[BIZTPOL] A nagy sakktábla

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

Status
Not open for further replies.

szuvorov

Well-Known Member
2014. május 16.
7 447
23 617
113
A portfolio már temeti az orosz gazdaságot. De mint minden nyugati szemmel néző elemző, nem érti az orosz viszonyokat.
http://www.portfolio.hu/gazdasag/oriasi_a_panik_igy_menekulhet_meg_putyin.207969.html?utm_source=index_main&utm_medium=portfolio_box&utm_campaign=portfoliobox
 

ecso

Active Member
2014. szeptember 15.
1 201
0
36
Az imént hallgattam Pogátsa Zoltánt az orosz gazdasági helyzetről, ő már egy 1998-hoz hasonló orosz összeomlást vizionált.
Szerintem: Oroszországnak arra számítania kellett, hogy a hatástalannak bizonyuló szankciók után keményebb lépések jönnek.
Ha nem készültek föl rá, akkor nagyon óvatlanok voltak. Meglátjuk!
 

ecso

Active Member
2014. szeptember 15.
1 201
0
36
A rubelpiacon "fennforgás van"
Forrás: https://kuruc.info/r/4/137173/

Rejtő Jenő nevezetes hősének, Wágner úrnak a szavai illenek talán legjobban az orosz rubelválság leírásához. Szakértők szerint az olajár zuhanása csak egyik aspektusa a rubel gyengülésének. Megerősíti ezen véleményeket, hogy szinte óránként változik az euró és USA-dollár aktuális árfolyama, és hatalmas fel-le ugrások jellemzik a változást. Szergej Lavrov orosz külügyminiszter szerint nem kizárt, hogy külső spekulációs erők generálják a hatalmas ugrásokat.
 

ecso

Active Member
2014. szeptember 15.
1 201
0
36
Én nem vagyok közgazdász, ha van közöttünk közgazdász, magyarázza már el nekem, hogyan tudja külső spekulációs erő megrengetni egy másik ország pénzét. Az USA, amely rendkívül eladósodott, hogyan tudja ezt megtenni.
Én egyszerű ésszel azt gondolom, hogy egy pénz értékét az adott ország gazdasági teljesítménye alapozza meg. Ez pedig nem változik egyik napról a másikra.
 

Python

Well-Known Member
2010. augusztus 8.
26 879
8 631
113
Barack Obama amerikai elnök a hét végéig alá fogja írni az amerikai kongresszus által a múlt pénteken elfogadott törvényt, amely újabb gazdasági szankciókat vezet be Oroszország ellen és növeli az Ukrajnának nyújtott katonai támogatást – közölte a Fehér Ház kedden.
http://mno.hu/kulfold/a-het-vegeig-ujabb-oroszorszag-elleni-szankciok-johetnek-1263685
 

Fade

Well-Known Member
2010. április 20.
3 664
3 516
113
MZ: Nézz rá egy Henry hubra. A legolcsobb NY Europai spot források feléért!!! mennek a kötések és évek óta. A palaolag/gáz iparágban ahogy máshol is ahogy kiforrta magát a technologia radikálisan olcsobb lesz és láthatóan enyiért is megéri kitermelni.
Ennyit arról, hogy rentábilis e.
És itt említsük meg, hogy ez a gáz még nincs rajta a világpiacon,a világpiaci árakat nem tolja le. Mi lesz ha belép a piacra ahogy pár éven belűl az Ausztrál... is?

Utolsó bekezdést meg nem is értem. A világpiacon teljesen mindegy, hogy honnan van a gáz, ha rentábilis a kitermelése akkor kitermelik, ha nem nem.
 

Python

Well-Known Member
2010. augusztus 8.
26 879
8 631
113
A rubel megszilárdítását célzó lépéseket dolgoztak ki a kormányfő vezetésével zajlott tanácskozáson - mondta Alekszej Uljukajev orosz gazdaságfejlesztési miniszter a keddi rendkívüli megbeszélésről a Rosszija 24 állami hírtelevízióban.
http://www.atv.hu/kulfold/20141216-az-orosz-kormany-lepeseket-tesz-a-rubel-megszilarditasara
 

Fade

Well-Known Member
2010. április 20.
3 664
3 516
113
Korábban kissebb mértékben jelenleg viszont a rubel zuhanás fő okozója, az Orosz lakossági és vállalati szféra. kint lennék én is ezt tenném vinném a rubelem és váltanám $/eurora/forint... akármire.
Itt már csak egy fokozat van lefele amikor beindul a csődtöl való félelem, hogy a rubel wcpapír lesz és a gazdaság kontrolálatlanul összeomlik, ez viszont még odébb van, márha nem maszkirova az orosz valutatartalék mérete.
 

laiki

Well-Known Member
2013. május 23.
3 931
13 269
113
Fade:

Egész vicces amit itt gáz ügyben összehordasz. Elnézést, de az alapokkal nem vagy tisztában.

