[BIZTPOL] Afganisztáni helyzet

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

W

Wilson

Guest
Szép lassan kiderül, hogy nem az afgán hadsereg katonáival volt a gond, hanem az ország vezetésével és az általuk működtetett végtelenül korrupt rendszerrel,valamint az amerikaiak Afganisztánhoz való hozzáállásával, hogy ebbe a korrupt rendszerbe öntötték a dollár tíz és száz milliárdokat.
 
W

Wilson

Guest
Ez a kegyetlen vége 20 évnyi hazugságnak.


2e7f3a42c355f8a6291b75243b742.jpeg

Illusztráció: delfi.lt

Joe Biden amerikai elnöknek, aki élete legnagyobb válsága előtt áll, meg kell majd magyaráznia a háború következményeit, amire senki sem gondolt túl sokáig: egy 20 éves hazugságnak brutális vége lett - írja Rike Havertz, a Die Zeit című német lap washingtoni tudósítója. A Fehér Házban Joe Biden először találta meg a megfelelő és érzelmes szavakat az afganisztáni drámáról (legutóbbi sajtótájékoztatóján Biden ismét a demencia jeleit mutatta, amikor azt mondta: "Kaptam egy listát, és az első személy, akit fel kellett hívnom...").

A kabuli terrortámadások után, amelyekben amerikai katonák is meghaltak, "nehéz napról" beszélt. "Mi is, mint sokan Önök közül, sejtjük, hogy mit éreznek ma e bátor hősök családjai" - mondta az elnök. - Olyan érzés, mintha beszippantana egy fekete lyuk, amely a mellkasod közepén alakult ki. Nincs kiút. Veletek együtt gyászolunk."

Biden beszéde egyfajta egyensúlyozás volt: az elnök hősöknek nevezte a katonai halottakat, együttérzését fejezte ki a civil áldozatokkal, ugyanakkor bejelentette az evakuálási misszió folytatását, és megtorlást ígért. Ez az elnöksége eddigi legsúlyosabb válsága - hangsúlyozza a lap. Az afganisztáni kivonulás sikertelensége óta Biden csak reagál, és már nem ura a gyorsan eszkalálódó helyzetnek.

Most pedig miután Kabulban megtörténtek ezek a pusztító terrortámadások, amelyekben legalább 60 civil és 13 amerikai katona vesztette életét. Az elnöknek újra meg kellene szólítania polgártársait - írja Rieke Havertz. Ez volt az amerikai hadsereg leghalálosabb napja Afganisztánban 2011 óta, az IS afgán sejtje vállalta a felelősséget a szomorú eseményekért .

A cikk szerint Biden a tipikus amerikai elnöki stílusban reagált. "Le fogunk vadászni titeket" - mondta, majd klasszikusan az ószövetségi Bibliából idézett. - És hallottam a Mindenható hangját, amint ezt mondta: "Kit küldjek ... ki fog értük menni?" Biden szerint az amerikai hadsereg az, aki mindig azt fogja válaszolni: "Itt vagyok, Uram. Küldj el."

Azonban még egy sikeres beszéd sem tudja elfedni Biden hibáit a csapatkivonásban - írja Rike Havertz. Egy nyilvános beszéd nem fog senkit sem félrevezetni arról a szörnyű afganisztáni napról, amely ismét feltárta a valódi drámát: "ennek a háborúnak az utolsó napjai 20 évnyi hazugság brutális végét jelentették". A legtöbb amerikai, republikánus és demokrata egyaránt, először elhitte ezt a hazugságot, majd egy bizonyos ponton megbékélt vele, és egészen a legvégéig nagyrészt csak vonakodva gondolt rá, mintha csak a csapatok hazahozataláról lenne szó.

Hét nappal a 2001. szeptember 11-i támadások után George W. Bush elnök aláírta a kongresszus határozatát, amely felhatalmazza a támadásokért felelős személyekkel szembeni erőszak alkalmazását. Ezzel a kormány nemcsak Afganisztán lerohanását, hanem később a guantánamói foglyok fogva tartását vagy saját állampolgárainak széles körű lehallgatását is legalizálta bírósági határozat nélkül. Mindezt az amerikai nemzet, valamint a szabadság és a demokrácia amerikai eszméinek védelmében - jegyzi meg a lap.

