A kérdés racionális, de feleltél rá: "a KNDK elleni szankciórendszer betartását célzó járőrözésben vett részt".
Az EEZ - exclusive economic zone - azért nem felségterület.
Azért a kérdés mégis csak helyénvaló. Mármint hogy mit keresett ott az ausztrál.
Az egy dolog, hogy az USA utasítására az ausztrálok beleállnak bármilyen embargóba. Mondanám, hogy ez szívük joga a saját áruik, a saját hajóik, a saját területük, felségvizeik erejéig. Azonban itt arról van szó, hogy ezzel az ürüggyel az ausztrál haderő ott lebzsel és intézkedik, tartóztatja fel erővel más országok hajóit, ahol erre neki semmi joga, sok ezer km-re otthonról. Ez így azért mégis csak nettó kalózkodás. (A szép angolszász kalóz hagyományokat folytatva.)
Ha egy ország úgy dönt, hogy nem tartja magára nézve érvényesnek, vagy simán csak nem tartja be a szóban forgó embargót és erre van bizonyíték is, akkor fel lehet kérdezni az ENSZ-ben és majd válaszol rá valamit. Vagy nem, ha nincs kedve hozzá. És ha történetesen vétójoggal rendelkezik, még csak egy dorgáló határozatot sem lehet vele szemben elfogadni. De idegen hajókat nemzetközi vizeken erővel feltartóztatni holmi embargóra hivatkozva nem lehetne.
Ha lehetne, akkor a vicc kedvéért kínai hadihajók úszkálhatnának a Mexikói-öbölben és tartóztathatnák fel az amerikai hajókat azzal, hogy nekik gyanús, hogy az amerikai hajók épp a KNDK-ba indulnak, plutóniummal megrakva. Vagy hogy még jó eséllyel meg is álló gyanú legyen, mondjuk az USA szerint is Kína részét képező Tajvanra szállítanak amerikai fegyvereket, amihez Peking nem járult hozzá és a szuverenitásának megsértéseként értékeli. Csak éppen az USA magasról tesz arra, hogy mit sért meg a fegyver szállításaival.
Gondoljuk bele, hogy mondjuk USA és sleppje, köztük az ausztrálok úgy döntenek, hogy embargózzák Magyarországot. Ezen felbuzdulva ausztrál hadihajók jelennének meg a Duna magyar-szlovák határt képező szakaszán, mert gyanakodnak a szlovákokra, hogy ők ezt az embargót nem tartják be. Majd pedig ha nyár derekán robbantásos jégmentesítést végez közvetlenül mellettük egy magyar, vagy szlovák hajó, még ők lennének megsértődve. Ugye mennyire képtelenség? Ami azzal kezdődik, hogy mi a szöszt keresnek ott az ausztrálok.
De a történet nem is az ürügyről szól, a KNDK elleni embargóról, mert senki nem állítja, hogy az ausztrálok gaz embargótörő csempész kínaikat fogtak, akik egyértelműen atombomba alkatrészeket vittek a KNDK-ba. Nyilván nem foghatnak, hiszen ott van a közös szárazföldi KNDK - kínai határ, amit senki nem tud műholdakon kívül mással ellenőrizni. Miért bohóckodnának a kínaiak hajókkal, ha az áru necces? Tehát ha valaki Kína és a KNDK közti tengerszakaszon hadi ladikozgat, annak nyilván nem az embargó ellenőrzés a valódi célja.
Arról szól a történet, hogy ezzel az ürüggyel az ausztrál hadihajó kína felségvizei közelében lebzsel és ez nem tetszik a kínaiaknak. Lássuk be, van oka a kínai rosszallásnak, ha a tengóikat kergeti egy ausztrál MH-60R (aminek a fő profilja a tengók kergetése), pofátlanul, a kínaiak orra előtt. Iletve vehetik azt is rossz néven, hogy a szóban forgó HMAS Hobart romboló 48 db függőleges indító cellájában bármilyen fegyver lehet, akár első csapásmérő is, Pekingtől és Sanghajtól bőven lőtávon belül. Sima járőrözgetéshez nem kellene pont a legnagyobb tűzerejű ausztrál hajót oda küldeni, az egyetlen olyan osztály tagját, amire az ausztrálok épp Tomhawkot vesznek a jenkiktől. Egy Cape osztályú járőrhajó (pont ilyen célra épült az osztály) is elúszkálna odáig, meg vissza, ha Japánban kapna egy kis naftát és azt a kínaiak biztos nem tekintenék fenyegetésnek. Mellesleg vagy 50-szer kevesebbe is kerülne.
Lehetne persze mondani, hogy nemetközi vizek és nem tilos ott lennie az aussziknak. De ugye a kínai J-10-nek sem tilos ott repkedni. És hát ha egyszer a kínai pilóta mondjuk egy kézi légvédelmi rakétának látszó tárgyat vél felfedezni a helikopter nyitott ajtajában, akkor puszta önvédelemből elereszti azokat az infra csalikat. Az infra csali nem támadó fegyver, hanem önvédelmi eszköz. Sírhatnak az ausztrálok, hogy nem szép dolog tüzijátékot rendezni a közelükben, de a kínai gépnek ehhez joga volt és ő otthon volt. Meg egyébként is a tüzijáték ősi kínai hagyomány. Nem történt volna meg, ha az ausztrál haditengerészet nem tolja oda a képét egy átlátszó ürüggyel, közel 6 ezer km távolságból.