[BIZTPOL] Észak-Korea

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

joker

Well-Known Member
2012. szeptember 16.
20 838
30 980
113
chimera és nem számolgatom, hogy kinek mennyi van, abból hány hadrafogható stb, ezt megtette molni, de hogy Japán és DK kézenfogva elmennének / elrepülnének észak-koreait írtani az science-fiction. Előbb látunk Amerikai-Iráni közös hadműveletet Izrael ellen, minthogy koreai japánnal összefogjon koreai ellen egy hadműveletben.
 

chimera

Member
2010. április 19.
560
1
18
A sivatagi pajzsnál és viharnál is megvolt ez a géplétszám! A végső szám azon múlna az USAF mennyi gépet küld erősítésnek!

Az összes A-10-est , AH-64-et biztosan :D
 

Terminator

Well-Known Member
Szerkesztőségi tag
2010. április 19.
39 736
76 814
113
Jól látom hogy ENSZ határozat alapján nemzetközi erők bevetését nem vizionálta még senki? Mint 60 évvel ezelőtt. Persze ehhez elhúzódó háború kell, mert az ENSZ-nek kb. 2 hét kell a döntéshez , a gyorsreagálású NATO erőknek is kell még 2 hét, amíg odaérnek.

Megyünk Koreába is tapasztalatot szerezni?
 
M

molnibalage

Guest
chimera said
A sivatagi pajzsnál és viharnál is megvolt ez a géplétszám! A végső szám azon múlna az USAF mennyi gépet küld erősítésnek!

Az összes A-10-est , AH-64-et biztosan :D
Nos, az SV első éjszakáinak gépmennyiségét soha nem számoltam össze pontosan, de hadren (OOB) az van a Stan Morse féle összefogolaló műben. A Sivatagi Pajzsnál sok gép volt már ott, de töredékre repült csak. A 0/24 órás BARCAP néhány 2-4 gépes vadászköteléket jelentett. Szó nem volt több száz levegőben levő gépről.

Nem értem, hogy egyesek hogyan mernek ilyen vad dolgokat leírni anélkül, hogy minimálisan utánanézni vagy legalább felidézni az F-15 cikket...
 

panoz

Well-Known Member
2011. szeptember 3.
1 464
142
63
montezuma: Csak a kíváncsiság hajt, volt olyan levezetésed bármilyen eseményből ahol az USA jön ki jól belőle, esetleg az oroszok vagy a kínaiak kerülnek hátrányba, neadjisten kivételesen nem kerül a fennálló világrend a teljes összeomlás szélére?
 

Testudo

Member
2011. február 25.
45
1
6
Chimera és Molni vitájához történészként annyit mondanék, hogy abban Molni-nak van igaza, hogy katonai értelemben az USA megnyerte a Vietnámi háborút, és nemcsak a Lin II miatt, hanem az őrűlt Tet offenziva miatt is, ami a teljesen padlóra küldte a déli ellenálló erőket (vietcong), csak éppen az amerikai sajtó ezt másképpen látta.

Politikai értelemben viszont elveszítette. A végén viszont csak ez számít!

Afganisztánhoz azért nem hasonlítanám az ÉK konfliktust, mert az ÉK hadseregnek nagymennyiségű nehézfegyverzete van, amik álom célpontjai az amerikai-DK high-tech légierőnek. Tehát a konfliktus elején mindenképpen óriási sikereket aratnának az ENSZ erők az É-iak felett, a Molni által vázolt scenárió szerint.

Az viszont óriási kérdés, hogy miután leradírozták az É-i nehéz technikát, esetleg lemészárolták néhány DMZ ellen támadó ember és tankhullámot, leküldtek néhány "deepthroat" bombát a legjobban táplált vezető bunkereibe, utána mi lenne?

Itt bizony nagyon kevés támpontunk van, itt bizony könnyen lehet, hogy politikai szempontok ugyanúgy befolyásolnák a katonai döntéseket, mint Vietnámban, Irakban vagy Afghanisztánban.

Meg lenne a politikai akarat, hogy szárazföldi csapatok behatoljanak É-ra?

Ha igen, ott vajon mi várna rájuk?

Szerintem nem érdemes az É-iakat összehasonlítani az arabokkal. Úgyhogy nem tudjuk, hogy éhesen megadnák magukat (erre is volt példa a koreai háborúban anno), vagy az utolsó töltényig harcolnának (ilyen is volt).

