A múlt héten, november 5.-én a The Wall Street Journal jelentette, hogy a CIA fokozni fogja illegális szíriai háborúját, növelve a fegyverek mennyiségét, amelyekkel ellátja a szíriai ún. mérsékelt ellenzéket, meghazudtolva Obama elnök fogadalmát, hogy nem viszi az USA-t közvetett háborúba Oroszországgal. Ha a Ház külügyi bizottságának a múlt szerdai meghallgatása az „Oroszország eszkalációja Szíriában” témában egyáltalán jelez valamit, úgy az elnöknek kevéssé kell tartania a CIA-akció ellenzésétől.
A bizottság meghallgatta két külügyminiszter-helyettes tanúskodását, Victoria Nulandét, akinek a hatáskörében van Oroszország, és Anne Pattersonét, akinek a nem boldogító felelőssége felügyelni az amerikai politikát Észak Afrikában és a Közép Keleten.
Az első, amit mondani kell a meghallgatásról, az, hogy rávilágított az amerikai háborús párt figyelemreméltó ügyességére, a kongresszusi háborús héják kétpárti koalíciójára, amely – kölcsönözve egy sort John Morleytól, a brit államférfitől – változtatja a célját, de sosem változtatja az álláspontját. A háborús párt álláspontja vagy célja örökké rombolni az amerikai-orosz kapcsolatokat. De Oroszország sokszor szidott ukrajnai inváziója helyett most inkább Oroszország szíriai „eszkalációjára” összpontosít.
Nuland külügyminiszter-helyettes annak a deklarálásával kezdte, hogy „Oroszország új, közvetlen harci szerepe Szíriában fokozta a már veszélyes menekültáradatot, próbára téve még a legnagylelkűbb európaiak képességét is, hogy megbirkózzanak vele.”
Nulandnak a sem bizonyítékkal, sem kronológiával nem alátámasztott állítását a bizottság néhány tagja lelkesen felkapta.
http://transform.hu/index.php/hirek/44-hirek-kulfold/901-az-obama-kormany-hivatalosai-makacsul-allitjak-hogy-a-sziriai-valsag-oroszorszag-bune
A vízellátás válságának okai összefüggenek Szíria előző elnöke, Hafez Asszad programjával. Ő az 1960-as években a búza vetésterületeinek a növelése mellett döntött, hogy fedezni tudják a belső, sőt az export szükségleteket is. Az 1970-es évektől az erdő-, sőt a puszta területek egyre újabb részeit szántották fel, hogy búzát termeljenek. A szükséges víznek mintegy a fele az Eufráteszből és a hatóságok engedélyével ásott kutakból érkezett. Szíria hamarosan ki tudta elégíteni a belső búzaszükségleteit, sőt tartalékokat képzett. E mellett vízszerető gyapotot is termelni kezdtek. De az ember által létrehozott problémák, szorozva természeti csapásokkal, felborították ezt a programot.
1990 júniusában egy berlini konferencián találkoztam egy szíriai szakértővel. Elmondta, hogy már akkor, a program megvalósításának kezdete után húsz évvel, erősen leesett a talajvizek szintje és megkezdődött a kutak sótartalmának növekedése, gyakran az elszennyeződése is. Szíria súlyos vízhiánnyal küzdött, a kormány nem tudta megoldani a problémát. A parasztok elhagyták a földeket és a családjaikkal a városokba költöztek, ahol a föld alatti vizek szintje annyira csökkent, hogy a használatuk veszélyessé vált. A válság azóta csak mélyült és az ifjabb Asszad rendszere tehetetlenül nézte.
http://transform.hu/index.php/elemzesek/43-elemzesek-kulfold/902-a-sziriai-haboru-igazi-oka-reszlet