A New York-i égő és összeomló tornyokról készült szörnyű felvételek után az ország össze tudott állni e döntés mögött, az egész nyugati világ az USA-t támogatta akkoriban. Az évek során a saját területén elkövetett esetleges terrortámadásoktól való félelem ismét csökkent, és a távoli háború háttérbe szorult. Az elnökök és tábornokaik időnként szelektív siker jelentéseket vagy buzdító beszédeket tartottak. Bush a Fehér Házban fogadta Hamid Karzai afgán elnököt, és stratégiai partnerséget hirdetett az immár demokratikusan megválasztott kormánnyal.

Barack Obama Oszama bin Laden halálát ünnepelte, Donald Trump még mindig hitt a megnyerhető harcban, amíg nem kötött "békeszerződést" a tálibokkal.

"Joe Biden pedig csak egy elvesztett háborút akart befejezni anélkül, hogy beismerné Amerika vereségét" - igyekszik Rike Havertz keményen támogatni az amerikai vezetőt. Eközben az amerikai polgárok meghallgatták mindazt, amit a politikusok mondtak nekik, és megalkották a saját történetüket: a veteránokat a színpadra vitték, vagy a sportstadionok reflektorfényébe állították, hogy a himnusz hangjaira nyilvánosan megköszönjék hazafias küldetésüket. Azt mondani valakinek, hogy "köszönöm a szolgálatát", gyorsan elbúcsúzni, majd újra elfelejteni az egészet, sokkal könnyebb, mint azon tűnődni, hogy ez a háború miért tartott ilyen sokáig, és hogyan engedhették meg, hogy megtörténjen.

A lényeg az, hogy ez a háború jól illeszkedett egy olyan nemzet identitásába, amely szereti magát katonai szempontból legyőzhetetlennek gondolni - magyarázza Havertz. Azért is, hogy elkerüljön egy második Vietnámot, amely egyszer már összetörte ezt a legyőzhetetlen képet. Emellett az USA soha nem adja fel, és ez is magától értetődő. Az is része volt az amerikai küldetésnek, amit Joe Biden most tagad: az amerikai értékek és a demokrácia terjesztése a világban, akár működik, akár nem, ahogy az évekkel később világossá vált.

Végül minden elnöknek van egy története, amely alátámasztja a háború értelméről és egy olyan győzelemről szóló hazugságot, amely már régen illúzióvá vált. De mindezek az érvek legkésőbb ezekben a napokban, amikor a Kabulból származó szörnyű képek felszínre kerültek, összeomlottak. Biden beszédében keménységre szólította fel honfitársait is. Az amerikaiaknak előbb szilárdságot kell tanúsítaniuk ahhoz, hogy végre feladják az afganisztáni háborúval kapcsolatos hazugságokat - állapítja meg a Die Zeit.
 
  • Tetszik
Reactions: tong djagbu

phaidros

Well-Known Member
2014. augusztus 9.
11 217
30 266
113
Szép lassan kiderül, hogy nem az afgán hadsereg katonáival volt a gond, hanem az ország vezetésével és az általuk működtetett végtelenül korrupt rendszerrel,valamint az amerikaiak Afganisztánhoz való hozzáállásával, hogy ebbe a korrupt rendszerbe öntötték a dollár tíz és száz milliárdokat.
Inkább helyesebb a "nem" helyett a "nem csak az afgán hadsereg...". De ez volt, akinek 20 év alatt nem volt világos? Pláne azoknak a, akik a terepen voltak.
 
W

Wilson

Guest
az elso naptol kellet volna oda tenni.
Figyelem egy ideje a pastu ,Urdu,angol,stb tweeteket közösségi oldalakat, de egymással nagyon ellentétes információk vannak erről egyesek szerint a robbanásnál nem voltak ilyen eszközök mások szerint voltak csak akkor éppen nem működtek,az sem világos, hogy ha voltak akkor pontosan hol voltak elhelyezve....
 
W

Wilson

Guest
Már most mondom, hogy ez történet esélyes egy amerikai mozifilmre...

