[BIZTPOL] Afganisztáni helyzet

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

oregbogaras

Well-Known Member
2016. szeptember 1.
1 439
4 828
113
A táloboknak ha nem sikerül menetből leküzdeni a völgyet akkor jó eséllyel kivárásra fognak berendezkedni. Nem sok lehetőség van az utánpótlás bevitelére. Itt érvényesülhet a lassú víz partot mos mondás. Amig a tálibok pótolni tudják az elestt katonáikat addig minden egyes halottal vagy sebesülttel gyengül az ellenállás, minden nappal fogy az élelmiszer, gyógyszer, lőszer. Az a (foteltábornoki)véleményem hogy most nincs annyi logisztika felhalmozva mint '96-2001 között. Én azt gondolom a világ jelenleg letette a voksát a Talibán melett és India izmozhat még de a kérdés mi lesz a politikai előnye ha támogatja az ellenállást. Az is kérdés hogy a erkölcsi támogatáson kívül tud-e valós logisztikát nyújtani, szerintem nem. Hát így ku***a nehéz lesz megtartani a völgyet.
Szerintem
 

theo

Well-Known Member
2016. június 1.
2 334
9 635
113
A táloboknak ha nem sikerül menetből leküzdeni a völgyet akkor jó eséllyel kivárásra fognak berendezkedni. Nem sok lehetőség van az utánpótlás bevitelére. Itt érvényesülhet a lassú víz partot mos mondás. Amig a tálibok pótolni tudják az elestt katonáikat addig minden egyes halottal vagy sebesülttel gyengül az ellenállás, minden nappal fogy az élelmiszer, gyógyszer, lőszer. Az a (foteltábornoki)véleményem hogy most nincs annyi logisztika felhalmozva mint '96-2001 között. Én azt gondolom a világ jelenleg letette a voksát a Talibán melett és India izmozhat még de a kérdés mi lesz a politikai előnye ha támogatja az ellenállást. Az is kérdés hogy a erkölcsi támogatáson kívül tud-e valós logisztikát nyújtani, szerintem nem. Hát így ku***a nehéz lesz megtartani a völgyet.
Szerintem
Az lehet, hogy minden egyes nappal csökken az erejük, de minden egyes nappal nő a veszélye annak, hogy valaki fantáziát lát abban, ha támogatja őket. Azt meg nem tudjuk, hogy a hátországban mennyire elégedetlenek az emberek és szöknek-e oda ellenállók.
Jelenleg és se tudom elképzelni, hogy ez ellen a felturbózott tálib haderő ellen sokáig kitartsanak, de nem lehet tudni kinek, mikor gurul el a gyógyszer és mivel van egy ország a közelben akinek a testvérei véreznek el ott, nem tudhatjuk, hogy szöknek-e oda harcolni.
 
W

Wilson

Guest
Az Öböl menti fővárosokban megszólalnak a vészharangok.


E-XRvChVcAAitt9


Az amerikai csapatok Afganisztánból való kivonása ébresztő hívás az Öböl menti fővárosok számára. Az Egyesült Arab Emírségek és Szaúd-Arábia arra buzdítja a médiáját (amely uralja az arab világot), hogy az USA vereségét és a tálibok hatalmának visszaállítását valami szörnyűségként állítsa be.

Ironikus módon, amikor a tálibok 1996-ban először kerültek hatalomra, csak három állam - Pakisztán, Szaúd-Arábia és az Egyesült Arab Emírségek - ismerte el őket. A tálibok felemelkedése nem lett volna lehetséges a szaúdiak, emírségek (és katariak) közvetlen - katonai és pénzügyi - befektetései nélkül.

A szaúdi hírszerzés akkori vezetője (aki rejtélyes módon néhány nappal 9/11 előtt távozott posztjáról), Turki herceg azon kevés külföldi személyiségek egyike, aki személyesen találkozott és tárgyalt Omar mollával. A szaúdi vallási tankönyveket széles körben használták az afgán menekültek körében (a tálibok pashtu nyelven "diákokat" jelentenek). A szaúdi könyveket az ISIS iskoláiban is használják, de ezeket a cionista szervezetek nyomására módosították, hogy az Izraelt irritáló dolgokat, például az antiszemitizmust kihúzzák belőlük, bár a keresztény- és síitaellenes szövegekkel nem történt semmi hasonló.

