RCEP / Regionális Átfogó Gazdasági Partnerség - 2020. november 15. (megalakulnak a "Tizenötök")
A megállapodás a világ népességének közel egyharmadára, 2,2 milliárd emberre, és a globális bruttó hazai termék (GDP) ~38 százalékára terjed ki.
--------
Vietnam,
Thaiföld,
Fülöp-szigetek,
Laosz,
Kambodzsa,
Mianmar,
Malajzia,
Szingapúr,
Indonézia
Brunei,
Kína,
Japán,
Dél-Korea,
Ausztrália
Új-Zéland
..
https://findrulesoforigin.org/home/agreement-detail?fta=103
--------
"Létrejött a világ legnagyobb szabadkereskedelmi megállapodása 15 ázsiai és óceániai ország bevonásával, a résztvevők a világ 2019-es GDP-jének összesen mintegy 38%-át teszik ki. Az RCEP-egyezményből kihagyták az Egyesült Államokat, Kínát viszont bevették, ami erős üzenet a tengerentúli államnak, amely nemrég ráadásul kilépett a megállapodást ellensúlyozni hivatott TPP-ből is. Önmagában egyébként az RCEP nem jelent szoros együttműködést az érintett országok közt, inkább azért fájhat Amerika feje, mert az egyezmény később további gazdasági és politikai megállapodások alapja lehet olyan USA-szövetséges országok, mint Dél-Korea, Japán vagy Ausztrália és az Amerikával mostanában hűvös viszonyt ápoló Kína közt."
https://www.portfolio.hu/global/202...amerika-csak-a-partvonalrol-bamulhatja-457912
..
..
..
"A felek többek közt abban állapodtak meg, hogy
- eltörölnek bizonyos tarifákat, így például a Japánból Kínába exportált ipari árucikkek mintegy 86%-a vámmentessé válik,
- egységes sztenderdeket határoznak meg bizonyos árucikkek származási helyének megállapításához, ami a vámmentesség miatt fontos kérdés,
- bebetonozzák egyes korábbi megállapodások alapján eleve vámmentes termékek kiváltságos helyzetét – ez azért fontos, mert például az ASEAN-országok közti kereskedelem körülbelül 70%-a már eleve vámmentesen zajlik a Capital Economics adatai szerint, ezt az együttműködést pedig egy újabb szerződés erősíti meg,
- vámkezelési, környezetvédelmi és munkavédelmi sztenderdeket fogalmaz meg."
..
Háttérkép elemzése - 2020. november 26.
..
A konglomerátumot ráadásul a Vízöntő-kor hajnalán a korszerűség-jegyében egy virtuális konferencia keretében ütötték nyélbe!
..
..
Regional Comprehensive Economic Partnership
https://en.wikipedia.org/wiki/Regional_Comprehensive_Economic_Partnership
..
"Hidegháborús időket idéz Washington és Moszkva kapcsolata, miközben Peking nevető harmadikként jelentős gazdasági növekedésen ment keresztül – írja a XXI. Század Intézet elemzése szerint ebben Joe Biden amerikai elnök politikájának döntő szerepe van.
..
A két szuperhatalom, az Egyesült Államok és Oroszország közti ellentétek a 2010-es éveket követően 2021-ben újultak ki ismét, aminek köszönhetően jelenleg Washington és Moszkva kapcsolata már-már a hidegháborús időket idézi – állapította meg a friss elemzésében a XXI. Század Intézet. A szerzők, Kosztur András és Matyi Tamás szerint a fennálló helyzetből leginkább Kína profitálhat, aki kihasználva a civakodást nevető harmadikként az elmúlt két évtizedben jelentős gazdasági növekedésen ment keresztül, külpolitikai kapcsolatainak köszönhetően pedig az afrikai kontinens és Latin-Amerika után, immár Európában is egyre jelentősebb gazdasági kapcsolatokra tudott szert tenni.
..
Rámutattak,
Kína felemelkedéséből Magyarország is sokat profitálhat, ugyanis a kormány, felismerve a világpolitikai folyamatok változását, az elmúlt években több fontos partnerséget is kötött a szuperhatalmak között egyre előkelőbb helyet elfoglaló országgal."
..
"A demokrata amerikai elnök, Joe Biden 2020-as megválasztása után ismét drasztikusan romlani kezdett Oroszország és az Egyesült Államok viszonya. A szerzők szerint ebben jelentős szerepet játszottak a nyugati és keleti vakcinák körül kialakult diplomáciai csatározások is, mivel több nyugati ország a mai napig a keleti soft power – azaz puha erő – eszközeként tekint az oltóanyagokra. A legnagyobb törést az okozta márciusban, hogy Biden egy interjúban igennel felelt arra a kérdésre, hogy gyilkosnak tartja-e Vlagyimir Putyin orosz elnököt. „Az amerikai elnök kijelentése azért is tekinthető kifejezetten súlyosnak, mert korábban még a hidegháború éveiben sem volt példa hasonló megnyilvánulásokra a felek részéről” – mutattak rá.
..
Az amerikaiak és oroszok hidegháborús csörtéjével párhuzamosan Moszkva és Peking a korábbiaknál is szorosabbra tudta fűzni kapcsolatait, Szergej Lavrov orosz és Vang Ji kínai külügyminiszter nyíltan az amerikai hegemónia megtörésének szükségességéről és a szankciós politikával szembeni együttműködésről beszélt – hangsúlyozták.
..
A szerzők szerint ahhoz, hogy Washington meg tudja bontani a kínai–orosz szövetséget, vélhetően először olyan külpolitikai vonalvezetést kellene kialakítania, amely a hidegháborús vagdalkozás helyett az amerikai érdekek képviseletére koncentrál."
Hidegháborús időket idéz Washington és Moszkva kapcsolata, miközben Peking nevető harmadikként jelentős gazdasági növekedésen ment keresztül – írja a XXI. Század Intézet elemzése szerint ebben Jo...
www.vadhajtasok.hu
..
Kína GDP növekedése negyedévente év/év bázison!
..
Egyesült Államok GDP növekedése negyedévente év/év bázison!