[BIZTPOL] A nagy sakktábla

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

  • Az elmúlt évek tapasztalatai alapján, és a kialakult helyzet kapcsán szeretnénk elkerülni a (többek között az ukrán topikban is tapasztalható) információs zajt, amit részben a hazai sajtóorgánumok hozzá nem értő cikkei által okozott visszhang gerjeszt. Mivel kizárható, hogy a hazai sajtó, vagy mainstream szakértők többletinformációval rendelkezzenek a fórumhoz képest a Wagner katonai magánvállalat oroszországi műveletével kapcsolatban, így kiegészítő szabály lép érvénybe a topik színvonalának megőrzése, javítása érdekében:

    • a magyar orgánumok, közösségi média oldalak, egyéb felületek hírei és elemzései (beleértve az utóbbi időkben elhíresült szakértőket is) nem támogatottak, kérjük kerülésüket.
    • a külföldi fősodratú elemzések, hírek közül az új információt nem hordozók szintén kerülendők

    Ezen tartalmak az oldal tulajdonosának és moderátorainak belátása szerint egyéb szabálysértés hiányában is törölhetők, a törlés minden esetben (az erőforrások megőrzése érdekében) külön indoklás nélkül történik.

    Preferáltak az elsődleges és másodlagos források, pl. a résztvevő felekhez köthető Telegram chat-ek, illetve az ezeket közvetlenül szemléző szakmai felületek, felhasználók.

Status
Not open for further replies.

DTheo

Well-Known Member
2020. augusztus 20.
1 165
3 452
113
Egy órisái élelmezési válság közeledhet:
A cikkben további két link:

A legnagyobb gond az, hogy jelenleg számos okból kifolyólag nem tudható (műtrágya, ukrán-orosz háború, időjárás, szankciók! stb.), hogy mi várható a 23/24-es évben az élelmiszer tekintetében. Ami bizonyosan megállapítható, hogy számos ország destabilizáldóhat. Ne felejtsük el, hogy sok szakértő az arab tavaszt is az élelmiszer-inflációra vezette vissza, minden más, csak körítés volt.

Az első cikkben ezt olvashatjuk 2022.10-2023.01 időszakra vonatkozóan a FAO és a WFP előrejelzése alapján:
"Afghanistan, Ethiopia, South Sudan, Somalia, Nigeria, Yemen, and Haiti are labeled "hotspots of highest concern," facing catastrophic hunger levels."
A helyzetet tovább bonyolítja, a segélyezési programokban bekövetkező változás. Szomália kapcsán például júniusban megtudhattuk, hogy "az országnak szánt segélyek egy jó részét is az ukrán menekülteknek terelték át".

Magyarán megállapítható, hogy minimum 2024 közepéig nagyon magas élelmiszerárakkal fog találkozni a világ, ami előre meg nem becsülehető számú konfliktust szülhet. A 2024, egy optimista forgatókönyv, mertha csoda folytán 2023 második felére a műtrágyatermelés a korábbi szintek magasságába tudna újra emelkedni, amit a sok éven át tapasztalható árszinten is értékesítene tovább a szektor, ezeken túl még az időjárás is kegyes lenne a világhoz '24-ben, akkor láthatunk majd egy komoly árcsökkenést az élelmiszerek tekintetében.

Hogy erre mekkora az esély, és ha minden ilyen szépen alakul, akkor addig hány kormány fog bedőlni, vagy azoknak milyen tovagyűrűző hatásai lesznek? Ha és amennyiben ez a kérdés ekkora jelentőséggel bír, akkor miért nem kezeli ehhez mérten az eb, az usa vagy oo.?
Annyit írhatok biztosan, hogy egyik kérdésre se tudom a választ, csak értetlenkedve töprengek...
 

