"... a nemzetközi
helyzet egyre
fokozódik, ..."
https://www.euronews.com/2020/08/25...ans-for-military-drills-near-oil-and-gas-site
És csak érdekesség kedvéért egy térkép, amely néhany éve jelent meg a torok "kozszolgálati" televízióban (lehet hogy már korábban valaki betette a fórumra):
Én azt a részt emelném ki, ami az idézett cikkben is volt. Gyakorlatilag "versenyfutás a Földközi-tenger" keleti medencéjében levő olaj- és gázlelőhelyekért.
Namost alapvetően a fentebbi térképet egy "wishful-thinking" -nek gondolnám - egyszerűen túl sok lábujjra taposnának egyszerre. Ugyanakkor nem biztos, hogy a "mindenkiből egy kicsit harapnánk" elv lehet az elsődleges. Értem ez alatt, hogy elég rendesen rámennének a térség olajlelőhelyeire.
Ami még kiemelendő lehet, hogy ezzel szert tehetnének még nagyobb jelentős kurd kisebbségre illetve e mellett az örményekre. Grúzia elfoglalt déli része is eléggé puskaporos hordó - továbbá a grúzoknál Abháziánál is "de facto" levehetjük a térképről. Ez azért beléjük is nagy rúgás lenne ...
Mik lennének ezek a "lábujjak" - nem fontossági sorrendben:
USA és egyéb NATO szövetségesek (görög és francia talán elsősorban). Egy ilyen szinten militarizálódó és expanzív Törökország veszélyt jelenthet az érdekeikre - továbbá jól látható a folyamat, hogy ezzel együtt egyre inkább "önjáró" lesz az (azaz kevésbé odaadó- és megbízható szövetséges - sőt akár fegyveres konfliktus kialakulásának a veszélye is felsejlik egy-egy tagállammal). Gondolhatnánk, hogy USA részről az "Út Iránba" projektet leegyszerűsíthetné a dolog, de az előbb fejtegetett dolgok miatt mégsem ...
Oroszország. Egyfelől a Kaukázusban a "Pax-Russica" alapjaiban borulhat (ami rájuk nézve is jelenthet közvetlen veszélyforrást). A másik oldalról a Fekete-tenger térségében egy egész komoly nehézsúlyú szereplő jelenne meg idővel. Nekik itt "elegendő" Románia-USA (Ukrajna) tandemet valamilyen szinten kezelni (a lengyel professzoros YouTube videóban is volt, hogy az kulcsfontosságú, hogy Romániát ebből az irányból ne tudják az oroszok elszigetelni, mert ez "game-changer" lenne).
Síita-félhold (Irán, Irak, Szíria, Libanon) + Azerbajdzsánt is idevenném. Jól láthatóan ezektől jelentős olajlelőhelyet venne el. Ami által a jellemzően jelenleg is kaotikus helyzetben levő országok még tovább jelentéktelenedhetnének el. Ez Iránra igen komoly nyomást helyezne a mellett, hogy közvetlen határosak lennének. Azerbajdzsán érdekes helyzet, mert felületesen nézve az örmények legyalulása Nekik jól jönne. Azonban szerintem sokkal inkább néznének szembe továbbra is az örményekkel mint egy ilyen szinten erősödő Törökországgal. Ők mindmáig büszkék arra, hogy az Ottomán birodalom legnagyobb kiterjedése alatt is meg tudták őrizni a függetlenségüket. Ne feledjük Iránban majd 20 millió azeri él (!!) - ez több, mint a kétszerese, mint Azerbajdzsánban
. Itt is jellemzően a felsőbb társadalmi rétegekben és alapvetően "jól érzik magukat" így. A nyelven kívül közös vallás (síita-muszlim) és kultúra továbbá az érdek alapvetően. Ők biztos együtt lennének egy konfliktus esetén.
Izrael. Ez egy érdekes kérdés. Alapvetően jóban voltak egymással, de ez esetleg fordíthat a kockán. Alapvetően szintén azért, mert ezzel "túlmennének" a törökök egy határon. Egy olyan korban, ahol az USA várhatóan figyelmét egy kicsit másfelé is fordíthatja (pl. távol-kelet). Izrael alapvetően kiegyezett vagy konkrétan baráti szerződéseket is kötött jónéhány országgal (Jordánia, Egyiptom, Szaúd-Arábia). Míg mások "jelentéktelenek" (pl. Libanon) vagy konkrétan "káoszban vannak" (Irak, Szíria) most. Nekik alapvetően pont elég lenne egy Irán jellegű fenyegetést (Hezbollah) meg a palesztin kérdést kezelni - egy ilyen szinten nagyhatalommá váló Törökország már nem biztos, hogy az érdekük.
Elsőre gondolhatnánk, hogy Törökország-Irán (Síita-félholddal) milyen jól "lekötnék egymást". Namost nézzünk arra a térképre még egyszer. A közvetlen környezetükben egy lángba boruló fél Közel-Kelet (+ Kaukázus kis részben), akár orosz stb. beavatkozással - hát szerintem ez már az a kategória, amit inkább elkerülnének ...
Egyéb Földközi-tenger menti vagy térségbeli országok. Most csak egy példát hozok: Egyiptom. Egyfelől ilyen-olyan módon jóban vannak a fentebb említett entitásokkal illetve érdekellentétbe is kerülhetnek Törökországgal. Az ilyen szintű terjeszkedés a Földközi-tenger keleti medencéjében (olaj- és gázmezőkön felül említhető még a Líbia kérdés) és Közel-Kelet -en igazából nem érdeke senkinek (még jobban beleszólnának a törökök a környezetükben levő ügyekbe).