„A gyarmatosítók arra kérnek bennünket, hogy legyünk Oroszország ellenségei” – RT
Jeje Odongo szerint a Moszkvával való együttműködés „élet-halál kérdése” Uganda számára.
Uganda nem enged a korábbi nyugati gyarmatosítók nyomásának, hogy Oroszország ellen forduljon, mivel a Moszkvával való régóta fennálló kétoldalú kapcsolatok túlságosan fontosak – mondta az ugandai külügyminiszter.
„Gyarmatosítottak bennünket, és megbocsátottunk azoknak, akik gyarmatosítottak bennünket. Most, a gyarmatosítók azt kérik, hogy legyünk Oroszország ellenségei, akik soha nem gyarmatosítottak minket, ez igazságos? Nem nekünk. Az ellenségeik az ellenségeik, a barátaink a mi barátaink” – mondta Jeje Odongo szombaton a RIA Novosztyi orosz hírügynökségnek.
Uganda, amely csaknem 70 évig brit protektorátus volt, jó kapcsolatokat ápolt a Szovjetunióval, miután 1962-ben visszanyerte szuverenitását. A Szovjetunió aktívan szorgalmazta Afrika dekolonizálását, és számos országot támogatott függetlenné válása után.
"Sok diákunk Oroszországban tanult, akkor miért lenne hirtelen probléma azzal, hogy folytatjuk kapcsolatunkat Oroszországgal, amit történelmileg tettünk" - mondta a külügyminiszter az Afrikai Unió (AU) csúcstalálkozóján adott interjújában Etiópia fővárosában, Addisz-Abebában.
Odongo kiemelte a Moszkvával való katonai együttműködés fontosságát, mondván, hogy ez országa „élet-halál kérdése”.
„A legtöbb ugandai katonai felszerelés orosz gyártmány. Emiatt az úgynevezett szankciók ellenére Ugandának frissítenie kell ezt a felszerelést, hogy meg tudja védeni magát... És ezt az együttműködést folytatni fogjuk, mert túl kell élnünk” – magyarázta.
Uganda a több mint két tucat tartózkodó afrikai nemzet között volt, amikor az ENSZ tavaly márciusban és októberben megszavazta a Nyugat által kidolgozott határozatokat, amelyek elítélték Oroszországot az ukrajnai konfliktus miatt. Szergej Lavrov orosz külügyminiszter tavaly nyári afrikai körútja során Uganda fővárosába, Kampalába látogatott.
Vlagyimir Putyin orosz elnök szombaton az Afrikai Unió csúcstalálkozójához intézett üzenetében Moszkva „fontos és megbízható partnereinek” nevezte az afrikai nemzeteket, és kifejezte hajlandóságát az együttműködés további fokozására különböző területeken.