[BIZTPOL] Amerikai Egyesült Államok, Kanada

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

phaidros

Well-Known Member
2014. augusztus 9.
11 217
30 266
113
Miért mert nem egyezik a Trump elleni összeesküvés narratívájával?Amúgy a cikket a Telex hozta le és tényszerű le lehet ellenőrizni.
Nem. Azért mert egy-két éve az indexet sem olvasom és az index reinkarnációját sem tervezem. Minőségi okok miatt. (Mást se szoktam, de most nem ez a téma.)
Nem kell az ember szavait kiforgatni a saját szájad íze szerint.
Tényszerű az, hogy a kapitóliumi balhé lett az a hivatkozási alap, amire mutogatnak Trump ellenfelei és a médiacenzorok. Ennek meg ő volt az arca. Még ha a legjobb szándékkal tette is, amit tett. De ha meg nem a jó szándékot feltételezzük, akkor meg elgondolkodtató, hogy az eseménnyel ki mennyit, vagy mit nyerhetett. Avagy egyáltalán Trump bármit elérhetett, nyerhetett e vele? Mondjuk minimum a "sámán" nyert vele, mert ismert arc lett. De más ki? És miért baj az, ha feltesszük a klasszikus latin kérdést: Cui bono?
Tehát még a legjobb szándékot feltételezve is a tette és a következményei ártalmasak voltak Trumpnak. És ennél csak negatívabb narratívák vannak és lehetnek.
 
W

Wilson

Guest
Nem. Azért mert egy-két éve az indexet sem olvasom és az index reinkarnációját sem tervezem. Minőségi okok miatt. (Mást se szoktam, de most nem ez a téma.)
Nem kell az ember szavait kiforgatni a saját szájad íze szerint.
Tényszerű az, hogy a kapitóliumi balhé lett az a hivatkozási alap, amire mutogatnak Trump ellenfelei és a médiacenzorok. Ennek meg ő volt az arca. Még ha a legjobb szándékkal tette is, amit tett. De ha meg nem a jó szándékot feltételezzük, akkor meg elgondolkodtató, hogy az eseménnyel ki mennyit, vagy mit nyerhetett. Avagy egyáltalán Trump bármit elérhetett, nyerhetett e vele? Mondjuk minimum a "sámán" nyert vele, mert ismert arc lett. De más ki? És miért baj az, ha feltesszük a klasszikus latin kérdést: Cui bono?
Tehát még a legjobb szándékot feltételezve is a tette és a következményei ártalmasak voltak Trumpnak. És ennél csak negatívabb narratívák vannak és lehetnek.
Ok de erre van egy lehetséges pofonegyszerű magyarázat ,hogy Trump nem mérte fel a tettének a következményeit,ami látva 4 éves ténykedését teljesen reális lehetőség.
 

SilvioD

Well-Known Member
2018. december 23.
26 562
93 943
113
Ez már volt? Nobel béke díj a BLM-nek. :eek:
Inkább kapja meg a demens bácsi vagy Obama újrázzon.

Egyre gázabb ez a béke Nobel díj. Annyira politikai alapon megy, hogy ez már nagyon cinkes. Hitelteleníti a többi díjazottat is. Nem a teljesítmény, hanem a helyes ideológia számít.

A BLM után

Navalnijt, Greta Thunberget és a WHO-t is jelölnék Nobel-békedíjra​

 

phaidros

Well-Known Member
2014. augusztus 9.
11 217
30 266
113
Nem értem,hol látsz a hozzászólásomban ilyet én egy kédést tettem fe neked ezzel kapcsolatban.
Miért mert nem egyezik a Trump elleni összeesküvés narratívájával?Amúgy a cikket a Telex hozta le és tényszerű le lehet ellenőrizni.
Vannak kérdések, amik egy feltételezett narratívát sugalmaznak.

