Ide teszem, mert a Humorban úgyse értenék, ráadásul nem is vicces, mert igaz.
Fukuyama
Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.
Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.
Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.
Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.
--- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---
A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!
Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz
Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.
A téma címadó könyvéből idéznék egy kis Brzezinskit:
"A végeredményt jelentősen befolyásolták kulturális tényezők is. Az Amerika által vezetett szövetség nagyjából pozitívnak fogadta el az amerikai politikai és társadalmi kultúra számos vonását. Amerika két legfontosabb szövetségese az eurázsiai kontinens nyugati és keleti szélén – Németország és Japán – gazdasági erejét Amerika szinte korlátlan csodálatának légkörében nyerte vissza. Amerikára széles körben úgy tekintettek, mint a jövő képviselőjére, mint olyan társadalomra, amelyik méltó arra, hogy felnézzenek rá, és megérdemli, hogy kövessék."
Majd szépen mosolyog és bólogat a Panda Maci, aztán Makaróni hazajön a nagy semmivel.Hihetetlenek ezek az ostoba képmutató vágy vezérelt idióták.
De hát ez van ha valakiket az agymosott országok agymosott lakói (= budapesti ződ belvárosi bőcsész fajta) választanak meg.
Hogy is szokta (NER) Negan fórumtársunk mondani mindenkinek olyan vezető jut amilyen a nép vagy valami ilyesmit.
Emmanuel Macron Pekingben próbálja rábírni a kínaiakat, hogy tegyenek lépéseket az ukrajnai békéért
A franciák szerint csak a kínaiak tudnak azonnali és radikális hatást gyakorolni a konfliktus kimenetelére.444.hu
Mit várnak ? Majd hülyék lennének nem kinyírni az arrogáns angolszászok vezette nyugatot,
ami 400 éve élősködik a világ nagyrészén és nagy pofával osztja az észt.
A vitatott területek a folyók forrásvidéke feletti uralommal függnek össze. Milliárd emberek itatása a tét.Majd szépen mosolyog és bólogat a Panda Maci, aztán Makaróni hazajön a nagy semmivel.
Amint látom a hírekben most éppen Kínát és Indiát akarják egymásnak ugrasztani. Nehogy már létrejöjjön egy erős USA ellenőrzésen kívüli szövetség. Kína helyében én megegyeznék Indiával, hogy a vitatott határon lévő területeket felezzék meg és legyen szent a béke. Úgy sem érnek semmit, az ott lévő nyersanyag nehezen kibányászható, belső Tibetben van belőle bőven. Cserében pedig megindítanék a helyükben egy erős gazdasági együttműködést. Nagy fricska lenne az angolszászoknak, az már biztos.
Egyetértek a gondolatmenettel. De azzal tisztában kell lenni, hogy ez az elkerülhetetlen folyamat még évtizedekig is eltarthat.Sok szó esik mostanában az usa fegyverkezésre költött összegéről, úgy alapjába véve erejéről. Már nagyon sokszor leírtam én is, és mások is hogy az usa legyőzése nem fegyverekkel fog megtörténni, nem ez fogja a kontinensére visszaszorítani őket, hanem amikor a dollár elveszíti jelenlegi szerepét. Azért gondolom hogy leírom ezeket a gondolatokat ismét mert számítottam arra hogy ez fog történni ami, de arra nem hogy ilyen erős támadást fog kapni a dollár idén, és ennyi helyről. Valószínűleg az hogy általam nemvárt helyről is úgymond a "hátukba állították a kést" azért történt mert nagyon sokakat megrémített az ahogyan a nyugat reagáltat orosz támadásra, itt a vagyonbefagyasztásra és rengeteg szerződés mondvacsinált erőszakos felmondására gondolok. Ez megadta a gyújtószikrát az évszázadok óta ott lévő halmozódó gyűlöletnek és revans vágynak az egykori gyarmatok vagy egyszerűen másodrangúkként számon tartott nemzeteknek.
Egy érdekes adat a tavalyi évről:
In FY 2022, the federal government spent $6.27 trillion and collected $4.90 trillion in revenue, resulting in a deficit. The amount by which spending exceeds revenue, $1.38 trillion in 2022, is referred to as deficit spending.
