[BIZTPOL] Afganisztáni helyzet

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

tong djagbu

Well-Known Member
2019. november 9.
2 941
19 451
113
Az elmúlt három hónapban a tálibok kezére került körzetek

1- Charkh district in Logar province, on March 22.

2- Arghistan district in Kandahar province, on April 6.

3- Mizan district in Zabul province, on April 17.

4- Barakah district in Baghlan province, on May 5.

5- The city of Baghlan-e Kohne in Baghlan province, on May 6.

6- Nirkh district in Maidan Wardak province, on May 12.

7- Dolat Shah district in Laghman province, on May 20.

8- Jalriz district in Maidan Wardak province, on May 21.

9- Washir district in Helmand province, on May 28.

10- Deh Yek district in Ghazni province, on June 4.

11- Gizab district in Daikundi province, on June 4.

12- Shinkay district in Zabul province, on June 4.

13- Doab district in Nuristan province, on June 5.

14- Mandol district in Nuristan province, on June 5.

15- Qaisar district in Faryab province, June 6.

16- Shahrak district in Ghor province, on June 7.

17- Abband district in Ghazni province, on June 8.

18- Jaghatu district in Ghazni province, on June 8.

19- Jund district in Badghis province, on June 8.

20- Dolatabad district in Faryab province, on June 8.

21- Ashkemash district in Takhar province, on June 10.

22- Patu district in Daykundi province, on June 10.

23- Sozmeh Qalah districtin Sar-e Pol province, on June 11.

24- Zare district in Balkh province, on June 12.

25- Tolk district in Ghor province, on June 12.

26- Posht-e Rud district in Farah province, on June 13.

27- Lash and Juwayn district in Farah province, on June 13.

28- Arghandab district in Zabul province, on June 13.

29- Saghar district in Ghor province, on June 13.
afghanistan-taliban.jpg
 

antigonosz

Well-Known Member
2013. június 30.
29 943
73 245
113
Az Egyesült Államok óceániai külbirtoka, a csendes-óceáni Guam szigete felajánlotta, hogy ideiglenesen befogadja családjukkal együtt azokat az afgánokat, akik hosszú éveken át dolgoztak az Afganisztánban tartózkodó amerikai, illetve nemzetközi erők oldalán - számolt be róla vasárnap az AFP hírügynökség.
Forrás: https://kuruc.info/r/4/229729/
Azert csak legyenek egy kicsit a hataron kivul, egy picike tavoli szigeten, ugy jobban egybentarthatok. Guam felajanlotta mi, onkent.... :D
Mi lesz ottan dr Moreau szigete?
 
W

Wilson

Guest
Az elmúlt két napban Afganisztánban tömegesen adták meg magukat katonák és rendőrök a táliboknak - egyesek fegyverrel a kezükben disszidálnak a tálibokhoz, mások leteszik a fegyvert és hazamennek, megint mások pedig megadják magukat, miután körbevették őket a bázisukon és az ellenőrzőpontokon.


Ennek fényében Ghani elnök leváltotta kormányának két miniszterét, és felszólította a hadsereget, hogy fokozza a harcot a tálibok ellen, akik egyszerre több tartományban is előrenyomulnak, elfoglalva körzetközpontokat, erődítményeket és katonai támaszpontokat, valamint nagy mennyiségű fegyvert, lőszert, járművet és könnyű páncélozott járművet zsákmányoltak.
A jelentések szerint tálib harcosok elérték a Kandahar-Herat autópályát is. A kormány szerint a tálibok az elmúlt napokban 41 embert (köztük két tábori parancsnokot) vesztettek el.
A tálibok ma ismét figyelmeztettek, hogy nem tűrnek meg semmilyen külföldi csapatot, beleértve a török csapatokat is, Afganisztánban. E fejlemények fényében megengedhetik maguknak, hogy erős pozícióból beszéljen, arra számítva, hogy a külföldi megszállók kivonulása után véget vetnek a kormánynak, elfoglalják Kabult, és visszaszerzi a teljes hatalmat az országban. Egyelőre nem világos, hogy a Ghani-kormány hogyan tudja megfordítani ezt a tendenciát.
 

