Kína titkos megállapodást tárgyal a Csendes-óceán déli részén – a média
2022. március 25
| RT
A New York Times jelentése szerint Peking stratégiai partvonalat szerezne a Salamon-szigetekkel kötött biztonsági megállapodás tervezete alapján.
Kína állítólag titkos biztonsági egyezményt kötött a Salamon-szigetekkel, megindítva a vészharangot az Egyesült Államokban és Ausztráliában, mert lehetséges, hogy Peking megszerez egy dél-csendes-óceáni partszakaszt, ahonnan blokkolhatja a hajóforgalmat.
A kínai és a Salamon-szigeti tisztviselők közel állnak a megállapodás aláírásához - jelentette pénteken a New York Times az egyezmény ellenzői által kiszivárogtatott dokumentumokra hivatkozva. Ha elkészül, a paktum lehetőséget ad a Salamon-szigetek miniszterelnökének, Manasseh Sogavare-nak, hogy védelmet kérjen Kínától, például polgári zavargások esetén. Peking megkapja a hadihajók dokkolási jogát és a szigeteken található „minden szükséges létesítményhez” hozzáférést.
Ausztrália külügyminisztériuma megerősítette a biztonsági megállapodás tervezetének hitelességét, és azzal érvelt, hogy „csendes-óceáni családja” a legalkalmasabb arra, hogy biztonsági segítséget nyújtson a Salamon-szigeteknek. Megjegyezte, hogy Ausztrália korábban is segítette az országot, például amikor aktiválta a Salamon-szigetekkel kötött 2017-es biztonsági egyezményt, hogy segítsen helyreállítani a rendet a tavaly novemberi zavargások idején.
Olvass tovább
Kína-ellenes zavargások a szigeten külföldről gerjesztettek, mondta a miniszterelnök
„Különösen aggaszt bennünket minden olyan intézkedés, amely aláássa térségünk stabilitását és biztonságát, beleértve egy állandó jelenlét, például egy katonai bázis létrehozását” – áll a Külügyminisztérium közleményében. Hozzátette, hogy Ausztrália kormánya és Sogavare csütörtökön bejelentette, hogy a nemzetközi segélyerők 2023 decemberéig a Salamon-szigeteken maradnak.
Canberra emellett 22 millió ausztrál dollár (16,4 millió dollár) költségvetési támogatást nyújt, hogy segítse Sogavare kormányát a zavargások és a Covid-19 világjárvány gazdasági hatásainak enyhítésében. „Ausztrália átlátható lesz, és tiszteletet tanúsít, mint megbízható partner, miközben egységet akarunk építeni a Csendes-óceánon” – mondta a külügyminisztérium.
A tavalyi erőszak a Sogavare-kormánynak a Tajvannal való diplomáciai kapcsolatok megszüntetéséről, Pekinggel való kapcsolatok kialakításáról, valamint a kínai vállalatokkal való fejlesztési megállapodások aláírásáról szóló tiltakozásokból fakadt. A zavargók megtámadták Sogavare rezidenciáját, és felgyújtottak üzleteket a guadalcanali kínai negyedben, a szigeten, amelyet az Egyesült Államok és Japán közötti második világháborús csata vált híressé.
A Salamon-szigeteki ellenzéki párt vezetője, Matthew Wale a Timesnak azt mondta, attól tart, hogy a Kínával kötött biztonsági megállapodás homályos volta lehetővé tenné, hogy bármire felhasználják. "A lényeg az, hogy ez a miniszterelnök politikai túléléséről szól" - mondta. – Ennek semmi köze a Salamon-szigetek nemzetbiztonságához.
OLVASSA TOVÁBB: Ausztrália csapatokat telepít a Kína-ellenes zavargások által sújtott szigetre
Az Egyesült Államok külügyminisztériuma évtizedekkel azután, hogy bezárta Honiara-i diplomáciai előőrsét, nagykövetséget épít a Salamon-szigeteken. Charles Edel, a washingtoni Stratégiai és Nemzetközi Tanulmányok Központjának ausztrál elnöke azzal érvelt, hogy a Kínával kötött titkos biztonsági megállapodás rontaná Ausztrália biztonságát. „Ez mélyen problematikus az Egyesült Államok számára, és valódi aggodalomra ad okot szövetségeseink és partnereink számára” – mondta a Timesnak.