Egy biztos. Az amerikaiak nem keverednének véres COIN-ba, mint Vietnámban, Irakban és Afganisztánban. Ugyanis ha bemennének, biztos, hogy a délieket küldenék ma már és amerikai részről max specops kószálna ott meg drónók. Amerikai hullák nem lennének, legfeljebb déliek, ha az É-iak partizánháborúba kezdenének.

Óriási különbség, hogy itt van egy azonos nációjú nagy embertömeg, ami határozottan kiállna a NY-i típusú társadalom mellett (D lakossága a kétszerese É-nak). Ilyen sehol máshol az említett háborúkban nem volt. Az 1950-53-as koreai háborúban a déli társadalom még nem volt ilyen elkötelezett.
 
M

molnibalage

Guest
Az viszont óriási kérdés, hogy miután leradírozták az É-i nehéz technikát, esetleg lemészárolták néhány DMZ ellen támadó ember és tankhullámot, leküldtek néhány "deepthroat" bombát a legjobban táplált vezető bunkereibe, utána mi lenne?
Jó kérdés. Szélsőséges estben az ÉK rezsim fennmaradhat a mai állapotban, ha senki nem hajlandó bevállani a rezsim megdöntésével járó veszteségeket és és későbbi problémákat.

A skála másik fele, hogy elfoglalják az országot és megpróbálja dél kivezetné északot a sötétségből.

Azonban olyan megoldást is el tudok képelni, hogy ÉK fennmarad, de a békeszerződés értelmében valahogy lecserélik az északi vezetést valami úton modon. Gondolok itt olyan példára, mint a II. Vh. utáni Japán, ahol új alkotmányt kaptak és emlékeim szerint az amerikai jelenlét egyben valamiféle kormányzói hatalomgyakorlást jelentett. A kultúrális különbségek ellenére idővel működött és a mai Japánra nézve mondhatjuk, hogy sikeres lett. 

Viszont ÉK kapcsán elég vad gondolatok fogalmazódnak meg bennem, mert gőzöm sincs, hogy mit lehetne tenni. Dél korai vezetőkből állna fel valami ideiglenes testület? Vagy kínai-korea vegyes testület a "béke és barátság" érdekében? Vagy ENSZ által delegált testület? Stb. Irgalmatlan komoly morális és technikai poblémák vannak. ÉK berendezkedése és népe annyira idegen a világ többi részéről, hogy nem lehet épeszű választ adni a felmerülő kérdésekre, mert a külvilág egyszerűen nem is képes elképzelni, hogy milyen lehet egy átlagos ék-i állampolgár. Egyáltalán hogyan élné meg, hogy megdől egy rendszer, ami számára olyan konstans, hogy felkel a Nap minden nap? Elfogadna-e bármilyen más vezetést vagy mindenki ellenség lenne örökre? Lenne elhúzódó gerillaháború? Egyáltalán ki tenné le a fegyvert?

Vagy pl. lehetséges-e olyan lezárása a háborúnak, hogy a békés átmenetért cserébe a vezetők elrendelik a fegyverletételt, de Kína menedéket ad és nem vonnak felelősségre senkit?

Eszméletlenül szélsőséges lehet minden kimenet. Csak az ötletekkel oldalak tucatjait tudnám telehányni, és egyes vad elképezélesek sem tűnnének túl vadnak, csak azért mert ÉK a téma.

Óriási különbség, hogy itt van egy azonos nációjú nagy embertömeg, ami határozottan kiállna a NY-i típusú társadalom mellett (D lakossága a kétszerese É-nak).
És "vicces", de ez lehet a probléma. Mert szép eszme észak és dél egyesítése, csak amilyen gazdasági kihatása lehet ennek, akkor a déli népesség lehet, hogy nemet mond erre.
 
M

molnibalage

Guest
Python said
<p class="new-blogpost-comment-notice">Komment ehhez a hírhez: Hague: nincs jele katonai készülődésnek Észak-Koreában
Háborúra készülnek, de nem vesszük komolyan
http://velemenyvezer.blog.hu/2013/04/08/haborura_keszulnek_de_mi_nem_vesszuk_komolyan
A blog több szempontból is vicc. Először is azért, mert nem látok szerzőt. Ennyit a véleményről, legalább lássuk már, hogy kié...