Ok de erre van egy lehetséges pofonegyszerű magyarázat ,hogy Trump nem mérte fel a tettének a következményeit,ami látva 4 éves ténykedését teljesen reális lehetőség.
Miért, Trump foglalta el a Capitoliumot? Még a beszédében sem mondta, hogy menjetek be, lövessétek le magatokat. Sőt.
Nem vagyok Trump fan, de azt el kell ismerni, hogy taplóságai ellenére a regnálása alatt nem indított az USA háborút, békekötések zajlottak a Közel-Keleten, nőtt az amerikai foglalkoztaottak száma, vittek haza gyártást, megpróbált Kínával szembemenni stb. Még a követségük Jeruzsálembe való átvitele sem kavart akkora szoárét, mint sokan huhogták. A BLM és a Covid elleni gyenge fellépés írható a számlájára, amire el lehet fogadni véleményként, hogy teljesen rosszul kezelt. (Bár a BLM esetében nem feltétlen igaz.) Szóval nem tudom, hogy a Te narratívád mennyire realitás és ebből a realitásból, hogy jutsz el a "sámán" ténykedésééig.
 
W

Wilson

Guest
Vannak kérdések, amik egy feltételezett narratívát sugalmaznak.


Miért, Trump foglalta el a Capitoliumot? Még a beszédében sem mondta, hogy menjetek be, lövessétek le magatokat. Sőt.
Nem vagyok Trump fan, de azt el kell ismerni, hogy taplóságai ellenére a regnálása alatt nem indított az USA háborút, békekötések zajlottak a Közel-Keleten, nőtt az amerikai foglalkoztaottak száma, vittek haza gyártást, megpróbált Kínával szembemenni stb. Még a követségük Jeruzsálembe való átvitele sem kavart akkora szoárét, mint sokan huhogták. A BLM és a Covid elleni gyenge fellépés írható a számlájára, amire el lehet fogadni véleményként, hogy teljesen rosszul kezelt. (Bár a BLM esetében nem feltétlen igaz.) Szóval nem tudom, hogy a Te narratívád mennyire realitás és ebből a realitásból, hogy jutsz el a "sámán" ténykedésééig.

Az én olvasatomban a kérdőjel nem véletlenül van a mondat végén.Ha narratívát akartam volna sugalmazni akkor pontot v felkiáltójelet tettem volna a mondat végére:).

Rátérve a hozzászólásod többi részére szerintem és pl jó néhány republikánus szenátor szerint is a napnál is világosabb Trump szerepe a capitoliumi ostromban.És szerintem az,hogy nem mérte fel a Capitóliumnál szavai és tettei súlyát és annak következményeit tökéletesen tetten érhető a 4 éves kormányzati ciklusa alatt is elsősorban a kulpolitika teruletén.Az tény,hogy nem indított háborút ez részben az ő döntésének de legalább ugyanekkora részben a körülményeknek is köszönhető.Kínával szembeni fellépésével kapcsolatban pedig nem nagyon volt választási lehetősége.Ami a Trump kormányzásának a legnagyobb negatívuma a teljesen kiszámíthatatlan és ad hoc jellegű külpolitikája ami komolyan destabilizálta a világot és ezzel egyutt a világgazdaságot.
 

phaidros

Well-Known Member
2014. augusztus 9.
11 217
30 266
113
Az én olvasatomban a kérdőjel nem véletlenül van a mondat végén.Ha narratívát akartam volna sugalmazni akkor pontot v felkiáltójelet tettem volna a mondat végére:).
Akkor elnézést, én úgy értelmeztem.

napnál is világosabb Trump szerepe a capitoliumi ostromban.
Nem tudom, én pont ellenkezőjét olvastam. Nem tudom, hogy melyik mondatára gondolsz, amiben azt mondta, hogy menjetek be és foglaljátok el. Vagy legalább erősen ezt sugározta volna.

Az tény,hogy nem indított háborút ez részben az ő döntésének de legalább ugyanekkora részben a körülményeknek is köszönhető.
Azért na... körülmények. A körülményeket általában "alakítják". Még Irán ellen sem lépett fel túl keményen és a szíriai ottlétet sem eszkalálta tovább. Tehát csak a térségben ott volt két meglévő "körülmény". Ukrajnát sem támogatta a minimumom felül. Ahol lehetett, ott csökkentette, de minden esetre nem növelte a katonai jelenlétet.

