[BIZTPOL] A nagy sakktábla

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

  • Az elmúlt évek tapasztalatai alapján, és a kialakult helyzet kapcsán szeretnénk elkerülni a (többek között az ukrán topikban is tapasztalható) információs zajt, amit részben a hazai sajtóorgánumok hozzá nem értő cikkei által okozott visszhang gerjeszt. Mivel kizárható, hogy a hazai sajtó, vagy mainstream szakértők többletinformációval rendelkezzenek a fórumhoz képest a Wagner katonai magánvállalat oroszországi műveletével kapcsolatban, így kiegészítő szabály lép érvénybe a topik színvonalának megőrzése, javítása érdekében:

    • a magyar orgánumok, közösségi média oldalak, egyéb felületek hírei és elemzései (beleértve az utóbbi időkben elhíresült szakértőket is) nem támogatottak, kérjük kerülésüket.
    • a külföldi fősodratú elemzések, hírek közül az új információt nem hordozók szintén kerülendők

    Ezen tartalmak az oldal tulajdonosának és moderátorainak belátása szerint egyéb szabálysértés hiányában is törölhetők, a törlés minden esetben (az erőforrások megőrzése érdekében) külön indoklás nélkül történik.

    Preferáltak az elsődleges és másodlagos források, pl. a résztvevő felekhez köthető Telegram chat-ek, illetve az ezeket közvetlenül szemléző szakmai felületek, felhasználók.

Status
Not open for further replies.

SilvioD

Well-Known Member
2018. december 23.
26 105
92 266
113

enzo

Well-Known Member
2014. augusztus 4.
13 139
32 798
113
Pat Buchanan cikke, részlet:

Joe Biden egy november 12-én, Yoshihide Suga miniszterelnökkel folytatott telefonhívás során egyetértett abban, hogy az 1960-as amerikai és japán biztonsági szerződés kiterjed a Japán által ellenőrzött Senkaku-szigetekre, amiket Kína magáénak tart. 2020 szinte minden napján Kína hajókat küldött a Senkakuk körüli vizekre.

Suga azt mondta: „Biden megválasztott elnök kötelezettséget vállalt arra, hogy az USA-Japán biztonsági szerződés 5. cikke a Senkaku-szigetekre is vonatkozik.”

Ha szó szerint vesszük, ez azt jelenti, hogy az Egyesült Államok úgy kezelne egy kínai kísérletet, hogy megszállja ezeket a sziklákat, ahogy egy kínai támadást a japán hazai szigetek ellen.

A legújabb piros vonalat Trump nemzetbiztonsági tanácsadója, Robert O'Brien húzta.

Egy éve egy kínai hajó összetört egy fából készült halászbárkát két tucat filippínó halásszal a Reed Bank közelében, a Dél-kínai-tengeren. Szerencsére a filippínókat egy vietnami halászhajó kimentette. A Reed Bankot Kína magáénak tartja.

Ázsiába utazva O'Brien elmondta a Fülöp-szigeteki tisztviselőknek, hogy az Egyesült Államok nem ismeri el a kínai területi igényt, és meg kell kezdeniük bátran kiaknázniuk a Reed Bank körüli forrásokat. És ha a fülöp-szigeteki hajókat megtámadják, az 1950-es évekre vonatkozó kölcsönös biztonsági szerződésünkre hivatkozunk, és Amerika a Fülöp-szigetek védelmére fog kelni.

Peking szemszögéből, ezzel az Egyesült Államok kötelezettséget vállal, hogy megvédje Manila igényeit homokzátonyokra, korallzátonyokra és sziklákra a Dél-kínai-tengeren. Idén ősszel Manila bejelentette, hogy újra kívánja indítani az olaj- és gázfeltárást a Reed Bank körül.

O'Brien nyíltan azt mondta a Reed Bank körüli területekről:

„A fülöp-szigeteki néphez tartoznak. Nem tartoznak egy másik országhoz, hogy csak azért, mert esetleg nagyobbak, mint a Fülöp-szigetek, és elvihetik és átalakíthatják a Fülöp-szigeteki nép erőforrásait. Ez egyszerűen nem helyes.”