kacsacsor

Well-Known Member
2015. március 15.
16 716
22 530
113
Katasztrofális a helyzet Afganisztánban, kormány szempontból. Ma is vagy 4-5 körzetből érkezett hír arról, hogy a tálibok átvették. 400 körzet van egyébként.
Ghani elnök a jövő héten Washingtonba látogat, de nem lesz eredmény. Eredményt már csak az hozna, ha az amcsik nem ki, hanem bevonulnának. Szerencse, hogy az utolsó magyar is hazajött már.
Mint a dominó, úgy dőlnek sorba a körzetek.
 

borisz

Well-Known Member
2012. május 25.
8 853
12 586
113
En azt mondom, hogy még hasonló háborúban sem vettek részt egy afganisztani megszallashoz kepest. Lehet akarmekkora az a hatarvillongas, az kb semmi egy Afganisztán meghoditasahoz es plane pacifikalasahoz kepest. A proxyk meg vegkepp irrelevansak.
Az amerikaiakat lehet szidni, de (sajnos) mindenkinél több tapasztalatuk van ilyesmiben és egy rendkívül hatékony (és pazarló) hadigepezetuk. A kinaiakrol keveset tudni, hadgyakorlatokon mindenki tud villantani, a komminkaciorol tudjuk, hogy nem eros oldaluk. Haborus tapasztalatuk minimalis, pacifikalashoz meg kommunikáció kellene.

Egy biztos eddig mindenkinek beletört a bicskája! Szerintem a kínaiak se tudnának többet kihozni max több lenne az emberáldozatuk!

Nem az kétséges, hogy meghódítanak, az nem nagy kunszt, AK meg RPG ellen.
Pacifikalni, na az a kihivas. Az nem ment senkinek, nekik sem menne.

Szerintem szemrebbenés nélkül irtanának ki falvakat, sőt városokat is. Aztán ráfogják a tálibokra.
 

borisz

Well-Known Member
2012. május 25.
8 853
12 586
113
Az amerikaiak villámtaktikáznak (villámháborúznak) villámháborúval könnyű hódítani de megszállni megtartani nehez. (régen úgy hívták ezt hogy portyázások/hadjárat) az amerikaiak épp ezt a portyázást csinálják csak nagyba). A németek ennek egy durvább válfaját alkalmazták a 2. vh ba (ezért volt szükség a tömeggyilkosságaikra...) ahogy az oroszoknak is amikor taktikát váltottak és ők is villámháborúzni kezdtek.... a szövetségesek a megosztottságuk miatt europa nyugati felébe ezt az utat nem választhatták (keleten középen is csak mérsékelten...) mert ezzel a túlkapó könnyen a saját szövetségese "zsákmányát" könnyen a "szövetségese karjába lökhette vólna" ezzel kiszorulva a jussból.....)

No afganisztánba usa szövetségeseinek csak némi konc jut... Amerika vólt a hódító... villámháborűval "szálta meg a területet" de el nem foglalta soha... tehát portyázott egyett...
az orosz portyázással akarta szétverni az afgán csapatokat. ezért az afgánok átmentek gerrillábba...
ez a guerilla harcmodor honosodott meg utánnuk mert az így szétesett vezetés több db ba találta magát.....

jött usa a káoszba és gondolta villámháborúzik (kivel igy kivel ugy megeggyezik....fegyverrel vagy pénzel...) egységes teljhatalmu hadsereg híján a legerősebbnek ment neki... úgy hogy a gyengék egy részével nem törődve saját vezetést kreált ami kiszolgálja...és védi a seggét...

igen ebbe valóban nincs tapasztalata kínának.... kináak ennek mértékét kell nővelni ahogy usanak is adott esetbe szintet kell lépnie...ugyan úgy... csak mig az sa felészervez a villámháborús taktikáánka hála addig kína mellészervez...

