem engedhette meg.
 
  • Tetszik
Reactions: fip7 and tindalos

krokomach

Well-Known Member
2010. április 27.
10 729
11 462
113
https://index.hu/kulfold/2018/07/17/trump_putyin_helsinki_csucs_reakciok/
"Összpárti felzúdulás fogadta Donald Trump Vlagyimir Putyinnal közös sajtótájékoztatóját. És az „összpárti" ezúttal nem azt jelenti, hogy a hivatalukból távozó republikánusok – mint John McCain, Jeff Flake vagy Bob Corker – választói elvárásra való tekintet nélkül, őszintén kiosztják Trumpot, hanem arról, hogy az elnök excentrikus megnyilvánulásaival kapcsolatban általában diplomatikusan nyilatkozó republikánusok is alig leplezték megdöbbenésüket amiatt, hogy TRUMP PUTYIN OLDALÁRA ÁLLT AZ AMERIKAI TITKOSSZOLGÁLATOKKAL ÉS A REPUBLIKÁNUS TÖBBSÉGŰ SZENÁTUS HÍRSZERZÉSI BIZOTTSÁGÁVAL SZEMBEN, amikor leszögezte, nem történt orosz beavatkozási kísérlet az amerikai elnökválasztásba. Az amerikai politikusok amiatt is megrökönyödtek, hogy Trump erkölcsi szempontból felemelte az Egyesült Államokhoz az orosz diktatúrát, amikor a fagyos kapcsolatért a korábbi amerikai kormányzat „ostobaságát" is felelőssé tette...
...Ráadásul ahogy a National Interest gyorselemzése megállapítja, a retorikai gesztusokon túl nem valószínű – a Kreml sem számít rá –, hogy az amerikai adminisztráció engedni fog a szankciókból, mivel Trumpnak egész egyszerűen nincs elegendő politikai tőkéje a valódi politikai irányváltáshoz. A liberális vélemények szerint viszont Trump elnöki hatalmából fakadó tőkéje pont elég ahhoz, hogy – a Vox ékes szavait idézve – Szembenézzünk a realitással: a Trump elnökségével kapcsolatos legrosszabb félelmek most kezdenek valóra válni. Amerika geopolitikai öngyilkosságot követ el.
Ami azt jelenti, hogy az elnök az „Amerika az első!" jelszavát követve szétbombázza az amerikai globális katonai, politikai és gazdasági fölényt biztosító megállapodásokat, csakhogy a stabilitás felszámolása nem az Egyesült Államoknak, hanem a Putyinhoz hasonló opportunistáknak kedvez.
A liberális vélemények éppen emiatt úgy gondolják, hogy – Thomas Friedmann New York Times-publicista enyhébb megfogalmazása szerint – Trump megsértette az elnöki esküt, sőt, akár – ahogy azt a CIA volt igazgatója, John Brennan állítja –HAZAÁRULÁST KÖVETETT EL..."

Van egy hangulat az USA héjái között (is). Gyakorlatilag nincs erejük és nincs képességük sem arra, hogy azt és úgy csinálják amit eddig, mert a világ egyszerűen elmegy mellettük. De addig jutottak már el a héják és a PR propagandájuk, hogy az is bűn, ha az általuk nem közvetlenül irányítható elnökük tárgyal Putyinnal- vagy éppen Kimmel. (függetlenül attól, hogy gyakorlatilag nincs más eredmény mint maga a tárgyalás )
 

szuvorov

Well-Known Member
2014. május 16.
7 520
24 262
113

Szittya

Well-Known Member
2016. szeptember 22.
22 154
36 301
113
Nem akarok belefolyni a vitaba. Csak szeretnem megkerdezni hogy a fenti kepen mit kellene latni? mert en csak mezogazdasagi hasznositasu foldeket latok par folduttal fasorral es bozotossal. Tenyleg csak erdekelne
 

Premortem

Well-Known Member
2017. november 9.
442
680
93
Kihasználhatnád, hogy szóba állnak Veled arra, hogy egy hangyányit emberibb képet mutatsz magadról Pista.

Ha ti vidámabban vagytok a kamuképtől akkor nézzétek azt, az orosz propaganda bőven ellát titeket hazugságokkal és hamisítványokkal. Elég szar lehet a hangulat a moszkovitáknál ha ilyen photoshoppolt képekkel kell javítani a közérzetüket, ha lefele kell görbíteni a szájakat, hogy annak örüljenek a szerencsétlenek.
 
Status
Not open for further replies.