1380 milliárd dollár, ennyivel költött többet a költségvetésük mint amit beszedett, itt megjegyezném hogy a gigantikusnak tartott 750-800 milliárdos védelmi költségvetésnél ez jóval nagyobb összeg. Képzeljük el mi történne ha az usa nem tudná tovább finanszírozni dollárnyomtatással ezt a hiányt? Szépen mutatnak a számok papíron, és az is igaz hogy az állandóságuk nagy része belföldi kézben van, de speciális helyzetben vannak/ voltak. Mert kinyomták az adósságot belső piacra, de az addig virtuálisan létező dollárt, pedig mint egy fa gyökérzete levezették a világ minden részére és cserébe árukat szállítottak az országukba a világ minden részéről. "Hiszen,dollár emberek", a dollár az egy fogalom volt, az mindig érték volt, ezzel kereskedtek a független országok is egymás között mert ez volt a legbiztosabb, ez adja/ adta meg az alapját annak hogy az egész világgazdaság fedezetet adott a dollárnak. Ez pedig most véget érni látszik, már olyan országok is elkezdik saját valutájukat használni a kereskedésben mint India-Indonézia, nem csak a kínaiakról van szó, és ez mind kiesik a dollár mögül mint fedezet. Egy ilyen helyzetben roppant veszélyes lesz folytatni ezt a fajta óriási hiány politikát, mert még jobban felgyorsítja a dollár elértéktelenedését és még többen menekülnek majd belőle. Viszont ha nem finanszírozza a hiányt, akkor otthon lesz elégedetlenség, és nem tudja fenntartani a globális befolyását az óriási haderőnek köszönhetően.
A jelenlegi helyzet kialakulásához kellet az hogy megnyerje a 2. világháborút, és hosszú évtizedekig egy munka alapú, a világ legerősebb ipari hatalma volt, militarizmusra hajlamos lakossággal, viszont az évtizedek alatt, főleg a szovjetunió összeomlása után egy parazita gazdasági szerkezetté alakíthatta át magát, és kitermelte a társadalmi züllés táptalaját saját magának. A parazita mivolta miatt nem számított mennyit költ, megtehette hogy létrehozza a "semmiből" a pénzt ami lecsorgott az utolsó amerikai állampolgárig, a világ pedig csak dolgozott és dolgozott az ő jólétükért, ezért volt lehetséges hogy ugyan annak az amerikai fegyvernek a kínai megfelelője árban csak 10% az amerikainak, ha ezt figyelembe vesszük, és 20-30% al számolunk nem tízzel, akkor már nem is költ kevesebbet kína hadseregre mint az usa, ugyan ennek a gazdasági anomáliának amit dollárrendszernek nevezünk, köszönhetjük azt is hogy az "olaszország" méretű, dollárrendszerben számolt gdp vel rendelkező Oroszország, azonos ipari kibocsájtásra képes mint az usa, de ez nem mutatkozik meg dollárban számolt gdp mellet, a háborúhoz pedig ipar kell. Akkor most képzeljük el dollárrendszer nélküli világunkat, ahol Kína a maga usahoz viszonyított 4-5x ipari kibocsájtásával (szerintem sokkal több, dollárrendszer nélkül pedig még inkább) milyen fölénybe kerül katonailag az usaval szemben a dollárrendszer megrogyását követően.
Irdatlan nagy pofonba szaladtak most bele, és nem látom hogy kerülhetnék el azt hogy ne omoljon össze a parazitastruktúra. Rövidtávú hibás gondolkodás miatt pedig most még az európai ipari oldalkocsi is kiesett. mert az amerikaiak nem vették észre a fától az erdőt. Vagy talán észrevették de rájöttek hogy kikerülhetetlen csapdahelyzetbe kerültek.
Az egyetlen esélyük egy nagy ázsiai háború lenne, de addig senki nem fog lépni ameddig ők el nem kezdik, az pedig nagyon kétesélyes, a flottájának csak töredékét vethetné be, japán és dél korea blokkolható, hogy mozdulni se tudjon a haderejük, ehhez elég ha észak korea a japán partokhoz ereszt egy rakétát, és az oroszok és kína elkezdi feltölteni az északi háborús készleteket + pár százezer kínai katona átküldése, (ugye üzemanyagból kimérten kapják most csak a készleteiket.) miközben tajvan körül gyülekezne az usa koalíció, plusz az orosz flotta elég ha csak a környéken mozog valós beavatkozási szándék nélkül. Viszont előbb ki kell provokálni egy kínai támadást, azt pedig ebben a helyzetben nagyon nehéz lenne, atombomba telepítése nélkül Tajvanra nem sikerülne, de még lehet akkor se, hiszen napról napra gyengül a dollár, és amikor megreccsen akkor a flottát haza kell hívni és durván hangzik, de szétvágni, mert kb fenntarthatatlan lesz, évtizedek kellenek majd hogy újjáépítsék az ipari bázisukat és társadalmukat ebből a sokkból.