Kínával szembeni fellépésével kapcsolatban pedig nem nagyon volt választási lehetősége.
De, például, hogy a kormányzása elején nem jelenti ki és nem tesz azért, hogy jöjjenek haza a gyártók.


mi a Trump kormányzásának a legnagyobb negatívuma a teljesen kiszámíthatatlan és ad hoc jellegű külpolitikája ami komolyan destabilizálta a világot és ezzel egyutt a világgazdaságot.
Szerintem elég kiszámítható volt. Sőt, magam részéről azt mondom, hogy meglepően kiszámítható. Amiket lefektetett, azokhoz igyekezett tartani is, még ha ez nem volt mindig jó döntés. Ugyan ez volt Iránnak, Kínával, avagy Közép-Európával, Vagy a katonai jelenlétek csökkentésével. Mindeközben egy csomó olyan elvi és politikai dolgok mentén nem avatkozott be, amibe mind az elődje, mind az utóda folyton-folyvást megtette -gondoljunk csak Mo-ra.
 
  • Tetszik
Reactions: enzo
W

Wilson

Guest
elnézést, én úgy értelmeztem.

Nem kell elnézést kérned :).

Nem tudom, én pont ellenkezőjét olvastam. Nem tudom, hogy melyik mondatára gondolsz, amiben azt mondta, hogy menjetek be és foglaljátok el. Vagy legalább erősen ezt sugározta volna.

Aki látta Trump beszédét azok számára nyilvánvaló,hogy amikor azt mondja,hogy a választást elcsalták és a Capitóliumhoz kell vonulni,hogy a gyengébb republikánus képviselőket rábírják a helyes cselekvésre ,akkor Trump gyakorlatilag a Capitoliumhoz küldte a felhergelt tömeget.És ez súlyos felőtlenség az USA hivatalban lévő elnökétől ilyet a népe és országa iránt felelőséget érző politikus nem csinál.

na... körülmények. A körülményeket általában "alakítják". Még Irán ellen sem lépett fel túl keményen és a szíriai ottlétet sem eszkalálta tovább. Tehát csak a térségben ott volt két meglévő "körülmény". Ukrajnát sem támogatta a minimumom felül. Ahol lehetett, ott csökkentette, de minden esetre nem növelte a katonai jelenlétet

Itt elsősorban arra gondolok,hogy a körülmények lehetővé tették számára,hogy ne kelljen neki akaratán kívűl háborút índítania.

De, például, hogy a kormányzása elején nem jelenti ki és nem tesz azért, hogy jöjjenek haza a gyártók.

Szerintem elég kiszámítható volt. Sőt, magam részéről azt mondom, hogy meglepően kiszámítható. Amiket lefektetett, azokhoz igyekezett tartani is, még ha ez nem volt mindig jó döntés. Ugyan ez volt Iránnak, Kínával, avagy Közép-Európával, Vagy a katonai jelenlétek csökkentésével. Mindeközben egy csomó olyan elvi és politikai dolgok mentén nem avatkozott be, amibe mind az elődje, mind az utóda folyton-folyvást megtette -gondoljunk csak Mo-ra.

Hát pedig a tények mást mutattatnak csak néhány példa.

Szíria

Egyik pillanatról a másikra bejelentette az amerikai csapatkivonást a kurdokat odavetve a törököknek.

Afganisztán

Eljátszotta ugyanezt teljesen agyatlan módon

Európa

Szintén egyik pillanatról a másikra büntető vámokat helyezet kilátásba az EU származó termékekre én láttam iparági gazdasági számításokat ennek elsősorban a magyar autógyártásra gyakorolt hatásáról valószínűleg nem lett volna őszinte a mosolya azon magyar munkavállalóknak akik Trump agyatlansága miatt elvesztették volna a munkahelyuket.És ehhez elég közel voltunk.

Irán

Felmondta az Iránnal kötött atomalkut aminek semmilyen látható eredménye nem volt sőt éppen ellenkezőleg azóta a perzsák vígan"centrifugálnak".

Kína

Agyatlan módon kezdett gazdasági háborúba ide oda rángatva világgazdaságot ami sajnos minket is érintett.

Közép Európa

Az igaz,hogy az Obama érával ellentétben elmaradt a kioktatás Magyarországgal szemben ettől eltekintve nem volt különbség a két ciklus között.
Hiszen Obama allatt sem érte semmi kézzelfogható gyakorlati hátrány Magyarországot.
 