FilcTroll

Well-Known Member
2017. december 18.
1 757
4 687
113
Kicsit messzebbről nézve a képet, szerintetek van esély arra, hogy elkerüljük azt a világszintű digitális diktatúrát amit most fejlesztenek ki Kínában? Ha a "kelet" nyeri a mostani menetet, akkor szerintem ez borítékolható.
A nyugati tőke módszere más. A kínai modell az orwelli modell digitalizált változata, nálunk viszont éppenhogy a szabadságérzet növelése és üzleti kihasználása a módszer. Szerintem ez hatékonyabb. Ha a kelet el is foglalná a nyugatot, a keleti módszer nem működne. Minden kultúrának a saját csapdáját kell felállítani, és sztem a nyugat nincs lemaradva semmilyen téren a digitális hatalom terén. Csak nem látszik annyira.
 

Hiuuz

Well-Known Member
2022. február 28.
63
268
53
A nyugati tőke módszere más. A kínai modell az orwelli modell digitalizált változata, nálunk viszont éppenhogy a szabadságérzet növelése és üzleti kihasználása a módszer. Szerintem ez hatékonyabb. Ha a kelet el is foglalná a nyugatot, a keleti módszer nem működne. Minden kultúrának a saját csapdáját kell felállítani, és sztem a nyugat nincs lemaradva semmilyen téren a digitális hatalom terén. Csak nem látszik annyira.
Nekem a "szociális" kreditrendszer és a készpénz megszüntetése az amitől a szőr is feláll a hátamon.
 
K

kamm

Guest
A nyugati tőke módszere más. A kínai modell az orwelli modell digitalizált változata, nálunk viszont éppenhogy a szabadságérzet növelése és üzleti kihasználása a módszer. Szerintem ez hatékonyabb. Ha a kelet el is foglalná a nyugatot, a keleti módszer nem működne. Minden kultúrának a saját csapdáját kell felállítani, és sztem a nyugat nincs lemaradva semmilyen téren a digitális hatalom terén. Csak nem látszik annyira.
Eleve nyugatrol megy keletre a technologiai fejlodes nagyon-nagyon regen. A keletiek csak alkalmazott technologiaban vannak otthon (lasd cenzura), sem alapkutatasokban, sem talalmanyokban, de meg uj eljarasok ill protokollok teren sem versenykepesek. Innovacio (=meglevo technologia tovabbfejlesztese) a maximum, amire egy-egy orszak kepes keleten, de a tobbsege meg erre sem. Az egyetlen kivetel talan a japanok a vegyipar bizonyos agazataiban, ott csaknem a nemetek-amerikaiak szintjen mozogtak (nem tudom, azota mi a helyzet.)
 
  • Tetszik
Reactions: FilcTroll

DTheo

Well-Known Member
2020. augusztus 20.
1 165
3 452
113
Eleve nyugatrol megy keletre a technologiai fejlodes nagyon-nagyon regen. A keletiek csak alkalmazott technologiaban vannak otthon (lasd cenzura), sem alapkutatasokban, sem talalmanyokban, de meg uj eljarasok ill protokollok teren sem versenykepesek. Innovacio (=meglevo technologia tovabbfejlesztese) a maximum, amire egy-egy orszak kepes keleten, de a tobbsege meg erre sem. Az egyetlen kivetel talan a japanok a vegyipar bizonyos agazataiban, ott csaknem a nemetek-amerikaiak szintjen mozogtak (nem tudom, azota mi a helyzet.)
Azért ennél árnyaltabb a kép.
Például, ha a kezdetektől nézzük, akkor számszerűleg(!) a következő 10 országot tartják számon:
  1. The United States
  2. Japan
  3. South Korea
  4. Germany
  5. Taiwan
  6. China
  7. France
  8. United Kingdom
  9. Canada
  10. India