1. Nagyon aranyos dolog az európai spot gázárral dobálózni, bár tulajdonképpen nincs egységes európai gáztőzsde, azonban azt nem árt tudni, hogy a formalizált gázpiacokon elszámolásra menő kontraktus kereskedés folyik és nem fizikai teljesítésű ügyleteket kötnek. Valós gázt nem adnak el és nem vesznek. Persze van némi valóban leszállított mennyiség, amit a "gáztőzsdén" kialakult áron fizetnek ki, de ez elhanyagolható az Európában megforduló gázmennyiséghez képest. A saját kitermelésből származó hazai felhasználás soha, sehol nem ment tőzsdei áron. Az EU-n belüli kitermelés, az EU fogyasztásának 1/3-a. Az import túlnyomó része hosszú távú szerződésekkel előre lekötött. Az orosz import is (2013-ban az éves EU gázfelhasználás szűk 30 %-a), a norvég import is (a fogyasztás 23 %-a) és még az araboktól, főleg Algériából és Quatarból származó LNG import is (a fogyasztás mintegy 10 %-a). Amivel az EU-n belül kereskedni lehet az az egyes cégek/országok pillanatnyi feleslege/hiánya. Ez a gázforgalom 1-2 %-át teszi ki.
2. Magad állítottad, hogy spot ár alacsonyabb mint az orosz gáz ára. Nem próbáltál még elgondolkodni azon, hogy ha ez így van (valójában csak időszakonként van így), akkor miért vesz bárki orosz gázt, sőt miért nő folyamatosan az EU-ba irányuló orosz gázexport? Vajon minden ország buta, vagy te néztél be valamit?
3. Egy tőzsdén lehet elméleti kontraktusokkal játszadozni, de a valós gázkereskedelemhez csővezeték kell. Márpedig Magyarországra érdemi kapacitással nem vezet olyan csővezeték, amiben ne orosz gáz mozogna. Még ha az osztrákoktól jövő HAG vezetékbe sikerülne is nem orosz forrású földgázt nyomni, az akkor sem lenne képes Magyarország ellátására.
4. Úgy látom azzal is meg foglak lepni, hogy a nyugatról beszerzett gáz csupán érzéki csalódás. Magyarországra ugyan érkezhet földgáz Ukrajna felől, Szerbia felől, Horvátországból és Ausztriából is, de ezekben a vezetékekben orosz földgáz folyik. Akkor is ha nem Ukrajna felől lép be. Még a Baumgartenből Mosonmagyaróvárra tartó HAG vezeték is bizony orosz gázt szállít. Hogy ezt a gázt papíron nem közvetlenül a Gazpromtól vesszük, hanem valamely nyugati gázipari cég közbeiktatásával, annak legfeljebb a statisztikában van jelentősége, mert így formálisan nem orosz importnak lehet kimutatni. De attól az még orosz gáz és senki sem fogja olcsóbban adni, mint az oroszok, illetve ha az oroszok nem szállítják, vagy az ukránok nem továbbítják, akkor senki sem fogja tudni a semmiből a csövekbe varázsolni.
5. A Krk szigeti LNG terminál is nagyon szépen hangzik majd 2020-ban, ha addigra megépül (egyenlőre még a megvalósíthatósági tanulmánynál tartanak). Szépen hangzik addig, amíg nem gondolunk bele a kapacitásába. Állandó csúcsra járatással évi 4-6 milliárd m3 gázt tud majd fogadni. Aprócska probléma, hogy csak a délszláv államoknak több ennél a gázigénye. Az egész Kárpát-medence és Balkán gázigényének (mármint csak az import igénynek) az 1/8-át lenne képes fedezni. 2013-ban a Testvériség gázvezetéken 82 milliárd m3 tranzitgáz jött át (ha az ukránok felhasználását levesszük). Ebből 25 milliárd ment Olaszországba, 18 milliárd Törökországba, a többi a Kárpát-medencébe és a Balkánra. A Testvériség kiváltásához több, mint egy tucat LNG terminál kellene az Adrián még akkor is, ha a törököknek szállított mennyiséggel nem számolunk. Ehhez képest már tényleg elhanyagolható probléma, hogy Krk-ről Magyarországra a csővezetéket is meg kellene építeni, amire még elképzelés sincs.
6. A LNG nem csak érdemben drágább, mint az orosz gáz, hanem nincs is belőle elég. Még ha ráfizetne is Európa a távol-keleti árakra, hogy az arab gázt ide irányítsa (ebben az esetben a japánok és koreaiak is emelnék a tétet és a csillagos égig fel lehetne verni az árat), akkor sincs akkora gázfeleslege az araboknak, hogy kiváltsák az orosz gázt. Az USA-ból érkező LNG pedig egyenlőre az álmodozás kategóriája. Még az USA-ban sincs elegendő gázfelesleg. Ráadásul nincsenek kiépítve a vezetékek a tengerig. Nincs kiépítve a cseppfolyósító kapacitás. Nincs meg a szállító flotta. Nincsenek meg az EU-ban az LNG terminálok olyan helyeken, ahova eddig az orosz csövek vezettek. Az tök jó, hogy spanyoloknak és a franciáknak vannak LNG termináljaik, de onnan például Magyarországra kicsit bajos eljuttatni a gázt. Nincs meg a kikötőkből vezető csőhálózat. Ennek kiépítése alsó hangon 12-15 év és irdatlan költség. Csak az EU-n belüli infrastruktúra építést az éves orosz gázimport értékének 3-szorosára becslik.