  • Tetszik
Reactions: Bleroka

enzo

Well-Known Member
2014. augusztus 4.
13 496
33 918
113
Egyre gázabb ez a béke Nobel díj. Annyira politikai alapon megy, hogy ez már nagyon cinkes. Hitelteleníti a többi díjazottat is. Nem a teljesítmény, hanem a helyes ideológia számít.

A BLM után

Navalnijt, Greta Thunberget és a WHO-t is jelölnék Nobel-békedíjra​


Nobel-békedíjnál Obamáé volt a "cápa átugrása" pillanat...
 

milagro

Well-Known Member
2019. szeptember 28.
11 809
25 420
113
Kezd előállni a "gyúelegy"!
GameStop = játék vége
---
"Ray Dalio, a világ legnagyobb hedge fundjának, a Bridewater Associates-nek vezetője úgy gondolja, hogy a Gamestop-Reddit-Robinhood őrület valójában tünete egy nagyobb problémának, ami az Egyesült Államok társadalmát mérgezi. „Engem jobban aggaszt az általános düh – majdnem gyűlölet – és az, hogy, hogy az általános vélekedés az országban most az, hogy a másikat le kell győzni. Az általános szándék az, hogy bántsuk a másikat” – mondta Ray Dalio a Washington Postnak adott interjúban."
"Hatalmas összeget bukott a GameStop és más részvények elmúlt napokban látott száguldása után a Melvin Capital Manegement nevű hedge fund.
Az évet még közel 12,5 milliárd dollárnyi eszközállománnyal kezdte a hedge fund, jelenleg pedig már csak valamivel több, mint 8 milliárd dollár eszközt kezel, és ebben már benne van az a 2,75 milliárd dollárnyi tőkeinjekció, amelyet partnerei, a Citadel és a Point 72 Asset Management nyújtott a hedge fundnak hétfőn. A segítségért cserébe három évre nem irányító részesedést szereztek a Melvin bevételeiből."
https://www.portfolio.hu/uzlet/2021...hedge-fund-a-gamestop-szaguldasa-miatt-467630
 

milagro

Well-Known Member
2019. szeptember 28.
11 809
25 420
113
A republikánusoknak most sok mindent át kell gondolniuk és szervezniük, és ilyenkor veszélyesek az ilyenek:

"A „jövő republikánus sztárja” egy összeesküvés-elméleteket terjesztő képviselő, aki szerint Hillary Clinton kislányt erőszakolt meg"

Aztán ki ne derüljön egy napon, hogy igaz...
 
  • Tetszik
Reactions: gacsat

milagro

Well-Known Member
2019. szeptember 28.
11 809
25 420
113
Total felreerted az egeszet.
Most nincs kedvem begepelni, ha beszelsz angolul, akkor ezt nezd meg - a Wall St ill gazdasagi aljaskodasok egyik legjobb fuggetlen (de jol ismert) ujsagirojanak, Matt Taibbinek a blogja (a kiscsaj negyedannyira nem ismert, viszont szorakoztato), pont tegnap targyaltak ki a sztorit es a a tema masik legjobb konyomozo iroja volt a vendege, David Dayen (The American Prospect foszerk), kb feloranal jon a vendeg (ami elotte van az is vicces, azok a szokasos rovatok pl Republicans Suck es Democrats Suck, Isn't It Weird, Isn't That Horrible? etc :D):
Nincs most ennyi időm erre...
Akkor tudott és ismert az összes short pozíció? o_O
A Portfolio szerint is gerjeszthette nagyobb szereplő a lavinát, tévednek?
 

milagro

Well-Known Member
2019. szeptember 28.
11 809
25 420
113
Donald John Trump egy vérbeli, nagybetűs Jenki karakter. Ennek az archetípusnak a megtestesítője!
Ráadásul egy amerikai, nemzeti ünnepnapon látta meg a napvilágot!
..
240px-US_Flag_Day_poster_1917.jpg

..
220px-Flag_of_the_United_States.svg.png
Nyitott kapukat döngetnek az ohio-i republikánusok, június 14. most is ünnepnapjuk!
"zászlónapja"
 

phaidros

Well-Known Member
2014. augusztus 9.
11 217
30 266
113
"Hoz' vagy 'ba? Nem mindegy. Igazából be se kellett volna jutniuk.

