A Kárpátokig szükséges 1-2-300 tank árát kellene már csak összedobni, ők ide is adnák --szerintem Szerbián át--...Yo fejek lesznek az Oroszok, és ha lesz határ tologatás akkor lesz helyunk az asztalnál
Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.
Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.
Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.
Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.
--- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---
A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!
Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz
Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.
A Kárpátokig szükséges 1-2-300 tank árát kellene már csak összedobni, ők ide is adnák --szerintem Szerbián át--...Yo fejek lesznek az Oroszok, és ha lesz határ tologatás akkor lesz helyunk az asztalnál
Ne keverjük össze Nógrádit Kínával, az, hogy Nógrádi és a németek innen hogyan látják az orosz-kínai viszonyt, az egy dolog, a valóság meg könnyen lehet, hogy teljesen más.
Azért Kínának a szemét rajta kell tartania Japánon, Indián és Ausztrálián is kapásból, azért nem olyan könnyű ott ugribugrizni ide-oda, miközben majd leakasztja magának Szibériát is.
Nem mellékesen egy Szibériával "megáldott" Kínát (most az orosz atompotenciált figyelembe sem veszem) vajon milyen lépésekre indítaná Japánt, Indiát, Észak-(!!!) és Dél-Koreát, Vietnamot, Ausztráliát és magát az USA-t?
Semmi szüksége az oroszoknak Amerikával paktumot kötni Kína ellen, erre ott van - ha kell - India, Észak- és/vagy Dél-Korea és végső esetben Japán, akiknél majd nagyhirtelen nem lesz gond a Kuril-szigetek visszaadása sem cserébe. Ja igen, meg az orosz atomarzenál is, főleg most, hogy az INF nem létezik! Innentől kezdve az oroszok - kis túlzással - könnyedén képesek lesznek nemcsak az európai NATO, hanem a távol-keleti kínai erőket is semlegesíteni egy-két száz darab közép-hatótávolságú atomfegyverrel.
Azt azért ne feledjük, hogy az 1986-os Reagan-Gorbacsov csúcstalálkozó után az amerikaiak mintegy 400 db közép-hatótávolságú fegyvert vontak ki és szereltek le, a szovjetek cirka 1600 db-ot csak Európából! Tehát a kérdéskör "kultúrája" nem idegen az oroszoktól, ha szükséges, pár száz új rakétát hadrendbe tudnak állítani akár Európa, akár Kína környékén és nagyjából itt véget is ért bármiféle Kína -ellenes amerikai paktum értelme.
A további probléma a SZU 2.0 made in USA hipotetikus koncepcióval, illetve a "tervezett" menetrenddel:
Ha az oroszok háborúba keverednek Európával, ebből eredően a NATO-val, abból miért nem lehet akár egy regionális atomháború? Egy ilyen - csak regionális szintre korlátozott - atomháború egyenlő lenne a reagan-i korlátozott európai atomháború elvével, ami egyébként pont Európát és Oroszország európai területeit pusztítaná el.
De ha valamilyen csoda folytán "csak" konvencionális háború is lenne, akkor ezt Kína kihasználhatná és valóban betörhetne Szibériába, mindezt a kínai és akár az amerikai stratégiai atomfegyverek árnyékában, ergo ez nem orosz-kínai, hanem kínai-amerikai paktum lenne, amely egyszerre gyalultatja le Európát és Oroszországot egymással, utána marad a két pólus: USA és Kína, EU és az oroszok meg padlógáz és joccakát.
Magyarul sosem jutna el Oroszország a SZU 2.0-ig, hanem félúton kifeküdnének Európával együtt, majd az USA és Kína újjáépíti, a lenyúlt szibériai területeken pedig osztozkodnak egy kicsit.
Az orosz atomarzenál bevetését pedig azért nem kockáztatná meg Moszkva, mert ebben a hipotetikus szkenárióban számolnia kellene az amerikai, a kínai, a brit és a francia közös ellencsapással, ami messze több, mint elég.
Száz szónak is egy a vége, egy orosz-amerikai összefogás Kína ellen nem időszerű ezer egyéb ok miatt sem, ráadásul amíg oroszország demográfiai mutatói nem fodulnak meg, nincs expanzív kényszer! Sőt, ha megfordulna sem lenne, mert előtte be kellene még lakni azt a pici orosz földet, ami pár száz évig még eltartana nekik.
Az orosz "területszerzés" csak és kizárólag közvetlen katonai-biztonsági szempontok alapján lényeges, lásd a Krím-félsziget. Ha egész Ukrajna kellett volna nekik, már rég nem lenne Ukrajna.