Aggodalom Irán miatt Miért aggódnak tehát a Perzsa-öböl arab zsarnokai annyira a tálibok újbóli felemelkedése miatt, amikor az 1990-es években ők voltak a tálibok bábái?

Az USA kivonulása riadalmat keltett a Perzsa-öbölben, mert számukra ez azt jelenti, hogy az USA kivonul a régió ügyeiből. Az Egyesült Államok kiábrándulása a Közel-Keletből aggasztja az Öböl-menti országok államfőit, akik attól tartanak, hogy az őket védő amerikai csapatok hiányában Irán célkeresztjébe kerülnek. Természetesen az USA még mindig nagy számú csapatokkal rendelkezik a térségben, különösen az Öböl-menti államokban. Ráadásul nevetséges az USA visszavonulásáról beszélni, amikor az USA csapatai 150 országban, 800 támaszponton vannak, és több mint 200 000 amerikai katona tartózkodik a tengerentúlon.

De az Öböl menti zsarnokok azóta idegesek, amióta Obama elkezdte kivonni a csapatait Irakból , és az USA 2015-ben nukleáris megállapodást írt alá Iránnal.

Ilyen körülmények között Szaúd-Arábia és az Egyesült Arab Emírségek diktatórikus rezsimjei úgy döntöttek, hogy megerősítik szövetségüket Izraellel. (Izrael és az Öböl-államok közötti kapcsolatok évekkel ezelőtt, a Jemen elleni háborúval kezdődtek az 1960-as években, ami közelebb hozta őket egymáshoz.)

Elhagyva a bábukat ...

Az amerikai kivonulás Washingtont is megdöbbentette: a média elit ugyanúgy érdekelt az állandó háborúkban, mint a tábornokok - talán még inkább, mert az újságíróknak nem kell harcolniuk vagy meghalniuk. Az amerikai csapatok Afganisztánból való kivonása és az engedelmes bábu, Aszraf Ghani és a teljes korrupt elit elmenekülése újabb emlékeztető az Öböl menti zsarnokok számára, hogy az USA nem habozik elhagyni bábjait, ha érdekei ezt kívánják.

Az iráni sah 1979-es megbuktatása óta az Öböl menti rezsimek megerősítették katonai szövetségüket az Egyesült Államokkal, és egyre többet költöttek fegyvervásárlásra. De ezek a rezsimek tisztában vannak azzal, hogy egyedül nem tudnak harcolni és győzni. A "Határozottság vihara" (a Jemen elleni brutális háború hivatalos szaúdi elnevezése) egyértelműen megmutatta a szaúdi erők gyengeségét és alkalmatlanságát, a nyugati részvétel és segítség ellenére.

Az Öböl menti zsarnokok valószínűleg növelni fogják függőségüket Izraeltől, mint a térségben lévő fő támaszuktól, mint zsarnoktól és kémtechnológiai beszállítótól, amint azt a közelmúltbeli leleplezések is sugallják. Egyáltalán nem hihetetlen elvárás, hogy az Öböl-menti hatóságok (nagylelkű fizetésért cserébe) izraeli csapatok küldését követeljék területükre. Izrael, tekintettel az általa elfoglalt területek megszállására, nem biztos, hogy jelentős számú katonával tud ehhez hozzájárulni. De katonai tanácsadók fognak megjelenni az Öböl-menti országokban - ha még nincsenek ott. Az Öböl menti hatóságok és Izrael közötti együttműködés eddig a kémkedésre összpontosított. A következő szakasz katonai jellegű lesz.

Az Öböl menti rezsimek azt remélik, hogy az USA tartósan megszállja a régiót. Az Öböl menti rezsimek (Izraellel együtt) sok energiát és pénzt fordítottak az "iráni fenyegetés" szítására, valamint a szektariánus agitációra, hogy szunnita-síita viszályt szítsanak az iszlám világban. Az egyik cél az izraeli megszállás ellen harcoló csoportok hitelességének aláásása.

