http://rusvesna.su/economy/1472815360
Az USA államadóssága meghaladja a 19,5 ezer milliárd dollárt, és várhatóan Obama elnökségének végére eléri a 20 ezer milliárd dollárt.
Amikor Obama átvette az elnökséget az USA államadóssága 10,6 ezer milliárd dollár volt.
Ez alapján ha így fojtatják 2022-25-re az USA államadóssága 30 ezer milliárd dollár is lehet, vagy még több. Vagy bizonyos körülmények esetén semmi.
Ha 1) Az USA már nem létezik.
2.) Valamilyen módon leírták az államadósságát.
Amerika a civil ipar termelő kapacitásának egyre nagyobb részét szervezi ki Kínába és számtalan más országba, kezdetben leginkább elsősorban az olcsó munkaerő és a lazább munkajogi (gyermekmunka, kvázi rabszolgatartás..) környezet miatt, viszont emellett egyre inkább már a külföldi technikai-technológiai környezet (Kína, és igen Oroszország is) fejlettsége, sőt fejlettebbsége is közre játszik. Emellett jön még Kína, a feljövő India és Oroszország hatalmas tömegben megjelenő és még mindig olcsó magasan képzett szakemberei, oktatási környezete.. Ennek következtében is egyes iparágak szépen lassan kezdenek eltünedezni (pl autógyártás, számítástechnika..) és elvándorolni. Csakhogy ugyebár az amerikai munkaerőt nem viszik magukkal.
Emellett az USA-nak már gyakorlatilag hadiköltségvetése és hadigazdasága van. A fegyveres erők több millió főt "foglalkoztat, és bár korábban csökkenteni akarták a létszámot, úgy néz ki inkább nőni fog. + A hadiipar/hadigazdaság a kiürülő iparágak felszabaduló humánerőforrásának egy részét felszívja, így lassan a legnagyobb foglalkoztató a hadiipar, és szerepe a foglalkoztatásban a jelek (és a folyamatok) szerint egyre inkább nőni fog. (Akár még egyébként pozitívumként is értelmezhetik a hadiiparukat, mert a "szövetségeseik" egyre nagyobb mértékben veszik meg a termékewket. Csakhogy annak a pénznek igen nagy része nem az államé, hanem végső soron magánszemélyeké)
Viszont. Az USA geopolitikai játszmáihoz egyre több katonára és technikára van szüksége. Ehhez magasan képzett szakemberek (is ) kellenének, de paradox módon azokat meg a magasabb fizetésért egyre nagyobb számban viszik a külföldön települt cégek, illetve külföldi cégek és államok is. Igen, a rossz foglalkoztatási mutatók mellett, az USA-nak úgy néz ki hogy az agyelszívással is szembe kell néznie. Ehhez hozzátartozik, hogy az USA oktatásáról kétféle kép kezd kialakulni. Az államok költségvetésének és az ország költségvetésének az állapota és a források egyre szűkösebb volta miatt alap és középfokú oktatás borzalmas, és színvonala leépülőben. Az állami felsőoktatása nagyobbik része is egyre rosszabb. Ugyanakkor vannak úgynevezett elit egyetemek, amik meg tudják fizetni a legjobb tanárokat. Ezek hallgatóinak egyre nagyobb része viszont külföldi diák, aki viszont fizetőképesek, és egyre szorítják ki a hazai és egyre kevésbé fizetőképesebb hallgatókat. Ennek két következménye van. 1.) Egyre kevesebb amerikai jut magas szintű és versenyképes oktatást biztosító képzéshez, bizonyítványhoz. 2.) Egyre több külföldi (elsősorban Kínai és egyéb ázsiai) diák jut tényleg jó amerikai diplomához. És ez is egyfajta agyelszívás, ugyanis ezek a diákok egyre kisebb számban maradnak Amerikában, és hazamennek, sőt, kapcsolati tőkéjük miatt az egyetemükön megismert jó képességű végzett amerikaiak is követik őket lassacskán.
Ez még nem minden. Újabban az USA-ban egy érdekes patriotizmusa látható. Az egy etnikumhoz tartozó munkaadóké munkavállalóké. Spanyolok, kínaiak, és igen újból feljövőben az olaszok. Ezen kívül az őshonos indiánok. Igen érdekes tendencia az afroamerikai ipar. Elsősorban délen és nyugaton a spanyolok.Itt egyre nagyobb területeken lehetetlen boldogulni a spanyol tudás nélkül. Egyszerűen túlszülik az angol ajkúakat. Ennek az is a következménye hogy azok az amerikai cégek akik dél Amerikával üzletelnek a spanyol ajkú területeken sikeresebbek.. (érdekes egyébként, hogy a fegyveres erőknél igen nagy számban vannak a spanyol ajkúak, ez is az ő etnikumok foglalkoztatási adatait növeli) Ennek következtében is, a romló ipari piaci helyzetben egyes és földrajzilag igen jól körülhatárolható, sót, egy re növekvő nagyságú területeken,a fehér amerikaiak munkavállalási lehetőségei egyre jobban emiatt is beszűkülnek. (és itt egyébként lehetséges "hogy van egy érdekes kapcsolódási pont egyes amerikai körök és az EU "migráns problémája között)
Mit láthatunk? Az USA
-belekerült egy adósságspirálba.
-A romló bel és külgazdasági és foglalkoztatottsági környezet és adottságok miatt még ha hirtelen le is nulláznák valami módon (pl egy kirobbanó nagy nemzetközi háború) az államadósságukat, az újratermelődne.
Mégis, a valós GDP-jük egyre nagyobb részét költik valamilyen formában fegyverkezésre, hadiparra, a hadseregük fenntartására, sőt tengerentúli terjeszkedésére. (legnagyobb részt orosz és kínai határok és érdekeltségek mentén)