[BIZTPOL] A nagy sakktábla

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

  • Az elmúlt évek tapasztalatai alapján, és a kialakult helyzet kapcsán szeretnénk elkerülni a (többek között az ukrán topikban is tapasztalható) információs zajt, amit részben a hazai sajtóorgánumok hozzá nem értő cikkei által okozott visszhang gerjeszt. Mivel kizárható, hogy a hazai sajtó, vagy mainstream szakértők többletinformációval rendelkezzenek a fórumhoz képest a Wagner katonai magánvállalat oroszországi műveletével kapcsolatban, így kiegészítő szabály lép érvénybe a topik színvonalának megőrzése, javítása érdekében:

    • a magyar orgánumok, közösségi média oldalak, egyéb felületek hírei és elemzései (beleértve az utóbbi időkben elhíresült szakértőket is) nem támogatottak, kérjük kerülésüket.
    • a külföldi fősodratú elemzések, hírek közül az új információt nem hordozók szintén kerülendők

    Ezen tartalmak az oldal tulajdonosának és moderátorainak belátása szerint egyéb szabálysértés hiányában is törölhetők, a törlés minden esetben (az erőforrások megőrzése érdekében) külön indoklás nélkül történik.

    Preferáltak az elsődleges és másodlagos források, pl. a résztvevő felekhez köthető Telegram chat-ek, illetve az ezeket közvetlenül szemléző szakmai felületek, felhasználók.

Status
Not open for further replies.

papajoe

Well-Known Member
2016. február 21.
17 011
54 001
113
Lehet, hogy a nyugat keveset vesztett, de neki kevés is van...A két legnagyobb nyugat-európai országnak (Franciao., Németo.) van összesen kevesebb mint 400 db bevethető harckocsija...az USA nem lesz itt, neki Ázsia fontos most...

Ha Lengyelország elbukott, kb. Svájcon és a Skandináv államokon kívül odamegy az orosz ahova akar...



De.nem akar,minek kellene nekik megint az ex vsz, csupa életképtelen,ellenséges országocska,púp a hátukra.
 

Halfdan

Well-Known Member
2019. január 9.
2 050
2 753
113
Nem csak a képesség, hanem a készlet is meghatározza egy haderő eredményességét. Márpedig az usa/német készletek igen csak megcsappantak, még kkor is, ha az usában még van letárolt eszköz bőven.

A német keszlet akkor lehet szempont ha vissza akarják foglalni elzasz-lotharingiát, vagy a muszka elmegy az oderáig. Ezek nem túl valószínű lehetőségek.
 

Halfdan

Well-Known Member
2019. január 9.
2 050
2 753
113
Lehet, hogy a nyugat keveset vesztett, de neki kevés is van...A két legnagyobb nyugat-európai országnak (Franciao., Németo.) van összesen kevesebb mint 400 db bevethető harckocsija...az USA nem lesz itt, neki Ázsia fontos most...

Ha Lengyelország elbukott, kb. Svájcon és a Skandináv államokon kívül odamegy az orosz ahova akar...
Egyenlőre lembergig, vagy minimum kijevig kéne eljutni a muszkának.
 
  • Tetszik
Reactions: Kim Philby

boki

Well-Known Member
2012. május 18.
47 825
81 200
113
Az algériai hatóságok hivatalos kérelmet nyújtottak be a BRICS-csoporthoz való csatlakozásra.

Erről az ország külügyminisztériumának nemzetközi partnerségért felelős különmegbízottja, Leyla Zerrougi számolt be hétfőn az Al-Shorouk információs portálnak.

"Algéria hivatalos kérelmet nyújtott be a BRICS-csoporthoz való csatlakozásra" - mondta.

Abdelmajid Tebboune algériai elnök július végén kijelentette, hogy a köztársaság érdeklődik a BRICS-hez való csatlakozás iránt. Hangsúlyozta, hogy az országban szinte minden feltétel adott a csoporthoz való csatlakozáshoz. Tebbun azt is megjegyezte, hogy a BRICS-hez való csatlakozás lehetővé tenné Algéria számára, hogy elkerülje a "bipoláris konfliktusokban" való részvételt.
 

Bubu bocs

Well-Known Member
2021. január 6.
3 713
15 497
113
De.nem akar,minek kellene nekik megint az ex vsz, csupa életképtelen,ellenséges országocska,púp a hátukra.
Én csak egy dologra tudok gondolni, ami összekötő kapocs lehet a kelet-közép-európai országok és Oroszország között.