Az Izrael elleni libanoni és gázai ellenállási mozgalmak a Hezbollahot és a Hamászt dicsérik az arab lakosság körében, de az Öböl-menti hatóságok síitaellenes kampányának sikerült (részben) démonizálni Irán szövetségeseit a régióban.

Az arab közvélemény-kutatások azonban még mindig azt mutatják, hogy Izrael marad a fő fenyegetés az arab lakosság számára, annak ellenére, hogy a zsarnokok arra törekszenek, hogy Iránt - és ne Izraelt - tegyék az arabok fő ellenségévé. A Közel-Keleten állomásozó amerikai csapatok növelik az Öböl menti rezsimek önbizalmát, különösen a katonai vereségek után - a szaúdiak jemeni és szíriai, az emírségek pedig líbiai és jemeni vereségei után.

Az Öböl menti rezsimek ráadásul garanciákat akarnak arra, hogy az USA nem hagyja cserben regionális lakájait és megbízottjait. Az Egyesült Államok által a régióban - akár Irakban, akár Afganisztánban - létrehozott rezsimek rendkívül korruptak, és a demokráciához való viszonyuk erősen megkérdőjelezhető. Ezek az Öböl menti korrupt rendszer egyik változata.

Az afgán kormány gyors bukása az amerikai csapatok kivonása után nem kerülhette el az Öböl menti zsarnokok megijesztését. Végül is volt egy polgári kormány, amelyet a tálibok civilizált és világi alternatívájaként dicsértek, és mégis úgy tűnik, hogy a tömegek körében sokkal kisebb a támogatottsága, mint a táliboknak. Az USA soha nem támogatta a demokráciát vagy a jó kormányzást a régióban. Ami azt illeti, a korrupció és a nem demokratikus kormányzás az USA kedvenc kormányzati formája, mert ez segíti dominanciáját és elősegíti gazdasági érdekeit.

Egy demokratikus Szaúd-Arábia vagy az Egyesült Arab Emírségek nem költene milliárdokat arra, hogy fegyvereket vásároljon az Egyesült Államoktól, vagy normalizálná a kapcsolatokat Izraellel. Biztosan nem rendelnék alá az olajkitermelést és az olajárakat az amerikai elnök kívánságainak. Nem arról van szó, hogy az Öböl menti rezsimek meginognak, vagy hogy belső fegyveres ellenzék fenyegetné őket, bár a bahreini hatóságokat 2011-ben nagyon is valós volt a fenyegetés, és a rezsim megbukott volna, ha a szaúdi rezsim nem avatkozik be (amerikai támogatással).

Az USA valószínűleg lehetőséget ad Izraelnek az Öböl menti zsarnokokkal kötött szövetségének arra, hogy agresszív háborúkat és politikai gyilkosságokat hajtson végre a térségben. Végül is ezek a rezsimek megfelelnek a terrorizmus amerikai definíciójának. Az Öböl menti hatóságok azonban továbbra is elveszítik legitimitásukat, ha osztoznak Izraelnek a térségben zajló végtelen agressziójáért való felelősségében.

Az Öböl menti zsarnokoknak nem lesz könnyű továbbra is azt állítaniuk, hogy ők képviselik az arabokat a "perzsa állammal" szemben, amikor közös katonai és kémkedési ügyleteket folytatnak Izraellel. Csak akkor avatkozik be az USA, ha ezek a svindlik az USA más szövetségeseit zavarják (mint Katar ostroma), hogy elhallgattassa megbízottjait.

Az USA továbbra is védelmezni és támogatni fogja ezeket az Öböl menti zsarnokokat. Egyáltalán nem meglepő, hogy Biden kormánytisztviselői milyen sokszor nyilatkoztak a szaúdi rezsim támogatásáról - miután maga Biden a választások előtt "páriának" nevezte a szaúdi rezsimet. De amikor eljön az idő, és ezeket a zsarnokokat az emberek nagy többsége elutasítja, sem az USA, sem Izrael nem lesz képes megmenteni őket. Mubarak ezt túl későn ismerte fel.

