Egyre furcsább Donald Trump amerikai elnök és Vlagyimir Putyin hétfői találkozójának utóélete. Trump és Putyin több mint két órán át tárgyaltak úgy Helsinkiben, hogy szokatlan módon csak a tolmácsaik voltak jelen. Ezért azt sem tudni, hogy miben állapodtak meg egymással. A sajtótájékoztatójukon nem mondtak semmi konkrétumot, a tárgyalásról nem adtak ki összefoglalót, közben viszont az orosz fél
azt állítja, hogy “fontos szóbeli megállapodásokra jutottak”. A Washington Post szerint még a Trump-kormányzat vezető tisztségviselői sem tudják, hogy mik lehetnek ezek a megállapodások.
A sajtóban arról van a legtöbb szó, hogy a
sajtótájékoztatón miért nem állt ki a saját titkosszolgálata mellett az amerikai elnök, és miért csinált úgy, mintha ugyanannyira hinne Putyinnak, mint a saját kormányzatának. (Az amerikai titkosszolgálatok szerint az oroszok egyértelműen beavatkoztak az amerikai választásokba, és éppen a múlt pénteken emeltek vádat 12 orosz ügynök ellen, akik a vád szerint feltörték a demokraták szervereit a 2016-os választások előtt; Putyin a beavatkozást tagadja, bár azt elismerte éppen ezen a sajtótájékoztatón, hogy akarta Trump győzelmét.) Ezt sokan még Trump saját pártjából is a geopolitikai ellenfélnek való behódolásként értelmezték, ezért az elnök előbb részben kijavította saját kijelentését, mielőtt újabb 180 fokos fordulatot vett volna, hogy aztán a szóvivője útján ezt is visszavonja.
De talán még ennél is érdekesebb – és bizonyos szempontból ijesztőbb – az az alku, ami a jelek szerint körvonalazódott a két vezető között. Putyin, úgy tűnik, azt ajánlotta Trumpnak, hogy az amerikaiak adjanak ki az oroszoknak néhány olyan amerikai magánszemélyt, akik sok kellemetlenséget okoztak az oroszoknak, hogy cserébe Robert Mueller, a Trump-kampány orosz kapcsolatai után nyomozó különleges ügyész kikérdezhesse a pénteken vád alá helyezett orosz ügynököket.
A hétfői sajtótájékoztatón nem tényként közölte ezt a kölcsönös kiadatást a két elnök, de utaltak rá. Trump
azt mondta, hogy Putyinnak volt egy “hihetetlenül jó ajánlata”, amit érdemes lenne megfontolni. Putyin pedig arról beszélt, hogy csak a kölcsönösség elvén adnának ki oroszokat az amerikaiaknak, aztán megemlítette név szerint a Londonban élő Bill Browdert, mint akit szívesen kikérdeznének Oroszországban. Később az orosz ügyészség
teljes listát adott ki olyan emberekkel, akik kiadatását örömmel fogadnák. Ezen a listán rajta volt az Obama-korszak oroszországi nagykövete, Michael McFaul is, aki a Trump-kormányzat egyik ismertebb kritikusa, Christopher Steele, a híres dosszié szerzőjeként ismert brit exkém, és több amerikai állampolgár. És ami igazán meglepő, a Fehér Ház nem söpörte le az ötletet, Trump szóvivője szerint “
megfontolják az ajánlatot“. (FRISSÍTÉS: hosszas gondolkodás után Trump
visszautasította az ötletet, de addigra már a szenátus
lehetetlenné tette az elképzelés megvalósítását.)
Hajmeresztő alkut köthetett Trump Putyinnal