de van tapasztalata végrehajtó állomány szinten (nem csak lövész hanem idegen seregek kinai fegyver vásárlásakor nyuljtott gyártói támogatásokkal) értsd ahol komolyabb kinai fegyver működött élesbe kina jelen volt sőt néha irányzott...)

tapasztalata megvan kisalegység színttől ezred sőt a vietnámi incidensek kapcsán megerősített dd müveletekre (légierővel légvédelemmel egy öszfegyvernemi hadosztály szintig.) Spartely szigeteki kis alegységes de távoli logisztikailag bonyolult bevetésektől. a vietnámba éves szinten milliós nagyságrendű tűzcsaásig főleg csöves tüzérséggel...

végülis ezek így eggyütt nem kevés tapasztalat... arrol nem is beszélve hogy az állandó kisebb balhékban való résztvétel mellett állandóan lógott a levegőbe egy nagy balhé de inkább 2.

tengeren is próbálgatta a szárnyát a sárkány ami nem túl gyakori...

egy biztos kína nem villámháborúzik ezért villámháborúba nem gyűljtött tpasztalata nem releváns teljes mértékbe....
kina nem ültet vezetőt kína elfogadja a hűséget :D

oroszországnak megfelelt ha hűséges.

stb... kina elöbb szabdalná fel (osztaná fel) afganisztánt aztán támadna (ebbe nagyon hasonlít a múlt és jelenbeli török katonapolitikára)
nem össze egyeztethető a két taktika így harctapasztalat alapját sem szabályozhatja a nagy háborúk száma... hisz kína a jelenleg is és sok ezer éve létező alirányítási (tartományi) rendszernek hála max hadosztályokat írányít egyszerre legnagyobb egységként... az e felett lévők kiszolgálók kisegítők rendszerét maga a működés és egyéb dolgok végrehalytása (Katasztrófa hadgyakorlat páthuzamos incidensek) feladatát jól leszimulálta ugymond...ami a modernizációval karöltve ami ez időtályt kezdett felfuni. elég nagy tapasztalatott jelentett szervezés és logisztika terén.

kinának csak mit az usának szintén szintet kellene lépni egymáshoz kinának afganisztánhoz is ez tény... csak míg az usa ezt villámháborúzással fölészervezési rendszerbe oldotta/ooldja/oldaná meg addig Kína mellészervezéssel.... amiért nem is akkora hátrána hogy nincs tapasztalata felészervezésbe miközbe mellészervezésssel operál.

Pontosan így van! Ezek sz államok demokráciában egyszerűen nem tudnak élni! Nem ez az egyetlen példa!

A megszallashoz nem eleg a villamhaboru. Amerika a csucson (2010-11) mar 100 ezer hivatasos katonat allomasoztatott ott, mikozben 170 ezres afgan hadsereget szerelt fel es 140 ezres rendorseget, plusz volt masik 20-30 ezer zsoldosuk plusz a szovetseges NATO csapatok (nem tudom, akkor mennyi volt, ugy 20 ezer kore tippelem maximum.) Majd' felmillios kombinalt megszallo ero, egy 30 millios pasztorallamban, Magyarorszagnal mindossze 6-7x nagyobb teruleten, iskola- es korhazepites, csupa-csupa joindulatu gesztus, eszement koltes a korrupt hadurakra stb - es sehova nem jutottak vele.

Szépen kivárták még kitakarodnak! Néha azért mert az adok kapok így már a vége fele is! Annyira egyértelmű volt mi lesz a vége ennek a történetnek!

Én inkább úgy fogalmaznák hogy a villámháborű csak megszállni jó a megszállásnak sohase vólt hódítás a vége...részleges hhatalomátvétel... ha kína háborúzna afganisztánba nem részleges hatalomátvételt akarna hanem hódítani... és ezt csak alacsonyabb szintű szervezéssel lasabban de hatékonyabban érné el. mint a villámháborús épp ezért magasan szervezett usa.