Itt elsősorban arra gondolok,hogy a körülmények lehetővé tették számára,hogy ne kelljen neki akaratán kívűl háborút índítania.
Ha meg a másik oldalról nézzük, akkor bármelyik elnök, így Trump is meg tudta volna teremteni ezeket a körülményeket. Vagy gondolod, hogy mondjuk egy humanitárius okokra való jemeni beavatkozás, egy jelentősebb mali-i jelenlét nem lett volna indokolható?

Szíria

Egyik pillanatról a másikra bejelentette az amerikai csapatkivonást a kurdokat odavetve a törököknek.
Nem kellett volna összeállni a lázadókkal, hanem támogatni a kormányerőket. Egyébként vagy be se kellett volna avatkoznia, vagy csak korlátozottan. Ha annyira fontos bárkinek a kurdok ottani helyzete (amely messze a legbiztonságosabbnak volt mondható és a legkisebb arányszámmal éltek ott), akkor angoloknak, franciáknak, németeknek egyből át kellett volna venni a feladatot.
Afganisztán

Eljátszotta ugyanezt teljesen agyatlan módon
Miért, meddig kell mondogatni, hogy ki fognak vonulni? Már rég ki kellett volna. 20 éve volt a WTC elleni támadás. Ha 20 év alatt nem érte el a célját az USA, akkor mikor fogja? Persze, ott az Irán, Oroszország és Kína közeli támaszpontok és a 'más se tegye be a lábát' a fontos.

És ehhez elég közel voltunk.
Voltunk, vagy lettünk? Előtte meg a mezőgazdaságunk szívott az orosz szankció párbaj miatt. Amíg töketlen az EU, addig még ellenség sem kell. De nyilván ez vitatható, illetve nézőpont kérdése, hogy most EU, vagy az USA szemszögéből nézzük.

Felmondta az Iránnal kötött atomalkut aminek semmilyen látható eredménye nem volt sőt éppen ellenkezőleg azóta a perzsák vígan"centrifugálnak".
Igazából előtte sem volt túl sok eredménye. Valószínűleg ugyan azt csinálták, plusz még a szankciók alatt geopolitikai tényezővé nőtte ki magát Jemen-Szíria-Afganisztán irányába is, kapcsolata megerősödött Kínával és nem romlott Oo-val.

Agyatlan módon kezdett gazdasági háborúba ide oda rángatva világgazdaságot ami sajnos minket is érintett.
Amerika szempontjából nézd ezt is. Végülis csak települt vissza gyár, nem?
Az igaz,hogy az Obama érával ellentétben elmaradt a kioktatás Magyarországgal szemben ettől eltekintve nem volt különbség a két ciklus között.
Hiszen Obama allatt sem érte semmi kézzelfogható gyakorlati hátrány Magyarországot.
Hát, másként látom, mikor az USA nagykövete részt vesz egy tüntetésen. És azt ciripelték, hogy Orbánt Viktort meg akarták puccsoltatni párton belül. De nyilván ez csak a konteó talaján áll meg, majd esetleg egyszer valami történész tudja kikutatni (ha egyáltalán...). Az már szerintem a belügyekbe való beavatkozás, tehát ilyen értelemben volt gyakorlati hátrány.

Szóval katonai vonalon látható cél volt, hogy csökkentse a jelenléteket, létszámbeli és gazdasági okokból. Ahogy Kína és környéke felértékelődik hadászati szempontból, úgy egyértelműen máshonnan kell átcsoportosítani. Az meg a szövetségei hibájának is felróható, hogy vonakodnak és nem képesek a feladatokat átvenni.

Gazdasági szempontból pedig a lehetőségeket kell nézni és ha Trump politikáját akarjuk nézni, akkor ne azt nézzük elsősorban, hogy mi, mint Mo. és Európa szívtunk e, hanem, hogy USA gazdaságát igyekezett rendbeszedni (több-kevesebb sikerrel), amihez azért 4 év elég kevés.

Az nehezen elképzelhető, hogy az USA-nak úgy legyen jó, hogy más nem sérül ebben.
 
  • Tetszik
Reactions: Pogány and megazez