Kínának egyelőre fontosabb Tajvan, mint Szibéria, és addig, amíg nincs meg nekik Tajvan, addig egy EU/NATO - Oroszország háború kitörése esetén nem Szibéria ellen mennének, hanem Tajvan ellen. Ebben az esetben az USA gyorsan magára hagyja az EU-t Oroszországgal szemben, mondván, hogy nekik Kínára kell koncentrálniuk. Ez lehetővé fogja tenni Oroszország számára a gyors győzelmet Európában, amely során visszaszerzik a SZU volt befolyási övezetét.
(A legszebb az egészben az, hogy miután ez megtörténik, az USA-Oroszo. paktum ténye ezután sem lesz bizonyítható, hiszen Kína megfelelő alibit fog jelenteni az USA-nak arra, hogy miért hagyta cserben Európát Oroszország ellen.)
Hát, Tajvan esetében az USA haditengerészettel és légierővel vonulhat fel, ettől még Európában felvonulhat szárazföldi és légierővel.
Eleve egyszerre két háború megvívására készülnek (elvileg) régóta.
Sajnos az angolom nem túl erős (főleg az élő beszéd megértéséhez), röviden a lényeget össze tudnád foglalni a rádióműsorból?
Mellesleg Putyin vörös vonalas kijelentésének nem árt nagyobb figyelmet szentelni. Ugyanis ebből már nem hátrálhat ki. Ukrajna NATO tagsága esetén meg kell indítania a háborút.
Emellett nyugtalanít Jevgenyij Fjodorov 1-2 évvel ezelőtti kijelentése, miszerint úgy kell visszaállítani a SZU-t, hogy Kubai-rakétaválságot kell előidézni. Errefel most meg Putyin azt feszegette, hogy az ukrán helyzettel csak az lenne szimmetrikus válasz, ha most nem Kubában, hanem Mexikó északi vagy Kanada déli határai mentén állítanának fel orosz csapásmérő rakétákat.
Milyen sokat fejlődött az emberiség.Erre gondolsz?
Kamm:
Köszi a fordítást!
Haubagoi:
Területi expanzióra pontosan azt írtam, hogy csak katonai-védelmi szempontokból lehet szükségük. Ebbe Kelet-Európa nem tartozik bele, Ukrajna viszont totál más tészta, ez nem is kérdés. Önálló ukrán állam sosem létezett a történelem során, a Kijevi Rusz sem ukrán állam volt, Ukrajna egy történelmileg az orosz birodalomhoz tartozó területből mesterségesen létrehozott és kiszakított képződmény, semmi több. Arra viszont tökéletesen megfelel, hogy egy Oroszország elleni végső felvonulási terület legyen, innen - és a Baltikumból - közvetlenül Moszkva halántékához lehet szorítani ama bizonyos fegyver csövét. A kölcsönös elrettentés doktrínáját felváltja a kényszeríthetőség doktrínája, öles léptekkel haladunk ebbe az irányba és per pillanat Kína az, aki ebben kezd akadállyá tornyosulni.
A SZU 2.0 szeknáriódnak van helye ebben a műfajban, ezt sem vitatom, amit vitatok az éppen abból ered, hogy jelen idő szerint Kína nem fenyegetést jelent Oroszország számára, hanem épp ellenkezőleg, a Kínával történő szoros együttműködés az, ami képes lehet arra, hogy az USA-t visszakényszerítse a korábbi keretek közé.
Az USA-nak sem Kína, sem Oroszország, sem az EU nem kell, mint partner, csak mint vazallus van rájuk szükség, mégpedig ahhoz, hogy az amerikai globális hegemóniát továbbra is finanszírozzák és fenntartsák.
Legalábbis ezt most nevezzük amerikai hegemóniának, így könnyebben emészthető a dolog és nem tévedünk ingványos talajra.
Erre gondolsz?
Na igen, elképzelhető egyfajta új keleti reneszánsz is, de ez nem háborúval és erőszakkal, hanem jól felfogott gazdasági és társadalmi érdekek mentén szerveződve. Ez azért nem egészen az a modell, mint amit Haubagoi felvázolt korábban.Szerintem lesz/kell szu 2.0, erről beszélt Gorbacsov is olyan 4-5 éve, de o is kiemelte már akkor, hogy onkéntes alapon lesz a belépés, én is ezt mondom, hogy hamarosan ott fogunk zokogni a kreml bukarest termében a tagságért, ha NY európa nem vált irányt a migráció, lmqbtmz/X, jogállamisághoz kötött kifizetéseinél, akkor meg kell köszönni a vendéglátást, és kurucosan távozni, vagy egyutt pusztulunk NY Európával.
Na igen, elképzelhető egyfajta új keleti reneszánsz is, de ez nem háborúval és erőszakkal, hanem jól felfogott gazdasági és társadalmi érdekek mentén szerveződve. Ez azért nem egészen az a modell, mint amit Haubagoi felvázolt korábban.