Olvashatjuk máshol, hogy
"Nemcsak az elkészült tudományos publikációk számában, hanem az idézettségben is a kínai tudósok a legeredményesebbek, állapította meg a japán tudományos és technológiai minisztérium egy jelentése. A világ legtöbbet idézett publikációinak top 1 százalékában (az idézettség a publikációk egyik legfontosabb értékmérője: minél többször idéznek egy tanulmányt, annál jobb minőségűnek számít) a tanulmányok 27,2 százalékát jegyzik kínai kutatók, az USA pedig 24,9 százalékot. Az is sokat elárul a tudományos kutatások koncentrációjáról, hogy a harmadik helyezett Egyesült Királyság részesedése itt mindössze 5,5 százalék."
A cikkben található egy link - ahol szintén a számszerűséget kapjuk fokmérőnek - S&E (Science and Engineering) publikációk top15 országát láthatjuk:
Innen a következő idézet:
"More recently, the compound annual growth in publication output for the world was 4% from 2010 to 2020 (Table PBS-1). Country-specific growth rates vary widely by country. Among the 15 largest publication producers, countries with compound annual growth rates above the world average were Russia (10%), Iran (9%), India (9%), China (8%), and Brazil (5%); those with the lower growth rates were Japan (-1%), France (-0.3%), the United States (1%), the UK (1%), and Germany (1%). The countries with low growth rates are those that built their scientific capacity decades ago and continue to maintain their scientific research. The worldwide growth of publication output, from 1.9 million in 2010 to 2.9 million in 2020, was led by four geographically large countries. China (36%), India (9%), Russia (6%), and the United States (5%) together accounted for about half the increase in publications over this time period."

Az előző linkben láthatunk egy olyan táblázatot is, hogy mely országokban, mely területeken oszlottak meg ezek a publikációk.

Persze a számszerűség fontos, de ez egy olyan terület, ahol a minőség egyértelműen a mennyiség fölött áll mérhetetlenül, de a nagy számok törvényéről sem szabad megfeledkeznünk szvsz. Az elmúlt bő két évszázad a egyértelműen a nyugat dominanciájáról szólt:
Major-inventions-Discoveries-and-Innovations-by-Country-percentage-of-total.png


-Major inventions, Discoveries and Innovations by Country (percentage of total)
 
  • Tetszik
Reactions: Kim Philby

Veér Ispán

Well-Known Member
2011. február 14.
6 930
19 182
113
Azért ennél árnyaltabb a kép.
Például, ha a kezdetektől nézzük, akkor számszerűleg(!) a következő 10 országot tartják számon:
  1. The United States
  2. Japan
  3. South Korea
  4. Germany
  5. Taiwan
  6. China
  7. France
  8. United Kingdom
  9. Canada
  10. India

Olvashatjuk máshol, hogy
"Nemcsak az elkészült tudományos publikációk számában, hanem az idézettségben is a kínai tudósok a legeredményesebbek, állapította meg a japán tudományos és technológiai minisztérium egy jelentése. A világ legtöbbet idézett publikációinak top 1 százalékában (az idézettség a publikációk egyik legfontosabb értékmérője: minél többször idéznek egy tanulmányt, annál jobb minőségűnek számít) a tanulmányok 27,2 százalékát jegyzik kínai kutatók, az USA pedig 24,9 százalékot. Az is sokat elárul a tudományos kutatások koncentrációjáról, hogy a harmadik helyezett Egyesült Királyság részesedése itt mindössze 5,5 százalék."
A cikkben található egy link - ahol szintén a számszerűséget kapjuk fokmérőnek - S&E (Science and Engineering) publikációk top15 országát láthatjuk:
Innen a következő idézet:
"More recently, the compound annual growth in publication output for the world was 4% from 2010 to 2020 (Table PBS-1). Country-specific growth rates vary widely by country. Among the 15 largest publication producers, countries with compound annual growth rates above the world average were Russia (10%), Iran (9%), India (9%), China (8%), and Brazil (5%); those with the lower growth rates were Japan (-1%), France (-0.3%), the United States (1%), the UK (1%), and Germany (1%). The countries with low growth rates are those that built their scientific capacity decades ago and continue to maintain their scientific research. The worldwide growth of publication output, from 1.9 million in 2010 to 2.9 million in 2020, was led by four geographically large countries. China (36%), India (9%), Russia (6%), and the United States (5%) together accounted for about half the increase in publications over this time period."

