[BIZTPOL] A nagy sakktábla

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

dkes

Well-Known Member
2019. december 5.
2 388
8 957
113
Lavrov elmondta, milyen lesz a többpólusú világ
Szergej Lavrov orosz külügyminiszter az Afganisztánnal szomszédos országok miniszteri találkozója alkalmával folytatott tárgyalások után kijelentette, hogy ma egy új valóság formálódik a bolygónkon.
„Egy új valóság formálódik: az egypólusú világ helyrehozhatatlanul a múlté, és egy többpólusú világ van kialakulóban” – mondta.
Lavrov szerint ebben az új valóságban nem egy "uralkodó" hatalom lesz, hanem kompromisszumot kell kötni a világgazdaságot és a politikát befolyásoló államok között - írja az orosz külügyminisztérium sajtószolgálata.
„A Földön senkit sem szabad kisebb játékosként kezelni. Mindenki egyenlő és szuverén” – hangsúlyozta Lavrov.
Korábban Lavrov elmondta, hogy a Nyugat teljes körű hibrid háborút folytat Oroszország ellen, amelynek célja Oroszország elpusztítása.

Ha Lavrov szerint mindenki és szuverén akkor nem rohanhatta volna le az egyenlő és szuverén Ukrajnát. Tényleg új világrend születik ebből a háborúból, de abban Oroszország már nem lesz nagyhatalom, csak az USA, EU és Kína. Putyin elintézte, hogy az új világrendben Oroszország már csak Kína csatolt része lesz, egy XXL Észak-Korea.

Igen, @boki -nak érdemes lett volna betenni a résztvevő országok listáját is: Irán, Kína, Oroszország, Pakisztán, Tádzsikisztán, Türkmenisztán és Üzbegisztán.

"XXL Észak-Korea"? Amennyiben pl. megnézem az országok listáját és el akarnám viccelni, akkor ezen találkozón "fél-Ázsia" képviseltette magát ... Amennyiben jobban megnézzük, akkor több, mint a fele.
 

boki

Well-Known Member
2012. május 18.
48 085
82 694
113
Igen, @boki -nak érdemes lett volna betenni a résztvevő országok listáját is: Irán, Kína, Oroszország, Pakisztán, Tádzsikisztán, Türkmenisztán és Üzbegisztán.

"XXL Észak-Korea"? Amennyiben pl. megnézem az országok listáját és el akarnám viccelni, akkor ezen találkozón "fél-Ázsia" képviseltette magát ... Amennyiben jobban megnézzük, akkor több, mint a fele.
Benne a posztban, hogy Afganisztánnal szomszédos országok. :) Aki nem tudja mely országokkal szomszédos Afganisztán az menjen vissza az általános iskola 5. osztályába és tanulja meg. :)
 

dkes

Well-Known Member
2019. december 5.
2 388
8 957
113
Benne a posztban, hogy Afganisztánnal szomszédos országok. :) Aki nem tudja mely országokkal szomszédos Afganisztán az menjen vissza az általános iskola 5. osztályába és tanulja meg. :)

Egyfelől, ha rámutatnál a közös orosz-afgán határra az sokat dobna a dolgokon. Másfelől nem tudom átment-e a hsz -em lényegi mondanivalója ...
 
  • Tetszik
Reactions: vata

Pogány

Well-Known Member
2018. április 26.
20 402
67 556
113
Ha Lavrov szerint mindenki és szuverén akkor nem rohanhatta volna le az egyenlő és szuverén Ukrajnát. Tényleg új világrend születik ebből a háborúból, de abban Oroszország már nem lesz nagyhatalom, csak az USA, EU és Kína. Putyin elintézte, hogy az új világrendben Oroszország már csak Kína csatolt része lesz, egy XXL Észak-Korea.
Nagyot vergődsz ma. :D
 

MangaMonguz

Well-Known Member
2021. április 14.
1 018
9 228
113
XXL Észak-Korea? Ez jó, tetszik!

A viccet félretéve a magam részéről eljutottam oda, hogy csak az izraeli szakértőknek hiszek.
Az orosz, ukrán, brit és amerikai okostojásokra teszek magasról, azt sem hiszem el nekik, amit kérdeznek.

