[BIZTPOL] A nagy sakktábla

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

  • Az elmúlt évek tapasztalatai alapján, és a kialakult helyzet kapcsán szeretnénk elkerülni a (többek között az ukrán topikban is tapasztalható) információs zajt, amit részben a hazai sajtóorgánumok hozzá nem értő cikkei által okozott visszhang gerjeszt. Mivel kizárható, hogy a hazai sajtó, vagy mainstream szakértők többletinformációval rendelkezzenek a fórumhoz képest a Wagner katonai magánvállalat oroszországi műveletével kapcsolatban, így kiegészítő szabály lép érvénybe a topik színvonalának megőrzése, javítása érdekében:

    • a magyar orgánumok, közösségi média oldalak, egyéb felületek hírei és elemzései (beleértve az utóbbi időkben elhíresült szakértőket is) nem támogatottak, kérjük kerülésüket.
    • a külföldi fősodratú elemzések, hírek közül az új információt nem hordozók szintén kerülendők

    Ezen tartalmak az oldal tulajdonosának és moderátorainak belátása szerint egyéb szabálysértés hiányában is törölhetők, a törlés minden esetben (az erőforrások megőrzése érdekében) külön indoklás nélkül történik.

    Preferáltak az elsődleges és másodlagos források, pl. a résztvevő felekhez köthető Telegram chat-ek, illetve az ezeket közvetlenül szemléző szakmai felületek, felhasználók.

Status
Not open for further replies.

hózentróger

Well-Known Member
2022. február 25.
680
2 677
93
A kettő egyáltalán nem zárja ki egymást.
Ezeknek a csatornáknak lesz egy áteresztőképessége, amelyet majd időnként biztos fognak bővíteni is, ami nem biztos, hogy ki fogja elégíteni az igényeket. Az európai kikötők (pl Rotterdam) legnagyobb problémája, hogy még ha ki is rakodják megfelelő sebeséggel a beérkező konténereket (megj.: nem így történik), a mellérendelt vasúti infrastruktúra elégtelen annak elszállítására.
Ez egyébként nekünk is nagyon jó hír (mármint az a csatorna). Mindig megmosolyogtat, mikor a különböző logisztikai fejlesztések ellen ágálnak itthon, ugyanis a Kárpát-medence arra ítéltetett, hogy egy szép nagy logisztikai központ legyen, hogy ezt mennyire használjuk ki (és mikor érjük el), az elsősorban rajtunk múlik.

Két cikk:
Idézett az utóbbi 2019-es cikkből:
"Mennyire életképes ez a terv ön szerint?
– Jelenleg a távol-keleti konténerek különböző csatornákon érkeznek Közép-Európába, tíz évvel ezelőttig a fő kapcsolódási pontok Hamburg és Rotterdam voltak. Azóta erősödött a konténerforgalomban az észak-adriai kikötők, Trieszt, Koper és most már Rijeka szerepe is. A hajótársaságokért nagy verseny folyik a kikötők között. Ezek a vállalatok az ágazat legnagyobb cégei, és az, hogy melyik kikötőt választják, többek között a szövetségi rendszerüktől és a kikötők kapacitásától is függ. Egy konténerhajóra 15-16 ezer egységnyi konténert lehet felrakni, ami iszonyatos mennyiség. Összehasonlításképp: egy vasúti szerelvény ennek a töredékét, nagyjából 50 egységnyi konténert tud elszállítani. Rotterdamban például évi 10-20 millió darab konténert is megmozgatnak. Azonban annyira telítve vannak a közúti és vasúti pályák, hogy nehéz elhozni onnan az árut, így a továbbítási ideje meghosszabbodik. A nagy mélytengeri kikötőkben átrakják az áru egy részét kisebb, úgynevezett feeder hajókra. Mivel az észak-adriai kikötők nem mélytengeriek, ide nem tudnának felmenni a nagy óceánjárók, az athéni, vagyis a pireuszi kikötőben rakodnak át, ami nagy időveszteség.
Visszatérve a Budapest–Belgrád vonalra…
– Most érünk el oda. Ma már az a jellemző, hogy a konténeres cégek a szállítási idő tekintetében versenyeznek egymással – nem mindegy, hogy egy vagy három hét alatt érkezik meg az áru Európába. Egy kínai cég, a Cosco pedig hosszú távra kibérelte a pireuszi mélytengeri kikötőt, amely most a fejlesztések után már évi 3-4 millió konténeres kapacitással bír.