Másfelől meg Európa mégis mit tehet? Semmiféle katonai jelenléte, tehát érdekérvényesítő képessége nincs. Olyan, mintha egy dél koreai blogger 1999-ben azon fanyalogna, hogy nem tesznek semmit az várható NATO hadművelet következményei ellen. Mégis mi a rákot tehetnének...?

  • Az EU-t nem fegyegette meg atomcsapással ÉK, de védekezni amúgy sem tudna ellene egyik állam sem.
  • Menekülhullám a távolság miatt nem érint.
  • Katonai erő nincs, tehát nem kell tervezni sem, be nem vetett erőnek nincs politikai következménye ebben az esetben ÉK felől nézve.
Őszintén, akkor mire is kellene felkészülni? Mert nem derül ki semmi. Csak a szokásos EU fikázást látom. Röhej...
 
M

molnibalage

Guest
Igazából kérdésként merül fel az, amit írtam.

Vagy pl. lehetséges-e olyan lezárása a háborúnak, hogy a békés átmenetért cserébe a vezetők elrendelik a fegyverletételt, de Kína menedéket ad és nem vonnak felelősségre senkit?
Van olyan itt, aki ezt elfogadná morálisan? Tehát megér annyit egy felszabadított (?) nemzet, hogy a gazemberek simán megússzák?
 

joker

Well-Known Member
2012. szeptember 16.
20 838
30 980
113
molnibalage said

Van olyan itt, aki ezt elfogadná morálisan? Tehát megér annyit egy felszabadított (?) nemzet, hogy a gazemberek simán megússzák?
Van olyan itt, akinek a véleményét az ENSZ BT bármelyik állandó tagja nem szarja le? Máskor is úszták meg háborús bűnösök meg emberiség elleni bűnök elkövetői, diktátorok, stb. csak azért mert jóban volt valamelyik naggyal. És a kérdésedre válaszolva, megér egy felszabadított nemzet annyit, hogy a másik cserébe megússza és boldogan éljen élete végéig valahol a jelentős vagyonából. Egy ember meg nem bűntetése cserébe azért, hogy 20 millió tovább ne szívjon, szerintem jó bolt, mivel annak a 20 milliónak nézem inkább az érdekeit.
 

GrGLy

Banhammer
Szerkesztőségi tag
Moderátor
2011. június 6.
2 438
612
113
molnibalage said

Van olyan itt, aki ezt elfogadná morálisan? Tehát megér annyit egy felszabadított (?) nemzet, hogy a gazemberek simán megússzák?
 

Én elfogadnám, de nem az általad felvázolt nemzet cserébe gazemberek szabadsága üzletmenet miatt.

Azonban szerintem ez nem járható út, a világ követelné a bíróság elé állítást, de valószínűleg inkább Kadhafi vagy Szaddam sorsára jutnának, tehát tisztázatlan körülmények között elhunynának.

Egyébként csakis valami átmeneti rendszerrel lehetne megoldani Észak-Korea problémáját, tehát egy esetleges vesztes háború és a rezsim bedőlése esetén is megmaradna Észak valószínűleg külföldi és északi reformer vezetéssel (mivel ott is kell lennie "másként gondolkodóknak"). Minden bizonnyal a forgatókönyvek már ki vannak dolgozva erre az eshetőségre is, mivel nem hiszem hogy Dél-Korea, az USA és Kína ölbe tett kézzel ül és várja, hogy a nyakába szakadjon 23 millió menekült, mondjuk valami belső északi konfliktus miatt.
 

Mackensen

Well-Known Member
Szerkesztőségi tag
Moderátor
2010. május 3.
21 375
14 043
113
Lehet, hogy igen. Ha ezzel elkerülhető egy vérfürdő, akkor én elfogadhatónak tartom.

Kína és USA megeggyezik a következőkben:

- Kína szépen megszállja északot és eltávolitja a Kim rezsimet

- Ők kapnak egy nyaraló Hainan szigetén (Rákóczi Rodostóba ment, Rákosi meg egy Fekete tengeri nyaralóba)

- Észak politikai vezetését fokozatosan átveszi Dél és megindúl az ország fokozatos egyesítése.

- Ezzel párhuzamosan megindúl a Kínai és az Amerikai hadsereg kivonulása a Kóreai félszigetről.
 

chimera

Member
2010. április 19.
560
1
18
Ez az esetleges amnesztiája az ÉK-i vezetésnek megérne pár eszmefuttatást! Úgy gondolom az országuk törvényei szerint nem bűnösek és nem büntethetők! A Hágai Nemzetközi Bíróság viszont pont az ilyenek miatt lett létrehozva! Ismeri a nemzetközi jog a Vádalkut pl?

