Kongóban életeket tesz tönkre az e-autó-forradalom
A mobiltelefonokat és elektromos autókat működtető lítium-ion akkumulátorokban való felhasználása miatt robbanás szerűen megnőtt a kobalt iránti kereslet.
Az Amnesty International új jelentése szerint a Kongói Demokratikus Köztársaságban (KDK) az elektromos járművek akkumulátorai és más zöld technológiák számára kritikus ásványi anyagok bányászata emberi jogi visszaélésekhez, többek között erőszakos kilakoltatásokhoz és fizikai bántalmazáshoz vezetett.
A KDK messze a világ legnagyobb kobalttermelője és Afrika első számú réztermelője. Jogvédő csoportok már régóta bírálják az ország kobalt-, réz- és egyéb ásványkincs-kereskedelmét, mivel a közép-afrikai országban fegyveres csoportok tartanak nagy területeket ellenőrzésük alatt, ahol az ott élők gyakran erőszak áldozatai.
Az ásványkincsek keresése során az embereket erővel elszakították otthonaiktól és termőföldjeiktől. Gyakran kártérítés vagy megfelelő áttelepítés nélkül lakoltatták ki őket.
Az erőszakos kilakoltatások, amelyek a vállalatok ipari méretű réz- és kobaltbányászati projektjeinek bővítése során zajlanak, életeket tesznek tönkre. A nemzetközi cégeket a rendőrség és a katonaság is támogatja.
Csak egy példa. Kongói katonák 2016 novemberében felgyújtották a déli Lualaba tartományban található Mukumbi települést, hogy helyet csináljanak a dubaji székhelyű Chemaf Resources kobalt- és rézbányájának. Azokat a lakosokat, akik megpróbálták megállítani a katonákat, megverték. A tűzvész során egy kétéves kislány életveszélyes sérüléseket szenvedett.
Ernest Miji, a helyi főnök elmondta, hogy 2015-ben, miután a Chemaf megszerezte a koncessziót, a vállalat három képviselője két rendőr kíséretében eljött hozzá, hogy közöljék vele, itt az ideje, hogy Mukumbi lakói elköltözzenek. Miután többszöri figyelmeztetés ellenére sem költöztek, felgyújtották a falut.
Az eset 2019-ben tiltakozásokhoz vezetett. A Chemaf beleegyezett, hogy a helyi hatóságokon keresztül 1,5 millió dollárt fizessen ki. Az ott élők 50 és 300 dollár közötti összeget kaptak.
A Chemaf tagadta, hogy bármi rosszat tett volna, részt vett volna Mukumbi lerombolásában, illetve hogy a katonai erőket utasította volna erre.