A két projekt nem vetélytársa egymásnak, hanem kiegészíthetik egymást, ha majd mind a kettő létezni fog.
Egy apró észrevétel. A hajók- és a vasúti szerelvények kapacitásának az összehasonlítása ebben a formában sztem hibás. Sokkal inkább a teljes szállítási láncokat kellene összehasonlítani, azok áteresztő képessége a lényeg. Gyakorlatilag két futószalagról van szó, az egyiken hatalmas dobozokba pakolunk, de viszonylag ritkán, a másiknál sok pici dobozba, de sokkal sűrűbben. Persze ezeket sok minden befolyásolja, de átlagolva inkább erről van szó.
 

aquarell

Well-Known Member
2015. január 20.
15 506
54 468
113
Biden határozottan kiállt Taiwanèrt. Kèsz katonailag is segiteni, ha Kina eröszakhoz fordulna.
Szerintem, az oroszok pöszmötölése Ukrajnában bátoritotta fel, mert azt látta, hogy az ugató kutyák nem harapnak és Kina is katonailag nagyobb árnyékot vet, mint amilyen nagy valóban. Kinânak egy kissebb csetepatéban bizonyitania kellene katonai képessègeit, hogy komolyan vegyék öket.
Ha az oroszok bedarálták volna Kievet 2-3 hónap alatt, akkor szerintem az US is kicsit visszafogottabban reagâlt volna Taiwan esetében is.
 

Centquri prime

Well-Known Member
2021. december 22.
4 915
24 603
113
Biden határozottan kiállt Taiwanèrt. Kèsz katonailag is segiteni, ha Kina eröszakhoz fordulna.
Szerintem, az oroszok pöszmötölése Ukrajnában bátoritotta fel, mert azt látta, hogy az ugató kutyák nem harapnak és Kina is katonailag nagyobb árnyékot vet, mint amilyen nagy valóban. Kinânak egy kissebb csetepatéban bizonyitania kellene katonai képessègeit, hogy komolyan vegyék öket.
Ha az oroszok bedarálták volna Kievet 2-3 hónap alatt, akkor szerintem az US is kicsit visszafogottabban reagâlt volna Taiwan esetében is.
Nem függ össze a kettő.
Kína önmagában hiteltelen.
 

Ramzana

Well-Known Member
2021. október 22.
4 783
26 908
113
Biden határozottan kiállt Taiwanèrt. Kèsz katonailag is segiteni, ha Kina eröszakhoz fordulna.
Szerintem, az oroszok pöszmötölése Ukrajnában bátoritotta fel, mert azt látta, hogy az ugató kutyák nem harapnak és Kina is katonailag nagyobb árnyékot vet, mint amilyen nagy valóban. Kinânak egy kissebb csetepatéban bizonyitania kellene katonai képessègeit, hogy komolyan vegyék öket.
Ha az oroszok bedarálták volna Kievet 2-3 hónap alatt, akkor szerintem az US is kicsit visszafogottabban reagâlt volna Taiwan esetében is.
De.. Tajvan meg a DNR / LNR jogállása nem ugyanaz? Tajvan esetében nem Kína az Ukrajna?
 
K

kamm

Guest
Ez szerintem is így lesz, de itt három dolgot meg kell jegyezni.
2021 őszén az volt a terv, hogy a vasútvonal magyar oldalon 2025-ben kerül átadásra.
A fentebb említésre kerülő csatorna (sajnos) még csak terv, ha jól tudom. Vagy valaki tud pontosabb infót?
Lehet, hogy a most következő problémák még 2025-ben is éreztetni fogják a hatásukat, de előbb-utóbb minden válságnak vége lesz, és újra elindul valamilyen szintű fellendülés. Amellett a logisztika elsődleges fontossága (a biztonság mellett) az, hogy az árú milyen gyorsan jut el x-ből y-ba.
Talán a következő két kép többet ér ezer szónál:
main-qimg-61e0ac26bcc59cec192a1302586c2665-lq

A fenti a Shanghai-Rotterdam leggyakoribb útvonala.