Ha Kína szállná meg ÉK-t az csak Kínának lenne jó, s DK szempontjából cseberből vederbe esete lenne csak talán sokkal reménytelenebb lenne észak felszabadítása! A moralitás itt keveset számítana és a reálpolitika lenne a döntő.

De kicsit előreszaladt a vita hiszen szó sincs megadásról vagy a rendszer felbomlásáról , talán csak pár hajónyi gabonáról ha hinni lehet az elemzőknek!
 
M

molnibalage

Guest
Úgy gondolom az országuk törvényei szerint nem bűnösek és nem büntethetők!
Fogalmam sincs, hogy mit tartalmaz az ÉK jogrendszer, azoban a II. Vh. után ezt olyan huszárvágással kerülték meg, miszerint:

"az erkölcs a jog alapvető eleme, és ha egy törvény ezt alapjaiban sérti, akkor nem rendelkezik a törvényesség kritériumával, így nem válik alkalmazhatóvá"

Paff. Az idézett érvelés nyilvánvalóan ennél hosszabb, de két baj van vele.

  1. Egyrészt az, hogy szerintem igaza van.
  2. Képlékenység. Ugyanis korok és tájak variálják, hogy mi a jó erkölcs. Lásd a rabszolgaság intézményét a történelem során a Föld különböző pontjain, a civilizációs fejlettség és a kultúra mást lő be...
A civilizációs fejlődés hozta magával azt, hogy már ilyen is van. Ennek azért lehet örülni. A II. Vh táján tudtommal nemiegn volt nemzetközi (büntető)jog, a Nemzetközi Tengerjogot és a Genfi / Hága egyezményt leszámítva - ami nem volt kötelező érvényű - nem léteztek átfogó egyezmények. Ezekből is annyit tartottak be, amennyit akartak vagy amennyit sikerült...

A II. Vh-t megelőző történelmi események és a "közízlés" úgymond nem igényelte ilyesm felállítását. Az "civilizált" államok egymás és saját népüket nem irtották vagy saját belügyük volt. No, ez a II.Vh táján ez már kezdett megváltozni...

A probléma az, hogy a klasszikus értelemben ki a törvényhozó és ki a végrhajtó hatalom? Mert szép, hogy van Hágai Bíróság, de oda hogyan jut el a delikvens? Egyszes országok - pl. asszem az USA - szimplán deklarálják, hogy az állampolgáraik ellen elkövetett bűnökért az amerikai törvények szerint felelnek és paíron az amerikai bűnüldözés az egész Földre kiterjed. (Az, hogy ebből mit lehet megvalósítani, az megint egy más kérdés...) A Forsyth féle "The Avanger" könyv a sztori kapcsán említi ezt. Sok sok éve utána is néztem ennek és tényleg létezett emlékeim szerint a passzus, amire a könyv hivatkozik.

Egyébként a módszerváltás előtti magyar alkotmány egy jogász végettségű barátom szerint nem egy rossz valami a korszak szintjén, csakhát szimplán nem tartották be...

Tehát ÉK-nak lehet bármilye törvénykönyve, ha azt fenti elv szerint ignorálhatják. Az is lazán elképzelhető, hogy ott is a világ legszebb törvényei vannak, amire tesznek magasból, mert az van, amit a nagy vezér mond a többi meg cukormáz...

Mert pl. egy már a kényszermunkatáborban született és ott élő ember fogvatartáshoz szerintem épeszű ember nem tapsol, attól függetlenül, hogy ék-i jogrendszer erről hogyan nyilakotozik. Egy újszülött miféle bűnt követ el? Engem soha senki nem fog tudni meggyőzni arról, hogy valaki a születésétől fogva arra van ítélve, hogy rabszolga legyen. Ehhez úgy vélem nem kell jogásznak lenni...
 

Mackensen

Well-Known Member
Szerkesztőségi tag
Moderátor
2010. május 3.
21 375
14 043
113
Az összes DK vállalat ÉK-ba? Van fogalmad, hogy ez mit is jelent pontosa? Amúgy szerintem az ÉK törvények szerint is elítélhetőek lennének. A Sztálini szovjetúniónak is nagyon "jó" alkotmánya volt. Ettől eltekintve szartak rá, de ez már egy másik kérdés.

