Mely ország szegte meg azt az ígéretét, hogy a NATO keleti határa az egykori NDK-lengyel határnál megáll?
Vannak azok a régi görcsök az oroszoknál, mint ez a NATO is, amit, minthogy saját reflexeikből építkeznek, "terjeszkednőnek" tekintenek. A NATO sehova nem
terjeszkedett, önkéntes kérelemben bővül, az új tagok saját maguk kérik a felvételüket, ami több éves folyamat, tiszta és jogszerű népszavazás legitimálja, közben pedig a NATO-csapatok nem vonulnak be sehova, bábkormányokat alakítva, sem pedig a tagságot fenntartandó, mint tette azt a SzU '56-ban, vagy '68-ban is. Tudom, hogy mindenki a saját szubjektív szűrőjén keresztül látja a világot, az oroszok sem tudják átlépni saját gondolati korlátukat ebben, de ez nem expanzív, katonai terjeszkedés, megszállással fenntartva, hanem önkéntes társulás. Montenegró akart tag lenni, az lett. Szerbia nem akart tag lenni, nem lett tag. Svédország és Finnország a mai napig nem lett tag, utóbbiban újabban felmerült, éppen az orosz külpolitika hatására. A balti államok is okkal döntöttek a tagság mellett, most úgy járhatnának, mint Georgia vagy Ukrajna. Az pedig minden országnak elvehetetlen joga, hogy, ha akarja, kérhesse a felvételi eljárást magának.
Még Oroszország(!) NATO-tagsága is felmerült egy időben. A NATO defenzív társulás. Támadásra nem is, csak a tagországok területének védelmére lehet kötelezni a szereplőit. A tagországok kölcsönös biztonságát adja, és nem Oroszország ledöfését - különben Oroszország tagja lett volna akár egy önmaga elleni szövetségnek eszerint...? Ez a legtényszerűbb cáfolat a paranoiára.
Az oroszok folyton keresik és félik az ellenséget, mint a komplexusos emberek, fejben megragadtak a hidegháborúnál, de a valóság az, ha a NATO akarná, most is abszolút egyesélyesen kiütné Oroszországot. Azért, mint amiért a NATO bővülésére sem tudnak másként tekinteni, mint ahogyan ők álltak s VSz-hez: saját fejükkel gondolkodnak, saját beidegződéseiket viszik át a másikba is, hogy mivel ők ilyen helyzetben mit tennének, egyértelműen ez a másik szándéka.
Ki telepített egységeket az orosz határ mellé hivatalosan rotációs, de amúgy állandó alapon kvázi megsértve az orosz-NATO alapszerződést?
Mivel a balti államok közvetlenül határosak Oroszországgal, így értelemszerűen van az orosz határ mentén a védelmi szövetségbe tartozó katona. Csakhogy, mondom ismét, ellentétben a VSz-szel, oda nem vonult be senki sem a tagság kikényszerítésére, sem annak fenntartására, és az adott ország nem is kötelezhető invazív műveletre.
Ukrajna pedig azt mutatja, előrelátóan döntöttek a balti államok saját helyzetüket illetően.
Kinek a katonái pózoltak egy Narva nevű helyszínen 130 kilométerre a második legnagyobb orosz várostól?
Ki is volt az, aki az Iszkanderek kalinyingrádi telepítése kapcsán azt mondta, hogy "a saját területén azt csinál, amit, és oda mozgat csapatokat, ahova akar"? A tagországok védelme a legalapvetőbb az egészben.
Megjegyzem,
mind a lengyelek, mind a balti államok saját maguk kérték a NATO-csapatok érkezését az ukrajnai események után, amibe több év után, nyögvenyelősen ment bele a megszálló Egyesült Államok. Lengyelország konkrétan fizetett is volna, hogy bővítsék náluk a koalíciós jelenlétet. Ennél világosabb beszéd nincs.
Ki lépett ki egyoldalúan az ABM szerződésből 2001-ben? Ki indította el a PGS programot 2003-ban, ami közvetlen az orosz nukleáris kapacitásokat fenyegette konvencionális módon?
Ugye olvastad a korábbiakat? Szerinted a 2004-ben bejelentett fejlesztés 2004-ben indult? Jól tippelsz, ha bőven évekkel korábbra viszed, mint minden ilyet. Az oroszokban nem a szándék, legfeljebb a pénz hiányzik, ezért tűnhet csak úgy, hogy fut az események után.
Kik bombázták szét Líbiát az ENSZ BT felhatalmazás jogkörén jócskán túllépve?
Ez nagyjából azon a szinten van, minthogy Oroszország "csak azt" csinálta a Krímben, mint amit Amerika tett Koszovóban - és akkor ezzel felmentésre is kerül az egész.
1) Ha jól tudom, Koszovó nem lett az Egyesült Államok 51. állama.
2) A Balkánon
nem "amerikai", hanem
ENSZ jelenlét van - aminek tagja Oroszország, Kína.