A kabuli Ananász Expressz küldetés

Amerikai különleges műveleti veteránok merész küldetést hajtottak végre az afgán szövetségeseik megmentésére JAMES GORDON MEEK 2021. augusztus 27., péntek, 11:00

Miközben a tálibok egyre erőszakosabbá válnak, és ellenőrzőpontokat építenek ki a kabuli repülőtér közelében, az afganisztáni háború amerikai veteránjainak egy teljesen önkéntes csoportja szerda este egy utolsó merész küldetést indított "Ananász Expressz" néven, hogy biztonságba helyezzen több száz veszélyeztetett afgán elit katonát és családjaikat - mondták a csoport tagjai az ABC Newsnak.

A sötétedés után, szinte koromsötétben és rendkívül veszélyes körülmények között mozgó csoport elmondta, hogy nem hivatalosan, az Egyesült Államok hadseregével és az amerikai nagykövetséggel együttműködve dolgoztak azon, hogy az embereket - néha egyesével, vagy párban, de ritkán egy kisebb csoportnál többet - az amerikai hadsereg által ellenőrzött Hamid Karzai nemzetközi repülőtér amerikai katonák által ellenőrzött oldalának drótkerítésén belülre juttassák.

Az Ananász Expressz küldetése éppen csütörtökön volt folyamatban, amikor a támadás történt Kabulban. Két öngyilkos merénylő, akikről úgy vélik, hogy az ISIS harcosai voltak, legalább 13 amerikai katonát- 10 ölt meg, és 15 másik katonát megsebesített az amerikai tisztviselők szerint.

A teljes történet ebben a cikkben van...

[/URL]
 
W

Wilson

Guest
Volt egy kis időm és beraktam a korábban linkelt kabuli ananàsz hadművelet magyar fordítását nem egy műfordítás de érthető....

Amerikai különleges műveleti veteránok merész küldetést hajtottak végre afgán szövetségesek megmentésére..

JAMES GORDON MEEK 2021. augusztus 27., péntek,

Miközben a tálibok egyre erőszakosabbá válnak, és ellenőrzőpontokat építenek ki a kabuli repülőtér közelében, az afganisztáni háború amerikai veteránjainak egy teljesen önkéntes csoportja szerda este egy utolsó merész küldetést indított "Ananász Expressz" néven, hogy biztonságba helyezzen több száz veszélyeztetett afgán elit katonát és családjaikat - mondták a csoport tagjai az ABC Newsnak.

A sötétedés után, szinte koromsötétben és rendkívül veszélyes körülmények között mozgó csoport elmondta, hogy nem hivatalosan, az Egyesült Államok hadseregével és az amerikai nagykövetséggel együttműködve dolgoztak azon, hogy az embereket - néha egyesével, vagy párban, de ritkán egy kisebb csoportnál többet - az amerikai hadsereg által ellenőrzött Hamid Karzai nemzetközi repülőtér amerikai katonák által ellenőrzött oldalának drótkerítésén belülre juttassák.

Az Ananász Expressz küldetése éppen csütörtökön volt folyamatban, amikor a támadás történt Kabulban. Két öngyilkos merénylő, akikről úgy vélik, hogy az ISIS harcosai voltak, legalább 13 amerikai katonát ölt meg, és 15 másik katonatisztet megsebesített az amerikai tisztviselők szerint.

Az Ananász Expressz utasai között voltak akik megsebesültek a robbanás következtében, és a csoport tagjai azt mondták, hogy felmérik, hogy az általuk segített, afgánok köztük voltak-e sérültek vagy áldozatok.

Csütörtök reggelig a csoport közölte, hogy az éjszaka folyamán akár 500 afgán különleges katonát és segítőket valamint családtagjaikat szállították a kabuli repülőtérre, és mindegyiküket átadták az amerikai hadsereg védőőrizetébe.

Ez a szám hozzáadódott ahhoz a több mint 130-hoz, akiket az elmúlt 10 napban a Task Force Pineapple, a jelenlegi és volt amerikai különleges katonákból, segélymunkásokból, hírszerző tisztekből és más, Afganisztánban tapasztalattal rendelkező személyekből álló csoport a repülőtérre "csempészet", mióta a főváros augusztus 16-án a szélsőségesek kezére került.

