@Chimera:
Ezt már kiveséztük egy párszor
)) az hogy mekkora hatóerejű volt becslés. Megjegyzem az sem kizárt hogy valójában nem így tervezték, ezt nem tudhatjuk. De egyébként az hogy a hatóereje "csak" 7 kT nem feltétlenül jelenti azt hogy kicsi és könnyű... Anno a Fat Man kb 5 tonna volt 20kT hatóerő mellett. É-K pedig most tart kb azon a szinten. Persze nyilván valamivel könnyebb dolguk van, de jelenleg kb ott tartanak hogy többhetes melóval és előkészületekkel képesek elindítani egy nukleáris láncreakciót. Attól nagyon messze vannak hogy mindezt egy rakétába építsék. És ennek nem csak a méret vagy a tömeg az oka, hanem az hogy egy olyan töltetet úgy kell az alapoktól megtervezni és megépíteni, hogy kibírja azokat az erőket amelyek a repülés során érik.
Egyébként az atombomba egy hatalmas EMP... jelenleg ez a leghatásosabb módja.
@desertfox :
Természetesen minden atomfegyver robbanásakor létrejön az elektromágneses impulzus, azonban ha a fő cél az ellenfél elektronikai eszközeinek/rendszereinek a blokkolása/kiütése akkor a legideálisabb egy magaslégköri robbantás mert akkor ideális a hullámok terjedése. Ezt konkrétan egy amerikai REH specialista ezredestől hallottam az első Öbölháború után egy előadáson. Konkrétan azt mondta hogy a Sivatagi Vihar tervezésekor felmerült lehetőségként hogy egy magaslégköri atomrobbantással üssék ki Szaddam védelmi és kommunikációs rendszereit.
Sztem először Pripjatyban akadt ki az a számláló
De a tréfát félretéve, ez sztem eléggé vad feltételezés. Sugárfertőzött területet csinálni a fél országból? Ezt nincs Aki bevállalja.
Vegyük sorra egy atomfegyver felrobbantásának hatásait nagy vonalakban : lökéshullám, elektromágneses impulzus és radioaktív sugárzás. Ezek közül a lökéshullám ott a helyszínen pusztít, az elekromágneses impulzus szintén. A radioaktív sugárzás és szennyezés is ott a helyszínen lenne a legerősebb. Persze veszélyt jelentene a kiszóródás, de ez nem okozna nagy kárt Japánban...
@joker :
Ahogy én tudom még egy kis hatóerejű töltet robbantása is kiütné fél Ázsiát, anno épp ezért vetették el Irak esetében is.