Nem látunk közvetlen fenyegetést szövetségeseinkre Közép-Ázsiában.
Az orosz elnök afganisztáni különmegbízottja, az orosz külügyminisztérium második ázsiai főosztályának igazgatója, Z.N. Kabulov az afganisztáni helyzetről az orosz médiának adott interjúban.
Főbb tézisek:
Ott [Kabulban] most már biztonságos. Mindenfajta biztonság relatív fogalom, de most már biztonság van. Kezdjük azzal, hogy még tegnap a tálib vezetés egy képviselője "megváltoztatta" az orosz nagykövetség biztonságát, átvette, biztosította a biztonságot. Holnap nagykövetünk találkozik a meghatalmazott képviselőjükkel, és megvitatja diplomáciai képviseletünk működésének további módozatait.
Ha összehasonlítjuk a kollégák és partnerek kapacitását, a tálibok már régóta sokkal előzékenyebbnek tűnnek számomra, mint a kabuli bábkormány. A mi előfeltevésünk az, hogy a megállapodásokat végre kell hajtani. Ami nagykövetségünk és közép-ázsiai szövetségeseink biztonságát illeti, a tálibok betartják a megállapodásokat.
Azt hiszem, annak a fikciónak a szerzői, hogy az afganisztáni hatalom átadása a táliboknak az USA-val kötött valamiféle megállapodás eredménye volt, megpróbálják valahogy igazolni az amerikaiak afganisztáni kudarcát, és azt állítják, hogy ez egy tervezett akció volt. Úgy vélem, ez teljesen megalapozatlan. És úgy történt, ahogy történt.
Az amerikaiaknak ötezer tengerészgyalogost kellett küldeniük, hogy evakuálják a személyzetük egy részét. Nyilvánvalóan kénytelenek voltak átmenetileg leállítani a polgári járatok érkezését és leszállását. Ez káoszt és alapvetően zűrzavart okozott, tehát semmi köze a kabuli helyzethez. Nemcsak az afgán fővárosban nincsenek zavargások, hanem egyetlen más város sincs, amelyet a tálibok elfoglaltak volna.
Először is, a Biztonsági Tanács minden tagjának meg kell győződnie arról, hogy az új kormány hajlandó-e konvencionálisan, ahogy mi mondjuk, civilizált módon viselkedni. Amikor ez az álláspont mindenki számára közös lesz, akkor kezdődik meg az eljárás [a tálibok törlése a terrorista szervezetek listájáról]. Csak előbb a Biztonsági Tanács határozata, amely ilyen döntést hoz, és akkor ez egy technikai kérdés.
Nem véletlen, hogy az elmúlt 7 évben kapcsolatban álltunk a tálibokkal, sok mindent megbeszéltünk. És láttuk, hogy igen, ez az erő végül, ha nem is teljesen, de mindenképpen vezető szerepet fog játszani a jövőben Afganisztánban. Mindezek a tényezők együttesen, valamint természetesen a tálibok legfelsőbb vezetése által adott biztosítékok okot adtak arra, hogy nyugodtak legyünk, de továbbra is éberen figyeljük a fejleményeket.
Nagykövetünk kapcsolatban áll a tálib vezetéssel. Holnap találkozik a tálib vezetés biztonsági főszereplőjével, beleértve a mi nagykövetségünket is. Beszélni fog vele minden részletről, hogy hogyan fogják biztosítani a külső biztonságot és a diplomáciai képviseletünk biztonságát.
Régóta vannak kapcsolataink, kapcsolataink a tálib mozgalommal. Az a tény, hogy előre előkészítettük a terepet az új afganisztáni hatóságokkal folytatott megbeszélésekhez, az orosz külpolitika előnye, amelyet teljes mértékben ki fogunk használni az Orosz Föderáció hosszú távú érdekei érdekében.
Oroszországot nem az uniós országok véleménye vezérli az afganisztáni helyzettel kapcsolatos álláspontjának kialakításakor. Az [uniós országok] sajátos vonása, hogy külpolitikai hibákat követnek el. Már megtették, és ennek az afgán nép fizeti meg az árát. Tehát ők nem, ahogy mondják, példát mutatnak nekünk.
Nem látunk közvetlen fenyegetést szövetségeseinkre Közép-Ázsiában. Nincs egyetlen olyan tény sem, amely ennek ellenkezőjét mondaná.
Valójában Kabulov már évek óta folytatja ezeket a tárgyalásokat a tálibokkal.
Az elkövetkező hónapokban a gyakorlatban is látni fogjuk e konzultációk eredményeit.
"Kabul ellenőrzésének első 24 órája alapján ítélem meg. A benyomások jók. Kabulban most jobb a helyzet, mint Ashraf Ghani alatt. Ez jobb a tálib terroristák alatt, mint Ghani alatt" (c) Dmitrij Zsirnov, Oroszország afganisztáni nagykövete.
https://t.me/boris_rozhin/16383 -