"Több tucatnyi magas kockázatú személyt, kisgyermekes családokat, árvákat és terhes nőket mozgattak titokban Kabul utcáin az éjszaka folyamán, egészen az utolsó másodpercekig, mielőtt az ISIS felrobbantott egy bombát a biztonságot és szabadságot kereső afgánok összezsúfolt tömegében" - mondta Scott Mann hadsereg alezredes, nyugalmazott zöldsapkás parancsnok, aki a mentőakciót vezette, az ABC Newsnak.


PHOTO: An all-volunteer group of American veterans of the Afghan war launched a daring mission on Wednesday night dubbed the 'Pineapple Express' to shepherd critically at-risk Afghan elite forces and their families to safety. (Capt. Zac Lois)

Az afganisztáni háború amerikai veteránjainak egy teljesen önkéntes csoportja szerda este "Ananász Expressz"-nek nevezett merész küldetést indított, hogy biztonságba helyezze a kritikusan veszélyeztetett afgán elit erőket és családjaikat. (Zac Lois százados)

Miután sikerült több tucat afgán kommandósnak és tolmácsnak segíteni, hogy bejussanak a repülőtér védőgyűrűjébe, amelyet az a 6000 amerikai katona hozott létre, akiket Joe Biden elnök küldött a repülőtérre, miután Kabul a tálibok kezére került, a csoport a héten ambiciózus szárazföldi műveletet indított, amelyet a bent lévő amerikai csapatok segítettek.

A cél az volt, hogy a sötétség leple alatt az "ananász expresszen" keresztül személyeket és családokat szállítsanak. Az egyhetes erőfeszítést és a szerdai műveletet az ABC News titoktartási megállapodás mellett figyelte meg.

A szerda este végrehajtott művelet a "Task Force Pineapple", egy informális csoport egyik eleme volt, amelynek küldetése augusztus 15-én kezdődött, amikor kétségbeesett erőfeszítéssel próbáltak egy volt afgán kommandóst, aki a Mann-nál szolgált, bejuttatni a kabuli repülőtérre, miközben a tálibok üldözték, és halálos fenyegetéseket küldtek neki sms-ben.

Tudták, hogy a férfi az amerikai különleges erőkkel és az elit SEAL Team Six csapattal dolgozott egy tucat éven át, és a tálib vezetőket vette célba, ezért kiemelt fontosságú célpont volt számukra - mondták el az ABC Newsnak források. Két hónappal ezelőtt ez a kommandós elmondta az ABC Newsnak, hogy épphogy csak megmenekült egy apró észak-afganisztáni előőrsről, amelyet később lerohantak a tálibok, miközben arra várt, hogy jóváhagyják az amerikai különleges bevándorlói vízumát.

PHOTO: An all-volunteer group of American veterans of the Afghan war launched a daring mission on Wednesday night dubbed the 'Pineapple Express' to shepherd critically at-risk Afghan elite forces and their families to safety. (Capt. Zac Lois)


A hattagú családjával együtt a megmentése óta tartó erőfeszítések a héten a kreszcendót érték el, amikor szerdán több mint 50 ember egy titkosított chatszobában virtuálisan koordinált több tucatnyi titkos mozdulatot, amelyet Mann úgy jellemzett, hogy az éjszaka tele volt drámai jelenetekkel, amelyek egy Jason Bourne thrillerrel vetekedtek, és 10 percenként bontakoztak ki.

Az afgánok kis csoportjai többször találkoztak tálib gyalogos katonákkal, akik elmondásuk szerint megverték őket, de soha nem ellenőrizték a személyi okmányokat, amelyekből kiderülhetett volna, hogy különleges katonák, akik két évtizedet töltöttek a tálib vezetés levadászásával/megölésével. Mindegyiküknél amerikai vízum volt, folyamatban lévő vízumkérelmek vagy a Task Force Pineapple tagjai által készített új kérelmek - mondták az ABC Newsnak.

"Ez a herkulesi erőfeszítés nem jöhetett volna létre a repülőtéren belüli nem hivatalos hősök nélkül, akik dacolva a parancsukkal, hogy a repülőtér határán túl nem segíthetnek, a szennyvízcsatornákba gázolva "behúzták" ezeket a célszemélyeket, akik ananászt villogtattak a telefonjukon" - mondta Mann.