Most nincs kedvem egy ugyanilyen hosszú hozzászólást írni az olajárról, csak jelzem, hogy az olajár esésére adott magyarázatod szintén igen sok sebből vérzik.
 

blogen

Well-Known Member
2010. április 20.
16 584
28 230
113
Én nem vagyok közgazdász, ha van közöttünk közgazdász, magyarázza már el nekem, hogyan tudja külső spekulációs erő megrengetni egy másik ország pénzét. Az USA, amely rendkívül eladósodott, hogyan tudja ezt megtenni.
Én egyszerű ésszel azt gondolom, hogy egy pénz értékét az adott ország gazdasági teljesítménye alapozza meg. Ez pedig nem változik egyik napról a másikra.

A pénz nem egyszerűen csereeszköz, hanem számos más funkciója is van, kvázi értékpapírként is funkcionál a piacokon. Namost igen, az ország gazdasági teljesítménye elvben az a tényező, ami e mögött az értékpapír mögött áll, de éppen ez itt a gond. A piacon jelenlévő szubjektív tényezők, amik közül az emberek a legfontosabbak. Ha sokan eladnak, akkor csökken, ha vásárolnak, akkor nő az adott papírok értéke. Namost az orosz gazdaság beteg, a magas olajárak garantáltak egyfajta stabilitást a nyersanyagok exportjára építő országnak, ám ezt a stabilitást mind az olajár zuhanása, mind a geopolitikai stabilitás megszűnése szétzúzta, így az orosz valuta árfolyama a napi kisebb-nagyobb tőzsdei pánikok és bizakodások következményévé vált. Mivel ugye erős gazdaság az Oroszországban nincs, hogy a puszta létével stabilizálja az árfolyamot. A gyenge és egyre inkább védtelen rubel a napi spekulációk egyik eszközévé vált. Gyakorlatilag valakik valahol sokat keresnek ezeken az árfolyam ingadozásokon, olyanok akik sok pénzt is kockáztatnak az ilyen ténylegesen nagyon kockázatos kontraktusokon, ahol a kiszámíthatatlanság okozta extrakockázatot csak az árfolyam ingadozásának irányát óráról-órára megváltoztatni tudó új leosztások mibenlétéről szóló bennfentes információk tudják csökkenteni és jó esetben extraprofittá változtatni.