Véleményem szerint most pont erről folynak tárgyalások Kína és Amerika közt. Ha lesz eredménye a tárgyalásoknak, akkor a Kim rezsim bukni fog. Ha eredménytelenek lesznek, akkor tovább megy az időhúzás.
 

Montezuma

Active Member
2010. április 23.
2 843
33
38
Üdv Panoz!

Ha és amennyiben igazak a hírek a merülő olajkészletekről, a globális felmelegedésről valamint a bioszféra általánosan rossznak mondható és romló állapotáról, akkor a válaszom igen. 

Ha nem igazak, akkor is, csak máshogyan. Az első esetben nem csak a fennálló vagy új világrend, hanem maga az egész emberiség illetve civilizáció kerül végveszélybe. A második esetben pedig azt mondanám, hogy világrendek is (akárcsak a királyok) jönnek-mennek, tehát a mostani is mindenképpen változik, azaz fejlődik és/vagy átalakul. A kettő között azért érezhető minőségi különbség van.

Hogy a borús előrejelzések igazak vagy sem? Ez ugyanúgy nagy talány marad még egy ideig, mint bármelyik elmélet, akár az összeesküvősebbik változatokból.

Ha a fennálló világrend összeomlik az hozhat olyan szintű kataklizmát is, ami garantálja azt, hogy nem a kőolaj vagy a felmelegedés miatt fogunk aggódni. A fennálló világrend békés úton is omolhat, amit inkább átalakulásnak  neveznék. Ha és amennyiben a jelenlegi történelmi korszakot megkülönböztetjük a hidegháborútól, akkor volt példa békés átmenetre is.

Ha azonban azt nézzük, hogy a világgazdaság alapvető struktúrája semmit sem változott azóta, akkor a SZU felbomlása is csak egy fázisa volt a teljes rendszer omlásának, még akkor is, ha rövid ideig ez felpörgette a fejlett világ gazdaságát – meg persze el is adósította. (Én egyébként inkább így gondolom, annak ellenére, hogy természetesen vannak különbségek a HH ideje és az 1990-es évek utáni korszak között, de alapvetően változatlan maradt az egész rendszer felépítési sémája.)
 

Montezuma

Active Member
2010. április 23.
2 843
33
38
Egész jókat olvasok tovább is.

Molni: ÉK és a koreai helyzet maga egyre inkább tarthatatlanná válik. Valamilyen megoldás kellene, de az a helyzet, hogy nincs olyan megoldás, ami mindegyik félnek megfelelne. Ebből pedig az következik, hogy előbb-utóbb eljár valaki keze. Ázsia nem Európa, itt meg lehetett csinálni a békés rendszerváltást egy egész világrenddel, Ázsiában egyetlen országgal sem lehet ezt ilyen simán lejátszani. A japán nyitáshoz is két amerikai hadihajó kellett csőre töltve anno – és még ez volt a legbékésebb.

Az Északi helyzet nem csak a belső szegénység és instabilitás (feltéve, ha van, ez azért egyenlőre annyira nem látszik) miatt tarthatatlan, hanem a geopolitikai színtéren zajló nagyságrendi változások miatt is. Csapdahelyzet a nagyhatalmak viszonyában.

Fennek: Jó meglátás, Kína Koreát akarja. Mindkét Koreát egyszerre. Ebben az USA és Oroszország nem annyira érdekelt. Szerintem a figyelő szemeiteket továbbra is Japánra vessétek. Nekem van egy érzésem, hogy valójában Japánt akarják beugratni egy saját kezdeményezésű akcióba. Egy Japán-ÉK csapásváltás igen érdekes helyzetet teremtene.

http://hungarian.ruvr.ru/2013_04_07/Japan-az-Eszak-Koreai-raketak-elfogasara-keszul/

http://atv.hu/cikk/20130408_japan_keszultsegben_legvedelmi_rombolokat_vezenyeltek_a_tengerre

Az USA ICBM tesztindítást halaszt el, DK pedig elhalasztja a tábornoki találkozót az USA-val. A koreai  helyzet – bár eléggé komikusnak tűnik –   kicsit komolyabb, mint aminek elsőre tűnik. Ez akkor is igaz, ha csak figyelem elterelés az egész. Ebben az esetben a kérdés csak az, hogy kinek a figyelmét?

http://www.nepszava.hu/articles/article.php?id=635980#null