Viszont ha sikerül is kiprovokálni a háborút, azt meg is kell nyerniük, de mi van akkor ha a kínaiak jobbak, és ők bevert orral lesznek ott? Mit lép ekkor japán? Lehetséges hogy gyorsan lesz (értsd, nagyon nagyon gyorsan ) saját atomfegyvere, és az amerikai helyőrséget hazazavarják, ezzel biztosítva saját szuverenitásának helyreállítását még a kínai fenyegetés árnyékában is, ugye egymás kölcsönös megsemmisítése helyett, egymás gazdasági és tudományos kiegészítése. Szóval könnyen lehet hogy egy kudarcos akcióba fut bele, amivel többet veszít mint nyer, hiszen hiába utálják Kínát a szomszédai, de önként senki nem fog háborúba menni egy amerikai kudarc után. Szerintem ez sakk matt, de láttunk már csodákat.
Nagyon izgalmas időszakot élünk át, a lehetőségek időszakát, és sajnos az országunk nincs semmilyen téren felkészülve a változásokra hogy kihasználjuk az átrendeződés időszakát.
Viszont ha sikerül is kiprovokálni a háborút, azt meg is kell nyerniük, de mi van akkor ha a kínaiak jobbak, és ők bevert orral lesznek ott?
Érdekes a kínai korfa is:Sokan is vannak,
Lehetséges, de ha ilyen tempóban esik ki a dollárforgalom a világ kereskedelmi forró pontjainál, az meg fog mutatkozni az amerikai költségvetésben hamarosan, ha nem kereskednek vele, akkor mint tartalékvaluta sem igazán hatékony, ha ezt az usa kereskedelmi partnerei beárazzák akkor még több dollárt kell nyomtatni hogy fizethessék a számlákat, de ez esetben még gyorsabb lesz az elértéktelenedés, és ez nem felülről jövő dolog lesz, hanem a bozótosba is úgy lesznek vele meg a bankszámlákon is hogy hohó hát a dollárban tartott vagyonom elvesztette x% értékét egy év alatt.Egyetértek a gondolatmenettel. De azzal tisztában kell lenni, hogy ez az elkerülhetetlen folyamat még évtizedekig is eltarthat.
Azt a kínát valóban nem is érdemes összehasonlítani a mai Kínával, bár voltak iparilag annak is fejlett részei, de tragikus társadalmi és politikai állapotban volt. A polgárháború után pedig bementek koreába és bár arányaiban sokat vesztettek, de kikényszerítettek egy olyan helyzetet amivel megelégedhettek, tehát nem lenézhető katonák a második világháborús rossz szereplésük miatt szerintem.Kínát legutóbb a japánok szállták meg, de akkor Kína távolról sem volt annyira integrált, központ hatalom által vezérelt globális víziókkal megáldott, prosperatív, technológiailag fejlett és elszánt, mint napjainkban. A Tajvan elleni invázióját pedig egyszerű honvédelmi háborúként fogják fel a kínaiak, tehát az ideológiai muníció is megvan az erkölcsi felsőbbrendűséget adó védekező szerepkörhöz.
Sokan is vannak, a pálya is hazai, míg az amerikaiaknak idegenben kellene egy meccsen megvitatni a Peking által szorgalmazott Egy Kína elvet.
A támadó amerikai erők, még ha kezdetben olyan barátokkal is lennének kiegészítve, mint a szintén véges humán hátországgal bíró és messziről odahivandó Ausztrália és Japán (ez utóbbinál ráadásul kétes megítélésű lenne egy Kína elleni háború), nagyon hamar ellátási és utánpótlási problémák elé néznének és akkor még nem beszéltünk a hazai társadalmi támogatottság kérdéséről. A második világháború utáni első két évtizedben edződött amerikai ifjúság se kultiválta a jóval gyengébb Viatnam elleni fiaskót, miközben a mai Kína egy másik liga a hatvanas-hetvenes évekbeli vietnámi kihíváshoz képest.
Ha a kínaiak önvédelmi jelleggel a dél-kínai tengeren az Egy Kína elv szellemében a Kínai Köztársaság néven ismert Tajvan felszabadítása közben DF-21-es rakétákkal megatomoznak egy - szerintük - támadó amerikai hordozóköteléket, akkor lehet, hogy az USA-ban is elkezdik majd vitatni az emberek a távoli háború jogosságát.