Map-of-Northern-Sea-Route-blue-vs-Southern-Sea-Route-red-68_Q320.jpg

Ez pedig az északi-tengeri útvonal, de ez is nyáron használható elsődlegesen, mikor alapvetően jégmentesnek tekinthető, bár az oroszok több atomjégtörője is dolgozik azon, hogy a hajózhatóságot tovább fenntartsa, de ezen a ponton megint eljutunk a kikitők teherbírásához, illetve ahhoz, hogy pontosan hova megy az árú.

Szerk.: Visszatérve. A Budapest-Belgrád vasútvonal ágyazhat majd meg új projekteknek, mert az ide beérkező áruknak valahogy tovább is kell majd haladniuk, ez újabb fejlesztéseket fog hozni hozzánk. Egy ilyen projektet önmagában nem lehet megítélni. Olyan ez, mint az autópálya kihasználtság. Lehet, hogy amiatt megy a világ egyik vezető cége az adott területre, mert van megfelelő infrastrukturális kapcsolat, ami az autópálya tervezésekor, sőt még közvetlenül a kivitelezése után sem látható.
Ehez kapcsolodik: https://telex.hu/belfold/2022/09/20...kozott-menczer-hollandiat-biralo-nyilatkozata

Mar sokszor leirtam, megismetlem, hogy mindenki jegyezze meg: ahanyszor holland tamadast lat barki Magyarorszag ellen, az mindig arrol szol, hogy Magyarorszag az egyik kulcsorszag lehet az uj europai keleti-nyugati 'selyemut' letrejotteben, amivel kihuznak a tobbszaz eves holland 'kereskedelmi' (=nem termelo, hanem gatekeeper) bevetelek alol a talajt.
 

PavolR

Well-Known Member
2020. július 2.
5 000
13 307
113
De.. Tajvan meg a DNR / LNR jogállása nem ugyanaz? Tajvan esetében nem Kína az Ukrajna?
Nem, ott igazából Tajvan az Ukrajina és a pekingi komunisták a lázadók. Csak feje tetejére volt fordítva az egész, amikor az amerikaiak ki akarták játszani a kinai komcsikat a szovjetek ellen. :p
 

tarzaan

Well-Known Member
2014. március 25.
11 491
14 282
113
 
  • Tetszik
Reactions: papajoe

szommark

Active Member
2016. szeptember 21.
98
126
33
Putyin beszédének tükrében (sehol sem esik szó Harkovról), a szeptemberben elvesztett Harkov megyei területek születhetett döntés a Nagy Sakktábla melllett. Szerintem ez Putyin új vörös vonala. Jelentős területeket adott fel az oroszok által jelentős számban lakott területekről (NIkolaev, Odessza, Harkov, Dnyepro), de a népszavazásokkal ki is jelölte a visszavonulás maximális határát. Nem hajlandó lemondani befolyási övezetként erről a négy megyéről. Ez elég nagy gesztus a Nyugat felé, és feltételnül jelzi Putyin nyugatos orientációját. Azzal, hogy ezek a területek nem állnak teljes egészében az oroszok uralma alatt, garantálja, hogy jó pár évig elhúzodhat még a konfliktus, ami a két elsőkörös hatalom (az USA és Kína) érdeke is, így az elhúzdoó válság örve alatt folytatódhat a világgazdaság átalakítása is.
 

Kim Philby

Well-Known Member
2020. december 16.
9 530
29 754
113
 

Kim Philby

Well-Known Member
2020. december 16.
9 530
29 754
113
 
K

kamm

Guest
Putyin beszédének tükrében (sehol sem esik szó Harkovról), a szeptemberben elvesztett Harkov megyei területek születhetett döntés a Nagy Sakktábla melllett. Szerintem ez Putyin új vörös vonala. Jelentős területeket adott fel az oroszok által jelentős számban lakott területekről (NIkolaev, Odessza, Harkov, Dnyepro), de a népszavazásokkal ki is jelölte a visszavonulás maximális határát. Nem hajlandó lemondani befolyási övezetként erről a négy megyéről. Ez elég nagy gesztus a Nyugat felé, és feltételnül jelzi Putyin nyugatos orientációját. Azzal, hogy ezek a területek nem állnak teljes egészében az oroszok uralma alatt, garantálja, hogy jó pár évig elhúzodhat még a konfliktus, ami a két elsőkörös hatalom (az USA és Kína) érdeke is, így az elhúzdoó válság örve alatt folytatódhat a világgazdaság átalakítása is.
Hogy mi van...? o_O o_O "Gesztus"...??? :eek:
Te, az megvan, hogy megtamadott egy masik orszagot es abbol foglalgat el reszeket?
Gesztus, baszki, gesztus...

