Itt egy 2019-es leírás ....
AGM-114 R9X Hellfire pengés lőszerek....
A CIA egy titkos rakétát használt terroristák megölésére "robbanás nélkül" - jelentette a Wall Street Journal 2019. május 09-én. A rakéta kifejlesztése, amely állítólag Barack Obama korábbi amerikai elnök alatt kezdődött, azt a célt szolgálta, hogy elkerüljék a civil áldozatokat az afganisztáni, pakisztáni, iraki, szíriai, szomáliai és jemeni amerikai hadjáratok során.
Az AGM-114 R9X nem robban, hanem hat éles pengét vet be, amelyek a célpontokat úgy találják el és aprítják fel, hogy a közelben lévő emberek és eszközök nem sérülnek. A robbanásból származó szilánkokkal/repeszekkel ellentétben a pengéknek van egy meghatározott maximális hatótávolsága - a hossza. Az ellenfél hatékony eltalálása a sikeres hadviselés legfontosabb és legmeghatározóbb része. A célpontok kiválasztása megköveteli a katonai tervezőktől és stratégáktól, hogy olyan taktikai, műveleti és stratégiai célkészleteket dolgozzanak ki, amelyek megsemmisítik az ellenfél "súlypontjait", hogy megadásra,vagy vereségre kényszerítsék.
Az Egyesült Államok Védelmi Minisztériuma [a továbbiakban DOD] a járulékos károkat a következőképpen határozza meg:
"olyan személyek vagy tárgyak nem szándékos vagy véletlen sérülése vagy károsodása, amelyek az adott időpontban uralkodó körülmények között nem lennének törvényes katonai célpontok. Az ilyen kár nem jogellenes mindaddig, amíg nem túlzott mértékű a támadásból várt általános katonai előny fényében".
QA célpontokat nem támadják meg, ha a célpontok megtámadása túlzott károkat okozna a nem ellenséges célpontokban. Számos modern harci övezetben Amerika ellenfelei stratégiailag városi környezetben helyezik el erőiket, ami lehetséges aszimmetrikus szárazföldi előnyöket biztosít számukra. A városi környezet számos hagyományos amerikai katonai előnyt, mint például a hatalmas tűzerőt, semmissé tesz azáltal, hogy kihasználja ,hogy az Egyesült Államok nem hajlandó kockáztatni a közelben lévő baráti erők, kulturális helyszínek vagy nem harcoló személyek sérülését.
Egy innovatív hagyományos fegyverosztályra volt szükség, amely a parancsnokok számára biztosítja a kívánt hatást a célpontokra, miközben elkerüli a túlzott járulékos károkat. Egy ilyen fegyver megszüntetné a küldetések korlátait, és lehetővé tenné az amerikai erők számára, hogy az ellenfeleket a károkozásra érzékeny területek közvetlen közelében támadják meg.
Az illusztrátorok általában egyetértenek a lövedék valószínű megjelenésében, bár a részletek eltérnek. Az "R9X" elnevezés sajátos, és nem része valamilyen szabványos jelölési rendszernek.
Az R9X-et becézik célzott "késes bombának", "nindzsa" bombának vagy "repülő Ginsunak". A shuriken ( szó szerint "kézbe rejtett penge") egy hagyományos japán rejtett fegyver, amelyet dobásra és néha szúrásra használtak. Ezek kis, éles kézben tartott pengék. A shurikeneket nyugaton általában "dobócsillagok" vagy "nindzsacsillagok" néven ismerik. A kunai egy japán eszköz, amelyet eredetileg a japán Tensho korszakban a földművesek használtak. A nindzsákról szóló képzeletbeli ábrázolásokon a kunai egy acélkés, amelyet szúrásra vagy különösen dobásra használnak. A Ginsu egy, az Egyesült Államokban népszerűvé tett késmárka, amelyet a televízióban reklámok segítségével értékesítenek. Bár a Ginsu leginkább az 1980-as évek elején késő esti reklámaiból ismert, mára a konyhai késkészletek egyik legjobb gyártójává vált.
Az amerikai kormányzat azért fejlesztette ki a titkos rakétát, hogy "robbanás nélkül" hajszálpontos légicsapásokat mérhessen terroristák és vezetőik ellen. A The Wall Street Journal meg nem nevezett amerikai tisztviselőket idézett, akik szerint a speciálisan tervezett új rakéta használatát a célpont helyéről és környezetéről "rendkívül pontos információkkal" segíti "drasztikusan" csökkenteni a károkat és minimalizálni a civil áldozatok esélyét.
"A jól ismert Hellfire rakéta módosított változata, [...] az R9X-et úgy tervezték, hogy több mint 100 font (45 kg) tömegét felhasználva az autók és épületek tetején átvágva végezzen a célpontjával anélkül, hogy a közelben lévő személyek és ingatlanok megsérülnének" - mondták a tisztviselők.
Az R9X célja olyan terroristák megcélzása, akik úgy alkalmazkodnak az amerikai légicsapásokhoz, hogy "nők és gyerekek csoportjai közé bújnak, hogy elérhetetlenek legyenek". A lap ennek kapcsán megjegyezte, hogy mind a Pentagon, mind a Központi Hírszerző Ügynökség (CIA) már használta ezt a fegyvert, "gondosan elrejtve létezését". AGM-114 R9X Hellfire Blade BombA rakétát állítólag legalább kétszer használták, legutóbb 2019 januárjában Jemenben.
A Journalnak nyilatkozó tisztviselők szerint a rakétát az elmúlt években csak mintegy fél tucatszor használták. Az egyik ilyen alkalom 2017. február 26-án volt, amikor a szíriai Idlíbben megölte az al-Kaida helyettes vezetőjét, Abu Al-Khayr al-Masrit. A férfi egy Kia szedánban utazott, amely, amikor megtalálták, figyelemre méltóan sértetlen volt, tekintve, hogy épp akkor érte a rakéta telitalálat. A tető szétroncsolódott, és az egyiptomi állampolgárságú al-Masri a helyszínen meghalt, az tartózkodó újságírók szerint "nagy robbanásnak nem igazán volt nyoma".
"A Hellfire, amely valamivel több mint öt láb [1,5 m] hosszú és alig több mint 45 kg súlyú, jellemzően szétroncsolt, kiégett jármű karosszériáját hagy maga után, amelyeket nagy sugarú körben törmelék és égési nyomok vesznek körül. Az R9X nem hagy ilyen nyomot" - mutattak rá a források.