Kíváncsian várom az egész balhé folytatását (nem örömmel, hanem csak kíváncsian), Putyinnak valami baromi nagy húzást kell itt a végén bemutatnia, ellenkező esetben valóban csak egy stratégiai baklövés volt az Ukrajna elleni támadás.
A magam részéről a kezdetektől fogva ezt gondolom, de persze érhet még meglepetés és kiderülhet, hogy a Grand Strategy egy fejezetét láttuk csak, ami direkt ilyenre lett csinálódva. Nem gúnyból írom, komolyan így vélem, tehát ennek az esélyét se zárjuk ki, de most nem én akarok ötletelni, hanem végre hagyjuk kibontakozni az eseményeket és mutassa meg végre önmagát a saját valójában.

Nahát, kirúgta magát a francia hírszerzés vezetője.
Jó példával járt elől, szerintem a világ háromnegyedének a vezetése követhetné és kirúghatná magát a pics@ba végre.
Lemondott a francia hírszerzés vezetője, mert tévedett a háború kitörésével kapcsolatban - Portfolio.hu

Olvasom, Putyin stresszes és pszichológiailag instabil.
RTL.hu – Egy hangelemzés szerint Putyin stresszel, pszichológiailag instabil
Nem röhögni!
Mindezt a hangmintákból elemezték.
Ez egyébként jó hír, ha Putyin igazi vérbeli pszichopata lenne, akkor nem stresszelne olyan apróságokon, hogy kirobbantott egy háborút.

Állítólag valami hatalmas orosz haderő gyülekezik Ukrajnáról keletre, remélem nem a második menet jön, ahol az eddig szereplést követően most „szépíteni” akar az orosz hadsereg amolyan emberes módon tömeges tüzérségi csapásokkal és szőnyegbombázásokkal.

Ha Putyint „megtévesztették” és benézte az egész bulit, akkor itt az ideje elgondolkodnia azon, hogy talán távoznia kellene és átadni a stafétát valami ifjabb vezérpalántának.
A történelem ugyanis nem ismer pardont.
Ha pedig nem nézett be semmit és valójában a fentebb már említett Grand Strategy egy köztes fejezetét látjuk, akkor nosza, tényleg lássunk végre valami változásfélét.

Egyelőre baromi csalódott vagyok, bár lassan ehhez is hozzá lehet szokni. Valamikor a 90-es évek közepe táján még reménykedve néztem az USA-ra is és még olyan érzésem is volt, hogy a megfelelő szuperhatalom maradt állva és ennek így is kellett lennie, jó ez így.
Na, 2001. után ez az életérzés hamar elmúlt, de nem baj, jött egy új vezető orosz oldalról, aki talán majd képes lesz pozitív irányba változtatni a világon.
Erre tessék, alig telik el húsz év és megint pepitában ugyanott vagyok.
Úgy érzem, szop@tnak.

Végezetül csak ismételni tudom magam, még akkor is, ha már uncsi kezd lenni. Nem fér a fejembe az, hogy hogyan lehet egy háborút úgy elindítani, hogy az ellenfelem szinte ugyanaz, mint én (mert itt azért hatalmas kulturális és történelmi különbségekről azért nem beszélhetünk orosz és ukrán vonatkozásában), közben nekem, mint támadónak már eleve kisebb a létszámom a védekező fél reguláris hadseregénél és még bele sem számolom az önkéntesen harcba állókat.
Nem fogom fel, mert kicsi és gyenge az agyam.

Az izraeli hírszerzés és haderő szorosan figyeli az eseményeket és gyorsan tanulni is akarnak belőle. Jól teszik, nekik legalább még nem mentek el otthonról, nem úgy, mint lassan egész Európának.

Egyvalamit viszont látni már most és ezt nem árt megjegyezni!

Ezeket a szlávokat nem érdekli, hogy brutál mennyiségű precíziós csapásmérést kaptak (több, mint ezer db kilőtt cirkálórakéta) és szétverték a fél országukat, simán beleálltak a sokkal nagyobb, erősebb és fejlettebb technikai színvonalat képviselő támadóba, mégpedig sikerrel.
Ha egyszer valaki kívülről rápróbálna Oroszországra, valószínűleg ugyanez történne, hiába nagyobb, erősebb és fejlettebb az ellen.

Ukrajna kemény tükör nemcsak Moszkvának, de az egész világnak is – pláne, ha felfogjuk, hogy mit is látunk éppen.
 

