[BIZTPOL] Észak-Korea

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

arbalest

Well-Known Member
2011. január 11.
8 461
18 023
113
Totál amatőrként tudom csak nézni a kialakult helyzetet, de szerintem, ha kitörne a háború, Észak-Koreát max hetek alatt bedarálnák a déliek és az USA. Az szerintem nem szempont, hogy az USA nem avatkozna be, hiszen minden nap sulykolja a népbe, hogy ha Észak támad, akkor ő is, és megdöntik a rezsimet. Ehhez minden megvan, a közel 700 000 ezer fős déli hadsereg a 2000 tankjával, 200-300 high-tech vadászbombázójával és sok ezer lövegével, plusz a már ott lévő 30 000 amerikai katona, plusz az ott állomásozó légierőjükkel, plusz a beérkező valószínűleg több tízezres amerikai erősítés, légierő, hadihajók, tattara, amit szem-száj csak szeretne. De szerintem elsiklunk egy fontos szempont felett: senki sem akarja a megdöntött Észak-Koreát, szerintem legkevésbé Dél. Hiába halna meg 1 000 0000 északi katona, plusz mondjuk még 2-3 000 000 északi civil a háborúban. Megmaradna még 20 000 000. Ebből több százezer koncentrációs táborból szabadult ember, közöttük sokan már ott születtek, ott élték le eddigi egész életüket (úristen, és mi sírunk, hogy de szar nekünk itt Európa közepén?!!!). Őket mind el kellene látni, be illeszteni a nyugati élet struktúrába, amit még hírből sem ismernek. El tudjátok képzelni, hogy ez mit jelentene a déli költségvetésnek? Hogy magyarázod ezt meg a déli embereknek? Hogy drágább lesz a kenyér? Hogy a gyógyszerek ára 2-3-sokszorosra emelkedik például, mert az északi, felszabadult testvéreknek, aki alultápláltak, betegségektől szenvednek, tonnaszámra kell vinni a készleteket? Persze, mindenki küldene humanitárius segélyeket, meg simogatná DK fejét, hogy "együtt érzünk veletek, segítünk", de a szar nagy része Dél-Koreát sújtaná. A szomorú igazság az, hogy ÉK mindenkinek jó úgy, ahogy most van. Kérdés, hogy mit lép a fiatal, a kivénhedt tábornokok össztüzében álló Kim. Megnyomja-e a gombot, és utána hitleresen visszamegy a bunkerébe egy utolsó kavircra, aztán főbe lövi magát a szeretőjével, vagy sem.
 

erdifefe3

Member
2013. január 15.
97
2
8
<p class="new-blogpost-comment-notice">Komment ehhez a hírhez: Kim Dzsong Un kijelölte az első célpontját
Egy esetleges haboruban az amerikai reszvetel szerintem legnagyobbreszt a legierore koncentralodna.Del Koreanak van 700000 katonaja.Az USA nem hiszem hogy hozzaadna meg szazezret.A szarazfoldi hadmuveleteket szerintem 90-95 % ban a deliek viselnek.Az USA erok pedig amolyan masodik vonalban felallo tartalekkent szolgalnanak a sulyosabb vesztesegek elkerulese vegett.Viszont egy haboruban szerintem Odatelepitene nehany hordozot meg meg pluszba egynehany szaz gepet szarazfoldre es avval operalnanak leginkabb.
A ket Korea egyesitese pedig nem mindenfelekepp okozna katasztrofat a deli gazdasagra nezve.Lehet hogy hulyen hangazana de az orszag egyesitese utan fent lehetne tartani a ket orszagot elvalaszto DMZ -t hogy az eszaki milliok ne rohanjanak at delre.Az eszaki orszagreszt pedig onerobol illetve ENSZ ill. del koreai korlatozott merteku segelybol talpraallitani. Gondoljunk bele hogy az eszakiak meg a kinaiaknal is sokkal olcsobban dolgoznanak.Eleg sok kulfoldi beruhazas lenne ott az orszagban.A gazdasag felporogne rendesen.Ez persze kinanak sem erdeke hogy a vallalatok odatelepuljenek kina helyett.Meg egy ok amiert kinanak jo ez a helyzet ahogy van.
Tehat igy lehet hogy sokkal lassabban,hosszu evtizedek alatt,de telpra lehetne allitani eszak koreat. Nem feltetlenul kell azt megjatszani amit Nemetorszag csinalt a ket orszag ujraegyesitese utan,hogy Ny Nemeto. tomenytelen mennyisegu milliardot pumpalt at Kelet Nemetoba a hirtelen felzarkoztatasra.
Lehet ez igy kicsit furan hangzik de ha hirtelen nem fejadagra kapnak a gabonat akkor lehet hogy szegeny agymosottak nem tudnak feldolgozni a hirtelen jot valtozast.
 

