Nem kapkodnék én sem, bármikor beléphetünk BRICS-be 10 év múlva is, addig, szépen kialakul az is.
Az a lényeg, hogy addig sem szálítunk/adunk fegyvert az ukránoknak, ill bárhogy alakul is,nem kerülhetünk katonai konfliktusba Oroszországgal.
Most még nincs akkora gáz sem nálunk, sem nyugat európában,hogy kapkodni kelljen,még 5-10 év mire felnőnek az első kis muszlim harcosok,akik az elején jöttek, onnantól lesz érdekes a mindennapi élet a Lajtától nyugatra.
Erre inkább itt válaszolnék, mivel látom hasonló vonalon megy itt is a beszélgetés, és inkább sakktábla mint Ukrajna.
Mindamellett hogy egyet értek azzal amit mondasz, számomra természetes hogy erős kritikát fogalmazok meg azzal az oldallal szemben is amit támogatok, ennek szólt a hozzászólásom kormánykritikus része. Rengeteg kihagyott vagy rosszul kivitelezett lépést látok, mentségükre legyen szólva hogy mélyről jöttünk és mikorra várták a nagy változásokat, ráadásul folyamatos válsághelyzetek vannak, de most tényleg itt lett volna az alkalom hogy gazdaságilag lekörözzük a szomszédokat... ezt tényleg így látom, és nem ez történt.
Miért érte volna meg az oroszoknak minket támogatni olcsó nyersanyaggal? Nagyon egyszerű, ha valóban készültek a háborúra tudták mik fognak történni, mik lesznek a reakciók, de ha nem akkor is ezek az előnyök adottak lettek volna háború nélkül is.
Gondoljunk bele, a mi éves gázfogyasztásunk legyen 10 milliárd köbméter, ebből 10-20 % között magunknak termelünk ki, marad 8 milliárd, a háború előtt oroszok 190 milliárdot adtak el a volt szovjetunión kívülre. Kevesebb mint 5% vagyunk nekik, most pedig eladnivaló gáz bőven van nekik tehát ismét mind két esetben nem keletkezett volna nekik komoly anyagi hátrány. Viszont cserébe: ha belorusz áron kapjuk a gázt és az olajat, és ebből mondjuk az eddigi mennyiség másfélszeresét, hogy kufárkodni is jusson, akkor a szomszédainkat megüti a guta hogy mi az hogy a magyarok a jó orosz politikájuknak köszönhetően szárnyalnak gazdaságilag és települ hozzájuk az ipar, miközben ők a magyar ár sokszorosáért lapátolják ki a pénzt az országaikból.
Szívességből a bevétel egy részéből médiát vettünk volna a környező országokban hogy ezt az arcukba is toljuk, plusz ez magyar média nem orosz, de mégis árnyaltnyi orosz propaganda a magyarral, nehezebb szankciózni ugye.... ismét nyer-nyer szituáció. Na ugye ennek hatására a lengyeleket leszámítva az egész keleti rész + csehek és osztrákok elköteleződése az orosz elleni tevékenységben erősen megingott volna az elejétől, hiszen ez behozhatatlan magyar előny lett volna, olyan előny amivel könnyedén kompenzálhattuk volna például az Eus pénzeket teljesen, úgy hogy közben a közös piac és a nyugati szövetségi rendszer része maradunk, hisz hasznunk csak úgy van igazán az oroszok szemében is.
Ami itt a fő probléma az az hogy jelenleg és 2022 előtt sem volt orosz magyar közvetlen határ, addig ez nagyon ingatag lett volna még ha ezt az utat is járjuk, elvágható csatornákkal.
Atomenergia ismét egy elvesztegetett lehetőség, de itt csak a kormányzatot tudom felelőssé tenni.
Na és hogy a brics-re reagáljak. Én nem szövetséggént tekintek a bricsre hanem mint az ensz és a többi nemzetközi szervezet örökösének alapját adó szervezetre. Mert szövetséggént egy dolog köti őket össze, a gyarmatosító és világháborúkat nyerő hatalmak világrendjének megtörése, és visszatérés a klasszikus kompromisszumos diplomácia korához, ideológiai harc nélkül. Vagy ha lehet az az ideológia hogy otthon mindenki azt csinál amit akar akkor nevezhetjük ezt annak.
Mert india és kína letud ülni tárgyalni arról hogy ártsanak a nyugatnak, és mindenki letud ülni irán és szaud arábia is egymással, és ezt nem a kínai vagy orosz nagy testvér utasítására teszik hanem mert ez a klasszikus diplomácia, nem kell az ellenséget totálisan megsemmisíteni és uralni, ez nyugati módi a világháborúk után,azelőtt ott sem volt.
Viszont a nyugattal már nem lehet tárgyalni, amerikával meg főleg nem, a saját szerződéseik sem érdeklik őket, az olimpiát és minden közös dolgot megaláznak, és erőszakosan viselkednek, szóval szerintem a brics nem lesz az akik kézen fogva énekelve egymást szeretve legyőzik a gonoszt, mert lesznek belső konfliktusaik, de egy párhuzamos ensz alapja lesz amíg a régi ki nem múlik végelgyengülésben és végül a nyugati országok is csatlakoznak de immáron egyenlő félként az új világrendben. A lényeg viszont az, bárhogy forgatjuk, jön az új világrend és náluk van jövő.
Szövetségekben sosem jó túl sok tagban gondolkodni, ezért bukott el a V4 is a lengyelekkel harcolhatunk a németek ellen, de a románok ellen nem, a csehek nem akarnak harcolni a németek ellen, és inkább együttműködnek az osztrákokkal mint velünk, felvidék,... gazdasági érdekeink mentén együtt működhetünk de egymással rivalizálunk történelmileg (történelmileg haha, jó vicc).
Egy jó szövetségbe nem kell sok tag, jó szövetség azzal lehet akivel azonosak az érdekeink, 4-6 országnak már nem lehet mindig azonos az érdeke 100% ban, ha így lenne azt már államszövetségnek neveznénk.