Yoda

Well-Known Member
2022. február 28.
1 854
2 188
113
Brazília és a Dél Afrikai Köztársaság nélkül e közösség sokkal sokkal gyengébb lesz.
AUKUSA NAFTA közösségnek heteken belül javasolt lenne lépni e ügyben.
Pl. Zuma elnököt ne csak a USA elnöke hívja meg hanem legyen egy Zuma + NAFTA találkozás csomag akár Camp Davidben is.
Hajrá

Helyesen

Cyril Ramaphosa​

Pl. Cyril Ramaphosa elnököt ne csak a USA elnöke hívja meg hanem legyen egy Cyril Ramaphosa + NAFTA találkozás csomag akár Camp Davidben is.
Hajrá
 

Lord Gazember

Well-Known Member
2015. március 18.
1 347
2 351
113
Az izraeli hírszerzés és haderő szorosan figyeli az eseményeket és gyorsan tanulni is akarnak belőle. Jól teszik, nekik legalább még nem mentek el otthonról, nem úgy, mint lassan egész Európának.
Igen, mert ők folyamatos fenyegetettségben élnek az pedig nem engedi meg a b@lfasz töketlenkedést meg tutyimutyiskodást, mint itt Európában.
 

Yoda

Well-Known Member
2022. február 28.
1 854
2 188
113
XXL Észak-Korea? Ez jó, tetszik!

A viccet félretéve a magam részéről eljutottam oda, hogy csak az izraeli szakértőknek hiszek.
Az orosz, ukrán, brit és amerikai okostojásokra teszek magasról, azt sem hiszem el nekik, amit kérdeznek.

Kíváncsian várom az egész balhé folytatását (nem örömmel, hanem csak kíváncsian), Putyinnak valami baromi nagy húzást kell itt a végén bemutatnia, ellenkező esetben valóban csak egy stratégiai baklövés volt az Ukrajna elleni támadás.
A magam részéről a kezdetektől fogva ezt gondolom, de persze érhet még meglepetés és kiderülhet, hogy a Grand Strategy egy fejezetét láttuk csak, ami direkt ilyenre lett csinálódva. Nem gúnyból írom, komolyan így vélem, tehát ennek az esélyét se zárjuk ki, de most nem én akarok ötletelni, hanem végre hagyjuk kibontakozni az eseményeket és mutassa meg végre önmagát a saját valójában.

Nahát, kirúgta magát a francia hírszerzés vezetője.
Jó példával járt elől, szerintem a világ háromnegyedének a vezetése követhetné és kirúghatná magát a pics@ba végre.
Lemondott a francia hírszerzés vezetője, mert tévedett a háború kitörésével kapcsolatban - Portfolio.hu

Olvasom, Putyin stresszes és pszichológiailag instabil.
RTL.hu – Egy hangelemzés szerint Putyin stresszel, pszichológiailag instabil
Nem röhögni!
Mindezt a hangmintákból elemezték.
Ez egyébként jó hír, ha Putyin igazi vérbeli pszichopata lenne, akkor nem stresszelne olyan apróságokon, hogy kirobbantott egy háborút.

Állítólag valami hatalmas orosz haderő gyülekezik Ukrajnáról keletre, remélem nem a második menet jön, ahol az eddig szereplést követően most „szépíteni” akar az orosz hadsereg amolyan emberes módon tömeges tüzérségi csapásokkal és szőnyegbombázásokkal.

Ha Putyint „megtévesztették” és benézte az egész bulit, akkor itt az ideje elgondolkodnia azon, hogy talán távoznia kellene és átadni a stafétát valami ifjabb vezérpalántának.
A történelem ugyanis nem ismer pardont.
Ha pedig nem nézett be semmit és valójában a fentebb már említett Grand Strategy egy köztes fejezetét látjuk, akkor nosza, tényleg lássunk végre valami változásfélét.

Egyelőre baromi csalódott vagyok, bár lassan ehhez is hozzá lehet szokni. Valamikor a 90-es évek közepe táján még reménykedve néztem az USA-ra is és még olyan érzésem is volt, hogy a megfelelő szuperhatalom maradt állva és ennek így is kellett lennie, jó ez így.
Na, 2001. után ez az életérzés hamar elmúlt, de nem baj, jött egy új vezető orosz oldalról, aki talán majd képes lesz pozitív irányba változtatni a világon.
Erre tessék, alig telik el húsz év és megint pepitában ugyanott vagyok.
Úgy érzem, szop@tnak.