Lehetséges, de ha ilyen tempóban esik ki a dollárforgalom a világ kereskedelmi forró pontjainál, az meg fog mutatkozni az amerikai költségvetésben hamarosan, ha nem kereskednek vele, akkor mint tartalékvaluta sem igazán hatékony, ha ezt az usa kereskedelmi partnerei beárazzák akkor még több dollárt kell nyomtatni hogy fizethessék a számlákat, de ez esetben még gyorsabb lesz az elértéktelenedés, és ez nem felülről jövő dolog lesz, hanem a bozótosba is úgy lesznek vele meg a bankszámlákon is hogy hohó hát a dollárban tartott vagyonom elvesztette x% értékét egy év alatt.
Olyan szinten a dollár parazita szerepére rendezkedtek be, hogy nem látom hogy lehetne ezt a zakót nekik elkerülni. Ebből most visszaszorulás lesz, és ha tippelnem kell gyors lesz, ezek után a csapások után már így látom. Sokan nem látják ez miért ennyire brutális,, én a digitális yuantól vártam ezt mint saját magától idővel kialakuló folyamat évtizedek alatt, de ez konkrétan két lábbal az arcukba ugrás volt. Szerintem az usa elég erős és elég tartaléka van egy reformhoz, ami visszatérés lesz az iparhoz, és pragmatikus politikához és társadalomszervezéshez, amiből megtudja majd őrizni nagyhatalmi státuszát és nem hullik darabokra. A világbirodalmi státuszát viszont elfogja veszíteni ha Kína nem omlik össze nagyon gyorsan, azt pedig miért tenné? Ha szolgálod a birodalmat gazdagodhatsz, ezt megadja a kínai állam, mi más kell a törekvő polgárnak? Plusz ideológiailag nagyon jól felkészítik őket, a dolgok miértjére.
Nagyon érdekes és izgalmas helyzet, a reakciókon nagyon sok fog múlni.
Azt a kínát valóban nem is érdemes összehasonlítani a mai Kínával, bár voltak iparilag annak is fejlett részei, de tragikus társadalmi és politikai állapotban volt. A polgárháború után pedig bementek koreába és bár arányaiban sokat vesztettek, de kikényszerítettek egy olyan helyzetet amivel megelégedhettek, tehát nem lenézhető katonák a második világháborús rossz szereplésük miatt szerintem.
Én nem értek a háborúkhoz viszont azt kétlem hogy a kínaiak megvárnák amíg teljesen felfejlődjenek, a harchoz, és minden erejüket bevethessék, alapból ez nem is opció, hiszen Kína otthon van, 1-2 hordozó kevés lenne Tajvan védelméhez, főleg ha azok megsemmisülnek, mi maradna Tajvannak? A szomszédok még egy ilyen helyzetben sem sokra mennének, szárazföldön bemenni? Több tízmillió kínai profi és önkéntes katona állna velük szembe rövid időn belül. Tegyük fel elveszítenek pár hordozót és azok kísérőit, ki merne azután belépni a háborúba vagy akár csatlakozni egy Kína ellenes szankcióhoz? Senki, még az ausztrálok is japánok visszahúzódnának.
Ami pedig ezen túl van arról kár beszélni, az egymás kölcsönös megsemmisítése. Logikátlan, és nincs rajta mit elemezni. Viszont szerintem harc nélküli lesz ez a nagy stratégiai vetélkedés. Úgy manővereztek az usa ellenségei hogy az most nem tud lépni sehová, maximum a teljes pusztulásba, vagy vissza a saját kontinensére de azt békében.
Macron és Ursula Pekingben:
Igen, nagyon nem jó irányba alakulnak a dolgok az USA világuralmi törekvései szempontjából. Ebből tényleg csak egy nagy és számukra (???) győztes háborúval mászhatnának ki.Irdatlan nagy pofonba szaladtak most bele, és nem látom hogy kerülhetnék el azt hogy ne omoljon össze a parazitastruktúra. Rövidtávú hibás gondolkodás miatt pedig most még az európai ipari oldalkocsi is kiesett. mert az amerikaiak nem vették észre a fától az erdőt. Vagy talán észrevették de rájöttek hogy kikerülhetetlen csapdahelyzetbe kerültek.