Be tudják mondani a tutit, hogy ők 100%-ig mellettünk vannak az lmbtqijk elleni harcban a nyugat ellen. Ideológiai kérdés, nem kulcskérdés a megélhetés szempontjából, de szellemi alalpon ez már egy jó kapocs lehet (persze sokkal gyengébb szinten, és nem azt mondva, hogy nyugati elitek=nácik, de hasonló lehet a dolog, mint Nyugat-Európa nácik alóli felszabadítása a II. vilgáháborúban).
De azért ne felejtsük el, hogy mennyi embernek ki van a töke ezektől a hülyeségektől, amit azért szépen lassan csempésznek be hozzánk is.

A hidegháborúhoz hasonlóan simán kialakítható lenne egy ideológiai természetű szembenállás is kelet és nyugat között. Ezzel nyernének az oroszok jópár követőt a térségben. A politikai osztály ideológiai alapon történő felépítéséhez (nálunk már ezzel sem lenne gond :D) szerintem lenne megfelelő alapanyag, nem is beszélve a nagy történelmi változásokkor megjelenő karrieristákról. Ennek a nagy ideológiai, szellemi ellenállásnak már félig megágyazott Putyin a szeptember végi beszédében. Nemhiába ütött meg Dugin is olyan hangott Putyinnal kapcsolatban, amit nem nagyon szokott.

Mondjuk a többi térségbeli országban az oroszokkal szembeni nagyobb ellenérzés miatt lehet, hogy ez a kérdés csak nekünk lenne érdekes. Nem is beszélve arról, hogy ez csak ideológiai szempont, és ez sajnos nem elég a boldoguláshoz.


Nincs mese, az oroszoknak is bele kell abba törődniük, hogy egyedül a kínai gazdaság hajlandósága tudja lehetővé tenni, hogy az oroszok NATO/EU érdekszférában is meg tudják vetni a lábukat.
Mert ha a kínaiak úgy döntenek, hogy a volt VSZ térség kb 80-90 milliós lakossága nekik fogyasztóként és munkaerőként is kell, akkor van esély arra, hogy gazdaságilag is elműködjön a térség.

Mielőtt valaki megmosolyogná a fentieket, hogy mégis minek kell az 1.41 milliárdos kínának 80-90 millió ember (érdekességképp Tajvan lakossága bő 20 millió), annak csak annyit szeretnék mondani, hogy a kínai a világ egyik leggyorsabban öregedő társadalma, és ezt a tényt szeretjük figyelmen kívül hagyni.
Illusztrációnak álljon itt 3 kép:

1982-es kínai korfa:

China_Sex_By_Age_1982_census.png


2030-as becsült korfa:

China_population_pyramid_projected_for_2030.png



Az aktív népesség az ábra alapján kb 150-170 millióval fog csökkene 2050-ig:

800px-Working_age_population%2C_China.svg.png


Kicsit elkalandoztam, és hosszúra sikerültem. :D
A mondandóm végén még annyit, hogy amilyen turbulens gazdasági/társadalmi/ökológiai/politkai/technikai/ideológiai folyamatok indultak el a Földünkön, az elkövetkezendő 100 évben bármi, és annak az ellenkezője is megtörténhet, úgyhogy ne vessünk el semmilyen, elsőnek vadnak tűnő ötletet abból kiindulva, hogy az eddigi történelmi tapasztalatok alapján mit tartunk lehetségesnek.
 

MangaMonguz

Well-Known Member
2021. április 14.
999
8 951
93
A "darabszámban" valszeg igazad van, de ugye 1db hivatásost és 1db sorotottat remélem nem tekintjük azonos harcértékűnek?
Mia a helyzet az egyes fegyvernemekkel? A tankok, tüzérek, légierő, helkopterek, rakétacsapatok 70-80%-a otthon van?
Mi a helyzet a szakcsapatokkal? Vezérkar, felderítés, logisztika, szerelő-karbantartók nincsenek fitikailag ott, de jelentős részük az ukrán frontra dolgozik!



Az ukrán fertility rate annyi mint az olasz, spanyol, máltai!



Az usa/német haderő képességei mennyiben befolyásolják az oroszok teljesítményét?
Az orosz haderő döntő része nincs Ukrajnában, ez konkrét infó. Sehol sem tekintettem egy hivatásost és egy sorozott katonát egyenharcértékűnek. A légierő, a helikopterek és a tüzérség legnagyobb része sincs Ukrajnában, ergo otthon vagy Belaruszban megtalálhatóak. Az oroszok - mint kiderült - másodlagos hadszíntérnek tekintik Ukrajna területét, hozzáteszem, ez első perctől kezdve látszik is ezen a "hadműveleten".