és mint fentebb írtam kinának az allulszervezettség végett nem kellett hadosztálynál nagyobb erőkkel harcolnia mint az usának ahhoz hogy saját taktikájába nagy tapasztalattal rendelkezzen.

Milyen haderőt lehetne építeni csak abból a penzből amit a jenkik ott 20 év alatt elsurrogtattak?!

off de a szovjetek is a vh ba elösször fellülszerveztek lengyelország ellen a finnek ellen tanulva tultanúlva túlbizva a felüllszervezés a németek jobban felülszervezeése ellen nem volt esélyes (a németek mindig is jobban feléjük szerveztek ekkor még) az oroszok pechére majd elkezdtek alászervezni. (egyszerüen már nem volt más lehetőségük) és bevált fordítottak... majd ujból elkezdtek felüllszervezni mert a szövetségesek miatt sürgette az idejük.. ahogy haladtak előrre a 2. nagy áttörésüket!!! már fellülszervezett vilámháborúval nyitották nagyjábol addig ma oroszosabb...

Az rengeteg embert milliomossa tett ideat. A military-industrial komplex itt a legnagyobb gazdasagi hatalom, az amerikai, hazai gazdasag direktben fugg tole. Egy visszafogott military budget es haboruk nelkuli evtized a gazdasag sulyos visszaeseset eredmenyezne, nincs elnok, aki bevallalna, a torvenyhozok meg nyakig ulnek a military reszvenyekben, minden allamban van gyar vagy bazis vagy beszalllito-kozpont.
Az egyetlen kiut ebbol a gazdasag fokozatos atallitasa lenne, de erosen ketlem, hogy egy ilyen folyamatot ne tudnanak elgancsolni az oriascegek.

Kínának neem kell 100.000 fős sereget ellátnia kinának elég ha 10x10.000 et el lát nagy mennyiséggel (túltöltve) beleértve a késszenléteket és gyakorlatozókat egyéb incidenskedőket legalább 2 fronton... és 10 fordulóalatt megvan... ezért nem akkora gond a sokféle felszerelés... és terepi környezeti adottság.


Ide...
 
  • Tetszik
Reactions: Venom85 and Pogány

Loken

Well-Known Member
2016. november 24.
2 869
5 420
113
Ezért a kecskebaszó, törzsi alapon szerveződő, iszlám országért soha sem volt semmi értelme egy csepp nyugati vért ontani... még a modern kori nagyhatalmak sem tudták soha ellenőrzés alá vonni. Elbukta a Britt Birodalom, a Szovjetúnió ill. az USA és szövetsége is. Egyszerűen vannak népek amelyekkel a nyugat nem tud mitkezdeni. Afganisztán megrekedt egy fél-feudális, nomád, törzsi állam szintjén. Nincs mit elfoglalni és megtartani. Ehhez párosul a vallási bigottság, a mérhetetlen korrupció és baksis. A vérbosszúk ill. a folyamatos harc a helyi hadurak és törzseik között. Mindezt tetézi az elmúlt évtizedekben a területre benyomuló agresszív, iszlám fundamentalisták, Tálibok, Al-kaida....Egyedül stratégiai elhelyezkedése miatt van jelentősége de annyit még nem ér az egész. Meg kell időnként napalmozni a tálibok mákföldjeiket, meg drónos likvidálásokkal ritkítani a vezetőiket. Az esetleges civil áldozatokkal nemtörődve. Kollaboráns vagy megalkuvó ott mindenki. Nyugat árát nem volt ott soha senki. Egyébként a tálibok is sz@rnak rá.
 

kétkedő

Well-Known Member
2021. január 9.
2 972
17 196
113
A tálibok hat újabb afganisztáni körzet felett szerezték meg az ellenőrzést az elmúlt 24 órában - számoltak be helyi tisztségviselők hétfőn.

