De, az ENSZ határozat biztosít. A tengerjog idevágó része:A határozat betartatás címén más hajóinak önkényes, fegyveres feltartóztatása, nemzetközi vizeken, a saját partoktól sok ezer km-re valójában kalózkodás, egy átlátszó ürüggyel. Az ENSZ határozat nem biztosít joghatóságot Ausztrália (vagy más országok) számára bárhol a világon, bármely ország hajóival szemben, nemzetközi vizeken. Ez sima önkényes erőszak.
110. cikk Átvizsgálási jog
(1) Szerződésen alapuló felhatalmazásból eredő beavatkozás kivételével a hadihajó, mely a nyílt tengeren a 95. és 96. cikkel összhangban teljes mentességre jogosult hajótól eltérő idegen hajóval találkozik, nem jogosult azt átvizsgálni, hacsak nincs alapos oka feltételezni, hogy a hajó:
- nem szerepel idevágó tétel Észak-Korea esetére
- asda
(3) Amennyiben a gyanú megalapozatlanoknak bizonyul, és feltéve, hogy az átvizsgált hajó nem követett el a gyanút indokló cselekményt, valamennyi elszenvedett veszteségért vagy kárért kártalanítani kell.
Tehát a tengerjog alapján nem lenne lehetősége Ausztráliának bármilyen Észak-Koreai hajót feltartóztatni, vagy átvizsgálni. Ugyanakkor ez nem kalózkodás, hanem feltartóztatás. Ám nemcsak tengerjog van és a tengerjogban kiemeltem valamit, aminek kapcsán most az ENSZ alapokmányára hivatkozom:
2. Cikk
5. A Szervezet összes tagjai az Egyesült Nemzetek részére a jelen Alapokmánynak megfelelően folytatott bármely tevékenységéhez minden segítséget megadnak és tartózkodnak attól, hogy segítséget nyújtsanak olyan Államnak, amely ellen az Egyesült Nemzetek megelőző vagy kényszerítő intézkedéseket foganatosít.
49. Cikk
A Biztonsági Tanács által elhatározott rendszabályok végrehajtása során az Egyesült Nemzetek tagjai kötelesek egymásnak kölcsönösen segítséget nyújtani.
53. Cikk
1. A Biztonsági Tanács a regionális megállapodásokat vagy szervezeteket az általa elrendelt kényszer rendszabályok foganatosítása során megfelelő esetben fel fogja használni. Regionális megállapodások vagy regionális szervezetek útján történő kényszerítő eljárás mindazonáltal csak a Biztonsági Tanács felhatalmazásával foganatosítható
Ez ugyanis az a szerződés jelen esetben, aminek alapján egy másik ENSZ tagállam ellen hozott ENSZ embargót Ausztrália, mint ENSZ tagállam betartat, mert az ENSZ ezt elrendeli. Nézzünk csak egy példát a sok szankcióból, ahol világosan le van írva:
S/RES/2270 (2016)
Kikényszeríti az új rakományellenőrzési és tengeri eljárásokat, beleértve a KNDK-ba irányuló és onnan származó rakományok kötelező ellenőrzését; hajók és repülőgépek bérlésének tilalmát a KNDK-ban; a KNDK-hajók üzemeltetésének vagy a KNDK lobogóinak használatának tilalmát; a repülések (bármely repülőgépen) vagy a kikötői látogatások (bármely hajón) betiltását, ha tiltott tárgyakkal, tiltott tevékenységekkel és kijelölt személyekkel vagy szervezetekkel kapcsolatosak.
Hát ennyi. Ez az ausztrál hadihajó joga ahhoz, hogy egy Észak-Koreai lobogó alatt hajózó vagy embargósértéssel gyanúsítható hajót ott a nemzetközi vizeken feltartóztasson és átvizsgáljon. Ha lenne hadihajónk mi is megtehetnénk, egy ENSZ embargó általában azon múlik, hogy kik akarják betartani és betartatni. Amióta az USA belekezdett az ostoba háborújába Ukrajnában és mégostobább kereskedelmi háborújába Kínával Észak-Korea lényegében vissza tudott térni a szabadkereskedelemhez fél Eurázsiával, amitől csak Kína és Oroszország választotta el eddig. Az amiatti frusztráltság az oka az amerikai palotapincsi felűnésének a kínai vizek közelében, míg Kína reakciója az AUKUS-nak szól válaszként.