Olasz, spanyol és máltai születési ráta: ja, csak onnan közben nem menekülnek el milliók és közben nem verik szét az egész országot fizikailag is. A lakosság öregedése ott is szépen halad előre, de Ukrajna hozzájuk képest lassan a szabadesés kategória.

USA/német haderő képességei: nagyban befolyásolják, vajon mire vár a maradék orosz haderő? Mire megy ki ez a lassított háborús showműsor? Nyugat-Európa mennyire harckész valójában? Az USA meddig hajlandó elmenni a játszmában?
A friss felmérések szerint az európai lakosság nagyrészének esze ágában sincs semmiféle honvédelemre, Hollandia lakosságával az élen.
Globalizált viszonyrendszerről beszélünk, itt nincsenek különálló "szigetek". Majd lesznek persze, mert épp ezt a rendszert verik szét. A nagyhatalmi erőviszonyok alakulása nem csak a nyers katonai erőn és haditechnika darabszámán áll vagy bukik.

Mit nem vett észre a világ?
Azt, hogy ez nem orosz-ukrán, még csak nem is orosz-USA proxy.
Ez egy Kelet vs. Nyugat ütközés, ahol az orosz katonai lépések egy többdimenziós érdekrendszernek vannak alárendelve, igazodva más szövetséges hatalmi centrumokhoz és a kváziszövetséges nyugati politikai oldalakhoz.
 

MangaMonguz

Well-Known Member
2021. április 14.
999
8 951
93
Lehet, hogy a nyugat keveset vesztett, de neki kevés is van...A két legnagyobb nyugat-európai országnak (Franciao., Németo.) van összesen kevesebb mint 400 db bevethető harckocsija...az USA nem lesz itt, neki Ázsia fontos most...

Ha Lengyelország elbukott, kb. Svájcon és a Skandináv államokon kívül odamegy az orosz ahova akar...
Elvileg igen, de ez nem reális opció. Ahhoz, hogy Nyugat-Európa elpusztuljon, egy darab ruszki katonának sem kell odamennie, ha viszont odamegy és ne adj isten nyer, utána mihez kezd a "nyereményével"? A "nyeremény" fenntartásába és működtetésébe secperc alatt bele is rokkannának - tehát ez elvi szinten sem jó opció.
Gyakorlatilag meg semmilyen opció, az Orosz Föderáció 1,50-ös születési rátájával sem fognak nagyot víritani. Szimplán történelmi és természettudományos képtelenség csökkenő ráta mellett expanzív stratégiát végrehajtani. A ruszkiknak nem terület, hanem populáció kell(ene). A területszerzés pedig "pufferképzés"-re kell.
Egyébként a Nyugat is "megnyerte" magának Ukrajnát, lehet is hova önteni a kimosásra váró milliárdokat..., csak végül bele ne fulladjunk ebbe a baromi nagy nyereménybe.
 

kétkedő

Well-Known Member
2021. január 9.
2 973
17 189
113
Az az infó sem érkezett ide, hogy az OF haderejének 70-80%-a továbbra sincs az ukrán frontokon, hanem a kijelölt körzetekben állomásozik.
Ukrajnában a szakadár tartományok erői harcolnak közösen a maszek fegyveres erőkkel némi OF haderő kiegészítéssel...
Hát igen. valahogy mindég elfelejtik, hogy Donbaszban és a többi ukrán fronton főleg a helyiek harcolnak. Kapnak erősítést emberben is, de csak mértékkel. Ha nem kell az ukrán csizma a nyakukra, akkor harcoljank ellene. Ne a Leningráditól várják, hogy megszabadítsa. Az majd adja a hátteret hozzá. Addig pedig az orosz csapatok valahol várakoznak:rolleyes:.
Vajon hol is:oops:?
Álmodozunk a Nyugat egységéről és erejéről is...,aztaqrva.
Ehhez képest volt egy gyászos amerikai lelécelés Afganisztánból (na ezt kellene még kielemezni).
Gondolom Neked nem kell azt leírni, hogy miért is mentek el az amik Afganisztánból.
Nem lelécelés volt, hanem egy ésszerű döntés a megnyíló ukrán frontra tekintettel. Nem akartak két tűz közé kerülni. Ti. több mint valószínű, hogy rájuk gyújtotta volna Oo. a tetőt Afganisztánban. Ezt megelőzendő, azaz a két fronton való bajlódást, léceltek le onnan usánkáék (ebből is látszik, amit oly sokan állítanak, hogy az USA-nak már nagy teher lenne önmagában két fronton harcolni). Ha nem jött volna az orosz rendcsinálás, az USA lazán elketyeget volna még vagy 20 évig Afganisztánban. De jött és ez lett (gondolom ezért a bekeverésért is elégtételt vennének a medvén). Egyébként elég fájó volt neki ez a távozás, lévén, hogy sok értékes dolgot (pl. értékes ércek bányáit) ott kellett hagyjon. De hát a katonák biztonsága és az eszközök átcsoportosítása ezt a lépést kívánta meg.
Végezetül, én az USA tavalyi kivonulását úgy értelmeztem, hogy Iránt kívánja megtámadni. Az orosz támadással nem számoltam. Pedig logikus lett volna.
ürülnek le az európai haderők raktárai, a német haderőnek mindössze 2 napra elegendő lőszere van és Amerikában sem állnak rendelkezésre ezerszámra légvédelmi és páncéltörő rakéták és HIMARS rendszerek sem.
Nyugat az elmúlt 20 évben rengeteg lőszert tartalékolt K-európában, aminek nagy része nincs felhasználva.
Arra vigyázott az USA, hogy Fritznek ne legyen otthon elég lőszere (mert mi van ha eszébe jut, hogy még az USA ott vendégeskedik) de ha úgy adódik, az orosz ellen majd kiosztja neki.
 