Az egyetlen esélyük egy nagy ázsiai háború lenne, de addig senki nem fog lépni ameddig ők el nem kezdik, az pedig nagyon kétesélyes, a flottájának csak töredékét vethetné be, japán és dél korea blokkolható, hogy mozdulni se tudjon a haderejük, ehhez elég ha észak korea a japán partokhoz ereszt egy rakétát, és az oroszok és kína elkezdi feltölteni az északi háborús készleteket + pár százezer kínai katona átküldése, (ugye üzemanyagból kimérten kapják most csak a készleteiket.) miközben tajvan körül gyülekezne az usa koalíció, plusz az orosz flotta elég ha csak a környéken mozog valós beavatkozási szándék nélkül. Viszont előbb ki kell provokálni egy kínai támadást, azt pedig ebben a helyzetben nagyon nehéz lenne, atombomba telepítése nélkül Tajvanra nem sikerülne, de még lehet akkor se, hiszen napról napra gyengül a dollár, és amikor megreccsen akkor a flottát haza kell hívni és durván hangzik, de szétvágni, mert kb fenntarthatatlan lesz, évtizedek kellenek majd hogy újjáépítsék az ipari bázisukat és társadalmukat ebből a sokkból.
Viszont ha sikerül is kiprovokálni a háborút, azt meg is kell nyerniük, de mi van akkor ha a kínaiak jobbak, és ők bevert orral lesznek ott? Mit lép ekkor japán? Lehetséges hogy gyorsan lesz (értsd, nagyon nagyon gyorsan ) saját atomfegyvere, és az amerikai helyőrséget hazazavarják, ezzel biztosítva saját szuverenitásának helyreállítását még a kínai fenyegetés árnyékában is, ugye egymás kölcsönös megsemmisítése helyett, egymás gazdasági és tudományos kiegészítése. Szóval könnyen lehet hogy egy kudarcos akcióba fut bele, amivel többet veszít mint nyer, hiszen hiába utálják Kínát a szomszédai, de önként senki nem fog háborúba menni egy amerikai kudarc után. Szerintem ez sakk matt, de láttunk már csodákat.
Nagyon izgalmas időszakot élünk át, a lehetőségek időszakát, és sajnos az országunk nincs semmilyen téren felkészülve a változásokra hogy kihasználjuk az átrendeződés időszakát.
Szvsz, előbb fog politikailag összeomlani az USA, mint Oroszország.Folytatva a fentieket (ugyanis nem engedte a rendszer, hogy 1000 karakternél többet beírjak):
4. És itt értünk el a lényeghez. Vagyis az ukrajnai háborúhoz. Nem véletlen, hogy innen próbálkozik az USA feltörni a Kínai lakatot. Ha az oroszt pacifikálja, azaz a maga oldalára állítja egy ukrajnai vereség vagy belső összeomlás után, akkor nagyon könnyen elzárja Kínát az ipara számára létfontosságú nyersanyagoktól és energiahordozóktól, ami aztán magával hozná a várva várt kínai összeomlást (mindezt úgy, hogy egy jenki katonának sem kell meghalnia). Ha pedig nem omlana össze Kína az embargó hatására, akkor még mindig ott van az az opció, hogy az oroszokat a ukránokkal (na meg a többi SZU országgal) együtt neki lehet kergetni Kínának. Ez is főnyeremény lenne, itt sem halna meg USA katona, ők csak a fegyvert adnák. Szép szép, de ehhez előbb győzni kell Ukrajnában. És amint látjuk, nem megy ez így ahogy elképzelték nyugaton. Közben pedig fogy az idejük, Kína meg napról napra jobban fel tud készülni a nagy összecsapásra. Vagyis az orosz kulcs a kínai kapuhoz, egyelőre nem működik. Igaz lehet hirtelen változás is ebben. De ennek valószínűsége pillanatnyilag max. 50%. Ez pedig nagyon kevés.