Mivel az egyenruhás amerikai katonaság nem merészkedhetett a repülőtér körzetén kívülre, hogy összegyűjtse az amerikaiakat és az afgánokat, akik a múltbeli közös szolgálatuk miatt amerikai védelmet kértek, ehelyett őrséget biztosítottak, és várták az informális Ananász Expressz földi csapatának összehangolt mozgását, amelyhez "kalauzok" tartoztak, akiket a földalatti vasút "mérnökeként" ismert Zac Lois volt zöldsapkás százados vezetett.

Az afgán operátorokat (SF katonákat), tolmácsokat és családtagjaikat "utasoknak" nevezték, és távolról irányították őket a "pásztorok", akik az ABC News által megtekintett csevegőszobai kommunikáció szerint a legtöbb esetben a egykori amerikai különleges műveleti erők és a CIA tagjai parancsnokaik voltak.

PHOTO: Refugees are evacuated from Hamid Karzai International Airport in Kabul, Afghanistan on, Aug. 26, 2021. (Hassan Majeed/UPI/Shutterstock)

Menekülteket evakuálnak a Hamid Karzai nemzetközi repülőtérről az afganisztáni Kabulban 2021. augusztus 26-án. (Hassan Majeed/UPI/Shutterstock)

Volt egy mérnök, néhány "kalauz", valamint olyan emberek, akik hírszerzői feladatokat láttak el. A hírszerzés a titkosított csevegőcsoportban valós időben zajlott, és többek között térképeken irányították az embereket a gyülekezési pontok GPS-pontjaihoz, hogy az árnyékban és rejtőzködve rendezzék össze őket, amíg egy zöld lámpát viselő "kalauz" fel nem hívja őket - figyelte meg az ABC News a titkosított csevegésben.

A felszólítás után az utasok felemelték az okostelefonjukat, amelyen egy rózsaszín mezőn sárga ananászokat ábrázoló grafika volt látható. A HKIA néven ismert repülőtér apátsági kapuja közelében csütörtökön elkövetett halálos ISIS-K robbantás előtt a hírszerzés figyelmeztetéseket adott ki az ISIS-K által elkövetett lehetséges rögtönzött robbanószerkezetes támadásokról.

Szerda este 8 óra körül EST körül a pásztorok az ABC News által is megtekintett chatszobában egytől egyig arról számoltak be, hogy a sötétben diszkréten a gyülekezési pontok felé manőverező utascsoportjaik hirtelen elsötétültek, és mobiltelefonon elérhetetlenek lettek.
 
W

Wilson

Guest
2.

"Több csapatunkkal is megszakadt a kommunikáció" - írta SMS-ben Jason Redman, volt Navy SEAL és író, aki afgán ismerőseit pásztorolta. Félő volt, hogy a tálibok lekapcsolták a mobiltornyokat -- de a Task Force Pineapple egy másik tagja, egy zöldsapkás arról számolt be, hogy megtudta, az amerikai hadsereg mobiltelefon-zavarókat vetett be az IED-veszély elhárítására Abbey kapujánál. Egy órán belül helyreállították a kommunikációt az "utasokkal", és az egyes csoportok lassú, megfontolt mozgása folytatódott a napfelkelte felé ketyegő kabuli éjszakában.

PHOTO: An all-volunteer group of American veterans of the Afghan war launched a daring mission on Wednesday night dubbed the 'Pineapple Express' to shepherd critically at-risk Afghan elite forces and their families to safety. (Capt. Zac Lois)

Az afganisztáni háború amerikai veteránjainak egy teljesen önkéntes csoportja szerda este "Ananász Expressz"-nek nevezett merész küldetést indított, hogy biztonságba helyezze a kritikusan veszélyeztetett afgán elit erőket és családjaikat. (Zac Lois százados)

"Az egész éjszaka egy hullámvasút volt. Az emberek annyira meg voltak rémülve abban a kaotikus környezetben. Ezek az emberek annyira kimerültek voltak, hogy folyamatosan próbáltam a helyükbe képzelni magam" - mondta Redman. Visszatekintve egy olyan erőfeszítésre, amely számításaik szerint legalább 630 afgán életét mentette meg, Redman mélységes csalódottságának adott hangot, "hogy a saját kormányunk nem tette meg ezt. Azt tettük, amit amerikaiakként tennünk kellett volna".

