a szaúdiaknál rögzített árfolyam van a dollárhoz képest. 3,75 az arány és ezt több évtizede tartják. Számukra a gond abból van, hogy az olaj ára egyre jobban csökken (így a bevételek is...). A szaúdiaknál a kb. 30 millióból jó ha 4 millió dolgozik + 10 millió vendégmunkás. Sok szociális juttatás. Az árfolyamrögzítés ezek alapján drága mulatság. A valutatartalék ugyan magas, de egy év alatt elégettek 120-140 milliárd dollárt, a fentiek miatt.. A költségvetési hiány a GDP 20%-a körül van, ha jól emlékszem. Azt a pénzt, amit az "árfolyamgátra" költenek, másból veszik el.
A múlt héten belengették, hogy a ARAMCO-ból valamit a tőzsdére akarnak vinni. Hírnek hír, de igazából értelme nincs, azon kívül, hogy nagy számot mondanak mögé. Ez egy állami cég, finoman szólva sem transzparens. Ennek a hírértéke az lehetett csak, hogy üzennek, hogy tudunk még pénzt szerezni, ha kell... Ráadásul ki az a hülye, aki egy olajipari céget akkor visz tőzsdére, amikor beszakadt az olaj és egy olyan kartell főnöke vagy (OPEC), aki az olaj árára jelentős hatással van... Ez nekem minden esetre nem kerek...
Az elmozdulás szerintem annak a jele, hogy a hedge found-ok elkezdtek játszani a peg-re. Arra játszanak, hogy nem tudják tartani a 3,75-ös szintet és átszakad. Ezt a momentumot akarják betámadni, lásd sorosgyurka vs. GBP összecsapás. Ehhez nem kevés pénz kell, a nagypénzes hedge foundok meg jócskán az USA-ban vannak. Eddig ez tabu volt. Mindenesetre ha ebből lesz valami, akkor kíváncsi leszek, hogy ezt hogy kommunikálják le. Vagy megy a piros telefonról egy hívás mindenkinek, hogy zene állj?
Ehhez még adjunk hozzá egy pattanásig feszült helyzetet Iránnal.