Az amerikai valutával ezt azért nem lehet megtenni, mert a világ második legerősebb gazdasága áll mögötte, egy olyan gazdaság, ami nem egy viszonylag szűk termékcsoport exportjának a függvénye. Az Egyesült Államok gazdasági teljesítménye megalapoz egy viszonylag stabil dollárárfolyamot, amit a világhatalmi státusza csak tovább erősít. Az USA gazdaságilag mérhetetlen fölényben van Oroszországgal szemben.
 

blogen

Well-Known Member
2010. április 20.
16 584
28 230
113
jelenleg viszont a rubel zuhanás fő okozója, az Orosz lakossági és vállalati szféra. kint lennék én is ezt tenném vinném a rubelem és váltanám $/eurora/forint... akármire.

Így van. Ellentétben külföldön az orosz hatalommal álmodókkal, az oroszok viszonylag reálisan látják a saját országuk helyzetét és ezért mentik a vagyonukat onnan jelen helyzetben. Nem abban kételkednek, hogy Oroszországot nem fogják térdre kényszeríteni, mert valószínűleg nem fogják, hanem azt nem akarják, hogy az orosz kitartás árát ők, az orosz állampolgárok fizessék meg.
 

ecso

Active Member
2014. szeptember 15.
1 201
0
36
Fade 22:10

Anno, mikor a forint elleni támadás okozott gyengülést, én is gondolkodtam, hogy kis pénzecskémet eurora váltom. Aztán elolvastam egy közgazdász "intelmeit", aki elmagyarázta, hogy az ezzel járó költségek, veszteségek miatt ott lennék, ahol a part szakad, és meggondoltam magam.
Aztán az is eszembe jut, amikor egy befektető elmagyarázta, hogy a pénzvilágban kitartónak kell lenni, nem szabad rögtön mindennek beugrani. Azóta én kivárok.
Szerintem előbb-utóbb minden visszaáll a valós értékére!
Jó: ez egy közgazdasági analfabéta vallomása!
 

antigonosz

Well-Known Member
2013. június 30.
29 286
68 349
113
Van nekem egy sanda gyanúm ezzel az egésszel. Azt tudjuk hogy Putyin mindig váratlant lép. Van egy olyan sejtésem is egy ideje hogy a fejesek 1-2 hónapra előre tudnak mindent.
Igazából az első ami jelzésértékű volt nekem az Fico nyilatkozat a 70%-ról.
A másik hogy törölték a Déli áramlat környékünket ellátó tervét és erősen délre visznek egy nagyobb kapacitást inkább. Ha a Barátságon tovább jönne a gáz már ez egyáltalán nem jelentene problémát hogy megépül-e. Ez pedig csak úgy lehetséges ha Ukrajnában 180 fokos fordulat lenne.
Merkel lehet megijedt most valamitől , bár lehet csak attól hogy a gyarmataikon működő leányvállalatok nem vagy csak drágábban kapnak gázt valahonnét. De lehet attól is hogy gyarmatot veszítenek egy külső ok miatt. Mindenesetre a kancellár asszony zavarodott és gyanús nekem.
És most ez a Lavrov nyilatkozat. Szerintem csak akkor éri meg a Kreml-nek lemondani LNR-DNR függetlenségéről ha Ukrajnát egyben szerzik meg. Nem tudom mit veszíthetnének még az oroszok. Mindenesetre a lapok terítve lesznek már nemsokára.

Ja és nem tudja valaki miért éri meg felfegyverezni 3 milliárd dollárral a szaudiaknak az eddig nem sok vizet zavaró Libanont? Méghozzá első osztályú fegyverekkel? Ingyen semmit se adnak.
 

Fade

Well-Known Member
2010. április 20.
3 664
3 516
113
laiki:

1. Ez a nem létező dolog az ami miatt még a NYi piacot megfelelően el nem érő MOnak is csökkentettékk Oroszok az árakat. Érted ugye...
2. Ha nincs/nincs megfelelő kapacitású vezeték teljesen mindegy mennyiért lehet azt NYon megvenni.
3."Egy tőzsdén lehet elméleti kontraktusokkal játszadozni, de a valós gázkereskedelemhez csővezeték kell. Márpedig Magyarországra érdemi kapacitással nem vezet olyan csővezeték, amiben ne orosz gáz mozogna."
Ó látom válaszoltál is 2re.
4. Tévedés, mert a HAG vezetéken bizony nem csak Orosz eredetű gáz jön. Hogy nem direkte Oroszoktól vesszük annak pedig a fő oka pont az, hogy a Ruhrgas jóval olcsobban szerzi be pl az Orosz gázt az Oroszoktól mint mi.
5. Én már kezdeti kapacitásnak is 10bct olvasok. Másrészt ha nem látod azt, hogy ennek árleszorító hatása van akkor mindegy is, nincs kedvem közgáz alapokat magyarázni.
6. Még mindig sehol se érveltem amellett, hogy zárjuk ki az Orosz gázt. Azt pedig tökéletesen láttuk mit csinál a gáz árával NYon az, hogy a nem exportáló US import durván visszaesik. Az export persze odébb van ahogy az Arab, Ausztrál... LNG kapacitás is lassan épül ki.