Az előző linkben láthatunk egy olyan táblázatot is, hogy mely országokban, mely területeken oszlottak meg ezek a publikációk.

Persze a számszerűség fontos, de ez egy olyan terület, ahol a minőség egyértelműen a mennyiség fölött áll mérhetetlenül, de a nagy számok törvényéről sem szabad megfeledkeznünk szvsz. Az elmúlt bő két évszázad a egyértelműen a nyugat dominanciájáról szólt:
Major-inventions-Discoveries-and-Innovations-by-Country-percentage-of-total.png


-Major inventions, Discoveries and Innovations by Country (percentage of total)
De ezt is "hackelik", mág a "nyugati" (hazai példából tudom) tudósok is, az egész rendszer nem működik jól, és megy a kritikája, csak egyelőre még jobb nincs helyette. Kína pedig nyilván ipari szinten államilag koordinálva is hackeli, hogy utána cikkezhessen róla. Ez nem jelenti azt, hogy nem fejlődtek nagyot, és hogy ne kéne számolni velük, de ezek a számok félrevezetőek, és csak a felszínt kapargatják.
 

Irsai Olivér

Well-Known Member
2019. június 7.
1 714
5 750
113
Nincs és keményebb lesz Nyugaton mint Kínában. Nyugaton ideológiai alapokon, Kínában objektív, társadalmi érdek alapján fog működni. Ahogy most is. A kínai rendszer még szimpatikus is lehet egy illiberális káeurópainak, a nyugati kegyetlen zsarnokság lesz vagy lassan VAN.

A kínai (meg minden egyéb digitális-totalitárius) rendszer csak egy nagyon primitív vagy egy nagyon perverz illiberális káeurópainak lehet szimpatikus.
 

Veér Ispán

Well-Known Member
2011. február 14.
6 930
19 182
113
A kínai (meg minden egyéb digitális-totalitárius) rendszer csak egy nagyon primitív vagy egy nagyon perverz illiberális káeurópainak lehet szimpatikus.
Nagyon idealizált képed van a nyugati liberálisokról... lemaradhattál az elmúlt évek virtuális boszorkányégetéseiről...

A kínai meg nem tudjuk milyen, és még ha most jó is (vannak kétségeim), bármikor elromolhat, minden ilyen totális hatalom kockázat, ha pillanatnyilag jó is.
 

Irsai Olivér

Well-Known Member
2019. június 7.
1 714
5 750
113
Nagyon idealizált képed van a nyugati liberálisokról... lemaradhattál az elmúlt évek virtuális boszorkányégetéseiről...

Nem beszéltem arról, hogy a nyugati jobb lenne.

A kínai (meg minden egyéb digitális-totalitárius) rendszer csak egy nagyon primitív vagy egy nagyon perverz illiberális káeurópainak lehet szimpatikus.

De aki bármelyiknek tapsol, az nekem ellenségem.
 

DTheo

Well-Known Member
2020. augusztus 20.
1 165
3 452
113
De ezt is "hackelik", mág a "nyugati" (hazai példából tudom) tudósok is, az egész rendszer nem működik jól, és megy a kritikája, csak egyelőre még jobb nincs helyette. Kína pedig nyilván ipari szinten államilag koordinálva is hackeli, hogy utána cikkezhessen róla. Ez nem jelenti azt, hogy nem fejlődtek nagyot, és hogy ne kéne számolni velük, de ezek a számok félrevezetőek, és csak a felszínt kapargatják.
Ezt én nem kívánom vitatni, de látni kell azt a folyamatot, ami napjainkban nyugaton - és hazánkban - játszódik. A reáltárgyak iránt egyre kevesebbben érdeklődnek, egy eleve kisebb merítésből (demográfiai hanyatlás, ami egyébként a Keletre is igaz), míg pl. Szingapúrban arról hoznak törvényt, hogy egy gyerek nem tanulhat többet 12 (vagy 14 - nem emlékszem pontosan) óránál egy nap.
Amíg a pénz nyugaton van és az agyelszívás működik (a kulturális dominancia okán is - egyáltalán nem lebecsülendő), addig a nyugati tudásközpontok megőrizhetik vezető helyüket.