A radikálisok több katonai sikert arattak az elmúlt időszakban. Legalább 23 körzetet sikerült megszerezniük azóta, hogy a nemzetközi haderő május 1-jén megkezdte a kivonulást Afganisztánból.
Na lesz itt annyi menekült Európa határán, hogy a legerősebb kerítés sem tartja meg azokat. Vajon véletlen ez a kivonulósdi?
 

joker

Well-Known Member
2012. szeptember 16.
20 852
32 049
113
Ezért a kecskebaszó, törzsi alapon szerveződő, iszlám országért soha sem volt semmi értelme egy csepp nyugati vért ontani... még a modern kori nagyhatalmak sem tudták soha ellenőrzés alá vonni. Elbukta a Britt Birodalom, a Szovjetúnió ill. az USA és szövetsége is. Egyszerűen vannak népek amelyekkel a nyugat nem tud mitkezdeni. Afganisztán megrekedt egy fél-feudális, nomád, törzsi állam szintjén. Nincs mit elfoglalni és megtartani. Ehhez párosul a vallási bigottság, a mérhetetlen korrupció és baksis. A vérbosszúk ill. a folyamatos harc a helyi hadurak és törzseik között. Mindezt tetézi az elmúlt évtizedekben a területre benyomuló agresszív, iszlám fundamentalisták, Tálibok, Al-kaida....Egyedül stratégiai elhelyezkedése miatt van jelentősége de annyit még nem ér az egész. Meg kell időnként napalmozni a tálibok mákföldjeiket, meg drónos likvidálásokkal ritkítani a vezetőiket. Az esetleges civil áldozatokkal nemtörődve. Kollaboráns vagy megalkuvó ott mindenki. Nyugat árát nem volt ott soha senki. Egyébként a tálibok is sz@rnak rá.
Nem lenne egyszerűbb hagyni őket a picsába, hogy csináljanak, amit akarnak? Aztán olyan lesz az ország amilyen lesz, maradjanak a saját határaikon belűl s tovább pont leszarom. Nem kell se mákföldet napalmozni se drónozni, készítsék tonnaszámra a heroint s egyék is meg tőlem.
Nem tudom, nem voltam ott, de egy reális lehetőség ez is, mégpedig nem is annyira keletről jövő utasításra.
 

Pogány

Well-Known Member
2018. április 26.
21 996
72 963
113
Ezért a kecskebaszó, törzsi alapon szerveződő, iszlám országért soha sem volt semmi értelme egy csepp nyugati vért ontani... még a modern kori nagyhatalmak sem tudták soha ellenőrzés alá vonni. Elbukta a Britt Birodalom, a Szovjetúnió ill. az USA és szövetsége is. Egyszerűen vannak népek amelyekkel a nyugat nem tud mitkezdeni. Afganisztán megrekedt egy fél-feudális, nomád, törzsi állam szintjén. Nincs mit elfoglalni és megtartani. Ehhez párosul a vallási bigottság, a mérhetetlen korrupció és baksis. A vérbosszúk ill. a folyamatos harc a helyi hadurak és törzseik között. Mindezt tetézi az elmúlt évtizedekben a területre benyomuló agresszív, iszlám fundamentalisták, Tálibok, Al-kaida....Egyedül stratégiai elhelyezkedése miatt van jelentősége de annyit még nem ér az egész. Meg kell időnként napalmozni a tálibok mákföldjeiket, meg drónos likvidálásokkal ritkítani a vezetőiket. Az esetleges civil áldozatokkal nemtörődve. Kollaboráns vagy megalkuvó ott mindenki. Nyugat árát nem volt ott soha senki. Egyébként a tálibok is sz@rnak rá.
Nem kérték, hogy sorban egymás után minden aktuális világhatalom odatolakodjon megmutatni, hogy tudják ölni a gyerekeiket, asszonyaikat, szüleiket, lopni a javakat, learatni a mákot. Egy kicsit egyrészt idegesek lehetnek ettől, alig állandóan, másrészt szerintem ennek ellenére már egyfajta sztoikus nyugalommal vannak úgy vele, hogy jól van b+, akkor majd nemsokára Kína.
 

kétkedő

Well-Known Member
2021. január 9.
2 972
17 196
113
Az elmúlt két napban Afganisztánban tömegesen adták meg magukat katonák és rendőrök a táliboknak - egyesek fegyverrel a kezükben disszidálnak a tálibokhoz, mások leteszik a fegyvert és hazamennek, megint mások pedig megadják magukat, miután körbevették őket a bázisukon és az ellenőrzőpontokon.