Végezetül csak ismételni tudom magam, még akkor is, ha már uncsi kezd lenni. Nem fér a fejembe az, hogy hogyan lehet egy háborút úgy elindítani, hogy az ellenfelem szinte ugyanaz, mint én (mert itt azért hatalmas kulturális és történelmi különbségekről azért nem beszélhetünk orosz és ukrán vonatkozásában), közben nekem, mint támadónak már eleve kisebb a létszámom a védekező fél reguláris hadseregénél és még bele sem számolom az önkéntesen harcba állókat.
Nem fogom fel, mert kicsi és gyenge az agyam.

Az izraeli hírszerzés és haderő szorosan figyeli az eseményeket és gyorsan tanulni is akarnak belőle. Jól teszik, nekik legalább még nem mentek el otthonról, nem úgy, mint lassan egész Európának.

Egyvalamit viszont látni már most és ezt nem árt megjegyezni!

Ezeket a szlávokat nem érdekli, hogy brutál mennyiségű precíziós csapásmérést kaptak (több, mint ezer db kilőtt cirkálórakéta) és szétverték a fél országukat, simán beleálltak a sokkal nagyobb, erősebb és fejlettebb technikai színvonalat képviselő támadóba, mégpedig sikerrel.
Ha egyszer valaki kívülről rápróbálna Oroszországra, valószínűleg ugyanez történne, hiába nagyobb, erősebb és fejlettebb az ellen.

Ukrajna kemény tükör nemcsak Moszkvának, de az egész világnak is – pláne, ha felfogjuk, hogy mit is látunk éppen.
"2001. után ez az életérzés hamar elmúlt"
Számomra viszont pont a 2000-2008. közötti 43. elnök általi kormányzás volt nagyon bíztató.
Utána több évbe telt "észhez térni".
Helyes lett volna ha a 44. elnök ő
Sajnos nem nyert.
Ez a világ számára is sajnos. Egy sokkal normálisabb világban élnénk!
Olyasmi lett volna mint két ciklus 40. elnök után egy ciklus 41. ik.
A 42.-ik clinton meg beleült a készbe.
McCain kampánya során azt lehetett látni hogy vitte volna tovább a 43. elnök irányvonalát erősen módosítva /jobban fellépett volna a washingtoni bürokrációval, korrupcióval kapcsolatban.
Méltósággal kampányolt.
Emlékszem a cnn-en néztem a vitáját /jé világhatalomnál van elnökjelölti vita mindjárt 3 is választásonként, mucsaröcsöge alsón ez nem fontos. és tényleg nem ;)
mondatait mindig így kezdte
senior obama.
Volt stílusa is!
 

Ramzana

Well-Known Member
2021. október 22.
5 135
28 799
113
"2001. után ez az életérzés hamar elmúlt"
Számomra viszont pont a 2000-2008. közötti 43. elnök általi kormányzás volt nagyon bíztató.
Utána több évbe telt "észhez térni".
Helyes lett volna ha a 44. elnök ő
Sajnos nem nyert.
Ez a világ számára is sajnos. Egy sokkal normálisabb világban élnénk!
Olyasmi lett volna mint két ciklus 40. elnök után egy ciklus 41. ik.
A 42.-ik clinton meg beleült a készbe.
McCain kampánya során azt lehetett látni hogy vitte volna tovább a 43. elnök irányvonalát erősen módosítva /jobban fellépett volna a washingtoni bürokrációval, korrupcióval kapcsolatban.
Méltósággal kampányolt.
Emlékszem a cnn-en néztem a vitáját /jé világhatalomnál van elnökjelölti vita mindjárt 3 is választásonként, mucsaröcsöge alsón ez nem fontos. és tényleg nem ;)
mondatait mindig így kezdte
senior obama.
Volt stílusa is!
McCaint szó szerint hülyére verték Vietnámban. Nem volt komplett, egy normális országban rehabon töltötte volna az időt, nem a politikában.
 