Rövidre fogtam nem volt szükség nagy fejtegetésre, az olajos fejtegetésed pedig várom.
 

laiki

Well-Known Member
2013. május 23.
3 931
13 269
113
Én nem vagyok közgazdász, ha van közöttünk közgazdász, magyarázza már el nekem, hogyan tudja külső spekulációs erő megrengetni egy másik ország pénzét. Az USA, amely rendkívül eladósodott, hogyan tudja ezt megtenni.
Én egyszerű ésszel azt gondolom, hogy egy pénz értékét az adott ország gazdasági teljesítménye alapozza meg. Ez pedig nem változik egyik napról a másikra.

Egyszerű. A piacon kereskedett volumen nagyságrenddel nagyobb, mint amit a külkereskedelem, turizmus, és valós tőkemozgások generálnak. A piacon egy játék megy. Fogadnak esésre, vagy emelkedésre és határidő lejártakor, vagy a pozíció zárásakor elszámolnak. Valójában nem teljesítik a kötéseket, nem váltanak át a rubelt dollárra, vagy fordítva. Csak elszámolás van. Virtuális pénzzel folyik a kereskedés. Így lehetséges, hogy az utóbbi időben sokkal több rubelt adtak, mint amennyi rubel eszközzel a külföld valaha is rendelkezett. Az így kialakult ár nem tükrözi az adott fizetőeszköz tényleges keresleti, vagy kínálati viszonyait. Az orosz folyó fizetési mérleg többletes, ami nettó rubel keresletet generálna. Ugyan tőke tranzakciókkal ezt át lehet fordítani, de az orosz tartalékokból bőven többet használtak fel, mint amennyi tényleges tőkekivonás történt. Nem tükrözi az árfolyam mozgása a fizetőeszköz mögötti fedezetet, ami egyik szempontból az orosz gazdaság teljesítménye, a megtermelt orosz áruk. Az orosz GDP nem esett össze felére. Más szempontból a rubel fedezete az nemzeti vagyon, ami szintén nem feleződött meg.

A rubellel még csak nem is Oroszországban kereskednek, hanem jórészt Londonban. A piaci szereplők túlnyomó részének soha nem volt érdemi mennyiségű rubel a birtokában.

Fade totál légből kapott állításával ellentétben nem rohanta meg az orosz lakosság a bankokat, hogy a rubeljét dollárra, vagy euróra váltsa. A vállalatok sem tették ezt. Az orosz devizatartalék akkora, hogy a lakosságnál lévő összes készpénzt anélkül át lehetne váltani külföldi devizára, hogy a piacot ez bármilyen mértékben is befolyásolná. Hogy érzékeltessem: az orosz devizatartalék 420 milliárd dollár, az állam deviza adóssága 43 milliárd dollár. A teljes nemzetgazdasági deviza tartozás 700 milliárd dollár felett van, de ezzel szemben még nagyobb deviza követelés áll. A nemzetgazdasági szintű, azaz minden szereplőt figyelembe vevő éves deviza adósságszolgálat 130 milliárd dollár. Az oroszok 3 évig akkor is képesek lennének törleszteni az adósságaikat, ha közben egy fillér deviza bevételhez sem jutnának, ami ugye elég valószínűtlen, mert az orosz exportra szüksége van a világnak.

Ami most megy az egy irányított hiszti.
 

blogen

Well-Known Member
2010. április 20.
16 584
28 230
113
Ja és nem tudja valaki miért éri meg felfegyverezni 3 milliárd dollárral a szaudiaknak az eddig nem sok vizet zavaró Libanont? Méghozzá első osztályú fegyverekkel? Ingyen semmit se adnak.