5. A fentiekkel a kínai stratégák is tisztában vannak, ezért is fogják Oo.-ot támogatni nyíltan ha eldurvulna a helyzet, azaz a nyugat nyílt színen nekimenne. Egyelőre proxy módon teszi, igaz nem olyan nagy mértékben mint a nyugat. Kivár. De ha dőlne az orosz dominó, meg fogja támasztani, kerül amibe kerül. Nem várná meg, hogy ellene vonuljanak. És egyébként is ha beáll Oo. mögé, nincs az az AKUS és NATO ami legyőzhetné őket. Nem véletlen, a banya és Makaróni látogatása Kínában. Valószínű, hogy megakarják győzni, hogy az Oo. ellen indítandó nagy háborúba ne lépjen be, cserében neki adják Tajvant (ha ráharap erre a csalira, vagyis félrenéz Oo. legyőzésénél a sárkány, akkor neki belátható időn belül vége). De nem fog ráharapni. Az atlantisták nagy orosz háborúra készülnek. Nagyjából mindent összeszedtek hozzá. Aza pár ellenkező NATO és EU-s ország nem tényező, legfeljebb kihagyják őket. K-Eu, benne a lengyel, balti, román, szlovák fel van izzítva (minket idő hiányában kihagynak, majd demokratizálnak ha jól sülnek el a dolgok), nyugat népe szintén felhergelve, igaz semmit sem érnek, csak a cechet állják. Csak egy dolog hiányzik. Annak elérés, hogy Kína semleges maradjon. Na ezért a nagy zizegés a sárkány udvarában. A kopasz helytartó nem járt sikerrel, most meg oda szalasztották a két diletánst. Ne lesz eredménye. Ha én korlátolt belelátással a világ eseményeiben látom, hogy mi a szándéka a nyugatnak, akkor mennyivel inkább látja ezt Kína. És történelmi tapasztalatai okán biztos, hogy nem fog beugrani a szírénhangoknak. Ha pedig nem lesz meg Kína ígérete a semlegességre, akkor nagy kockázatot vállal a nyugat. Egy Oo. elleni nyugati támadás (amiben, mint írtam nagyrészt K-Eu venne részt) esetén Kína első körben technikai támogatást adna a medvének, ha pedig eldurvulna a helyzet, akkor akár több millió katonát is átdobhatna rövid időn belül. Miért is ne , ha már világháború? Ennek sajátossága, hogy minden féle náció harcol szerte a világ különböző frontjain. Na szép lenne ez a pár millió kínai errefelé (még szerencse, hogy minket, egyelőre kedvelnek). Ami a rossz az egészben, hogy megint K-Európa területén vívnák meg ezt a háborút. Ami jó lenne, hogy egy nyugati bukta esetén, kitakarítanák az USA-t Európából.
6. És itt van az USA "B" terve. Többen is írták, hogy egy globális háttérbe szorulás esetén az USA visszavonulna a saját területére és ott fejlesztené iparát és közben rendbe hozná emberanyagát (sok káros és mérgező ideológiát kizárná).
Ezt az opciót nagyon valószínűnek tartom. Szerintem már el is kezdett rá készülni Amerika. A lényege, hogy ha már minden veszett a globális hatalmát illetően és az azt fenntartó dollárt tekintve, akkor még utolsó lehetőségként, mint hűtlen gyermek, összeszedi az ősök (európai államok) családi ezüstjét (ipar, technológia, szabadalmak és néhány 10 millió képzett műszaki értelmiségi és melós kíséretében) és hazaslisszol. Ezen európai javak birtokában pedig lesz esélye arra, hogy újból átvegye a globális technológaiai és gazdasági elsőbbséget, majd pedig a politikai dominanciáját is helyre állítsa. Tény, hogy ez nem két nap lesz, de akkor is eséllyel kecsegtető út az USA számára. Hogy mi lesz Európával? Hát az pont nem érdekli őt. Szerinte az Euróázsiai unióba fognak betagozódni az egyes államok (valymi kevés érdekérvényesítő képességgel).
Röviden:
Jelenleg nincs realitása egy Kína elleni Ázsiai háborúnak. Pont, hogy ezt akarja elkerülni az USA (ne kelljen megossza az erejét, mert mint látjuk egyel sem bír, nem hogy kettővel). E helyett Oo.-ot kellene legyőzni, hogy Kína felé megnyíljon az út. DE ehhez kellene Kína öngyilkos magatartása, azaz, hogy engedje kifektetni a medvét. De ez nem lesz meg. Mi következik ebből? Milyen döntés születhet ezek tükrében az atlantista vezetők fejében? Vagy vállalják a Kína és Oo. elleni háborút, amit több mint valószínű, hogy elveszítenek ("jobb esetben" totális atomháborúval végződik). Vagy elfogadják a számukra elfogadhatatlant, azaz megosztják a még meglévő globális hatalmukat a bejelentkezőkkel. Szó ami szó, szorult helyzetben van az atlantista hegemónia.
Apropó, orosz összeomlás és az ezzel járó szárazföldről most már megvalósítható Kínai blokád.
