[BIZTPOL] A nagy sakktábla

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

Fade

Well-Known Member
2010. április 20.
3 664
3 516
113
mack: "Kínának eddig is jó viszonya volt Kíevvel. Egy rakás haditehnikát vásároltak tőlük és mielőtt kitört volna a balhé, mezőgazdasági termékeket akartak vásárolni."

Nemcsak akartak. http://hvg.hu/gazdasag/20130924_Kina_megvette_Ukrajna_5_szazalekat

Ha vki nyertese az Ukrán konfliktusnak az Kína. kb mindenki más bukik rajta.
 

ghostrider

Well-Known Member
2014. július 18.
9 261
26 158
113
Fade
Csak az a kérdés, hogy melyik Kievi kormánnyal? A mostanit nem igazán tudjuk, hogyan áll hozzá Kínához?
 

Littlejohn

Well-Known Member
2010. április 20.
3 551
15 357
113
Az "Európai" politika egyik célja évszázadok alatt, Oroszország távol tartása Európa ügyeibe való beleszólástól. Kezdve a svéd Károlytól, Napoleonon át, Hitlerig...... A SZU összeomlása óta pedig Merkelig. Miközben gazdaságilag Európa nyersanyagbázisként és felvevőpiacként rá van utalva Oroszországra. Ezt az ellentmondást nem tudják azóta sem és nem is fogják tudni feloldani. Európa vagy szerez egy másik nyersanyagbázist és felvevőpiacot, vagy megbékül Oroszországgal. Az előbbire esély sincs, a másodikra volna esély, ha az USA és (mily meglepő) Oroszország partner lenne.
Nézetem szerint is egyedül Kína profitál ebből a helyzetből, de.... van egy olyan érzésem, amit itt még senki sem mondott ki.... A harc valójában Európáért folyik az USA, Oország és Kína között.... Európa a tét....
 

Panzerfaust

Well-Known Member
2010. április 21.
6 145
5 003
113
Ezért (is) szeretjük a Janus-arcú amerikai külpolitikát.
Nekünk a szankciókat betartani, mert dá-dá lesz, de nem mellékesen az Oroszország és az Egyesült Államok közötti, dollárban számított kereskedelmi forgalom 7,5 százalékkal nőtt, az Oroszország és az Európai Unió tagállamai közötti viszont 7,3 százalékkal csökkent tavaly január-novemberben, az egy évvel korábbival összevetve.
http://www.tozsdeforum.hu/uzlet-2/gazdasag/amerika-lett-az-orosz-szankciok-nyertese/
 

Littlejohn

Well-Known Member
2010. április 20.
3 551
15 357
113
. Szerintem valami készül a bográcsban. Az Orbán elleni nyugati támadások csökkenése, az új amerikai nagykövet, Merkel látogatása közvetlen Putyin előtt.... Szerintem ezek Orbánon keresztül üzennek egymásnak......
 

joker

Well-Known Member
2012. szeptember 16.
20 813
30 800
113
Mi értelme Orbánon keresztül üzenni egymásnak? Van telefon, tudják egymás számát, meg tudnak úgy beszélni dolgokat, hogy arról a hívásról soha nem fog tudni a nyilvánosság, a tartalmáról meg még annyira sem. Vagy az NSA-s lehallgatás miatt fosnak?
 

nekerdez

Well-Known Member
2012. június 3.
2 714
2 365
113
Itt semmi nem készül USA azért vehet viszább hazánkkal kapcsolatba bár szuperhatlom, és minden megtehet de azért mindennel nem foglalkozhat.
Nógrádi mint is mondot a napokba?? Az hogy a német-magyar viszony a németegység létre jötte kori szintet éri el. E mellett a orosz-magyar viszony is nagyon jó.
Magyar politika helyzet sajátossága,hogy USA párty politikai erők szerepe nálunk gyengyűl. Ha a mostani kormány ellen folytatják a támadásokat akkor az ő szemszögűkből még rosszabb kormányt kapnának.
Régionkba a stratégai partnereik a vazalusai: lengyelek és a románok.
Ergo a ő terveikbe hazánk komoly szerepe nincs. Minden egyébb hatás az orosz-német előtér tompit.
 

Montezuma

Active Member
2010. április 23.
2 843
33
38
Little!
Örülök, hogy visszatértél.

