A teljesség igénye nélkül, csak úgy vázlatosan.
Ugyebár van egy nagy kérdés. Kinek ki az ellenfele/ellensége. Merthogy.
Az USA számára Trump szerint:
-Az EU ellenség.
- Kína kereskedelmi ellenfél.
-Oroszország ellenfél.
Ugyanakkor, azt nagyjából lehet tudni:
-Oroszország akkor lett Obamáék legnagyobb ellensége, amikor betámadta a petrodollárt, ezzel az USA egyes köreinek vélekedése szerint, Oroszország gyakorlatilag megtámadta az USA-t- Ezután kezdett el az USA (még inkább) egyre több csapatot és technikákat felhalmozni Oroszország körül. (e szerint a vélekedés szerint az USA csak védekezik, amikor katonailag fenyegeti Oroszországot )
- Gyakorlatilag Kína is beszállt Oroszország oldalán a petrodollár leváltásába. (Azt minden idióta is tudhatta, hogy Oroszország és Kína együtt már évekkel ezelőtt is leküzdhetetlen/bevehetetlen falat lett volna katonailag az USA számára.)
Ezután sem állt meg a világ.
-Oroszország az ellene hozott "szankciók" és a dollár fokozatos újbóli erősödése következtében (meg mert Putyin már évekkel ezelőtt kiterjedt reformokba is kezdett) gazdaságilag és befolyásilag is megerősödött. Többek közt Dél-Amerikában egyre többen próbálkoznak vele barátkozni, de emellett Kína mögött Afrikában egyre nagyobb területeken talál piacot, és szerez politikai, gazdasági, katonai... befolyást. Többek közt a Francia befolyási övezetben... Emellett már olyan haditechnikai fejlesztések, felújítások történtek, hogy Oroszország gyakorlatilag egy erőd, mi több, több lépcsős mélységű erődrendszer. Hagyományos háborúban kizárt hogy nem hogy elfoglalható, de még csak le sem győzhető ( a győzelem csak egy dolog, az elfoglalás megtartás megszállás meg egy annál is nagyobb képesség - főleg ha Oroszországról lenne szó)
Mindezek mellett az USA számára életbevágónak látszott az is, hogy nemcsak Oroszország és Kína szövetségét kell megakadályoznia, hanem az EU és Oroszország gazdasági, politikai erejének összekapcsolódását, tehát az EU és az Eurázsia Unió szövetségét is.
- Kína Katonailag megerősödött, gazdaságilag pedig jobb állapotban van mint az USA (És nem érdekelnek az USA hitelbíráló cégei, mert az USA államadósság + az USA államainak adósságai + a bankok hitelállománya + a lakosság elszegényedése + a gazdaság állapota + a cégek leépülése + a gyártás kitelepítése többek közt Kínába + a piacok egyre gyorsabb elvesztése együttesen ténylegesen kezelhetetlen állapotot eredményez, melyet ha már a petrodollár sem képes majd támogatni, nem marad majd hátra más, mint a teljes haderőt visszavonni a határokra- mert Róma óta tudhatjuk mi fog történni. És ez megtörtént más a spanyolokkal és az angolokkal is. Tehát nem zsákbamacska az, ami az USA-ra vár)
- Az EU mindeközben ki lett kiáltva az USA három nagy közellensége közé (Oroszország, Kína és már az EU) mert kereskedelmileg kihasználja az USA-t (ez távolról sem igazán közelíti meg a valóságot) Márpedig ha kihasználja az USA-t, azzal gyakorlatilag USA szempontból mondhatni hogy ő is beállta Oroszország és Kína (meg azok csatolmányai ) mögé a petrodollár leépítésébe (mert bár nem támadja a petrodollárt, de az azokat támadókat partnernek tekinti, és a petrodollár mögött álló rogyadozó USA gazdaságot támadja...) Márpedig az USA egyes köreinek vélekedése szerint amikor Oroszország betámadta a petrodollárt, akkor gyakorlatilag megtámadta az USA-t.
Jelenleg tehát az USA számára ellenség/ellenfél Oroszország, Kína, és az EU.
-Jelenleg eddig többé kevésbé nem lehet hivatalosan Oroszország-Kína szövetségről beszélni (gyakorlatilag igen) Oroszország és EU közeledése pedig Ukrajna miatt megszakadt, és az USA nyomására a gazdasági kapcsolatok fejlődése vissza fordult (szankció háború, )
-Az EU országainak többsége - lehet hogy ezt nem így érzékelik közülük többen, de attól még így van- beállt az USA mellett az Oroszország körüli katonai körgyűrűbe. Tehát katonai célpontokká váltak Oroszország számára, miközben pl a Német hadseregnek nemhogy expedíciós képessége nincsen, de technikai hadereje gyakorlatilag nem működőképes, tehát lényegében nem létezik. (+ a "migráns" helyzete (meg a fél EU-é) )
-Kína ügyesnek mondható stratégiával- úgymint mesterséges szigetek, egyre bővülő külföldi bázisok, kikötők..- katonai erejét és befolyási övezetét+ katonai védelmi képességének határai mentén való távolsági kiterjesztésével, csakúgy mit Oroszország, lényegében bevehetetlen erőddé formálta mára magát.
Mindez után vissza a kiindulóponthoz
Az USA számára Trump szerint:
-Az EU ellenség.
- Kína ellenfél.
-Oroszország ellenfél.
Viszont. Az egyik ellenfelével (EU) megtámogatva- gyakorlatilag irányítva azt-a másik ellenfelét (Oroszország) próbálja fenyegetni, miközben e két ellenfele/ellensége egyre szorosabb gazdasági és/vagy katonai kapcsolatban van Kínával. Kvázi a szövetségkötés küszöbén stratégiailag. És e közben az USA meg fenyegeti/ijesztgeti az eddigi stratégiai partnerét az EU-t, gyakorlatilag a NATO tagállamainak nagy részét. Ami meg a NATO megszűnéséhez is vezethet- főleg miután Trump kijelentette hogy a kialakult helyzet az USA NATO -ból való kilépéséhez vezethet. (amit aztán nem túl meggyőzően próbáltak cáfolgatni)
Ebben a légkörben történt meg a Trump -Putyin találkozó. (egy nagyon feszült és ellentmondásos megítélésű NATO csúcstalálkozó után pár nappal)
Jelenleg az a kérdés, hogy kinek ki az ellensége, ki a szövetségese.
És e találkozó után sem lehet majd tudni mi is az USA álláspontja valójában, és a jelenlegi felállás szerint nem biztos hogy több eredménye volt ennek az USA számára mint a Trump-Kim találkozónak.
Az is felmerül, hogy a Trump kommunikáció, sőt maga a Trump- Putyin találkozó mennyire szólt Oroszországnak , a világnak, de még inkább az EU-nak. Mert a találkozó jelenlegi kommunikált információi után sem elképzelhetetlen, hogy a korábban meglebegtetett USA kilépés a NATO-ból végül ott találná az EU országait katonailag egyedül Oroszország határai mentén.
Jelenleg igazából csak annyit lehet tudni, mint a Trump-Putyin találkozó előtt. Az USA már gyakorlatilag mindenkit fenyeget, (és felváltva barátságos) miközben mindenkit próbál egymástól távol tartani. (Az "Oszd meg és uralkodj" itt már kevés a helyzet és a folyamatok leírására.)
A világ meg csak bámul, hogy mi is történik. (Nem is annyira politológusok, geopolitikai elemzők.., hanem inkább történészek elemzése lehet a mérvadó/érdekes ebben a helyzetben. Most, és talán a jövőben is. Sajnos. )