Az afgánok közül sokan az Abbey Gate közelében érkeztek, és egy szennyvízzel teli csatornán keresztül gázoltak egy piros napszemüveget viselő amerikai katona felé, aki azonosította magát. Az ananászos telefonjukkal integettek, majd felkapták, és a dróton belül biztonságba helyezték őket. Másokat a hadsereg egyik rangerje hozott be, aki egy módosított amerikai zászlós jelvényt viselt, amelyen a Ranger-ezred emblémája volt - mondták el az ABC Newsnak források.

Lois elmondta, hogy a Task Force Pineapple egy valóban történelmi eseményt tudott végrehajtani, több száz ember evakuálásával az elmúlt héten. "Ez elképesztő szám egy olyan szervezettől, amely csak napokkal a műveletek megkezdése előtt állt össze, és amelynek tagjai többsége még soha nem találkozott egymással személyesen" - mondta Lois az ABC Newsnak.

Lois elmondta, hogy az afgán családok sötétben való manőverezésének lassú és egyenletes rendszerét Harriet Tubman amerikai rabszolgaszökevények számára létrehozott földalatti vasútja után mintázta.

Az afgán utasok az ottani két évtizedes háborút képviselték, és a kimentésben résztvevők között volt Jim Gant hadsereg őrnagy, a "Afganisztán Lawrence-eként" ismert nyugalmazott zöldsapkás, akiről a Nightline 2014-es riportja is szólt.

"Részt vettem a leghihetetlenebb küldetésekben és műveletekben, amelyekben egy különleges alakulat embere részt vehetett, és ennél hihetetlenebb dologban még soha nem volt részem" - mondta Gant az ABC Newsnak.

"A bátorság és a testvéreim elkötelezettsége az ananász közösségben nagyobb volt, mint az amerikaiak elkötelezettsége a harctéren." "Csak ki akartam juttatni az embereimet" - tette hozzá.

PHOTO: U.S. soldiers with the 82nd Airborne division provide security around the permitter of Hamid Karzai International Airport during Operation Allies Refuge Aug. 25, 2021 in Kabul, Afghanistan. (Sgt. Jillian G. Hix/U.S.Marines)

A 82. légideszant hadosztály amerikai katonái biztosítják a biztonságot a Hamid Karzai nemzetközi repülőtér permittere körül a Szövetségesek Menedéke hadművelet során 2021. augusztus 25-én Kabulban, Afganisztánban. (Jillian G. Hix őrmester/U.S.Marines)

Dan O'Shea, egy nyugalmazott SEAL-parancsnok elmondta, hogy sikeresen segítette saját csoportját, amelyben volt egy amerikai állampolgár, aki operátorként szolgált, valamint afgán apja és testvére is, egy körömrágós "feszítőpróbán" miközben órákon át gyalogoltak egyik belépési ponthoz a másik után. Tálib ellenőrzőpontokat és őrjáratokat kerülgettek, hogy bejussanak a repülőtér amerikai oldalára, és felszállhassanak egy Kabulból induló repülőgépre.

"Nem volt hajlandó hátrahagyni az apját és a testvérét; még ha ez azt is jelentette volna, hogy meghal. Nem volt hajlandó elhagyni a családját" - mondta O'Shea, egy korábbi afganisztáni lázadásellenes tanácsadó az ABC Newsnak.

"Egy embert hátrahagyni nem tartozik a SEAL etikánkhoz. Sok afgánnak erősebb elképzelése van a demokratikus értékeinkről, mint sok amerikainak".

Az egész azzal kezdődött, hogy megpróbáltak megmenteni egy afgán kommandóst, akinek a különleges bevándorlási vízumát még nem véglegesítették.

A múlt héten egy intenzív éjszaka során, amelynek során Mann és egy másik zöldsapkás, egy hírszerző tiszt, egykori segélymunkások és a floridai republikánus és zöldsapkás Mike Waltz képviselő egyik munkatársa koordinált, az ad hoc csapat a repülőtéren belül egy amerikai nagykövetségi tiszt segítségét kérte.