Hogy ne az irániak tegyék.
 

antigonosz

Well-Known Member
2013. június 30.
29 286
68 349
113
Amíg nem volt nálunk tőzsde nem volt semmi gond. Én sem vagyok egy közgazdász de mi szükség van rá nem tudom. A semmivel kereskednek, szórakoznak. Közben meg megtömik a zsebüket és csak kárt okoznak másoknak.
 

blogen

Well-Known Member
2010. április 20.
16 584
28 230
113
Amíg nem volt nálunk tőzsde nem volt semmi gond. Én sem vagyok egy közgazdász de mi szükség van rá nem tudom. A semmivel kereskednek, szórakoznak. Közben meg megtömik a zsebüket és csak kárt okoznak másoknak.

Próbálom egyszerűen megfogalmazni: ha nincs pénzpiac, akkor nincs pénz. Az amit te "semminek" nevezel, az az érték maga. Az az érték, aminek egyik megtestesülése a pénz.
 

Montezuma

Active Member
2010. április 23.
2 843
33
38
„Fade:
Utolsó bekezdést meg nem is értem. A világpiacon teljesen mindegy, hogy honnan van a gáz, ha rentábilis a kitermelése akkor kitermelik, ha nem nem.

<i>Azt ne feledjük, hogy a palához képest relatíve olcsón kitermelhető olaj és földgáz olyan, mint a kis lakás - azonnal eladható. Aki nagy készletekkel rendelkezik, az piacképes marad.</i>”

Pedig egyszerű. Amíg olcsón hatalmas készleteket tudok felszínre hozni, addig akár hosszabb távon olcsóbban tudom majd eladni a nyersanyagot, mint az, aki többszörös áron termeli ki ugyanezt a mennyiséget. A másik: olaj és gáz kell, akinek van és ad, attól mindig megveszik majd. A rentábilis kitermelés nagyon relatív, emiatt a riválisoktól is függ. Van még lap az oroszok kezében olaj és gázügyekben, de az mindenkinek fájni fog, ha kijátsszák.
Az USA sikeres orosz-politikája nem mellesleg előnyösebb helyzetbe hozza azokat, akik szintén USA riválisok a piacon, mivel Moszkva komoly engedményekkel üzletel (nincs vesztenivalója, a Nyugattal az együttműködés bedöglött), amivel nem csak extra profitot hoz adott partnernek, hanem a politikai befolyásukat is növeli. Ez Kína és Törökország esetében fájdalmas pont az USA számára, mert amíg Oroszországot gyengítik, addig az oroszok is sikeresen dolgoznak az USA szövetségesi rendszerének bomlasztásán. Az idő nem Amerikának dolgozik, a sikeres időhúzás a Kelet geopolitikai győzelmét jelenti.
Amíg épp az oroszt nyomják, addig meg Kína erősebb pozícióba kerül Kelet-Európában is – márpedig Kínát a Nyugat öngyilkosság nélkül nem bírja pofán verni pénzügyileg. Az oroszokat meg katonailag.
http://mno.hu/kulfold/epulhet-a-selyemut-omlik-a-kinai-penz-a-tersegbe-1263672

Ui: A jelenlegi pala technológia közelíti az 1 hordó kőolaj befektetése 1 hordó kőolaj kinyeréséért szintet.
 

melampo

Well-Known Member
2014. április 20.
2 192
2 888
113
A semmivel kereskednek, szórakoznak. Közben meg megtömik a zsebüket és csak kárt okoznak másoknak.
Sok igazság van benne!
A pénz esetében azonban valóban szükség van, lenne valamilyen kontroll lehetőségre. A pénzrendszerünk a hamis pénz kibocsátásra épül és, hogy valamilyen módon mégiscsak meghatározható legyen egy gazdasági lokalitás, egy állam által kibocsátott pénz valódi értéke ezért a pénzpiac kellene, hogy eldöntse a kereslet kínálat alapján, hogy mennyi is az igazi értéke annak a bizonyos pénznek.
Amely piac persze erre alkalmatlan, mert a monopolhelyzetben lévő tőke tulajdonosa, vagy még inkább a kezelője úgy manipulálja a piaci mozgásokat ahogyan csak akarja.
Így azután előáll az a helyzet amit vázoltál.
Na ezen kellene változtatnunk mégpedig nagyon gyorsan, különben végünk.
Mármint nem nekünk hanem az emberiségnek.
 
Status
Not open for further replies.