kétkedő

Well-Known Member
2021. január 9.
2 973
17 189
113
Elvileg igen, de ez nem reális opció. Ahhoz, hogy Nyugat-Európa elpusztuljon, egy darab ruszki katonának sem kell odamennie, ha viszont odamegy és ne adj isten nyer, utána mihez kezd a "nyereményével"? A "nyeremény" fenntartásába és működtetésébe secperc alatt bele is rokkannának - tehát ez elvi szinten sem jó opció.
Az orosz, mondjuk azért menne el Berlinig, hogy az usákokat kicsessze onnan, és hogy No.-ot felszabadítsa (mentálisan is!) és helyreállítsa a függetlenségét, ezzel pedig utat nyisson az együttműködésüknek. Ha ez összejönne, akkor a német technológiai tudás találkozna a korlátlan olcsó orosz nyersanyaggal, ami akkora fejlődést eredménye, hogy már a gondolatától is kiveri a hideg az USA stratégákat. Na ezért érné meg az orosznak elmenni nyugatra! Max. Fo.-ig. Ott is van technológiai tudás. Ebben a helyzetben, mi K-európaiak is elmuzsikálgatnánk.
 

Negan

Well-Known Member
2019. november 30.
18 095
31 036
113
Az orosz, mondjuk azért menne el Berlinig, hogy az usákokat kicsessze onnan, és hogy No.-ot felszabadítsa (mentálisan is!) és helyreállítsa a függetlenségét, ezzel pedig utat nyisson az együttműködésüknek. Ha ez összejönne, akkor a német technológiai tudás találkozna a korlátlan olcsó orosz nyersanyaggal, ami akkora fejlődést eredménye, hogy már a gondolatától is kiveri a hideg az USA stratégákat. Na ezért érné meg az orosznak elmenni nyugatra! Max. Fo.-ig. Ott is van technológiai tudás. Ebben a helyzetben, mi K-európaiak is elmuzsikálgatnánk.
No,ez már a röhögős szmájlihoz is fájdalmas nagy hülyeség.....
Tudsz róla,hogy 45ben már elmentek az oroszok Berlinig-és ott is maradtak,90ig.Talákozott már a német technológia az "olcsó" orosz nyersanyaggal,és nem jött ki belőle semmiféle kánaán.
 

Halfdan

Well-Known Member
2019. január 9.
2 050
2 753
113
Mit nem vett észre a világ?
Azt, hogy ez nem orosz-ukrán, még csak nem is orosz-USA proxy.
Ez egy Kelet vs. Nyugat ütközés, ahol az orosz katonai lépések egy többdimenziós érdekrendszernek vannak alárendelve, igazodva más szövetséges hatalmi centrumokhoz és a kváziszövetséges nyugati politikai oldalakhoz

Ebben viszont igazad van, én is így gondolom. A nyugat és a kelet is szeretné behúzni ukrajnát, és mindenki a maga eszközeivel dolgozik.
 