O'Brien hozzátette: „Minden fegyveres támadás a Fülöp-szigeteki erők légi járművei vagy állami hajói ellen a Dél-kínai-tengeren, kiváltja kölcsönös védelmi kötelezettségeinket.”

Pekinget láthatóan feldühítik az amerikai állítások, hogy nincs jogos igényük a Senkaku-szigetekre a Kelet-kínai-tengeren, vagy a Manila által igényelt szigetekre, zátonyokra és sziklákra a Dél-kínai-tengeren, és hogy az amerikai hadsereg Tokió és Manila oldalára akar állni egy összeütközés esetén Kínával.

A piros vonalak alapvetően háborús garanciák. Gyakran az ilyen háborús garanciák megadásának eredménye az, hogy lehívják őket, és olyan háborúkhoz vezetnek, amelyek néha végzetesek az őket kibocsátó nagyhatalmak számára.

1914-ben Vilmos császár kiadta a híres „üres csekket” osztrák szövetségeseinek, hogy megbüntesse a szerbeket bűnrészességért a főherceg meggyilkolásában. Ausztria támadása Szerbia ellen vezetett az I. világháborúra, és a végén a császári Hohenzollern dinasztia végére.

1938 márciusának végén Neville Chamberlain kéretlen háborús garanciát adott Lengyelországnak, hogy megvédi, ha a lengyel ezredesek nem hajlandóak tárgyalni Berlinnel a német Danzig kikötőről. Ez megérte végül a briteknek?

Ignoring the War Risks of Red Lines
 
  • Tetszik
Reactions: Lord Gazember

enzo

Well-Known Member
2014. augusztus 4.
13 139
32 798
113
Azon okos magyarok akik előre látták a szovjet-orosz birodalom bukását, megörökölték a vállalatokat, felvásárolták a kárpótlási jegyeket most a leggazdagabbak a hazai Forbes listán.
Persze a hozzánk hasonló kisember csak tátott szájjal bámul amikor valakiből hirtelen milliárdos lesz.

Ami azt illeti, Oroszországban is voltak szép számmal, akik Komszomol-titkárból multimilliárdos bankárok, olajcég-tulajdonosok lettek.
 

boki

Well-Known Member
2012. május 18.
47 913
81 834
113
Ukránok annyira gyülölik a magyarokat, hogy legszívesebben mindent kizavarnák vagy megölnék Kárpátalján a magyar ENSZ nagykövet meg támogatja az ukrán rezolúciót.Minek ilyen kétszínü politika? Így persze, hogy hülyét fognak csinálni és lenézik a magyar kormánytból/t , ha mást beszél és másképp szavaz mindenre.

5dsTFTAjKUc.jpg
 

antigonosz

Well-Known Member
2013. június 30.
29 056
66 668
113
Ukránok annyira gyülölik a magyarokat, hogy legszívesebben mindent kizavarnák vagy megölnék Kárpátalján a magyar ENSZ nagykövet meg támogatja az ukrán rezolúciót.Minek ilyen kétszínü politika? Így persze, hogy hülyét fognak csinálni és lenézik a magyar kormánytból/t , ha mást beszél és másképp szavaz mindenre.

5dsTFTAjKUc.jpg
Eu kerem szepen.
 
  • Tetszik
Reactions: Pogány

SilvioD

Well-Known Member
2018. december 23.
26 105
92 266
113
Putyin növeli az orosz geopolitikai befolyást.

Oroszország és Szudán megállapodást írt alá az orosz haditengerészet katonai logisztikai központjának felállításáról a vörös-tengeri Szudán kikötővárosában. Szudán a bázis felállításának engedélyéért cserébe Oroszország fegyvereket és katonai felszereléseket biztosít az afrikai állam számára.
 