csibeszke

Well-Known Member
2015. február 12.
1 749
3 952
113
"2001. után ez az életérzés hamar elmúlt"
Számomra viszont pont a 2000-2008. közötti 43. elnök általi kormányzás volt nagyon bíztató.
Utána több évbe telt "észhez térni".
Helyes lett volna ha a 44. elnök ő
Sajnos nem nyert.
Ez a világ számára is sajnos. Egy sokkal normálisabb világban élnénk!
Olyasmi lett volna mint két ciklus 40. elnök után egy ciklus 41. ik.
A 42.-ik clinton meg beleült a készbe.
McCain kampánya során azt lehetett látni hogy vitte volna tovább a 43. elnök irányvonalát erősen módosítva /jobban fellépett volna a washingtoni bürokrációval, korrupcióval kapcsolatban.
Méltósággal kampányolt.
Emlékszem a cnn-en néztem a vitáját /jé világhatalomnál van elnökjelölti vita mindjárt 3 is választásonként, mucsaröcsöge alsón ez nem fontos. és tényleg nem ;)
mondatait mindig így kezdte
senior obama.
Volt stílusa is!
Mucsaröcsöge alsón tudják, hogy nem kell primitív módon kiszolgálni a kereskedelmi tévéket, hogy egy választást el lehessen dönteni. Tényleg nem..;)
A többire megy a :).
 
  • Tetszik
Reactions: LMzek 2.0

tarzaan

Well-Known Member
2014. március 25.
12 106
15 708
113
"2001. után ez az életérzés hamar elmúlt"
Számomra viszont pont a 2000-2008. közötti 43. elnök általi kormányzás volt nagyon bíztató.
Utána több évbe telt "észhez térni".
Helyes lett volna ha a 44. elnök ő
Sajnos nem nyert.
Ez a világ számára is sajnos. Egy sokkal normálisabb világban élnénk!
Olyasmi lett volna mint két ciklus 40. elnök után egy ciklus 41. ik.
A 42.-ik clinton meg beleült a készbe.
McCain kampánya során azt lehetett látni hogy vitte volna tovább a 43. elnök irányvonalát erősen módosítva /jobban fellépett volna a washingtoni bürokrációval, korrupcióval kapcsolatban.
Méltósággal kampányolt.
Emlékszem a cnn-en néztem a vitáját /jé világhatalomnál van elnökjelölti vita mindjárt 3 is választásonként, mucsaröcsöge alsón ez nem fontos. és tényleg nem ;)
mondatait mindig így kezdte
senior obama.
Volt stílusa is!

Az lett volna a helyes, ha Al Gore jön Clinton után.
 
  • Imádom
Reactions: LMzek 2.0

Yoda

Well-Known Member
2022. február 28.
1 854
2 188
113
Nem jelent ez jót

magyarország felett is jönnek mennek a üstökösök /sőt van ami több hónapig is látható lesz a idén
pár száz éve figyeltek a emberek a ilyesmikre
 

papajoe

Well-Known Member
2016. február 21.
17 250
55 339
113
Ide írok, nem akarom az ukrajnai topikot tele szemetelni ezekkel az észrevételekkel.

Olvasom az okos hozzászólásokat (de tényleg), hallgatom a még okosabb szakértőket és egyre nagyobb fejetlenséget látok mindenhol.
Ezek voltak azok a szakértők, akik február 23.-án még tucatnyi érvet hoztak fel azzal, kapcsolatban, hogy miért nem fog Oroszország támadni, egyébként meg ha támadna, akkor 3-4 nap és Kijev elesik.

Nem tudom, én még nem láttam olyat a hadtörténelemben, hogy 4 nap alatt egy 3 milliós várost elfoglalnak. Ha valaki tud ilyenről, kérem ossza meg a tudását. Emlékeim szerint Moszul ostorma is cirka 9 hónapig tartott, igaz, Moszul „csak” 1,6 milliós település és nem „exszovjet” ukránok, hanem igazi tenyeres-talpas jóféle arabok lakják, de ezen az apróságon most lépjünk túl.
A Wehrmacht annak idején a Barbarossa hadműveletet is potom 3,5 millió katonával kezdte meg, de Leningrád, Moszkva és Sztálingrád elfoglalása már nem jött össze.
Na mindegy, ezek az okos, már-már celebisztikus szintre emelkedett szakértők egyébként elmehetnek a kisf@szomba - így szépen magyarul – és még mindig van bőr a képükön tovább okoskodni a témában, ahelyett hogy bekussolnának.