Ezzel csak annyi a baj. hogy ha Oo. hirtelen összedől és az egyes tartományaiban megindulnak a szeparációs törekvések, amik pillanatok alatt konkrét elszakadáshoz vezetnének. Ekkor is nagy bajban lenne nyugat, ugyanis Kína kihasználva az Oroszországi felfordulást és a helyzet stabilizálásra lekötött nyugati katonai erők tehetetlenségét - hogy megelőzze a nyersanyagoktól való elvágását - azonnal megszállná Szibéria nagy részét, ami ellen aztán végképp nem tehetne és szólhatna semmit a nyugat (elvégre ők is éppen megszállják Oo.-ot). Na ez nagy baj lenne a sárkány megfojtását vizionáló tervek szempontjából. A legjobb az lenne, ha egy belső nyugatbarát erő átvenné Oo. felett az ellenőrzést, akár egy puccsal, akár egy népi megmozdulás keretében (utóbbi, jelen háborús körülmények között és főleg úgy, hogy a cica szervezésre képes oroszországi hálózatát teljesen szétverték, nem valószínű).
Nem kukacoskodni akarok, de az a “trillion” magyar billió lesz (10^12). Az pont ezerszer több, mint a milliárdSok szó esik mostanában az usa fegyverkezésre költött összegéről, úgy alapjába véve erejéről. Már nagyon sokszor leírtam én is, és mások is hogy az usa legyőzése nem fegyverekkel fog megtörténni, nem ez fogja a kontinensére visszaszorítani őket, hanem amikor a dollár elveszíti jelenlegi szerepét. Azért gondolom hogy leírom ezeket a gondolatokat ismét mert számítottam arra hogy ez fog történni ami, de arra nem hogy ilyen erős támadást fog kapni a dollár idén, és ennyi helyről. Valószínűleg az hogy általam nemvárt helyről is úgymond a "hátukba állították a kést" azért történt mert nagyon sokakat megrémített az ahogyan a nyugat reagáltat orosz támadásra, itt a vagyonbefagyasztásra és rengeteg szerződés mondvacsinált erőszakos felmondására gondolok. Ez megadta a gyújtószikrát az évszázadok óta ott lévő halmozódó gyűlöletnek és revans vágynak az egykori gyarmatok vagy egyszerűen másodrangúkként számon tartott nemzeteknek.
Egy érdekes adat a tavalyi évről:
In FY 2022, the federal government spent $6.27 trillion and collected $4.90 trillion in revenue, resulting in a deficit. The amount by which spending exceeds revenue, $1.38 trillion in 2022, is referred to as deficit spending.
1380 milliárd dollár, ennyivel költött többet a költségvetésük mint amit beszedett, itt megjegyezném hogy a gigantikusnak tartott 750-800 milliárdos védelmi költségvetésnél ez jóval nagyobb összeg. Képzeljük el mi történne ha az usa nem tudná tovább finanszírozni dollárnyomtatással ezt a hiányt? Szépen mutatnak a számok papíron, és az is igaz hogy az állandóságuk nagy része belföldi kézben van, de speciális helyzetben vannak/ voltak. Mert kinyomták az adósságot belső piacra, de az addig virtuálisan létező dollárt, pedig mint egy fa gyökérzete levezették a világ minden részére és cserébe árukat szállítottak az országukba a világ minden részéről. "Hiszen,dollár emberek", a dollár az egy fogalom volt, az mindig érték volt, ezzel kereskedtek a független országok is egymás között mert ez volt a legbiztosabb, ez adja/ adta meg az alapját annak hogy az egész világgazdaság fedezetet adott a dollárnak. Ez pedig most véget érni látszik, már olyan országok is elkezdik saját valutájukat használni a kereskedésben mint India-Indonézia, nem csak a kínaiakról van szó, és ez mind kiesik a dollár mögül mint fedezet. Egy ilyen helyzetben roppant veszélyes lesz folytatni ezt a fajta óriási hiány politikát, mert még jobban felgyorsítja a dollár elértéktelenedését és még többen menekülnek majd belőle. Viszont ha nem finanszírozza a hiányt, akkor otthon lesz elégedetlenség, és nem tudja fenntartani a globális befolyását az óriási haderőnek köszönhetően.
