Teljesen észszerű a logikád, eszemben sincs vitatni a valós lehetőségét.George Friedman logikája abban a könyvben faék egyszerűségű: Lengyelország és Törökország lesznek az új NAGYhatalmak. Miért írja ezt Friedman? Mert ezt szeretné előre vetíteni.
Tézise szerint Oroszország összeomlik, széthullik. Ahogy Nógrádi Györgynek a "Szibéria ősi kínai föld" a becsípődése, úgy George Friedman-nak pedig Lengyelország és Törökország.
Miért? Mert Törökország tudná - Friedman szerint - leszakítani Közép-Ázsiát és Szibéria türk népek által lakott részét (pl. Jakutföld) Oroszországból, Lengyelország pedig Oroszország európai, Urál-on inneni részét tudná támadni. Ezért.
Ennyi benne a logika.
Azon országok jövőbeli nagyságát vetíti előre, amelytől azt reméli, hogy Oroszországnak a lehető legnagyobb kárt képesek okozni.
De nem kell foglalkozni ezzel az emberrel. Már az amerikai politika sem hallgat rá. Rájött az USA vezetése, hogy nekik szükségük van Oroszországra, nem jó, ha az szétesik. Sőt, igazából véve az USA Oroszország területének további növelésében érdekelt, Kína rovására.
Ugyanakkor vannak más szempontok is, Friedmanhoz hasonlóan én is "faék" egyszerűséggel próbálom megfogalmazni a dolgot.
Az USA-nak először is döntenie kell, hogy EU vagy Oroszország. A kettő együtt nem igazán fog menni, persze mindkettő kívánatos lenne, sőt, számukra az édeshármas lenne a legjobb - persze USA irányítás alatt.
Ebben az esetben viszont az EU érezhetné magát hülyére véve, azaz bármikor odakurválkodhat Moszkva felé is, vagy pont fordítva, az USA felé. Ugyanígy Moszkva szempontjából is felmerül egy másik opció: Mi a jobb Oroszországnak, az USA-val összefeküdni, vagy inkább az EU-val? Az USA-t nem tudja megfelelő hatékonysággal irányítani vagy befolyásolni , az EU-t viszont rövid időn belül igen, azaz egy USA-orosz paktum esetén Moszkva az alávetett fél maradna, míg egy orosz-EU paktum esetén a dominánsabb fél lenne a kapcsolatban, sőt, jelentősen megnőne a játéktere mind az USA, mind Kína, mind a Közel-Kelet irányába.
Az orosz-USA paktum többek között azon áll vagy bukik, hogy az EU, illetve az európai hatalmak mennyire fontosak a feleknek. Egy új Szovjetunió kissé megrontaná Európa és Oroszország hosszabb távú kapcsolatait, amelyek - szerintem - sokkal fontosabbak lennének Moszkvának, mint az USA mellett, vagy inkább az USA "alatt" másodhegedűsként szerepelni.
Oroszország sokkal többet nyerne egy EU-orosz (német-francia-orosz) kapcsolattal, mint a finoman szólva is kétszínű és rendszerint szószegő amerikai vonulattal.
Ráadásul Kína közvetlen szomszéd és baromi erős, hatalmas potenciállal. Minek fordulna szembe Pekinggel, amikor együtt is működhet vele? Az USA bőven visszaélt Oroszország meggyengülésével az elmúlt 30 évben, Kína távolról sem, pedig rúghatott volna az oroszba nem is kicsiket, ha akart volna.
Nincs visszaút a tegnapba - ezt már többször írtam - nem jön vissza a klasszikus hidegháborús felállás, még akkor sem, ha az USA-nak (és néhány orosz oligarhiának) éppen most, pillanatnyi megfontolásból ez baromi jól jönne. Ez a hajó 1991 után elment, Trump győzelmével még felvillant valami hasonló együttműködésnek a délibábja, de mostanra a történelem számos helyen ezt meghaladta, amit ugyan lehet figyelmen kívül hagyni, de szerintem nem érdemes.
Természetesen továbbra is érdeklődéssel figyelem a világ alakulását és nem zárom ki teljesen az általad vázolt szkenárió bekövetkeztét sem, de nem erre látok reálisabb esélyt.