További komoly kérdéseket vet fel az orosz haderő effektív tevékenysége is.
Az még hagyján, hogy 30-50 ezer fővel indítanak – állítólag – egy villámháborút, de a teljes felépített inváziós armada még mindig csak 150 ezer fő, ebből a harcoló létszám maximum a fele, ezzel szemben az ukrán haderő 200-250 ezer katona. Tehát a háború 4 hete után még mindig ott tartunk, hogy a támadó fél létszáma a védekező fél létszámát el sem éri, nemhogy a klasszikus 3x-os fölény meglegyen. (1991. Sivatagi Vihar, a szövetséges haderők összlétszáma 950 ezer fő, csak tájékoztatásul…)

Innentől kezdve valaki mesélje már el, hogy miféle villámháborús terv volt ez, mert ezt csak a médiában hallom, Putyinék felől az első perctől kedzve azt mondták, hogy a különleges művelet addig tart, amíg az elnökük jónak látja.
3 nap, 3 hét, 3 hónap vagy 3 év?
Mivel semmiféle valós és egzakt katonai-hadműveleti cél nem volt deklarálva, így nincs is értelme tovább azon agyalni, hogy ebből mi valósult meg.
Hogy érthető legyek: amit nem tudunk, azt nem is minősíthetjük.
Marad a színtiszta spekuláció.

Az orosz vezérkar két hete szinte sehol sincs, egyes hírek szerint az urali atombunkerekben ücsörög.
A jól ismert szakértők persze sietve mindenkit megnyugtattak, hogy nem, atomháborúról szó sem lehet, de még csak egy pici atomcsapásról sem.
Reméljük, hogy így is lesz, de nem szabadulok a gondolattól, ezek a szakértők pár hete azt is naponta háromszor megígérték, hogy nem lesz orosz támadás.
Ráadásul az erők visszavonása egy adott célterületről – már ha igaz – alapvetően három dolgot jelenthet: a tárgyalásokat akarják pozitívan előmozdítani, átcsoportosítás zajlik egy következő műveleti szakaszra, vagy tömegpusztító csapást készítenek elő és előtte a saját erőket hátrébb húzzák.
Miután a szakértők hada eddig is simán mellélőtt mindenben, így a magam részéről egy lyukas garast sem adok a legeslegújabb ötletbörzéjükre, pláne arra, hogy mi van és mi lesz.
Majd meglátjuk.

Tudom, az oroszok is megígérték a minap, hogy atomcsapás, na az tuti nem lesz.
Azt is ígérték, hogy Ukrajnát sem inváziózzák meg...
... tehát no para, lesz ami lesz.

Furcsa a putyini hadművelet más oldalról is.
Exszovjet iskolán nevelkedett orosz stratégák dolgoznak ki hadműveleteket a szintén exszovjet iskolán nevelkedett ukrán stratégák ellen, akik még némi „amerikai” gerilla-taktikát is tanultak az utóbbi időkben, bár azt hozzátenném, hogy az amerikai haderő is ezzel szembesülve bukott bele Vietnamba, Afganisztánba és az egyéb közel-keleti akcióikba, míg az ukránok a II. Vh alatt azért elég szépen tolták ezt a műfajt is.

Abba most bele sem mennék, hogy a több száz orosz harci gépből alig pár darab repked Ukrajna felett, bombázók zéró és sehol nyomát sem látom egy szélesebb arcvonalon indított összfegyvernemi hadműveletnek, ahol a tüzérségi előkészítés után a frontlégierővel megtámogatott páncélos és gépesített lövész ékek mélységbe törnének előre.
Bocs fiúk/lányok, de ezt még a szovjet katonai akadémiákon is így oktatták már 40 évvel ezelőtt, tehát nem valami baromi nagy újdonságról beszélek.

Az tény, hogy egy svájci órát nem lehet egy 8 kilós samu kalapáccsal javítani, márpedig az orosz haderő a fentiekben vázoltakra – minimum papíron, de valószínűleg igaziból is – alkalmas, ellenben egy olyan típusú különleges műveletre, ahol klasszikus támadó manőverek helyett célzott pöcsölés megy, arra a legkevésbé sem.