A jelenlegi helyzet kialakulásához kellet az hogy megnyerje a 2. világháborút, és hosszú évtizedekig egy munka alapú, a világ legerősebb ipari hatalma volt, militarizmusra hajlamos lakossággal, viszont az évtizedek alatt, főleg a szovjetunió összeomlása után egy parazita gazdasági szerkezetté alakíthatta át magát, és kitermelte a társadalmi züllés táptalaját saját magának. A parazita mivolta miatt nem számított mennyit költ, megtehette hogy létrehozza a "semmiből" a pénzt ami lecsorgott az utolsó amerikai állampolgárig, a világ pedig csak dolgozott és dolgozott az ő jólétükért, ezért volt lehetséges hogy ugyan annak az amerikai fegyvernek a kínai megfelelője árban csak 10% az amerikainak, ha ezt figyelembe vesszük, és 20-30% al számolunk nem tízzel, akkor már nem is költ kevesebbet kína hadseregre mint az usa, ugyan ennek a gazdasági anomáliának amit dollárrendszernek nevezünk, köszönhetjük azt is hogy az "olaszország" méretű, dollárrendszerben számolt gdp vel rendelkező Oroszország, azonos ipari kibocsájtásra képes mint az usa, de ez nem mutatkozik meg dollárban számolt gdp mellet, a háborúhoz pedig ipar kell. Akkor most képzeljük el dollárrendszer nélküli világunkat, ahol Kína a maga usahoz viszonyított 4-5x ipari kibocsájtásával (szerintem sokkal több, dollárrendszer nélkül pedig még inkább) milyen fölénybe kerül katonailag az usaval szemben a dollárrendszer megrogyását követően.
Irdatlan nagy pofonba szaladtak most bele, és nem látom hogy kerülhetnék el azt hogy ne omoljon össze a parazitastruktúra. Rövidtávú hibás gondolkodás miatt pedig most még az európai ipari oldalkocsi is kiesett. mert az amerikaiak nem vették észre a fától az erdőt. Vagy talán észrevették de rájöttek hogy kikerülhetetlen csapdahelyzetbe kerültek.
Az egyetlen esélyük egy nagy ázsiai háború lenne, de addig senki nem fog lépni ameddig ők el nem kezdik, az pedig nagyon kétesélyes, a flottájának csak töredékét vethetné be, japán és dél korea blokkolható, hogy mozdulni se tudjon a haderejük, ehhez elég ha észak korea a japán partokhoz ereszt egy rakétát, és az oroszok és kína elkezdi feltölteni az északi háborús készleteket + pár százezer kínai katona átküldése, (ugye üzemanyagból kimérten kapják most csak a készleteiket.) miközben tajvan körül gyülekezne az usa koalíció, plusz az orosz flotta elég ha csak a környéken mozog valós beavatkozási szándék nélkül. Viszont előbb ki kell provokálni egy kínai támadást, azt pedig ebben a helyzetben nagyon nehéz lenne, atombomba telepítése nélkül Tajvanra nem sikerülne, de még lehet akkor se, hiszen napról napra gyengül a dollár, és amikor megreccsen akkor a flottát haza kell hívni és durván hangzik, de szétvágni, mert kb fenntarthatatlan lesz, évtizedek kellenek majd hogy újjáépítsék az ipari bázisukat és társadalmukat ebből a sokkból.
Viszont ha sikerül is kiprovokálni a háborút, azt meg is kell nyerniük, de mi van akkor ha a kínaiak jobbak, és ők bevert orral lesznek ott? Mit lép ekkor japán? Lehetséges hogy gyorsan lesz (értsd, nagyon nagyon gyorsan ) saját atomfegyvere, és az amerikai helyőrséget hazazavarják, ezzel biztosítva saját szuverenitásának helyreállítását még a kínai fenyegetés árnyékában is, ugye egymás kölcsönös megsemmisítése helyett, egymás gazdasági és tudományos kiegészítése. Szóval könnyen lehet hogy egy kudarcos akcióba fut bele, amivel többet veszít mint nyer, hiszen hiába utálják Kínát a szomszédai, de önként senki nem fog háborúba menni egy amerikai kudarc után. Szerintem ez sakk matt, de láttunk már csodákat.
Nagyon izgalmas időszakot élünk át, a lehetőségek időszakát, és sajnos az országunk nincs semmilyen téren felkészülve a változásokra hogy kihasználjuk az átrendeződés időszakát.
@Morishima Eh, most látom, hogy felszoroztad te is, mea culpa maxima!Nem kukacoskodni akarok, de az a “trillion” magyar billió lesz (10^12). Az pont ezerszer több, mint a milliárd