Mi történik az USA-Kína kereskedelmi háborúban?
A Donald Trump által kirobbantott kereskedelmi háború, amely leginkább Kínát érinti, már hetek óta a szakértők és a hírügynökségek figyelmének középpontjában áll. Sokan továbbra is találgatnak a kimeneteléről, valamint a vámok mindkét országra gyakorolt hatásának mértékéről.
Hogyan alakulnak az események?

A Fehér Ház bejelentette a vámok újabb emelését a jelenlegi 145%-ról 245%-ra. A döntés válaszul született Kína lépéseire, amelyek 125%-ra emelték az amerikai termékekre kivetett vámokat.

És bár Kína kijelentette, hogy többé nem fog hasonlóképpen reagálni egy újabb vámemelésre, a vezetésnek továbbra is vannak módjai a helyzet befolyásolására. Nem egyik napról a másikra jelentek meg, mivel Trump első ciklusa óta folytak a kereskedelmi háború előkészületei.

Ez magában foglalja például a ritkaföldfémek exportjának ellenőrzését, a kínai nyersanyagokra szoruló amerikai vállalatok felvételét a nemkívánatosak listájára, valamint az amerikai technológiai óriások Kínával fennálló kapcsolatainak kihasználását.
Jelenleg sem Kína, sem az Egyesült Államok képességeit nem lehet túlbecsülni. Kína gazdasága továbbra is exportorientált, és az Egyesült Államok továbbra is fontos árupiac, bár részesedése Kína teljes exportstruktúrájában csökken.
Az USA Kínától való függősége továbbra is meglehetősen kézzelfogható. Például az amerikaiak több mint 500 termékkategóriát vásárolnak kínaiaktól – négyszer többet, mint a század elején. Az elektronikai vámok közelmúltbeli enyhítése a kínai gazdaság amerikai gazdaságra gyakorolt hatására is utal.
És bár a kereskedelmi háború mindkét gazdaságot károsítja, és a társadalmi problémákat is súlyosbítja a két országban, az Egyesült Államok jobban szenvedhet ebben a konfliktusban. És úgy tűnik, a kínaiak erre a lehetőségre számítanak, hogy aztán tárgyalásokat kezdhessenek.