Ő segített a tengerészgyalogosoknak az egyik kapunál azonosítani a volt afgán kommandósokat, akiket a repülőtéren kívül a civilek tömegéből emeltek ki, és akik elmondták, hogy látták, amint két civilt a földre döngöltek és megöltek. "Két ember meghalt mellettem - egy méterre tőlem" - mondta az ABC Newsnak a repülőtéren kívülről aznap este, miközben órákon át próbált eljutni egy rövid távolságra lévő, amerikai tengerészgyalogosok által őrzött beléptetési ellenőrző ponthoz.

Miközben tálib harcosok keveredtek a több ezres tömegbe, és AK-47-kel lövöldöztek a tömeg fölött, az egykori elit kommandós végül behúzódott az amerikai biztonsági határvonalra, ahol az ellenőrzőponton lévő amerikai katonáknak az "Ananász!" jelszót kiáltotta. A jelszó azóta megváltozott - mondták a források.

Két nappal később amerikai barátai és bajtársai csoportja ugyanennek az amerikai követségi tisztnek a segítségével a családját is segített bejuttatni a repülőtérre, hogy csatlakozhasson hozzá. Mann elmondta, hogy a baráti csoport úgy döntött, hogy folytatja a dolgot a családja és további több száz, a tálibok elől menekülő elit alakulatbeli bajtársa megmentésével.

Mick Mulroy volt védelmi miniszterhelyettes és az ABC News elemzője, Mick Mulroy tagja mind a Task Force Pineapple, mind a Task Force Dunkirk egységnek, amelyek egykori afgán bajtársaiknak segítenek azt mondta. "Ők soha nem tántorodtak el. Én és sok barátom az ő harctéren tanusított bátorságuknak köszönhetően vagyunk ma itt. Tartoztunk nekik azzal, hogy kihozzuk őket, és becsületesen betartjuk a szavunkat" - mondta Mulroy.


https://t.co/GrJS74YAj7
 

szzsolt81

Well-Known Member
2020. október 24.
5 707
4 260
113
Ez a kegyetlen vége 20 évnyi hazugságnak.


2e7f3a42c355f8a6291b75243b742.jpeg

Illusztráció: delfi.lt

Joe Biden amerikai elnöknek, aki élete legnagyobb válsága előtt áll, meg kell majd magyaráznia a háború következményeit, amire senki sem gondolt túl sokáig: egy 20 éves hazugságnak brutális vége lett - írja Rike Havertz, a Die Zeit című német lap washingtoni tudósítója. A Fehér Házban Joe Biden először találta meg a megfelelő és érzelmes szavakat az afganisztáni drámáról (legutóbbi sajtótájékoztatóján Biden ismét a demencia jeleit mutatta, amikor azt mondta: "Kaptam egy listát, és az első személy, akit fel kellett hívnom...").

A kabuli terrortámadások után, amelyekben amerikai katonák is meghaltak, "nehéz napról" beszélt. "Mi is, mint sokan Önök közül, sejtjük, hogy mit éreznek ma e bátor hősök családjai" - mondta az elnök. - Olyan érzés, mintha beszippantana egy fekete lyuk, amely a mellkasod közepén alakult ki. Nincs kiút. Veletek együtt gyászolunk."

Biden beszéde egyfajta egyensúlyozás volt: az elnök hősöknek nevezte a katonai halottakat, együttérzését fejezte ki a civil áldozatokkal, ugyanakkor bejelentette az evakuálási misszió folytatását, és megtorlást ígért. Ez az elnöksége eddigi legsúlyosabb válsága - hangsúlyozza a lap. Az afganisztáni kivonulás sikertelensége óta Biden csak reagál, és már nem ura a gyorsan eszkalálódó helyzetnek.

Most pedig miután Kabulban megtörténtek ezek a pusztító terrortámadások, amelyekben legalább 60 civil és 13 amerikai katona vesztette életét. Az elnöknek újra meg kellene szólítania polgártársait - írja Rieke Havertz. Ez volt az amerikai hadsereg leghalálosabb napja Afganisztánban 2011 óta, az IS afgán sejtje vállalta a felelősséget a szomorú eseményekért .

A cikk szerint Biden a tipikus amerikai elnöki stílusban reagált. "Le fogunk vadászni titeket" - mondta, majd klasszikusan az ószövetségi Bibliából idézett. - És hallottam a Mindenható hangját, amint ezt mondta: "Kit küldjek ... ki fog értük menni?" Biden szerint az amerikai hadsereg az, aki mindig azt fogja válaszolni: "Itt vagyok, Uram. Küldj el."