eSeM

Member
2012. június 12.
719
13
18
"Lehet hogy hulyen hangazana de az orszag egyesitese utan fent lehetne tartani a ket orszagot elvalaszto DMZ -t hogy az eszaki milliok ne rohanjanak at delre."

valóban megoldás lehetne, bár nyilván nehéz lenne elmagyarázni az északiaknak, hogy, miért nem lehet elindulni délre, viszont lehet hülye példa, de a táborok felszabadítása után sem kaptak rögtön egy halom kaját a bent lévők, sőt talán ki sem engedték őket, mert hát halálra zabálták volna magukat, valami hasonló helyzet állna vagy állhatna fent itt is, elég kemény kulturális és más jellegű sokk érhetné szerencsétleneket, ha az ember nézi a képeket, azt a keveset ami onnan kijut, hát tiszta 60-as évek, és még van olyan ökör, aki szerint az egy jó hely és persze az ottaniak jól érzik magukat, hisz hát tapsikolnak a nagy vezérnek ésatöbbi
 

chimera

Member
2010. április 19.
560
1
18
Egy ilyen méretű konfliktust senki más nem tudna katonailag koordinálni kizárólag az USA már csak azért is mert csak neki van ekkora méretekben tapasztalata! Azt sem igen hiszem hogy nem USA vezetésbe egyáltalán belemennének.

Polgári vonalon valóban a közigazgatás helyreállítása lenne egy háború után a legnehezebb feladat! Az ipart meg a nulláról kell kiépíteni szinte biztos hogy se a struktúrája se a minősége se semmi se felel meg a nyugati de akár csak a kínai normáknak se ezentúl az ÉK-i munkás kepzettsége sztem siralmas lehet! 30+ év kell minimum mire elindulhat ott valami...
 

omega

Member
2011. december 9.
35
2
8
arbalest  ! 

   D-Korea   GDP-je  kb.  1 200  milliárd dollár, míg  Északé  kb.  30  milliárd.   Dél  úgy  évi 20  míg Észak kb. 5  milliárd dollárt költ a hadseregére  !

Ha robbanásszerűen kitörne a béke, a két ország  egyesítési folyamatának finanszírozása  elindulhatna  a katonai költségvetés csökkentésével, ami könnyedén lehetne  - mindkét oldalt számítva kb. 8-10  milliárd dollár  ! 

Ezen kívül pedig volnának más források is !
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
48 715
80 086
113
<a title="Profile" rel="nofollow">chimera</a>

 

"Egy ilyen méretű konfliktust senki más nem tudna katonailag koordinálni kizárólag az USA már csak azért is mert csak neki van ekkora méretekben tapasztalata! Azt sem igen hiszem hogy nem USA vezetésbe egyáltalán belemennének."

 

Ez azért marha nagy butaság!Szerinted más országokban a katonai vezetők totál analfabéták?Ami pedig a nem ami vezetést illeti,igazság szerint ÉK-t DK is simán lenyomná mint a bélyeget tök egyedül,nem kéne oda senkinek a segítsége!Én teljesen meg vagyok róla győződve,hogy a déli haderő úgy készül és készült mindig is,hogy neki egyedül is sikeresen meg kell tudnia vívni egy észak elleni háborút.Arra csak egyes közép-európai banánköztársaságok építenek védelmi stratégiát,hogy majd jön a nagy tesó és jól megvéd minket!
 