Más:
Kína ukrajnai pénzügyi beavatkozása semmi egyéb, mint Moszkva és Washington „feje felett átnyúlva” – egyelőre óvatosan és kis léptékben – a kínai érdekek mentén voksot tett az asztalra Kijevben. Ez csak annyit jelent, hogy Peking jelezte figyeli az ukrán eseményeket.

A Nyugat és elsősorban az USA politikája katalizálja azt a folyamatot, aminek a következményei már most látszanak: amerikai elnök öt évvel ezelőtt járt utoljára Kínában miközben Putyin lassan havi-kéthavi rendszerességgel egyeztet Pekinggel és egyre komolyabb, hosszú távú együttműködési megállapodásokat kötnek lassan minden területen.
A Nyugat lépéseinek egyenes következménye lesz egy kínai-orosz stratégiai szövetség a Nyugat ellen.

A kínai-amerikai kapcsolatok addig működnek, amíg Peking lát arra reális esélyt, hogy az USA képes lesz törleszteni adósságát Kína felé. Amikor ez illúzióvá válik (vagy mert az USA nem akarja vagy mert nem bírja) onnantól kezdve a kínai mosolydiplomácia is véget ért.
Kína a minap Putyin válla felett átüzent az USA-ba: ha kell, akkor Kína kész pénzügyi segítséget nyújtani Moszkvának. <i>Ezzel a kérdés eldőlt: egy Nyugati pénzügyi háború az oroszok ellen kudarcra van ítélve, ha Peking is beszáll a játékba. </i>

Egy kínai-orosz összefogás politikai/gazdasági/katonai téren eliminálja az USA szuperhatalmi pozícióját Ázsia döntő része felett – ez már önmagában a Pax American korszak vége és a Post American korszak kezdete. Jelenleg pontosan ez történik, nem véletlenül egyre nagyobb az amerikai erőlködés, hogy valamilyen módon fenntartsa az eddig kiváltságos helyzetét, ennek sikerében viszont egyre kevésbé hiszek - elnézve az amerikai külpolitikát valószínűleg Washington is így látja, bár a hivatalos kommunikáció még mindig nagyon napsugaras.

<i>Ennek tudható be az is, hogy bár az USA elindította a dél-kelet ázsiai katonai erőátcsoportosítást Kína ellen (USA-Japán-Fülöp-sz.-Ausztrália tengely), de félidőben hirtelen vissza Európába és az oroszok ellen is megkezdte a felvonultatást. Ez nem egy átgondolt és megtervezett geostratégiai háttérre utal, hanem sokkal inkább kapkodásra.</i>

Kína segítsége nem önzetlen és nem jószívűség – ergo az orosz-kínai kapcsolatok sem homogének. Ez röviden annyit jelent, hogy katonai értelemben Peking az orosz katonai és nukleáris erő mögé tud bújni, miközben a háttérből Moszkvát pénzügyileg/gazdaságilag talpon tartja és ezzel hatékony védelmi pajzsot létesít az amerikai fegyveres erők ellen. Nyilván ez egyfajta kínai függést jelent Moszkva számára, viszont az USA más választást nem is hagyott Putyinéknak.
A belátható középtávú jövőben nincs kínai és orosz geopolitikai érdekellentét (Sőt!), így Peking és Moszkva szembeállítására egyre kevesebb remény mutatkozik.

Ismételten felhívom a figyelmet arra, hogy a Szovjetunió térdre kényszerítéséhez az USA és Szaúd-Arábia önmagában kevés lett volna, nem véletlenül volt a nixoni nyitás Kína felé by Kissinger.
Az USA a mostani világhelyzetben Kínát ebből a szempontból már elvesztette (sőt, Kína geopolitikai érdekei élesen szemben állnak az USA érdekeivel) és közben a hibás amerikai politika a Nyugat európai szövetségi rendszerét is kikezdte, mégpedig belülről.
<i>Erről csak azért írok, mert sokan hajlamosak a hidegháború lezárását fényes amerikai győzelemként értékelni, miközben semmi sem áll távolabb a valóságtól.</i>

Az Egyesült Államok komoly identitászavarban szenved, nem tudott mit kezdeni a hidegháború utáni világhelyzettel és aprópénzre váltotta azt a jövőt, amit a világ a kezébe adott. Az amerikai társadalom egyre komolyabban polarizálódik, semmiféle valós nemzeti összefogás nem létezik (mivel olyan, hogy amerikai nemzet sem létezik), az ott élőknek nincs közös történelmi és szakrális hátterük. Ami sokáig az USA lendületét és erejét adta, az mostanra óriási hátránnyá vált hatékonyság szempontjából a homogénebb és kaptár-modellt követő társadalmakkal szemben.