Stop spamming. :p
 

Ember

Well-Known Member
2022. április 21.
975
8 224
93
Tukrmen.
Indiai.
Tadzsik.
Ilyen vilaghatalmak, erted.
Ezt értem, általában oka van az ilyesminek, Putyin meg is érdemli, hogy részben visszakapta a várakoztatást, csak árnyalni próbáltam a képet miszerint pária lett Oroszország még az SCO-n belül is. Én azt állítottam, hogy nem mindenki akarta megalázni, nem többet, gondoltam ez azért nem túl radikális vélemény :)

Avagy ideat pontosan tudjuk, hogy egy rohejesen poffeszkedo napoleoni komplexusokkal sujtott, botoxozo torpe, szavaiddal elve egy tipikus felazsiai-kelet-europai proli, aki messze-messze tulbecsulte sajat primitiv kleptokraciajanak a kepessegeit es most meg egy olyan bohoc is, mint a turkmenbasi, kepes megvarakoztatni.
Sot. Nemcsak Xi utasitotta el Putint, de meg Modi, az indiai nacionalista is leszarta magasrol a segelykereset es nyiltan az arcaba mondja, hogy 'nagyon nincs itt a haboruzas ideje'.

Ezt hivjak ugy, hogy nagyon nyilvanosan elszenvedett irgalmatlan pofaraeses.
Raadasul self-inflicted, mert sajat maga eroltette az egesz nyilvanos talalkozosdit.

Ez a talalkozo vilagossa tette, hogy Putin teljesen magara maradt, senki nem fog vele beleallni ebbe az oruletebe, mert senki nem kockaztatja meg, hogy bedoljon a gazdasaga, ha alakerul a szankcioknak (es kikerulni mindig sokkal-sokkal nehezebb.)
Ugyanazt tudom mondani, részben egyetértek, de túlzónak tartom a pofáraesés vélt mértékét, ennyi.


Ez annyria rohejes non sequitur hogy nem is reagalok ra, annyira gyerekes - osszefoglalva: :rolleyes:x100

FYI Oroszorszagnak mar a haboru elott sem volt semmilyen outputja a nyersanyagokon kivul. 100 eve keptelenek barmi piackepeset eloallitani, minden a nyersanyagok eladasabol van finanszirozva; mar a haboru elott is az EU legkorruptabb orszagaval, az 59M Olaszorszaggal versenyeztek nemzeti ossztermek szinjen.
Az hagyjan, de mindekozben ennek a bevetelnek is a nagy resze eltunik nyugati bankokban, meg $100M+ erteku eszement hajokban, ami mar a tipikus kelet-europai-azsiai proli rongyrazason is tulmegy, egy extrem szelsoseges-gatlastalan szintu rablorendszer egyertelmu bizonyiteka.

Egy komolytalan orszag. Kizarolag az atomfegyverei miatt volt meg nemi befolyasa, de ez a talalkozo bebizonyitotta, hogy az is nagyon gyorsan eltunik, ha igy megy tovabb
Tudom, hogy irreleváns, ezért is említettem, arra próbáltan utalni, hogy az is irreleváns hogy botoxos törpe valaki, engem hót nem zavar sem a "Csuti törpe" sem "Kakadu" sem "Bidé", inkább azt tartom gyerekesnek ha valaki minden sarkon ilyen eposzi jelzőkkel tartja szükségesnek színesíteni a mondandóját, de ezen szerintem nem veszünk össze.
Az Oroszországot illető véleményedet nem kommentálom, intelligens, napi sajtót olvasó talán amerikában élő ember vagy, így teljesen érthető ez a vélemény. Majd boki vitatkozik, ha sérti az önérzetét :)