Montezuma

Active Member
2010. április 23.
2 843
33
38
Üdv Arbalest!

ÉK megdőlése és DK nyakába szakadása Japánnak lenne jó egyedül. A gond ezzel annyi, hogy egy újabb koreai háború végérvényesen borítaná a jelenlegi igen kényes status quo-t Ázsiában, aminek egyenes következménye lenne a globális átrendeződés is. Ebből a szempontból tök mindegy, hogy ki nyerne, mivel egy USA + szöv. siker esetén ez” erőteljesen összehozná” Moszkvát és Pekinget, ami annyira azért nem jó az USA-nak sem a térségben, sem globálisan.  Egy sikertelen és elhúzódó háború ráadásul alaposan kikezdené DK-nak nem csak a gazdasági/katonai erejét, de a társadalmi morálját is. Egy elhúzódó, sikertelen katonai akció komoly terhet róna az USA-ra is – ez pedig legalább ilyen veszélyes világhelyzetet okozhat más régiókban, például a Közel-Keleten. Egy ilyen helyzet kikezdheti nemcsak az amerikai gazdaságot, de a dollár világban betöltött szerepét is. Kína számára egyenlőre fontos, hogy a dollár a „helyén maradjon”, ugyanakkor ez nem feltétlenül igaz az például az oroszokra, akik a dúló valuta világháborúban a dollár (USA) és az euro (EU) között szlalomoznak. Az EU és Japán pedig a mai napig az USA pénzügyi világhatalmának fő pillérei – főleg, amíg dollárért vásárolnak kőolajat és földgázt.

ÉK vezetése egyébként jó eséllyel pontosan tisztában van a realitásokkal és igen merész módon – kihasználva a nagyok viszonyrendszerének instabil pontjait – billegeti nem csak az a táblát, hanem az egész asztalt.

A másik dolog Molninak:

Óriási különbség van aközött, hogy egy állam papíron milyen katonai képességekkel rendelkezik és aközött, hogy meddig képes elmenni egy háborúban. Az elméleti lehetőségek egy dolog, a technikai/politikai/gazdasági és egyéb szempontok és érdekek egy másik dolog. Márpedig a hadseregeket nem a háború kedvéért, hanem politikai/gazdasági érdekek biztosításáért tartanak fenn. Egy háborúnak sokféle célja lehet, nem feltétlenül az ellenfél totális kinyírása. Ezek azok a szempontok, amelyeket sokszor figyelmen kívül tetszik hagyni, pedig a helyzet az, hogy a hadsereget nem a háborúért, hanem a győzelemért vetik be. Van, amikor maga a háború fenntartása számít győzelemnek, de ez más kérdés. ÉK nem ez a kategória. Ráadásul egy újabb „fényes” győzelem (ezt azért kissé szkeptikusan fogadom) akár stratégiai vereséget is jelenthet a győztes számára.

Szerintem az USA vezetésében sem hülyék ülnek, így aki nem ért egyet velük abban, hogy nem verték már rég  agyon ÉK-t, az gondolkodjon el azon, hogy vajon ők mit tudnak, amit mi nem.
 

gigabiga

Well-Known Member
2011. március 9.
1 122
2 051
113
dudi said


"Arra csak egyes közép-európai banánköztársaságok építenek védelmi stratégiát,hogy majd jön a nagy tesó és jól megvéd minket!"
dudi tudnál mondani példát? 
sf-laugh.gif
 

chimera

Member
2010. április 19.
560
1
18
Didi részben igazad van! Arra gondoltam hogy a DK-i vezetésnek nincs se eszköze se tudása egy 1000+ gépből álló légiflotta vezetésére és irányítására. Nyilván egyedül is boldogulnak csak sokkal-sokkal több veszteséggel és idő alatt! Azért az USA spec hightech cuccai verhetetlenek,gondoljunk a stealt gépekre rádióelektronikai zavarásra műholdas és UAV feldreítésre stb stb
 

Python

Well-Known Member
2010. augusztus 8.
26 879
8 631
113
chimera:

Azért a DK felszerelést se nevezném nem hightech cuccoknak, sőt...! Egyedül az alacsony észlelhetőség hibádzik, a felderítés sem teljes körű, az UAV megvan, de mivel elég szoros a kapcsolat az USA -val, műholdas időt biztosan kapnának.
 

joker

Well-Known Member
2012. szeptember 16.
20 838
30 980
113
A stealth gépek meglesznek a délieknek is, most vesznek vagy 60-at, azonkívül potens légiflottával rendelkeznek jelenleg. ÉK ellen meg az USA sem fog 1000+ gépet odavezényelni, mert sanszos lenne, hogy az már egy Kína elleni támadás előkészülete és lehet ha bekapnának pár megelőző atomot. Na meg ha mindent az USA csinál amúgyis, akkor minek kellene nekik utolsó geneációs hadi felszerelés és 6-700,000-es hadsereg?
 

Pocok75

Well-Known Member
2010. április 19.
2 825
2 550
113
Chimera!

Ezeknek az adatoknak az átadása ma már csak egy gombnyomás! Federítési adatokat meg most is folyamatosan kapnak szerintem! A dél koreai tábornokok meg gyerek koruk óta erre a scenárióra készülnek, szóval nem hiszem, hogy ne boldogulnának egyedül is! SZVSZ 
sf-laugh.gif
sf-laugh.gif
sf-laugh.gif
sf-laugh.gif
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
48 715
80 086
113
Miért ne lenne meg a tudás vagy a képesség?Az egy nagyon modern haderő szerintem egy kezemen meg tudnám számolni,hogy Európában hány ahhoz mérhetően modern és felkészült haderő van mint a Dél-koreai.
 
M

molnibalage

Guest
Óriási különbség van aközött, hogy egy állam papíron milyen katonai képességekkel rendelkezik és aközött, hogy meddig képes elmenni egy háborúban.
Pontosan ezt mondtam én is... A Lin. II 1972 előtt is végrehajtható lett volna. Akkor szánták rá magukat. "Picit" későn... Nem a képességek hiányán múlt a dolog, a politikai vezetés nem engedte...

Egy háborúnak sokféle célja lehet, nem feltétlenül az ellenfél totális kinyírása. Ezek azok a szempontok, amelyeket sokszor figyelmen kívül tetszik hagyni, pedig a helyzet az, hogy a hadsereget nem a háborúért, hanem a győzelemért vetik be.
Most sem mondtál ellen nekem sehol, ezért nem értem, hogy minek magyarázod a nyilvánvaló közhelyeket...

Szerintem az USA vezetésében sem hülyék ülnek, így aki nem ért egyet velük abban, hogy nem verték már rég  agyon ÉK-t, az gondolkodjon el azon, hogy vajon ők mit tudnak, amit mi nem.
Megint csak arról van szó, hogy azért mert képes vagy valakit lezúzni, attól nem feltétlenül okos dolog, mert

ad1. Nincs értelme.

ad2. Túl sokba kerülne. Nem csak neked, a haverodnak is. Ezen felül az, hogy USA DK védelméban csapatokat állomásoztat az egészen más tészta, minthogy a területéről engedélyük nélkül támadó háborút indítani.

ad3. ....

Igazából nem értem, hogy ez miért kell elmagyaráznom neked. Hiszen elvileg te vagy a HTKA főstratégája. :)
 

Fade

Well-Known Member
2010. április 20.
3 664
3 516
113
chimera said
Arra gondoltam hogy a DK-i vezetésnek nincs se eszköze se tudása egy 1000+ gépből álló légiflotta vezetésére és irányítására. Nyilván egyedül is boldogulnak csak sokkal-sokkal több veszteséggel és idő alatt!
A Boeing 737 AEW&Ck meglehetősen potens/modern gépek, talán márciusban állt hadrendbe a legutolsó, azaz nagyon magas fokon képesek a légierejük koordinálására és képesek egymagukban is rá.
A DPRK légierő gerincét, mig-21 és régebbi! tipusok adják. A ROKAFet 16block 30-52, F15K. ~nincs szükség dedikált zavarógépre. 
 