De mindegy, ez majd legyen a valódi katonai szakértők kutatása és baja, ugyanakkor valamilyen oka van ennek a szándékosan minimalizált létszámmal és a precíziós csapásokra felhasznált cirkáló rakéták mennyiségétől eltekintve mennyiségileg sem túl combos konvencionális technikával elkövetett valamiféle háborúnak a megindítására.
Az eddig bevetett orosz haderő nagyságrendje szinte megegyezik a hidegháború idején a Magyar Néphadsereg nagyságrendjével, az ellenfél területe viszont nagyobb, mint Franciaország, a védekező hadserege pedig a támadó erők másfélszerese alsó hangon is.

Tehát hogy látják ezt az induló peremfeltételt a szakértők?
Kezdjek hangosan röhögni?
Szóval baromi jó lenne végre egy valós helyzetértékelés, nem pedig a központi narratíva ismételgetése szinte nulla önálló gondolattal.
Ez nem szakértés, hanem a bemagolt versszakok felmondása csak.

Nekem az a meglátásom, hogy ez az egész ukrajnai balhé egy szándékosan így indított és ezáltal időben tetszőlegesen elhúzható fedőtörténet, ami mögött valami egészen más célok húzódnak meg, semmint Ukrajna elfoglalása.
Aki azt gondolja, hogy ennyi katonával, ilyen technikai mennyiséggel és ilyen harcászati-hadműveleti manőverekkel el lehet foglalni egy Ukrajna méretű országot, az sürgősen vagy kezeltesse magát, vagy próbálkozzon meg a mainstream média hülyítő programjairól leválni, mert már eddig is túl sok kár keletkezett a tudatában.

A valódi nagy kérdés az ukrán háborúval kapcsolatban pont nem az ukrán háború elénk tárt napi valós vagy valósnak látszó média eseményei, hanem az, hogy miért most és miért így zajlik, ami zajlik.
Itt valami nagyon nem kerek, a nyugati és az orosz média végletekig leegyszerűsített magyarázatai pedig nagyon nem kielégítőek egy adott színvonal felett.
Asszem hülyének vagyunk nézve, de rendesen.




Mitől ne lehetne ekkora erővel elfoglalni Ukrajnát?
Fél év múlva lesz 20 000 katonájuk,az Oroszoknak meg 100 000,csak Ukrajnában.
Elfogy alóluk az utolsó ajándék pick up is,az utolsó benzinkút is,műhely is,és lehet sétálni a kalassal,esetleg csacsigolni.
Hadsereg híján,a civil országot ,minimális erőkkel is megszállva tarthatod.
 

papajoe

Well-Known Member
2016. február 21.
17 250
55 339
113
Ha Lavrov szerint mindenki és szuverén akkor nem rohanhatta volna le az egyenlő és szuverén Ukrajnát. Tényleg új világrend születik ebből a háborúból, de abban Oroszország már nem lesz nagyhatalom, csak az USA, EU és Kína. Putyin elintézte, hogy az új világrendben Oroszország már csak Kína csatolt része lesz, egy XXL Észak-Korea.


Hümm,hümm,az még szuverén állam,amelyiknek az amerikai nagykövetével,telefonon beszéli meg a cia területi képviselő,hogy ki legyen az elnök?
Hijetetlen,de ráhibázott nuland kisasszony a megválasztott elnök személyére.
Ilyen ez a demokrácia,nép képviselet....:D:rolleyes:
 

FilcTroll

Well-Known Member
2017. december 18.
1 756
4 685
113
Sok kritika érte az elaggott orosz haditechnikát.