Ennek fényében Ghani elnök leváltotta kormányának két miniszterét, és felszólította a hadsereget, hogy fokozza a harcot a tálibok ellen, akik egyszerre több tartományban is előrenyomulnak, elfoglalva körzetközpontokat, erődítményeket és katonai támaszpontokat, valamint nagy mennyiségű fegyvert, lőszert, járművet és könnyű páncélozott járművet zsákmányoltak.
A jelentések szerint tálib harcosok elérték a Kandahar-Herat autópályát is. A kormány szerint a tálibok az elmúlt napokban 41 embert (köztük két tábori parancsnokot) vesztettek el.
A tálibok ma ismét figyelmeztettek, hogy nem tűrnek meg semmilyen külföldi csapatot, beleértve a török csapatokat is, Afganisztánban. E fejlemények fényében megengedhetik maguknak, hogy erős pozícióból beszéljen, arra számítva, hogy a külföldi megszállók kivonulása után véget vetnek a kormánynak, elfoglalják Kabult, és visszaszerzi a teljes hatalmat az országban. Egyelőre nem világos, hogy a Ghani-kormány hogyan tudja megfordítani ezt a tendenciát.
Szépséges ég, mi van ott! Ghani jól teszi, ha csomagol, mert különben Nahadzsibulah sorsára jut.
 

kétkedő

Well-Known Member
2021. január 9.
2 972
17 196
113
Nem kérték, hogy sorban egymás után minden aktuális világhatalom odatolakodjon megmutatni, hogy tudják ölni a gyerekeiket, asszonyaikat, szüleiket, lopni a javakat, learatni a mákot. Egy kicsit egyrészt idegesek lehetnek ettől, alig állandóan, másrészt szerintem ennek ellenére már egyfajta sztoikus nyugalommal vannak úgy vele, hogy jól van b+, akkor majd nemsokára Kína.
Nem kérték, nem kérték, de az hát az ösztön az a világbirodalmaknál is csak ösztön. És ha elközeleg a vég, oda mennek. Merthogy a mondás azt tartja, hogy Afganisztánba a birodalmak halni mennek. Nézzetek utána, hogy valamennyi (pl. Nagy Sándor-, Timur Lenk birodalma, Arab Birodalom, Anglia, SzU) rövid időn belül kimúlt, amint a kalandba bocsátkoztak.
Nem lenne egyszerűbb hagyni őket a picsába, hogy csináljanak, amit akarnak? Aztán olyan lesz az ország amilyen lesz, maradjanak a saját határaikon belűl s tovább pont leszarom.
Nem lehet hagyni őket, mert egy kulcsfontosságú helyen vannak, illetve rengeteg ásványi anyagon, amiből nagy mennyiséggel csak náluk van és kellen-e minden tech cégnek abból egy kicsi.
 

Pogány

Well-Known Member
2018. április 26.
21 996
72 963
113
Nem kérték, nem kérték, de az hát az ösztön az a világbirodalmaknál is csak ösztön. És ha elközeleg a vég, oda mennek. Merthogy a mondás azt tartja, hogy Afganisztánba a birodalmak halni mennek. Nézzetek utána, hogy valamennyi (pl. Nagy Sándor-, Timur Lenk birodalma, Arab Birodalom, Anglia, SzU) rövid időn belül kimúlt, amint a kalandba bocsátkoztak.