M

molnibalage

Guest
chimera said
Didi részben igazad van! Arra gondoltam hogy a DK-i vezetésnek nincs se eszköze se tudása egy 1000+ gépből álló légiflotta vezetésére és irányítására. Nyilván egyedül is boldogulnak csak sokkal-sokkal több veszteséggel és idő alatt! Azért az USA spec hightech cuccai verhetetlenek,gondoljunk a stealt gépekre rádióelektronikai zavarásra műholdas és UAV feldreítésre stb stb
A RoKAF-nak nincs is 1000 db első osztályú harci gépe sőt, összesen nincs ennyi repülőeszközük. 80% hadrafoghatóság mellett ha minden gép egyszerre a levegőben lenne, akkor is kevesebb, mint 300 gépről beszélnük. Az F-15 cikkben láthattad, hogy a jenkik a flotta legfeljebb 1/3-át tudták egy hullámban emelni, mert a 0/24 légifölény az nem arról szól, hogy 0/24-ben fent van 100%. Fizikai képtelenség. Szóval a RoKAF vadászirányítás egyidőben legfeljebb 100-110 db saját légieszközt lehetne odafent, de ebben más helikopterek és minden más is benne lenne. A jenki gépek persze erre rájönnek, de azokért sanszosan a jenki irányítás felelne.Ennyi gép a B-737 AEW&C-nek kétlem, hogy problémát jelentene....
 

chimera

Member
2010. április 19.
560
1
18
A ROKAF 2-300 gépe ,pl 3 rephordozó 200-250 gépe a Japán saját ezredei  és az amerikai ezredek japánból valamint a DK-ban állomásozó USAF ezredek gépeivel ,bombázókkal, helikopterekkel összességében simán összejöhet az ezer körüli gépszám! Első 2-3 nap max létszám lesz a levegőben nyilván csökken ezután és ez természetes is!
 

chimera

Member
2010. április 19.
560
1
18
+ tankerek + UAV-ok stb

Csak a ROKAF-nak van pluszban kb 150 helikoptere ahogy olvasom! Kellenek a pussz gépek mert pl tartalékolni kellene egy estleges kínai beavatkozásra is....
 
M

molnibalage

Guest
A ROKAF 2-300 gépe ,pl 3 rephordozó 200-250 gépe...
Mint írtam összesen van a RokAF-nak kb. 330 vadászbombázója, 100% hadrafoghatóság mellett. KF-16C/D, KF-5E/F, F-4ESK, F-15K összesen tesznek ki kb. ennyit. Ebből látszik, hogy a 200 db is erős túlzás, még helikkel is.

3 Navy rephordozón legfeljebb 180 vadászbombázó van. Miért is? Hordozóként 4 vagy 5 század települ, egyenkét 12 géppel. Tehát, ha az összes felszáll és 100% a hadrafoghatóság, akkor sincs ennyi gép...

a Japán saját ezredei  és az amerikai ezredek japánból valamint a DK-ban állomásozó USAF ezredek gépeivel ,bombázókkal, helikopterekkel összességében simán összejöhet az ezer körüli gépszám!
Max. a furcsa matekod szerint, egyébként meg nagyon nem...

Első 2-3 nap max létszám lesz a levegőben nyilván csökken ezután és ez természetes is!
Ami legfeljebb 1/3, mert ha minden gépet felküldenek, akkor egy ideig nem lehet fent egyetlen gép sem...

Az meg vicces, hogy érdekes módon fel sem merül, hogy ha háború lesz, akkor hogyan dolgozik az északi irányítás a maga kőkorszaki rendszereivel...
 
M

molnibalage

Guest
chimera said
+ tankerek + UAV-ok stb

Csak a ROKAF-nak van pluszban kb 150 helikoptere ahogy olvasom! Kellenek a pussz gépek mert pl tartalékolni kellene egy estleges kínai beavatkozásra is....
A légierőnek biztosan nem, alig 2-3 tucat van összesen, mindenféléből. A hadseregnek lehet, róluk nincs adatom.