Ez egy érdekes riport, s enyhén ide is vág:
 
  • Tetszik
Reactions: Lord Gazember

Veér Ispán

Well-Known Member
2011. február 14.
6 930
19 182
113
Ezt én nem kívánom vitatni, de látni kell azt a folyamatot, ami napjainkban nyugaton - és hazánkban - játszódik. A reáltárgyak iránt egyre kevesebbben érdeklődnek, egy eleve kisebb merítésből (demográfiai hanyatlás, ami egyébként a Keletre is igaz), míg pl. Szingapúrban arról hoznak törvényt, hogy egy gyerek nem tanulhat többet 12 (vagy 14 - nem emlékszem pontosan) óránál egy nap.
Amíg a pénz nyugaton van és az agyelszívás működik (a kulturális dominancia okán is - egyáltalán nem lebecsülendő), addig a nyugati tudásközpontok megőrizhetik vezető helyüket.

Ez egy érdekes riport, s enyhén ide is vág:
Én sem vitatom amit írsz, csak gondoltam megjegyzem a publikációszámhoz a kontextust.

Viszont a videóban mi van, miért nem írsz pár kulcsszót, ha már csak enyhén vág ide? Nekem nincs 1 óra 18 percem arra, hogy esetleg kidobjam az ablakon, így hasznos lenne tudni, megéri-e pénzt (=időt) adnom ennek a tartalomnak a megismerésére, vagy jobban járok, ha melózok, vagy csak pihenek és lemegyek a gátra egy sörrel a kacsákat nézni? (99,9%, hogy jobban járok, ha passzolom Fridit, szerintem 1 bekezdésben 4-5 összetett mondatban összefoglalható minden, ami hasznos tartalom van egy ilyen videóban)
 

DTheo

Well-Known Member
2020. augusztus 20.
1 165
3 452
113
Én sem vitatom amit írsz, csak gondoltam megjegyzem a publikációszámhoz a kontextust.

Viszont a videóban mi van, miért nem írsz pár kulcsszót, ha már csak enyhén vág ide? Nekem nincs 1 óra 18 percem arra, hogy esetleg kidobjam az ablakon, így hasznos lenne tudni, megéri-e pénzt (=időt) adnom ennek a tartalomnak a megismerésére, vagy jobban járok, ha melózok, vagy csak pihenek és lemegyek a gátra egy sörrel a kacsákat nézni? (99,9%, hogy jobban járok, ha passzolom Fridit, szerintem 1 bekezdésben 4-5 összetett mondatban összefoglalható minden, ami hasznos tartalom van egy ilyen videóban)
Arra én is céloztam, hogy ebben a kérdésben a minőség megelőzi a mennyiséget.

A videó leírása:
"Az intelligenciakutatás a pszichológia ellentmondásos területe. Egy most megjelent könyvben a szerző arra vállalkozik, hogy áttekinti az intelligenciakutatás sokszor provokatív, de ma már nehezen megkérdőjelezhető eredményeit. Például amellett érvel, hogy az intelligencia komoly hatással van nemcsak iskolai és munkahelyi előmenetelünkre, de egészségünkre és várható élettartamunkra is. De az is világosan kiderül a kutatásokból, hogy társadalmi helyzetünk is erősen összefügg az intelligenciánkkal, amelynek egyéni különbségei leginkább genetikai eredetűek, amit ma már molekuláris genetikai vizsgálatok igazolnak. Mégis a legmeglepőbb az a tény, hogy a felnőttkori intelligenciát csak minimálisan vagy egyáltalán nem befolyásolja a családi környezet, amiben felnőttünk, és ezt oktatással, képzésekkel is nehéz befolyásolni. A legfrissebb kutatási eredmények számos etikai dilemmát is felvetnek: az iparosodott világban a természetes kiválasztódás az intelligencia ellen dolgozik, ezért félő, hogy a közeljövőben egyszerűen nem fognak megszületni azok a jó képességű emberek, akik egy modern társadalmat működtetni tudnak. Mindezekről beszélgetünk a mai podcastban Ujma Przemysław Péter kutató-pszichológussal, a szóban forgó könyv szerzőjével."
 

