Az iszlamisták elfoglalták Dzsalalábádot:
Kabul az utolsó bástya a tálibok ellen..
A radikális iszlám tálibok ma már szinte egész Afganisztánt uralják. Dzsalalábád elesett. Kabul még nincs a kezükben. Az USA és a Bundeswehr több ezer embert akar ellenőrizni - versenyfutás az idővel. Biden azonban kevés reményt fűz az amerikai csapatok visszatéréséhez.
A radikális iszlám tálibok elfoglalták a kelet-afganisztáni Dzsalalábád városát is. Nangarhar tartomány fővárosa harc nélkül került át a tálibokhoz - állítják a dzsalalábádi lakosok. Egy afgán tisztviselő szerint a kormányzó megadta magát. Ez volt az egyetlen módja a civil életek megmentésének. Ezzel a főváros Kabul az utolsó olyan nagyváros az országban, amelyet nem a radikális iszlám milíciák ellenőriznek. Korábban a mintegy 500 000 embernek otthont adó Mazar-i-Sharif az iszlamisták kezére került. Nem világos, hogy Ashraf Ghani elnök meddig képes kitartani ebben a robbanásveszélyes helyzetben.
Thomas Ruttig, az Afganisztánnal foglalkozó agytröszt Afganisztán-szakértője szerint "nagyon-nagyon valószínűtlen", hogy a fejleményeket vissza lehetne fordítani.
A német szövetségi kormány lépéseket tett ennek érdekében. A Bild am Sonntag szerint hétfőn katonai szállítógépek, például az A400M Kabulba repülnek, hogy elszállítsák a németeket, segítőiket és családjaikat" Afganisztánból. A kampányban összesen akár 10 000 ember is részt vehet. Az elmúlt években többek között a német fegyveres erőknek, a külügyminisztériumnak, a fejlesztési segélyeknek és más német szervezeteknek dolgozott, és most az életét kell féltenie: a Kabul felé rohamosan előrenyomuló tálibok bosszút esküdtek önökön, mint "kollaboránsokon". A Bundeswehr helyi afgàn személyzete is maradt Mazar-e-Sharifban. Félnek a tálibok megtorlásától. Az elmúlt hetekben sokan már Kabulba költöztek a növekvő veszély miatt. A Bundeswehr egyik volt helyi alkalmazottja Kabulban elmondta, hogy családja sír a félelemtől, mióta a város elestének híre eljutott hozzájuk. Feltételezték, hogy Kabult hamarosan elfoglalják.
Biden megerősíti az afganisztáni kivonulást Az Egyesült Államok már megkezdte nagykövetségének kiürítését az afgán fővárosban, Kabulban. A mentőakciót kezdetben egy kisebb csapattal indították el, de a személyzet nagy része is készen állt a távozásra - mondta két amerikai tisztviselő. Joe Biden amerikai elnök bejelentette, hogy az eredetileg tervezett 3000 helyett mintegy 5000 amerikai katonát vetnek be, hogy biztosítsák a nagykövetség személyzetének és számtalan helyi köztisztviselőnek a távozását. Figyelmeztette a tálibokat, hogy ne akadályozzák a missziót. Az amerikai érdekek elleni támadásokra gyorsan és határozottan reagálnának. Biden ugyanakkor megvédte azt a döntését, hogy 20 év után kivonja az amerikai erőket Afganisztánból. Ő volt a negyedik amerikai elnök, aki felelős a csapatok jelenlétéért - mondta. "Nem fogom átadni ezt a háborút egy ötödik elnöknek".
Simtier Moeller SPD-s védelmi politikus óva int attól, hogy tétlenül nézzük a tálibok afganisztáni diadalmas offenzíváját. "A Nyugatnak az afgánok oldalán kell maradnia. Nem szabad teljes kudarcként távoznunk a csatatérről" - mondta Möller a német szerkesztőségi hálózatnak. Németországnak továbbra is támogatnia kell az afgán kormányt és hadsereget( ez hülye milyen afgán hadseregtől beszél).
A Bundestag felhatalmazása a Bundeswehr bevetésének folytatására A tálibok nyilvánvalóan sokkal gyorsabban haladtak előre, mint amire a német kormány számított: az NTV szerint tegnap reggel több miniszter és Angela Merkel kancellár sürgős konzultációra ült össze, hogy megállapítsák, megvan-e a parlamenti többség a Bundeswehr evakuálási műveletéhez. Kormányzati körök szerint a régi parlamenti felhatalmazás, amely még mindig érvényben van, nem vonatkozik erre a mentőakcióra.
Marie-Agnes Struck-Zimmermann, az FDP védelmi politikusa szerint a bevetés az új parlamenti mandátum nélkül is lehetséges lett volna. "A 2022. január 31-ig érvényes "Resolute Mission Support" mandátum elvileg magában foglalja a katonai és polgári erők biztonságát, védelmét, evakuálását és mentését, valamint a diplomáciai és konzuli képviseletek evakuálását" - mondta Strák-Zimmermann.
Ha a szövetségi kormány mégis dönteni akar egy új mandátumról, az FDP természetesen beleegyezik. Ez akkor is érvényes, ha a hozzájárulást csak a bevetés után kell beszerezni.
Berlin kijelenti, hogy hajlandó befogadni az Afganisztánból érkező menekülteket. Berlin a többi szövetségi állammal együtt befogadja a menekültek egy kontingensét, "akik Afganisztánban a demokráciáért harcoltak" - mondta a Tagesspiegelnek Andreas Geisel SPD-s belügyi képviselő. Ehhez azonban "sürgős megoldásokra van szükség szövetségi szinten.
Самые громкие и важные заголовки со всего мира!
ru.detv.us