Nem lehet hagyni őket, mert egy kulcsfontosságú helyen vannak, illetve rengeteg ásványi anyagon, amiből nagy mennyiséggel csak náluk van és kellen-e minden tech cégnek abból egy kicsi.
Persze, értem én, csak akkor meg ne tessék csodálkozni senkinek, ha nyugati vér folyik, mert ott folyik.
 

joker

Well-Known Member
2012. szeptember 16.
20 852
32 049
113
Nem lehet hagyni őket, mert egy kulcsfontosságú helyen vannak, illetve rengeteg ásványi anyagon, amiből nagy mennyiséggel csak náluk van és kellen-e minden tech cégnek abból egy kicsi.
Akkor nyisson bányát ott a tech cég. Megegyezik az állammal, kifizeti a hadúrnak amennyit kér, aztán mehet túrni a földet. A franciák is fizettek amíg ott voltak (és amíg ki nem derűlt) de asszem heti 10,000 dollárért nem lőtték őket s mindenki jól járt. Ezt is beleteszed a ritkafém árába, s a végén a fogyasztó majd kifizeti. Ha csak ez kell, ezért kurva felesleges háborút indítani milliószor akkora összegért.
 

kétkedő

Well-Known Member
2021. január 9.
2 972
17 196
113
Akkor nyisson bányát ott a tech cég. Megegyezik az állammal, kifizeti a hadúrnak amennyit kér, aztán mehet túrni a földet. A franciák is fizettek amíg ott voltak (és amíg ki nem derűlt) de asszem heti 10,000 dollárért nem lőtték őket s mindenki jól járt. Ezt is beleteszed a ritkafém árába, s a végén a fogyasztó majd kifizeti. Ha csak ez kell, ezért kurva felesleges háborút indítani milliószor akkora összegért.
Persze, fizessenek az Afgán államnak (bocs, haduraknak) amikor az usánka állam ingyé biztosította (bocs, az amerikai nép és egyéb nyugati csatolmányok népei fizették a megszállás költségeit) nekik a nyersanyagot. Az sokkal jobb volt, mint fizetni a kitermelésért, mert akkor csökken a profit. Most aztán elválik, mit okumulálnak ki a nagy igazgatótanácsok. Biztos már most szívják a fogukat. Szar amikor a potya ugrik és helyébe jön a kő kemény üzlet. Bányák védelmi pénze, veszélyeztetett melósok extra fizetése, zsoldos őrző védő cégek emberei. Ajaj, mibe fog ez kerülni nekik.
 
T

Törölt tag 008

Guest
És még lehet egy oka annak, hogy az USA kivonul onnan. Nevezetesen máshová kellenek azok a katonák, illetve kell az anyagi forrás. Valami nagyon készül a színfalak mögött.
Vagy... ott földön el tudja őket érni Kína és nem akarták őket hazazsákolni.
Így lehet majd rephordozókról vuziskodni a kínaiakkal.
 
  • Tetszik
Reactions: antigonosz

joker

Well-Known Member
2012. szeptember 16.
20 852
32 049
113
Persze, fizessenek az Afgán államnak (bocs, haduraknak) amikor az usánka állam ingyé biztosította (bocs, az amerikai nép és egyéb nyugati csatolmányok népei fizették a megszállás költségeit) nekik a nyersanyagot. Az sokkal jobb volt, mint fizetni a kitermelésért, mert akkor csökken a profit. Most aztán elválik, mit okumulálnak ki a nagy igazgatótanácsok. Biztos már most szívják a fogukat. Szar amikor a potya ugrik és helyébe jön a kő kemény üzlet. Bányák védelmi pénze, veszélyeztetett melósok extra fizetése, zsoldos őrző védő cégek emberei. Ajaj, mibe fog ez kerülni nekik.
Csak annyit mondtam, hogy megoldható háború nélkül is, ha mindenki megkapja a maga részét az üzletből. Persze a cégek azt szeretik, ha a közösből kifizetik a költségeik nagyrészét és nekik csak a nyereség marad, na de ez nem lehet mindig így.