(c) Aszad Abu Khalil

https://consortiumnews.com/2021/08/27/the-angry-arab-taliban-takeover-alarms-the-gulf/ -
 
W

Wilson

Guest
Az lehet, hogy minden egyes nappal csökken az erejük, de minden egyes nappal nő a veszélye annak, hogy valaki fantáziát lát abban, ha támogatja őket. Azt meg nem tudjuk, hogy a hátországban mennyire elégedetlenek az emberek és szöknek-e oda ellenállók.
Jelenleg és se tudom elképzelni, hogy ez ellen a felturbózott tálib haderő ellen sokáig kitartsanak, de nem lehet tudni kinek, mikor gurul el a gyógyszer és mivel van egy ország a közelben akinek a testvérei véreznek el ott, nem tudhatjuk, hogy szöknek-e oda harcolni.

Figyelemmel kísérem a térség azon államainak reakcióit amely érdemben tudná támogatni a Pandzsiri ellenállókat , de szerintem nagyon úgy néz ki, hogy senki sem fog segíteni nekik,mindegyik a tálibokban "gondolkozik"....
 
  • Tetszik
Reactions: aquarell and theo

theo

Well-Known Member
2016. június 1.
2 334
9 635
113
Figyelemmel kísérem a térség azon államainak reakcióit amely érdemben tudná támogatni a Pandzsiri ellenállókat , de szerintem nagyon úgy néz ki, hogy senki sem fog segíteni nekik,mindegyik a tálibokban "gondolkozik"....
Ez tény, csak arra gondolok, hogy nem lehet tudni, kiben mi motoszkál és minden nap új nap, igazából ott semmi nem elképzelhetetlen.
 

theo

Well-Known Member
2016. június 1.
2 334
9 635
113
Az USA valószínűleg lehetőséget ad Izraelnek az Öböl menti zsarnokokkal kötött szövetségének arra, hogy agresszív háborúkat és politikai gyilkosságokat hajtson végre a térségben. Végül is ezek a rezsimek megfelelnek a terrorizmus amerikai definíciójának.
Úr Isten, ez mennyire ott van!
A politikában tudjuk, hogy van a jó gyilkos és a háborús bűnös gyilkos.
Gotovina-Karadzic
 

blogen

Well-Known Member
2010. április 20.
16 958
29 429
113
A táloboknak ha nem sikerül menetből leküzdeni a völgyet akkor jó eséllyel kivárásra fognak berendezkedni. Nem sok lehetőség van az utánpótlás bevitelére. Itt érvényesülhet a lassú víz partot mos mondás. Amig a tálibok pótolni tudják az elestt katonáikat addig minden egyes halottal vagy sebesülttel gyengül az ellenállás, minden nappal fogy az élelmiszer, gyógyszer, lőszer. Az a (foteltábornoki)véleményem hogy most nincs annyi logisztika felhalmozva mint '96-2001 között. Én azt gondolom a világ jelenleg letette a voksát a Talibán melett és India izmozhat még de a kérdés mi lesz a politikai előnye ha támogatja az ellenállást. Az is kérdés hogy a erkölcsi támogatáson kívül tud-e valós logisztikát nyújtani, szerintem nem. Hát így ku***a nehéz lesz megtartani a völgyet.
Szerintem
Légi utánpótlás Tádzsikisztánból.
 

theo

Well-Known Member
2016. június 1.
2 334
9 635
113
Igen ez egy reális lehetőség, de csak akkor ha Putyin rábólint..

Tegnap, Vlagyimir Vlagyimirovics a következőt mondta:

"Afganisztán szinte teljes területét a Pandzsir völgy és egy Tádzsikisztánnal határos szűk területet kivéve a tálibok ellenörzik, ebből a realitásból kell kiindulni"
A szük területről kell indulni?:eek:
Ajajjjjj :D :D:D
 
  • Tetszik
Reactions: Wilson