Ezzel kapcsolatban valamiért az a benyomásom, hogy Putyin elemezve a Szovjet Unió és a hidegháború örökségét, többek között arra a következtetésre juthatott, hogy a Szovjet Unió azért dőlt be mert erőn felül fegyverkezett(Közhely! ).
De hát a mérlegnek két serpenyője van. Az egyikben a káros örökség, a másikban annak az ára: rengeteg hidegháborús fegyver és atomtöltet.
Megvizsgálva a Nyugati Blokk rendszerváltáskori győzelmét, ott egy kicsit fordított a kép: győzelem, plusz rengeteg adósság.
Ugyanakkor van stratégiai értelemben hasonlóság a nyugati mérleg és az orosz mérleg között: mindkét mérlegben egy nagy előny és egy nagy hátrány. A különbség az, hogy Oroszország a "nagy előny"-t eddig nem igazán tudta kiaknázni.
Nyilván spekuláció, de arra juthatott, hogy az egyensúlyképzésbe be kell vonni a mérleg másik serpenyőjét is(hidegháborús fegyverek), hisz azért fizetett oly nagy árat a SZU és fel is kell használni.
Ha le akarja zárni a SZU káros örökségét nem mindegy, hogy felhasználja a rengeteg felhalmozott fegyvert és úgy képez végső egyenleget vagy leírja veszteségként és húz egy nagy vonalat.
"Ha már van és egykor ekkora árat fizettünk érte, akkor itt az ideje elhasználni amíg még ér valamit" -alapon megtörténhet, hogy egyfajta raktár kisöprés is a célja.
Ha már elhasználta az összes hidegháborús fegyverzetet Oroszország "szolgálatában", akkor lehet csak igazán végső egyenleget vonni a hidegháborúról orosz szempontból.

Itt ugye a nagyon nagy kérdés, hogy ezt a nukleáris arzenálra is le akarja-e futtatni, vagy az még mindig "versenyképes", azaz nem kell elavulással számolni.
Ugyanennek a gondolatmenetnek a másik oldala: a Nyugati Blokk sikeréről is csak úgy lehet végső egyenleget vonni, hogy ha a hidegháború megnyerésnek céljából elindított óriási eladósodottságot és a "győztes" érzést azóta is mesterségesen fenntartó további eladósodást is "lenullázzák", azaz a nyugati győzelem és a nyugati adósság is kiegyenlítésre kerül.

Ami utána megmaradt "nettó egyenleg" lehet az új világrend alkualapja .

Ha Oroszország néhányakkal karöltve offenzívát indít a petrodollár ellen, beindulhat nyugaton is a győzelem-adósság kiegyenlítődés és majd a végére ott is kiderül, hogy hol áll a "nettó egyenleg".

Ez lesz a nyugati világ alkualapja az új világrendért folytatott harcban.

Ha ebből a perspektívából szemlélem a dolgokat akkor bizony érthető, hogy minden régi technikát "érvényesíteni" akar az "elszámolásnál", hisz akkor nem veszteségként kell leírja hanem felhasznált eszközként, amiért cserébe esetleg jóvá tud írni egy fél hektár meghódított területet.

Ne adj Isten, ha így lenne ahogy a fenti gondolatmenet vázolja, akkor érdemes egy gondolatkísérletet futtatni, hogy még mennyi hidegháborús orosz technika lehet raktáron és azt még mire lenne elég és milyen célokra lehetne felhasználni...
Ez egy érdekes felvetés, egy elég gyakorlatias filozófia "abból főzni, ami van". Ha csak úgy kohóba megy a régi technika, akkor az tényleg mínusz, nem csak az egykori fejlesztési-gyártási költségek, hanem az azóta beleölt fenntartási, képzési stb. költségek is. Nem tudom, mennyire tud Oo. az eladósodás útjára lépni úgy, ahogy az USA, de mindent pótolnia kell, ami most odavész. Nagy kérdés a műszaki színvonal, azaz hogy képesek-e minőségben is szintet ugrani, vagy maradnak az "olcsó emberélet + tömeges, olcsó technika" kombónál. Ez komoly dilemma, mert az USA sem a fáról szedte a korszerű technológiát, hanem a hh alatt felhalmozott tudásra épít. Itt lenne igazán érdekes tudni, hogy egy feltételezett, gigászi kassza birtokában mire lenne képes az orosz hadiipar.
 

cirqle

Well-Known Member
2021. december 5.
8 820
48 424
113
Talán mert az nem Európa.
Ez meglehetősen kényelmetlen közelségben van.
+talán a mostani RU vezetés inkább hajóágyú, mint az akkori SU -akkor volt azért egy kvázi gentleman's agreement, most ezt egyáltalán nem látom.
De ki tudja, lehet érezzük még a hajnali napalm illatát :D
Vietnám meg meglehetősen "kényelmetlen" közelségben volt másoknak. És?
Nem Európa a világ közepe, remélem tisztában vagy vele.