<i>A belátható jövő eldönti, hogy kinek volt igaza ebben a kérdésben.
Két adat az USA-Kína valós ipari/termelési képességekre – ez elég sokat elárul a valós potenciálokról.
2014-ben Kína 8x annyi acélt gyártott, mint az Egyesült Államok.
Kína az elmúlt három évben több cementet gyártott, mint az USA a XX. században összesen!</i>
http://www.businessinsider.com/china-used-more-cement-in-the-last-three-years-than-the-us-used-in-the-entire-20th-century-2014-12

Merkel és Putyin:
Ha ők az NSA-t is kizárva akarnak kommunikálni egymással, akkor ez személyes közvetítőkön keresztül zajlik, emiatt nem kell Budapestre jönniük.
Nem is ezért jönnek ide, hanem azért, mert Merkel egyeztetni kíván a német geopolitikai érdekekről Budapesttel, kontrollálva a magyar mozgásteret és az egészet beillesztve a német érdekvonalakba.
Putyin is pont ugyanezért jön ide.
 

Python

Well-Known Member
2010. augusztus 8.
26 879
8 631
113
Magyarország valaha volt leggerinctelenebb miniszterelnökét, Orbán Viktort keresi fel Angela Merkel Németország kancellárja, az Amerika Egyesült Államok európai helytartója holnap. Feltehetően azért jön, hogy eltakarítsa az USA útjából az egyik utolsó akadályt, amely zavarhatja gazdasági érdekeinek maradéktalan érvényre juttatását Európában.
A súlyos állítások talán magyarázatra szorulnak.
http://bekialtas.blog.hu/2015/02/01/merkellel_zsaroltatja_orbant_obama
 

sidewinder1

Member
2012. március 13.
217
3
18
A Merkel látogatással kapcsolatban kissé szkeptikus vagyok. Na nem kezdem el én is a 444-féle színvonalt, hogy selyemzsinórt hoz.
Egyszerűen nem bízom az NDK-s boszorkában. Mert emlékszem,hogy miként kezdte a kancellárkodást Schröder után külpolitikailag. Schröder ki akart építeni egy Párizs-Berlin-Moszkva tengelyt és ez az iraki háború után már főleg az USA visszafogására irányult. Merkel ahogy kancellár lett, rögtön úgy kezdte, hogy erősíteni kell a német-jenki, és lazítani a német-ruszki kapcsolatokon. A hazugságok alapján indított 2003-as iraki háború mellett is kiállt. Amit pedig most művel az is olyan, hogy bár nem őszinte mosollyal, de lazán beáldozza a német és az EU-s gazdasági és politikai érdekeket az amerikai gazdasági és geopolitikai érdekek oltárán.
Gazdasági vonatkozásban vizsgálva a folyamatokat látható, hogy kettő szabadkereskedelmi szerződés lehetősége áll az EU és Magyarország előtt. Az egyik az amerikai TTIP amit a sokat hangoztatott demokrácia nyitottság és átláthatóság jegyében a nyilvánosságot kizárva tárgyalnak az EU-s vezetők. Az USA nagyon nyomul, minden áron át akarják nyomni a szerződést.
A másik az Eurázsiai Unióval köthető szabadkereskedelmi megállapodás, amit most Merkel is belebegtetett, és Orbán is emlegette. Merkel viszont feltételül szabta az ukrán rendezést. A nyugat elvárná az oroszoktól,hogy szó nélkül "visszaadják" a Krímet az ukránoknak, akiké igazából soha sem volt az a félsziget. Plusz elvárják a szakadárok részéről a teljes megadást a Donbasszban. Ennek pedig nem nehéz kitalálni mi volna a vége: az ukránok pontot tennének az orosz lakosság kérdésére, aki nem menekült még el, azt kiirtanák. Eddig is sikeresen hitették el a nyugati országok átlagemberével és a nyugati politikusok egy részével, hogy a szakadárok gyakorlatilag hobbiból rommálövik az ellenőrzésük alatt álló területek infrastruktúráját,ahelyett,hogy a saját hasznukra kihasználnák és irtják a civileket is. Mert ezek a szakadárok már csak olyanok, hogy imádják, ha nem csak az ukrán hadsereg lövi őket, hanem bármikor számíthatnak a felbőszült helyi civilek fegyveres támadására is. A stabil hátország helyett inkább kétfrontos háborút szeretnének.Mert az nekik biztos jobb, legalábbis az ukránok és a nyugati mainstream média ezzel szopatja az embereket. A másik dolog az,hogy Merkelék pontosan tisztában vannak azzal,hogy a Krím ukrajnának ajándékozása gyakorlatilag Putyin politikai öngyilkossága lenne.
A Donbassz egy másik kérdés, azt Putyinék nem akarták, de jött magától. Ha akarták volna, akkor már lezárt ügy lenne a dolog.
Január 15-re békekonferenciát szerveztek Asztanába.
A hírek szerint a konferenciát Merkel fúrta meg, majd ezután indult meg az intenzív szakadár támadás:
http://www.oroszvilag.hu/index.php?t1=elemzesek_interjuk&hid=5658