Veér Ispán

Well-Known Member
2011. február 14.
6 930
19 182
113
Arra én is céloztam, hogy ebben a kérdésben a minőség megelőzi a mennyiséget.

A videó leírása:
"Az intelligenciakutatás a pszichológia ellentmondásos területe. Egy most megjelent könyvben a szerző arra vállalkozik, hogy áttekinti az intelligenciakutatás sokszor provokatív, de ma már nehezen megkérdőjelezhető eredményeit. Például amellett érvel, hogy az intelligencia komoly hatással van nemcsak iskolai és munkahelyi előmenetelünkre, de egészségünkre és várható élettartamunkra is. De az is világosan kiderül a kutatásokból, hogy társadalmi helyzetünk is erősen összefügg az intelligenciánkkal, amelynek egyéni különbségei leginkább genetikai eredetűek, amit ma már molekuláris genetikai vizsgálatok igazolnak. Mégis a legmeglepőbb az a tény, hogy a felnőttkori intelligenciát csak minimálisan vagy egyáltalán nem befolyásolja a családi környezet, amiben felnőttünk, és ezt oktatással, képzésekkel is nehéz befolyásolni. A legfrissebb kutatási eredmények számos etikai dilemmát is felvetnek: az iparosodott világban a természetes kiválasztódás az intelligencia ellen dolgozik, ezért félő, hogy a közeljövőben egyszerűen nem fognak megszületni azok a jó képességű emberek, akik egy modern társadalmat működtetni tudnak. Mindezekről beszélgetünk a mai podcastban Ujma Przemysław Péter kutató-pszichológussal, a szóban forgó könyv szerzőjével."
Idevágó:


Vicces, hogy 100 év után ugyanoda jutunk vissza, mint amit egy osztrák festő pedzegetett... Pedig teljesen tabusították a témát 1960 után...
 
K

kamm

Guest
Azért ennél árnyaltabb a kép.
Például, ha a kezdetektől nézzük, akkor számszerűleg(!) a következő 10 országot tartják számon:
  1. The United States
  2. Japan
  3. South Korea
  4. Germany
  5. Taiwan
  6. China
  7. France
  8. United Kingdom
  9. Canada
  10. India

Olvashatjuk máshol, hogy
"Nemcsak az elkészült tudományos publikációk számában, hanem az idézettségben is a kínai tudósok a legeredményesebbek, állapította meg a japán tudományos és technológiai minisztérium egy jelentése. A világ legtöbbet idézett publikációinak top 1 százalékában (az idézettség a publikációk egyik legfontosabb értékmérője: minél többször idéznek egy tanulmányt, annál jobb minőségűnek számít) a tanulmányok 27,2 százalékát jegyzik kínai kutatók, az USA pedig 24,9 százalékot. Az is sokat elárul a tudományos kutatások koncentrációjáról, hogy a harmadik helyezett Egyesült Királyság részesedése itt mindössze 5,5 százalék."
Te avagy a forrasod valamit nagyon osszekevertek szerintem.
A tudomanyos publikaciok szama nagyon tavol all a valos talalmanyok szamatol, nem beszelve az azokbol valoban konkret uj eljarasok, megoldasok szuletesenek szamatol.
Hogy egeszen csunyan fogalmazzak, konkretan semmilyen major invention nem tortent Kinaban sem az elmult 10 evben, sem az elmult 200 evben.


