Haubagoi,Jókat írsz ozymandias, de azért annyival kiegészítenélek, hogy Trump nem a középosztálynak és a dolgozóknak az embere, hanem a nagytőkéseké.
Annyi talán a különbség, hogy ő a nemzeti amerikai nagytőkések embere, nem a globalista nagytőkéseké.
Trump csökkenteni fogja a nagytőkések adóit, mert hite szerint a nagytőkések hozzák létre a munkahelyeket.
Trump meg fogja szüntetni az Obamacare-t, és megint nem lesz 50 millió amerikainak egészségbiztosítása.
Szóval picit azért árnyaltabb a kép.
az obamacare miatt csak szentségelő embereket láttam. (ez úgy működött, hogy fizetett bele mindenki, aki melózott, majd járt mindenkinek valamennyi alap, akinek az alap nem volt elég, az ment privát, vagy fizette ezen felül a másik biztosítást) Trump alapvetően úgy gondolkodik,ha visszahozza a munkahelyeket, akkor nem az állami támogatáson fognak lógni, hanem dolgozni fog és nettó befizetővé válik. Az elmélet szép, de erre lehet, hogy kényszeríteni kell a cégeket - mivel önszántukból nem mondanak le az olcsó külföldi munkaerőről + külföldi adókedvezmények. Abban igazat adok neki, hogy az nem működik, hogy amerikai cég külföldön dolgoztat, az adót elsíbolja (ahogy tette ő is közel két évtizeden keresztül...), az állam meg az ebből problémakörből kitermelődő munkanélküliek tömegét lássa el. A cégek a profit jelentős részét meg osztalékként a megfelelő zsebekbe csatornázzák vissza. (Bernie bácsi is helyesen látta meg ezt a problémát, de ő ezt a sávos adórendszerrel akarta elintézni, vagyis a cégeket továbbra is békén hagyva, ugyanúgy az adófizetőkkel vitette volna el a balhét...). Rá kell bírni a cégeket a komolyabb adófizetésre (Google, Apple, stb, nevetséges adókat fizet, miközben a mostani kapitalizációja a pénznyomdának köszönhető, amit valljuk be, a kisember fizetnek meg), csökkenteni kell a munkanélküliséget, ha úgy tetszik kifehéríteni (nem úgy), a munkaerőpiacot. Svájcban sincs "obamacare", mégis működik az ország. Kimutatható, hogy a leghatékonyabb egészségbiztosítási rendszerek azok, ahol egyre kisebb az állami szerepvállalás (pl. Szingapúr)
Trump tervei között szerepelnek a hatalmas közmunkák - Közép újjáépítése, infrastruktúra, stb. Ha ezt újabb pénznyomdából csinálja, akkor ugyanúgy establishment lesz belőle is, mint Clintonné, a valós problémák nem oldódnak meg. Ha a cégekhez nyúl hozzá - a fent leírtak alapján, illetve próbálsz merkantilista politikát folytatni (nem véletlen hirdette meg a szén, földgáz, palaolaj támogatási programot, akarja az olajvezetéket Kanadával, atomerőműveket akar építeni, így hazai cégek, dolgozók építik, nem kifelé megy a pénz), plusz az expanziós politika helyett bezárkózik. Nem hiszem, hogy ezek a gazdasági armageddont fognak okozni. Pont az fog okozni, ha a jelenlegi gazdasági helyzet hosszútávon konzerválódik (0 kamatok > elolvadnak a befektetések, több száz millió nyugdíjas nyugdíj-megtakarítása tűnik el, ezek az emberek pedig a jelenlegi életszínvonal alapján 15 évig még szavazhatnak. Ez több ezer milliárd dolláros kérdés, világszerte, stb...)
Bízom benne, hogy elindul a helyes irányon (és véletlenül nem támadja meg egy felbőszült orrszarvú az ovális irodában - puszta véletlenből). Egyszerű hasonlattal élve, ki lehet semmizni a kaszinóban az embereket, lehet hőzöngeni, párat közülük megveretni, kirakni a házából a tartozás miatt, de mi van akkor, ha valaki olyan pipa lesz, hogy bebasz az ablakon egy molotovot és akkor mindennek vége, a kaszinó teljesen leégett és sokan bent égnek.