A Krímet az ukránok soha sem fogják megkapni amíg nem egy orosz elnök és nem egy nyugati báb ül a Kremlben, így szerintem az EU- Eurázsiai Unió szabadkereskedelmi megállapodásnak annyi.
Ilyen előzmények után még az sem lepne meg,ha Merkel közölné, hogy a TTIP alá lesz írva, Magyarország inkább mondjon le a GMO mentes státuszáról, ő pedig cserébe megpróbál a Westinghouse-nál egy kedvezményesebb árat kialkudni Paks-2-re az új szerződésnél. Ez persze a részemről egy igen sarkított és talán a legrosszabb forgatókönyv ami jöhet, de az előzmények alapján sajnos ez is megtörténhet. Nagyon remélem,hogy nem lesz igazam.
Végül némi adalék Roszatom vs Westinghouse vonatkozásban:
A Rosztov-3-as blokkot már két hónappal a tervezett határidő előtt rá tudták kapcsolni a villamosenergia hálózatra, és 2014 december 27. óta áramot termel:
http://atomenergiainfo.hu/orosz-atomenergetika/rosztov-harmas-blokk-mar-aramot-termel

A Wesinghouse a határidőhöz képest minimum 3évet fog késni a kínaiaknak épített reaktoraival. Otthon is vannak gondjaik, az ukrajnai üzemanyagbotrányukról pedig mindenki hallott már szerintem:
http://atomenergiainfo.hu/blog/gubancok-a-westinghouse-projektben
 

joker

Well-Known Member
2012. szeptember 16.
20 813
30 800
113
Az oroszellenes hangulat keltésére a filmipar is kezd egyre jobban ráállni. Mostanában amilyen amerikai akciófilm kijön, egyre többen orosz az ellenség. Ez a jelenség minimum 1-2-3 éve megfigyelhető, hozzáadva a film elkészítési- és az utómunkák idejét, ez egy 2-3-4 éves helyzet, szóval még az ukrán balhé előttről származik. Ez vagy azt jelenti, hogy megunták az eddigi kínai, észak-koreai, afrikai, közel-keleti, csalódott / megőrült amerikai antihősöket, vagy ez is egy előkészített dolog.
 

sidewinder1

Member
2012. március 13.
217
3
18
* némi javítás az előzőhöz: amíg egy orosz elnök, és nem pedig egy nyugati báb ül a Kremlben, addig az ukránok soha nem kapják meg a Krímet.
 

Montezuma

Active Member
2010. április 23.
2 843
33
38
Aki nálam jobban ért a közgazdaságtanhoz, az vessen erre a cikkre egy szakértői pillantást - érdemes erről az oldalról is gondolkodni, mert nyilván a másik oldal sem rózsaszín (a cikket Pzuj kollégától csentem el egy másik oldalról):
http://m.portfolio.hu/gazdasag/mennyire_fertozo_az_orosz_influenza.209555.html
 

sidewinder1

Member
2012. március 13.
217
3
18
Az oroszellenes hangulat keltésére a filmipar is kezd egyre jobban ráállni. Mostanában amilyen amerikai akciófilm kijön, egyre többen orosz az ellenség. Ez a jelenség minimum 1-2-3 éve megfigyelhető, hozzáadva a film elkészítési- és az utómunkák idejét, ez egy 2-3-4 éves helyzet, szóval még az ukrán balhé előttről származik. Ez vagy azt jelenti, hogy megunták az eddigi kínai, észak-koreai, afrikai, közel-keleti, csalódott / megőrült amerikai antihősöket, vagy ez is egy előkészített dolog.

