A Kína által támogatott tehetségválasztó programok amerikai üzleti titkok ellopására ösztönzik az embereket....
A Szövetségi Nyomozó Iroda szerint a Kína által támogatott tehetségkiválasztási és -fejlesztési programok arra ösztönzik az embereket, hogy ellopják az amerikai kereskedelmi titkokat és gazdasági kémkedésben vegyenek részt. Az iroda ezt pénteken közölte egy ellenőrzött @FBI fiókon keresztül a Twitteren.
Mik ezek a programok?
Az FBI szerint a külföldi kormányok tehetségkiválasztási és fejlesztési programokat (PORT) szponzorálnak, hogy külföldi tudást és innovációt hozzanak országukba, ami gyakran egyszerűen üzleti titkok ellopását, az exportellenőrzési törvények megszegését vagy az "összeférhetetlenség megelőzésére" vonatkozó irányelvek megsértését jelenti. "Bár számos ország rendelkezik tehetségfejlesztési és kiválasztási programokkal, a világon a legaktívabb támogatója az ilyen programoknak a kínai kormány, és egyik fő célpontja az Egyesült Államok" - állítja az FBI.
Az FBI közleménye szerint az USA üdvözli a nemzetközi együttműködést a tudományos és akadémiai kutatás és az üzleti fejlesztés terén, de az FBI figyelmeztetett: "az amerikai vállalkozásoknak, egyetemeknek és laboratóriumoknak tisztában kell lenniük a kínai PORT-ok által ösztönzött tevékenységek lehetséges kockázataival és jogellenességével, és lépéseket kell tenniük üzleti titkaik és szellemi tulajdonuk védelme érdekében".
Hogyan működnek a kínai PORT-ok?
Az FBI szerint Kína több száz programot működtet, és megjegyzi: "Mindegyik arra ösztönzi résztvevőit, hogy ellopják a kínai nemzeti, katonai és gazdasági célok eléréséhez szükséges külföldi technológiát." Az iroda szerint Kína felkéri a professzorokat, tudósokat, kutatókat, diákokat és másokat - állampolgárságtól vagy nemzeti származástól függetlenül -, hogy jelentkezzenek a PORT-ra. "Előnyben részesülnek a Kínában nem elérhető szakértelemmel vagy technológiához való hozzáféréssel rendelkező személyek" - írja az FBI.
Az iroda így folytatja: "A résztvevők szerződést kötnek egy kínai egyetemmel vagy vállalattal - gyakran a kínai kormányhoz kapcsolódóan -, amely általában megköveteli tőlük, hogy: Tartsák be a kínai törvényeket Az új technológiákat vagy fejlesztéseket csak Kínával oszthatják meg (nem oszthatják meg ezeket az információkat az Egyesült Államokban lévő munkaadójukkal vagy befogadójukkal Kína külön engedélye nélkül). Más szakértők - gyakran saját kollégáik - bevonása a programba. "Kína lehetővé teszi az Egyesült Államokban dolgozó emberek számára, hogy részmunkaidőben részt vegyenek a PORT-ban, hogy megőrizhessék a szellemi tulajdonhoz, üzleti titkokhoz, adatokhoz és módszerekhez való hozzáférésüket a publikálás előtt, valamint az amerikai finanszírozást a kutatásaikhoz" - panaszolja az FBI.
Az iroda rámutat, hogy a PORT résztvevői erőfeszítéseikért cserébe számos pénzügyi, személyes és szakmai előnyben részesülnek. "Kína tehetségkiválasztó és -fejlesztési programjai sikeresen vonzották a résztvevőket a világ minden tájáról, hogy olyan kulcsfontosságú programokon dolgozzanak, mint a katonai technológia, az atomenergia, az aerodinamikai kutatás és a fejlett lézertechnológia" - áll az FBI közleményében.
Információk amerikai vállalkozások, egyetemek és laboratóriumok számára..
Bár az FBI elismeri, hogy a PORT-programok néha valóban elősegíthetik a jogszerű cserét és együttműködést megfelelő üzleti megállapodás vagy kutatási csere révén, ez "nem a norma" Kína esetében. "Ehelyett az ilyen programok általában információk, technológia vagy szellemi tulajdon titkos és illegális átadására irányulnak, amelyek egyoldalú jellegűek és az amerikai intézmények számára károsak" - áll az FBI közleményében. Figyelmeztet arra, hogy az Ön diákjai és/vagy munkatársai a PORT résztvevői lehetnek. "Az ezekben a programokban részt vevő emberek közül sokan kiemelkedő amerikai laboratóriumokban, vállalatoknál és egyetemeken dolgoznak, többek között olyan helyeken, ahol fontos katonai és tudományos projektekhez kormányzati kutatásokat végeznek." .
Az iroda arra figyelmeztet, hogy az átláthatóság és az egyén PORT-ban való részvételének nyilvánosságra hozatala nagyon fontos. "Ez az egyetlen módja annak, hogy az amerikai intézmények felmérjék a szellemi tulajdonukat fenyegető kockázatokat, megakadályozzák az amerikai kutatási környezet által kínált nyílt hozzáféréssel való visszaélést, és biztosítsák, hogy a pályázati finanszírozású tehetségkiválasztási és -fejlesztési programok jogszerűek, tiszták, méltányosak és átláthatóak legyenek." "Sajnos sok résztvevő nem jelenti be, hogy részt vesz az ilyen programokban" - panaszolta az FBI.
Az Iroda hozzátette, hogy vannak olyan precedens esetek, amelyekben a PORT résztvevői bűnösnek vallották magukat vagy elítélték őket többek között az exportellenőrzési törvények megsértése, gazdasági kémkedés és üzleti titkok ellopása, valamint támogatási és adócsalás miatt.