A cikkben található egy link - ahol szintén a számszerűséget kapjuk fokmérőnek - S&E (Science and Engineering) publikációk top15 országát láthatjuk:
Innen a következő idézet:
"More recently, the compound annual growth in publication output for the world was 4% from 2010 to 2020 (Table PBS-1). Country-specific growth rates vary widely by country. Among the 15 largest publication producers, countries with compound annual growth rates above the world average were Russia (10%), Iran (9%), India (9%), China (8%), and Brazil (5%); those with the lower growth rates were Japan (-1%), France (-0.3%), the United States (1%), the UK (1%), and Germany (1%). The countries with low growth rates are those that built their scientific capacity decades ago and continue to maintain their scientific research. The worldwide growth of publication output, from 1.9 million in 2010 to 2.9 million in 2020, was led by four geographically large countries. China (36%), India (9%), Russia (6%), and the United States (5%) together accounted for about half the increase in publications over this time period."

Az előző linkben láthatunk egy olyan táblázatot is, hogy mely országokban, mely területeken oszlottak meg ezek a publikációk.

Persze a számszerűség fontos, de ez egy olyan terület, ahol a minőség egyértelműen a mennyiség fölött áll mérhetetlenül, de a nagy számok törvényéről sem szabad megfeledkeznünk szvsz. Az elmúlt bő két évszázad a egyértelműen a nyugat dominanciájáról szólt:
Major-inventions-Discoveries-and-Innovations-by-Country-percentage-of-total.png


-Major inventions, Discoveries and Innovations by Country (percentage of total)

Konkretan meg az altalad idezett angol szoveg is pont azt mutatja, hogy a legkomolyabb letezo tudomanyiparral rendelkezo orszagokban a publikaciok szama gyakorlatilag stagnal, hiszen ok nem a beka segge alol probalnak felmaszni, mint a kinaiak, indiaiak, meg a ruszkik, hanem 50-100 eve ok jelentik a lenyeget'; nem veletlen az sem am, ugye, hogy peldaul az osszes mervado, peer-reviewed tudomanyos kiadvany mind nyugati.
 
K

kamm

Guest
Nagyon idealizált képed van a nyugati liberálisokról... lemaradhattál az elmúlt évek virtuális boszorkányégetéseiről...
Annak vajmi keves koze van mondjuk a NEJM avagy a JAMA magazint, netan egy IEEE, PCI SIG stb working grouphoz, avagy ACMet (utobbinak tagja is vagyok, tudom, hogy lehetetlen.)

Az amugy torpe kisebbseg woke orultek nem tudjak kezivezerlessel iranyitani mondjuk a medical peer-reviewed kiadvanyokat, avagy technical standardokat alakito steering committeeket, SIGeket, mert egyszeruen lehetetlen.

A kínai meg nem tudjuk milyen, és még ha most jó is (vannak kétségeim), bármikor elromolhat, minden ilyen totális hatalom kockázat, ha pillanatnyilag jó is.
A kinai egy primitiv politikai-gazdasagi rendszer es az is marad orokre, egyszeruen orokletesen az, maskulonben onmagat szamolna fel.

Ha konkretan a publikacioikat ill tudomanyokat nezzuk, akkor pont a te kifogasod, ti. a kezivezerles, az ott teljesen alapertelmezetten be van mindenhova epitve
 
  • Hűha
Reactions: Kim Philby

plushun

Well-Known Member
2014. augusztus 26.
6 450
17 688
113
Idevágó:


Vicces, hogy 100 év után ugyanoda jutunk vissza, mint amit egy osztrák festő pedzegetett... Pedig teljesen tabusították a témát 1960 után...
Na igen....

 

Veér Ispán

Well-Known Member
2011. február 14.
6 930
19 182
113
Status
Not open for further replies.