Ez teljesen alapvető. A filmmel nagyon sok embert lehet befolyásolni. Főleg olyan országokban ahol a forgalmazási politika ugyanolyan egyirányú, mint a rendszerváltás előtt volt. Ilyen Magyarország is.A különbség csak annyi,hogy a rendszerváltás előtt szinte kizárólag csak csak szovjet és egyéb VSZ blokk beli filmeket hoztak be az országba, ma pedig szinte kizárólag amerikai filmeket adnak a mozik. Orosz filmet DVD-n sem nagyon hoznak be, legfeljebb ha a Fox vagy az Universal a nemzetközi forgalmazója.
A németeknél például moziban nyomták és DVD-n, BR-en is kiadták a Breszti Erődöt, ami talán a legjobb második világháborús film a világon. Ugyanígy kiadták a Fehér Tigrist és több orosz sci-fit és akciófilmeket is. A szlovákoknál moziban adták a 9.Századot és DVD-n is kapni. Révkomáromban az egyik üzletben még a film egy falnyi méretű poszterét is volt szerencsém látni 2 éve. Ezek mind nagyon jó,színvonalas filmek, amik közül Magyarországra egy sem került be hivatalos forgalmazásban.
Ide csak az amerikai filmek jönnek, azokból még a legrosszabbak is, persze óriási médiakampány mellett. Néha befér melléje 1-2 francia vagy német,esetleg spanyol alkotás (Torrente felügyelő),de orosz az nagyon nem. Évente talán maximum 2 de azok is általában a gyengébb alkotások, mintha az direkt szempont lenne a választásnál. A filmek szinte mindig reflektálnak az adott politikai helyzetre, mert sokan néznek filmeket és sok ember befolyásolható rajtuk keresztül. Tehát minél rosszabb lesz az orosz-amerikai viszony, annál több az oroszokat negatív színben feltüntető alkotás fog megjelenni.
 

ecso

Active Member
2014. szeptember 15.
1 201
0
36
Panzertfaust 9:31

Tegnap én is meghallgattam. Egyébként az Echo tévén is ő nyilatkozott, miért nem hangolják össze az adók a műsort időnként.
Úgy tűnik az USA-nak vannak nagyobb bajai is, mint velünk szórakozni, Orbánék meg talán rájöttek, hogy nem kell annyit kurucoskodni, csak háttérben cselekedni.
Az a bibi, hogy sok infót nem kötnek az orrunkra, így csak kik-ki az ideológiai elköteleződése vagy vérmérséklete, fantáziája szerint találgat és vizionál.
Én például arra gondolok, hogy Merkel és Putyin látogatásának jelentősége egy demonstráció, amivel üzennek az USA-nak, a belső ellenzéknek, befelé saját nemzetüknek. Pár óra alatt, amibe több program van beletuszkolva, világméretű ügyeket nem lehet alaposan megtárgyalni. Bárha jól elő van készítve, akkor talán igen. De akkor is maximum már csak dönteni kell az arra felhatalmazottaknak.
 

ghostrider

Well-Known Member
2014. július 18.
9 261
26 158
113
sidewinder1
"a rendszerváltás előtt szinte kizárólag csak csak szovjet és egyéb VSZ blokk beli filmeket hoztak be"
ezt a kijelentésedet csak annyiban módosítanám, hogy azért voltak szép számmal nyugati filmek is, igaz a jelenlegi felhozatalnak a töredéke, mert most szinte minden sz@rt behoznak. Akkor a legnagyobb probléma leginkább a drága jogcímekkel volt, ezért csak nagyon sokára, több év lemaradással hozták be azokat, de volt azért sok régebben készült nyugati film a mozikban és a TV-ben. A probléma mindig az új nyugati filmekkel volt. Azért abban az időben sokkal több színvonalas magyar film volt mint mostanában. Sajnos odáig jutottunk, hogy pl. a 27 éves kollégám magyar filmet elvből nem néz, mert szerinte sz@rok.
a mondatodat így javítanám: a rendszerváltás előtt szinte csak szovjet és egyéb VSZ blokk beli, főleg magyar és régebbi nyugati filmeket hoztak be, az új nyugati filmeket csak több éves késéssel vetítették.