  • Tetszik
Reactions: fip7

boki

Well-Known Member
2012. május 18.
47 913
81 834
113
Mostantól ivóvízzel is kereskednek az árutőzsdén
Az elmúlt két évtizedben az egy főre jutó elérhető ivóvíz mennyisége a világon ötödével zuhant.
Ezen a héten az ivóvíz csatlakozni fog a kőolajhoz, a rézhez, a szójához és egyéb nyersanyagokhoz az amerikai árutőzsdéken, ami félreérthetetlen jelzés arra vonatkozóan, hogy ivóvíz-szűkösségi problémák küszöbére érünk.
A víz határidős ügyletei az első ilyen jellegű kontraktusok az Egyesült Államokban, amelyeket egyébként még szeptemberben jelentettek be, mivel hőség és tűzvészek pusztították az USA nyugati partját és miután Kalifornia egy nyolc éves aszály miatt a végét járta.
Spanyolországban már az 1997-es víztörvény reformja létrehozta az ivóvíz-bankokat, ahol kereskedni lehet használati jogokkal Délkelet-Spanyolország egyes folyóinak vízgyűjtő területein. Vízbankok már szintén működnek Ausztráliában, Chilében és a talajvíz-készletekre vonatkozóan az USA Nebraska, valamint Kalifornia szövetségi államaiban.
Az ENSZ alig két hete figyelmeztetett arra, hogy az ivóvízhiány már napjainkban 3 milliárd embert érint. Bizony, az elmúlt két évtizedben az egy főre jutó elérhető ivóvíz mennyisége ötödével zuhant.
https://www.theguardian.com/.../more-than-3-billion...
Az pedig egy héttel ezelőtti hír, hogy a csapadék hiánya és a rendezetlen öntözés miatt a nagy török városok víztartalékai drasztikusan lecsökkentek, mindez a 16 milliós Isztambul esetében még egy hónapra elegendő vízkészletet jelent. Magának Erdogan elnöknek kellett megszólalnia, aki a fogyasztás visszafogására szólított fel, „hiszen idén csupán feleannyi csapadék esett, mint az elmúlt években” - mondta Erdogan.
https://balkaninsight.com/.../major-turkish-cities-face...
Délkelet-Ázsiából pedig 10 napja érkeztek hírek arról, hogy a 4 ezer kilométeres Mekong folyam haldoklik. Kína már 11 gátat épített a folyam felső folyására – és további 8 építését vette tervbe. A száraz időszakok gyakoribbá válásával a folyam alsó folyásán elterülő országok – mindenekelőtt Vietnam – kiszolgáltatva érzik magukat és regionális szakértők már „a következő Dél-kínai-tengeri konfliktus-övezetről” értekeznek.
https://asiatimes.com/.../mekong-commission-meekly.../
 

zsolti

Well-Known Member
2015. augusztus 8.
16 581
45 569
113
  • Tetszik
Reactions: tarzaan

leplezo

Well-Known Member
2017. február 3.
2 640
5 492
113
Ezek ketten tényleg összeállnak szorosan hát a hátnak, olyan tandem lehetnek könnyedén mint volt 1950-től 2000-es évek első feléig az USA és Európa.

Még sokkal erősebb is, nagyobb létszám, jóval több nyersanyagforrással. Együtt kirobbanthatatlanok lesznek a világvezetői pozícióból. Max. 20 év és elérhetik. Utána sokáig lesz ott a gazdasági központja a világnak.
 

agronomus

Well-Known Member
2020. augusztus 5.
222
1 253
93
Ezek ketten tényleg összeállnak szorosan hát a hátnak, olyan tandem lehetnek könnyedén mint volt 1950-től 2000-es évek első feléig az USA és Európa.

Ezt kellett volna megvalósítania az EU-nak (Németországnak). EU-Orosz gazadsági szóvetség. De hát az USA ezt nem engedte, mert amint írta Friedman, ez az usa rémálma. Ameddig ezzel voltak elfoglalva, a hátukban létrejön az Orosz-Kína szövetség, aminek megakadályozására csak a háború lenne a megoldás. De mivel az kétesélyes, nem hiszem, hogy az USA nekimegy a társaság legerősebb tagjának. Inkább bepróbálkozik az Oroszoknál valamivel, mert hátha le tudja választani Kínáról úgy hogy pacifikálja egy "Jelcini" vezetéssel, vagy ha nem akkor szétdarabolja. Ezzel pedig megnyilik az út Kína bekerítéséhez és egy totális blokád megvalósításához. Bidenék - vagy így, vagy úgy - de biztos, hogy már jövőre belekzdenek a projektbe. Kérdés, hogy sikerül-e nekik.
Ha nem jön össze nekik, legfeljebb visszahúzódnak a klasszikus nyugati területre (protestáns-katolikus övezet) és próbálják az megerősíteni, illetve befolyásuk alatt tartani (feltéve, ha a konfliktus okán nem amortizálódik le annyira az USA, hogy ehhez nem lesz ereje).
Dél-Amerika és Afrika feletti befolyás a kérdéses. Aki ezeket viszi, az lesz a világ meghatározó erőközpontja az elkövetkezőkben.
 