Azonban még egy sikeres beszéd sem tudja elfedni Biden hibáit a csapatkivonásban - írja Rike Havertz. Egy nyilvános beszéd nem fog senkit sem félrevezetni arról a szörnyű afganisztáni napról, amely ismét feltárta a valódi drámát: "ennek a háborúnak az utolsó napjai 20 évnyi hazugság brutális végét jelentették". A legtöbb amerikai, republikánus és demokrata egyaránt, először elhitte ezt a hazugságot, majd egy bizonyos ponton megbékélt vele, és egészen a legvégéig nagyrészt csak vonakodva gondolt rá, mintha csak a csapatok hazahozataláról lenne szó.

Hét nappal a 2001. szeptember 11-i támadások után George W. Bush elnök aláírta a kongresszus határozatát, amely felhatalmazza a támadásokért felelős személyekkel szembeni erőszak alkalmazását. Ezzel a kormány nemcsak Afganisztán lerohanását, hanem később a guantánamói foglyok fogva tartását vagy saját állampolgárainak széles körű lehallgatását is legalizálta bírósági határozat nélkül. Mindezt az amerikai nemzet, valamint a szabadság és a demokrácia amerikai eszméinek védelmében - jegyzi meg a lap.

A New York-i égő és összeomló tornyokról készült szörnyű felvételek után az ország össze tudott állni e döntés mögött, az egész nyugati világ az USA-t támogatta akkoriban. Az évek során a saját területén elkövetett esetleges terrortámadásoktól való félelem ismét csökkent, és a távoli háború háttérbe szorult. Az elnökök és tábornokaik időnként szelektív siker jelentéseket vagy buzdító beszédeket tartottak. Bush a Fehér Házban fogadta Hamid Karzai afgán elnököt, és stratégiai partnerséget hirdetett az immár demokratikusan megválasztott kormánnyal.

Barack Obama Oszama bin Laden halálát ünnepelte, Donald Trump még mindig hitt a megnyerhető harcban, amíg nem kötött "békeszerződést" a tálibokkal.

"Joe Biden pedig csak egy elvesztett háborút akart befejezni anélkül, hogy beismerné Amerika vereségét" - igyekszik Rike Havertz keményen támogatni az amerikai vezetőt. Eközben az amerikai polgárok meghallgatták mindazt, amit a politikusok mondtak nekik, és megalkották a saját történetüket: a veteránokat a színpadra vitték, vagy a sportstadionok reflektorfényébe állították, hogy a himnusz hangjaira nyilvánosan megköszönjék hazafias küldetésüket. Azt mondani valakinek, hogy "köszönöm a szolgálatát", gyorsan elbúcsúzni, majd újra elfelejteni az egészet, sokkal könnyebb, mint azon tűnődni, hogy ez a háború miért tartott ilyen sokáig, és hogyan engedhették meg, hogy megtörténjen.

A lényeg az, hogy ez a háború jól illeszkedett egy olyan nemzet identitásába, amely szereti magát katonai szempontból legyőzhetetlennek gondolni - magyarázza Havertz. Azért is, hogy elkerüljön egy második Vietnámot, amely egyszer már összetörte ezt a legyőzhetetlen képet. Emellett az USA soha nem adja fel, és ez is magától értetődő. Az is része volt az amerikai küldetésnek, amit Joe Biden most tagad: az amerikai értékek és a demokrácia terjesztése a világban, akár működik, akár nem, ahogy az évekkel később világossá vált.

Végül minden elnöknek van egy története, amely alátámasztja a háború értelméről és egy olyan győzelemről szóló hazugságot, amely már régen illúzióvá vált. De mindezek az érvek legkésőbb ezekben a napokban, amikor a Kabulból származó szörnyű képek felszínre kerültek, összeomlottak. Biden beszédében keménységre szólította fel honfitársait is. Az amerikaiaknak előbb szilárdságot kell tanúsítaniuk ahhoz, hogy végre feladják az afganisztáni háborúval kapcsolatos hazugságokat - állapítja meg a Die Zeit.
Erősen túltolja. tényleg szar dolog a német kissebrndűsági érzés blos narratívával keverve.