Miért,a szovjet kivonulás után nem omlott össze az általuk hátrahagyott rendszer?Vagy Jemen nem esett szét?Szomália,vagy Zaire?Ahol nincs belső összetartó erő,ott rendre szétesik a külső erő kivonulásával az általa összetartott rendszer.A külső erő pedig általában csak addig marad,mig az számára érdek.Ami azt illeti,az USA jóval tovább maradt,és próbált összetákolni egy működőképes rendszert-de az belsó okok miatt nem megy,a belső okokat meg nem tudja az amcsi se megszüntetni.Ahogy az orosz se tudta,meg elötte az angolok se.Egyszerűen nem volt meg hozzá az a felesleges és megtérűlő módon befektethető erőforrás,ami ahoz kell,hogy megoldják a problémát.Kinaiak egy erőteljes betelepiéssel/lakosság cserével talán meg tudnák csinálni.Újgúrban és Tibetben ezt csinálják jelenleg,de hogy ez afgánban is működne,azért az jó kérdés.Az USA fél óra alatt szarrá tudná atomozni Kínát, Oroszországot, HA BEVÁLLALJA, hogy úgyan úgy őt is szarrá atomozzák...
A nagyhatalmi státusza meg nem ezért sérül, hanem azért mert a középhatalmak, regionális kemény emberek megint azt látják, hogy Dél-Vietnam után megint beleállt egy konfliktusba, ahonnan a rengeteg elköltött dollár, megmozdított nagy katonai kontingens mellett ha elég ideig elég komoly akarat volt, akkor onnan ki lehet verni.
Ez az arcvesztés, s ehhez semmi köze az atom ütőerőnek. Jelenlegi geopolitikai események alapján, a közel keleten az történt, hogy akit az oroszok támogatnak, mint pl. Asszad, az hatalmon marad, akit az USA (kurdok, Afgán kormány) azt felkoncolják, vagy menekül.
Szerinted ez nem arcvesztés, nem csorbul a nagyhatalmi nimbusz?
Ezek után TE egy közel-keleti, ázsiai milícia vezetőjeként kinek a kegyeit keresnéd, ha leveszed az elfogult szemüveged?
Ez nem szemüveg kérdése.Minden ország/hatalom történetében van ilyen kivonulásra példa,még a milyénkben is.