enzo

Well-Known Member
2014. augusztus 4.
13 139
32 798
113
Ezek ketten tényleg összeállnak szorosan hát a hátnak, olyan tandem lehetnek könnyedén mint volt 1950-től 2000-es évek első feléig az USA és Európa.

Csak ha így lesz, Oroszország ugyanúgy nem lehet egyenrangú partner ebben a tandemben, ahogy Európa sem az USA-nak, sőt... Kérdés lenyeli-e az orosz nemzettudat, hogy csak másodhegedűsök lehetnek egy gazdaságilag, demográfiailag őket eltörpítő, más rasszú, kulturálisan meglehetősen eltérő birodalomnak. Viszont az amerikai "velem vagy ellenem" alapállású politika valóban oda fogja szorítani őket, ahogy másokat is. Visszetér a "demokrácia terjesztését" feladatának érző ideologikus és egyben a saját felsőbbrendűségében és a világ vezetésére való kiválasztottságban szilárdan hívő irányzat az amerika kormányba a Trump-féle üzleti stílusú alkukon (én is adok valamit, cserébe te is valamit) alapuló külpolitika után.
 
  • Tetszik
Reactions: haubagoi and zsolti

enzo

Well-Known Member
2014. augusztus 4.
13 139
32 798
113
Még sokkal erősebb is, nagyobb létszám, jóval több nyersanyagforrással. Együtt kirobbanthatatlanok lesznek a világvezetői pozícióból. Max. 20 év és elérhetik. Utána sokáig lesz ott a gazdasági központja a világnak.

Azért elég sokan tartanak tőlük, az USA Japánból, Dél-Koreából, Tajvanból, Vietnamból, Indiából stb. akar új ázsiai NATO-t összehozni, amely körülveszi és sakkban tartja a Kínát, és útját állja terjeszkedési szándékainak. Persze ezért adniuk is kell valamit, fel kell kínálni a legkorszerűbb fegyvereket Indiának sőt Vietnamnak is, valamint az amerikai cégeket rávenni, hogy Indiába és Vietnamba helyezzenek át minél több termelést Kínából.
 

zsolti

Well-Known Member
2015. augusztus 8.
16 581
45 569
113
Csak ha így lesz, Oroszország ugyanúgy nem lehet egyenrangú partner ebben a tandemben, ahogy Európa sem az USA-nak, sőt... Kérdés lenyeli-e az orosz nemzettudat, hogy csak másodhegedűsök lehetnek egy gazdaságilag, demográfiailag őket eltörpítő, más rasszú, kulturálisan meglehetősen eltérő birodalomnak. Viszont az amerikai "velem vagy ellenem" alapállású politika valóban oda fogja szorítani őket, ahogy másokat is. Visszetér a "demokrácia terjesztését" feladatának érző ideologikus és egyben a saját felsőbbrendűségében és a világ vezetésére való kiválasztottságban szilárdan hívő irányzat az amerika kormányba a Trump-féle üzleti stílusú alkukon (én is adok valamit, cserébe te is valamit) alapuló külpolitika után.
Nem hiszem hogy sok választásuk lesz, pont úgy fognak járni az oroszok is mint a Britek az 50-es években, tetszik-nem tetszik, az erősebb szövetséges lenyeleti velük a békát, attól hogy mi a nemzettudat, még a realitás az hogy Kína után következnek majd a hierarchiában, de legalább az erősebbik blokkban fognak egerészni, s sanszosan nem tudják őket gazdaságilag felőrölni az ellenlábasok.
 
Status
Not open for further replies.