Persze, mert lathatoan keveset (sem) ertettel meg a nemzetkozi folyamatokbol. Ehhez olvasni meg erteni kellene a kulfoldi sajtot, azsiait-amerikait, fokeppen a gazdasagi sajtot, nem a lakaj-lokalsajtobol okoskodva okosakat elkepzelni meg kiokumlalni... :p

Ideat semmi sem egyetlen emberen mulik, ez a lenyege a rendszernek, valamint a gazdasag gyakorlatilag onjaro, az executive team cska igazitani tud a kereteken, direkt beavatkozast csak nagyon ritkan kepes vegrehajtani, mert a masik oldal tutira megfurja (lasd Covid.) Ezt lathatoan keptelen vagy megerteni, gondolom, mert az altalad jol ismert k-eu meg azsiai-orosz kommunista-autokratikus rendszerek mukodesi elveibol indulsz ki...

Az oroszoknal meg Putin veszjoslo sebesseggel erodalja a sajat magarol 10+ eve gondosan felepitett es apolt kepet. Egeszen elkepeszto tajekozatlansagra vall, hogy elhitte a kamu hirszerzest es arra bazirozva inditott el egy ilyen sulyos kovetkezmenyekkel jaro aggressziot.
csak ido kerdese, mikor
Nettó személyeskedés, de ahogy érzed. A sajtó olvasása csak egy része a mgismerési folyamatnak, vannak más források, pl személyes ismeretségek, illetve folyamatos utazás a világban, amit pl én csinálok, nem mondom, hogy megértem, sőt lehet hogy igazas van és keveset sem értettem meg, de akkor több sajtó olvasása sem fog segíteni rajtam. A lakájmédiát még inkább hanyagolom. Ellenben rengeteg tereptalasztalatom van a világ minden részéről. Pontosan értem mennyire nem kell az usában a rendszerhez a vezető, ez már sok egyéb helyen is így van, és arra próbáltam utalni, hogy Putyin hatalma sem akkora mint szeretné és mint láttatni szeretnék. Nem ismerek semmilyen rendszert olyan jól, de nagyon sok nyugatiról és keletiről is személyes tapasztalatom van ezért próbáltam árnyalni a képet.

Fogalmam sincs, mit szeretnel mondani. Az ilyen kesze-kusza, kinjaban jopofizos, minden konkretum nelkuli okoskodasokkal nem tudok mit kezdeni...
Viccelni próbáltam, nem sikerült, tartalmilag annyi lett volna, hogy érdemesebbnek tartanám az összefogást az angolszász világ és eurázsia között, mert Kínát veszélyesebbnek tartom.
Amerikanak is megvannak a maga bajai, nem is keves - de vajmi keves koze van ahhoz, hogy az oroszok teljesen elszigetelodnek.
Na ezzel nem értettem egyet, szerintem összefüggenek amerika bajai az orosz elszigetelődéssel, másrészt nem tartom olyan mértékűnek az elszigetelődést mint nyugaton látni szeretnék, Te máshogy gondolod, na sag' schon. Sok minden másban hitelesnek tartom a véleményedet.
 

Hiuuz

Well-Known Member
2022. február 28.
63
268
53
Kicsit messzebbről nézve a képet, szerintetek van esély arra, hogy elkerüljük azt a világszintű digitális diktatúrát amit most fejlesztenek ki Kínában? Ha a "kelet" nyeri a mostani menetet, akkor szerintem ez borítékolható.
 
  • Hűha
Reactions: Kim Philby

blogen

Well-Known Member
2010. április 20.
15 993
26 477
113
Kicsit messzebbről nézve a képet, szerintetek van esély arra, hogy elkerüljük azt a világszintű digitális diktatúrát amit most fejlesztenek ki Kínában? Ha a "kelet" nyeri a mostani menetet, akkor szerintem ez borítékolható.
Nincs és keményebb lesz Nyugaton mint Kínában. Nyugaton ideológiai alapokon, Kínában objektív, társadalmi érdek alapján fog működni. Ahogy most is. A kínai rendszer még szimpatikus is lehet egy illiberális káeurópainak, a nyugati kegyetlen zsarnokság lesz vagy lassan VAN.
 
Status
Not open for further replies.