  • Tetszik
Reactions: Kim Philby

Allesmor Obranna

Well-Known Member
2010. április 30.
13 181
61 077
113
Talákozott már a német technológia az "olcsó" orosz nyersanyaggal,és nem jött ki belőle semmiféle kánaán.
Hogyhogy nem? Az NSzK miért kezdte el építeni a gázvezetéket már 1987-ben, amin szovjet gázt vett?
A német technológia azóta kapcsolódott rá az orosz nyersanyagra és igen nagyot is mentek velük.
Egészen mostanáig. Feltűnő, hogy ahogy kénytelenek voltak lekapcsolódni, egyből be is állt a krach, szóval az olcsó szovjet/orosz nyersanyag találkozása a német technológiával nagyon is komoly kánaán volt nekik. Idáig.
Te szovjet-német relációban csak az NDK-t látod?
 

aquarell

Well-Known Member
2015. január 20.
15 652
55 303
113
Szerintem gazdasági kérdéseknél az ideológiát és a vágyvezérltséget félre kell rakni. Oo kb 70 év óta teljesen megbizható energiaszállitó volt.Pont.
Ezen ugyan mi változott febr 24-én?Nem az EU jelentette erkölcsi magasabbrendűségéről meggyőződve, hogy ő bizony lemond az orosz energia szállitásokról. Inkább választja a sokkal drágább, bizonytalanabb lng-t a vezetékes, biztos orosz gáz helyett. Most ezt szopjuk. Brávó!
 

Negan

Well-Known Member
2019. november 30.
18 095
31 036
113
Hogyhogy nem? Az NSzK miért kezdte el építeni a gázvezetéket már 1987-ben, amin szovjet gázt vett?
A német technológia azóta kapcsolódott rá az orosz nyersanyagra és igen nagyot is mentek velük.
Egészen mostanáig. Feltűnő, hogy ahogy kénytelenek voltak lekapcsolódni, egyből be is állt a krach, szóval az olcsó szovjet/orosz nyersanyag találkozása a német technológiával nagyon is komoly kánaán volt nekik. Idáig.
Te szovjet-német relációban csak az NDK-t látod?
NSZK nem volt szovjet érdekszférában.Az NDK volt szovjet érdekszférában.És az NSZK az orosz olcsó nyersanyagok nélkül csinálta meg a "német csodát".
 
  • Tetszik
  • Vicces
Reactions: Bleroka and cirqle

cirqle

Well-Known Member
2021. december 5.
8 933
48 683
113
Mindenkinek a celja az egyesult Korea, csak ki igy, ki ugy egyesulne.
Erdekes modon kulon kulon meg tok jol megvannak a sajat rendszerukben lassan 100 eve. Lassan a csaladi kotelekek, rokoni szalak megszakadnak. A negyedik, ötödik generaciot mar nem fogja izgatni annyira a hataron tuli tavoli rokon.
Ujkori, fuggetlen tortenelmenek 90%-at kulon eltek meg. Korabban vagy 1000 evig meg voltak valaki altal szallva, elotte meg altalaban harom kiralysag volt a teruleten, akik folyton egymas ellen szovetkeztek. Az egyesult Korea az nagyon ritka es rovid idoszak volt a tortenelmukben.
Eszakkal sem lenne tulajdonkepp gond, csak hat ugye oket szankciozza kemenyen a nyugat es vazallusai amire reakciokat kellett kifejleszteniuk.
Pedig mekkora egy testveri népség voltak tobbek kozt nekunk vagy 40 evig...
Én beszéltem pár (dél-)koreaival a témáról. Ők nem rajonganak az egyesülésért, kicsit azt várják tőle, mint ami a németek egyesülésénél történt: gazdasági teljesítmény csökken, új, soha fel nem kapaszkodó régiók viszik a pénzt, dolgozni nem akaró északiak szállják meg a déli városokat.
Az északiak munkamorálját külön kiemelték: nem látják szívesen a maroknyi délre menekült koreait, mert elmondásuk szerint nem szeretnek dolgozni, viszont várják a segélyeket.
Középkorú férfiak, multinál dolgozó tipikus koreai arcok. Koreában :)
 

boki

Well-Known Member
2012. május 18.
47 825
81 200
113
Algéria megtette tétjeit. Ne feledjük, az EU egyik fő gázszállítója.
Az algériai hatóságok hivatalos kérelmet nyújtottak be a BRICS-csoporthoz való csatlakozásra.

Erről az ország külügyminisztériumának nemzetközi partnerségért felelős különmegbízottja, Leyla Zerrougi számolt be hétfőn az Al-Shorouk információs portálnak.

"Algéria hivatalos kérelmet nyújtott be a BRICS-csoporthoz való csatlakozásra" - mondta.

Abdelmajid Tebboune algériai elnök július végén kijelentette, hogy a köztársaság érdeklődik a BRICS-hez való csatlakozás iránt. Hangsúlyozta, hogy az országban szinte minden feltétel adott a csoporthoz való csatlakozáshoz. Tebbun azt is megjegyezte, hogy a BRICS-hez való csatlakozás lehetővé tenné Algéria számára, hogy elkerülje a "bipoláris konfliktusokban" való részvételt.
 
Status
Not open for further replies.