Viszont ehhez nagyon nagy szükség van Közép-Ázsia stabilizálására, ebben pedig orosz-kínai-török együttműködés kell, amíg ez nincs meg, addig a közép-ázsiai térség folyamatosan potenciális tűzfészek lesz, amit külső (értsd: a térségtől távoli) hatalmak maximálisan ki is fognak használni.
Már csak azért is, mert egy stabilizált Közép-Ázsia egy orosz-kínai-török együttműködéssel voltaképpen mekkora valós gazdasági potenciált is jelentene? Ha megnézzük azt, hogy a jelenlegi G7 hatalmak a javak 70%-át birtokolják, miközben a teljes világgazdaság 30%-át jelentik közben, akkor egy ilyen sikeres együttműködés még tovább csökkentené azt a bizonyos 30%-ot, ami már jelen idő szerint sem nevezhető eget rengetőnek, még akkor sem, ha a 30% azért jelentős tételnek számít.
A nagy kérdés inkább az, hogy ezeknek a folyamatoknak a levezénylésére van-e, maradt-e elegendő idő, vagy menet közben a helyzet romlása miatt hamarabb következnek be drámaibb fejlemények, amelyek következményei felülírják az addigi terveket. Akár környezetvédelmi, akár belső társadalmi oldalról nézem a dolgot, már ez a két tényező önmagában is elég ahhoz, hogy sokkal nagyobb balhé kerekedjen a nagyhatalmak között, nem is beszélve a többi területről, ahol már eleve igen harcias a hangulat.
Valaki megkérdezte már a közép-ázsiai államokat, hogy ők voltaképpen melyik nagyhatalmi centrumhoz szeretnének tartozni? Valószínűleg ahhoz, akik hagyják őket élni, békét és stabilitást teremtenek számukra és a kereskedelem és infrastuktúra fejlesztések munkahelyeket és életszínvonal emelkedést indukálnak számukra. Ez csak akkor működhet, ha Oroszo. és Kína tenyérbe csap és egy oldalra sorol, ehhez a kettőshöz pedig Ankara is közeledhet, mert a Közel-Keletre is hatása lesz Közép-Ázsia helyzetének alakulása, márpedig Törökország biztonsági és gazdasági érdekei első sorban a Közel-Kelet állapotától függnek, másodsorban Közép-Ázsiától, hiába élnek arra a türkökkel rokon népek. Egy stabilizált és fejlődő Közép-Ázsia mind Oroszország, mind Kína szempontjából kiemelt fontosságú gazdasági és nemzetbiztonsági kérdés is, éles rivalizáció esetén ellenben erre esély sincs, ez nem jó sem Moszkvának, sem Pekingnek. Ugyanakkor egy kiegyensúlyozott orosz-kínai együttműködés és az ebből eredő előnyök Ankara számára is jó lehet hosszabb távon, ugyanis a közép-ázsiai török támogatásért cserébe mind az oroszok, mind Kína sokat tud segíteni Ankarának a közel-keleti régióban ahhoz, hogy növelje Törökország szerepét és befolyását, valamint stabilizálja a török hatalmi centrum pozícióját.Nincs lehetőség orosz-kínai-török együttműködésre Közép-Ázsiában. Ezek az országok egyre inkább Kína gyarmatává válnak és ezt kell megakadályozni a SZU újraélesztésével, amelynek keretében Közép-Ázsia visszakerülne az oroszokhoz Kínától. Török-orosz együttműködés is reménytelen, Törökország Ukrajnát támogatja Oroszország ellen. Ezenkívül Törökország destabilizálná Szibériát is, mivel ott nagy területen élnek türk népek.
Orbán erre a Churchill-féle tervre gondol:Svéd/Svájc/Ausztria/Magyarország semleges blokk? Alapból hülyeség.
Egyik sem semleges. Svájc a II. vh. után már eljátszotta, Svédek nyíltan orosz ellenesek, Ausztria csak próbálkozik, de mint EU tag felejtős, jelentéktelen, Mo. pedig NATO tag. Mi és Svájc egy blokkban? Álmok.
A kulcs az orosz-kínai megállapodás. Külön az oroszokkal, külön a kínaiakkal kekeckednek a törökök (is), de ha ez a két óriás megállapodna egymással, az új helyzetet teremtene, ami egyértelműen lefektetné az alapokat, hogy ők ketten együtt hogyan gondolokdnak a jövőről. Ehhez már szerintem sokan csatlakoznának,Dehogy nincs lehetőség orosz-kínai-török együttműködésre, nemcsak lehetőség, de épeszű érdekek sora is emellett szól! Az már egy más kérdés, hogy mennyi fog ebből megvalósulni.
A működés biztosítása érdekében a fórum alapvető, illetve opcionális sütiket használ..