Ez a jelenség kb 40 év időtávlatában érdekes. A hetvenes évek végén New York csődbe ment, a bűnözés melegágyává vált a metróhálózat és a többi közterület is. Ekkora esett a crack krízis is és az egész eltartott a kilencvenes évek második feléig.Érdemes elolvasni a demokrata szócső narratíváját:
"New York a Nemzeti Gárda több száz katonáját és állami rendőrt küld a New York-i metróba, hogy az ország egyik legnagyobb és legforgalmasabb metrórendszerében a bűnözéssel foglalkozzon - jelentette be szerdán Kathy Hochul (D) kormányzó.
A bűnözés a világjárvány idején elért magasságokhoz képest [biztos, hogy világjárvány miatt? Nem volt ehhez köze esetleg Szent Floydnak és a "szeretet nyarának"?] csökkent a metrórendszerben, de Hochul bejelentésére a metróban történt számos nagy visszhangot kiváltó incidens és a bűnözés közelmúltbeli fellendülése után került sor.
Február végén egy metrókísérőt kórházba szállítottak, miután nyakon vágták egy látszólag véletlenszerű késő esti támadás során egy brooklyni vasútállomáson. Néhány nappal korábban két ingázót támadott meg egy kalapáccsal hadonászó férfi egy queensi metróállomáson. És alig néhány órával Hochul bejelentése után egy másik kalauzt is fejbe vertek egy üvegpalackkal egy másik indokolatlan támadás során.
"Ezeket a pimasz, aljas támadásokat a metrórendszerünk ellen nem tűrjük" - mondta Hochul szerdán.
Az állami rendfenntartók beáramlása kiegészíti azt az 1000 városi rendőrt, akiket Eric Adams (D), New York polgármestere februárban helyezett a rendszerbe, miután a rendőrség a város metróperonjain és szerelvényein megugró bűnözésről számolt be. Hochul olyan törvényjavaslatot is előterjesztett, amely lehetővé tenné a bírák számára, hogy a büntetett előéletű embereket kitiltsák a metróból.
A bejelentésre azért is került sor, mert a republikánusok országszerte a városi bűnözésre mutatnak rá annak jeleként, hogy a sok demokrata párti által támogatott büntetőjogi reformtörekvések kudarcot vallottak. Egyes New York-i demokraták aggodalmukat fejezték ki amiatt, hogy a bűnözéstől való félelem miatt a republikánusok a 2022-es félidős választásokon több kongresszusi helyet is megszereztek az államban, és ezt a kockázatot idén szeretnék minimalizálni.
A metrórendszerbe vetett bizalom helyreállítását szintén kritikusnak tekintették a város világjárvány utáni helyreállítása szempontjából."
"Az őrök és a katonák a város legforgalmasabb állomásain állomásoznak majd, hogy ellenőrizzék a csomagokat fegyverek után kutatva, amire a 2001. szeptember 11-i támadásokat követő napok óta nem volt példa.
Egyes kritikusok szerint az ellenőrzések faji megkülönböztetéshez vezethetnek.
"Nevetségesnek tartom, hogy a Nemzeti Gárdát a metrórendszerbe helyezzük" - mondta Shekar Krishnan, a városi tanács tagja, egy progresszív demokrata, aki Queens egy részét képviseli. "Olyan stratégiákba kell befektetnünk, amelyek valóban biztonságot nyújtanak, mint például a mentális egészségügyi szolgáltatások. Ehelyett félelemkeltést folytatunk, ami csak azt eredményezi, hogy a fekete és barna New York-iak még inkább túlrendőrzöttek lesznek." (túlrendőrzött, ez jó, az AI alapú gépi fordítás már új magyar szavakat talál fel.)
A republikánus Robert Giuliani 1994 és 2001 közötti polgármester zéró toleranciája rángatta ki a várost a bűnözés mocsarából.
Ne feledjük, hogy ekkoriban a "jó" oldalhoz tartozó demokrata párti Bill Clinton volt az USA elnöke, mégis, ezidő alatt kezdődött meg a rendőrség és az FBI intenzív militarizálása is.
Más idők jártak akkor még.
Persze, lássunk a dolgok mögé, hiszen a hidegháborúban kondícionálódott fegyveripar ott keresett potenciális piacokat, ahol csak tudott.
A tradícionális, konzervatív, republikánus rendpártiság találkozott a korabeli demokrata neoliberális üzletpolitikával.
Szóval a jogos kereslet és a tetemes kínálat minden fronton megtalálta egymást magának és ez egy bő húsz-huszonöt
évig tartó viszonylagos rendet jelentett a városban.
De a valóságban kezeletlen ok-okozati összefüggésekkel, melyek mostanra fertőztek el mindent.
Pláne úgy, hogy a BLM után ismét bedobták a lovak közé a gyeplőt és elengedték a csőcseléket és a drogok terjedését egyaránt.
Ugyanis az tisztán és világosan látszik, hogy 25-30 évvel ezelőtt lehet, hogy egy rendpárti republikánus vezette New York-ot és egy szaxofonozó és szaxofonoztató demokrata az elnöki adminisztrációt, de az akkori képletből hiányoztak a mai neo-bolsevista anarchisták és úgy en bloc a woke az összes side projektjével, mint pl a BLM, a drogliberalizáció, a migránsok behívása, az oktalan egalizáció és érdemtelen pozitív diszkrimináció, illetve a hierarchia és rend totális elutasítása.
Na ez az, ami miatt most újra a 70-es, 80-as évek fordulóján találta magát New York, de talán egész Amerika is.