[BIZTPOL] Irán

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

  • Az elmúlt évek tapasztalatai alapján, és a kialakult helyzet kapcsán szeretnénk elkerülni a (többek között az ukrán topikban is tapasztalható) információs zajt, amit részben a hazai sajtóorgánumok hozzá nem értő cikkei által okozott visszhang gerjeszt. Mivel kizárható, hogy a hazai sajtó, vagy mainstream szakértők többletinformációval rendelkezzenek a fórumhoz képest a Wagner katonai magánvállalat oroszországi műveletével kapcsolatban, így kiegészítő szabály lép érvénybe a topik színvonalának megőrzése, javítása érdekében:

    • a magyar orgánumok, közösségi média oldalak, egyéb felületek hírei és elemzései (beleértve az utóbbi időkben elhíresült szakértőket is) nem támogatottak, kérjük kerülésüket.
    • a külföldi fősodratú elemzések, hírek közül az új információt nem hordozók szintén kerülendők

    Ezen tartalmak az oldal tulajdonosának és moderátorainak belátása szerint egyéb szabálysértés hiányában is törölhetők, a törlés minden esetben (az erőforrások megőrzése érdekében) külön indoklás nélkül történik.

    Preferáltak az elsődleges és másodlagos források, pl. a résztvevő felekhez köthető Telegram chat-ek, illetve az ezeket közvetlenül szemléző szakmai felületek, felhasználók.

pöcshuszár

Well-Known Member
2019. március 21.
23 348
46 150
113
Nem ment at a lenyeg mi? :D :p
Szerintem meg neked nem. o_O
Gibraltárnál a szorosban nincs "nemzetközi víz", tehát, ha ott a szorosban bárki bármi hülyeséget csinál, akkor azt vagy Nagy-Britania, vagy Spanyolország, vagy a Marokkó felségvizein illetve légterében fogja végrehajtani, ami miatt teljesen jogosan durrantják le az égről.
 

Szittya

Well-Known Member
2016. szeptember 22.
21 085
33 340
113
Szerintem meg neked nem. o_O
Gibraltárnál a szorosban nincs "nemzetközi víz", tehát, ha ott a szorosban bárki bármi hülyeséget csinál, akkor azt vagy Nagy-Britania, vagy Spanyolország, vagy a Marokkó felségvizein illetve légterében fogja végrehajtani, ami miatt teljesen jogosan durrantják le az égről.
A hormuszi szoros se nemzetkozi viz vagy irani vagy omani /fifti fifti./ az hogy ezt van olyan orszag ami nem fogadja el igazabol lenyegtelen akkor lenne ennek lenyege ha az ezt el nem fogadonorszag iran vagy oman lenne vagy adott teruletet elfoglalo birtoklo orszag.
 

miértnemjó

Well-Known Member
2018. október 23.
674
1 199
93
Szerintem meg neked nem. o_O
Gibraltárnál a szorosban nincs "nemzetközi víz", tehát, ha ott a szorosban bárki bármi hülyeséget csinál, akkor azt vagy Nagy-Britania, vagy Spanyolország, vagy a Marokkó felségvizein illetve légterében fogja végrehajtani, ami miatt teljesen jogosan durrantják le az égről.
Hímtagon Lovagló!

Vedd már elő a tankönyvet és a mellékletekben olvasd már el a különböző tengerszorosokra vonatkozót.
Tudod, mindnek van, mert az általános rész megegyezik nagyrészt, de a különös és a mellékletek azok a helyzet leképzései.
Ugye milyen jó szó.
Tedd el magadnak későbbre, még egy-két pillanatra tájékozottnak is tűnhetsz!

1-es.
 

pöcshuszár

Well-Known Member
2019. március 21.
23 348
46 150
113
Hímtagon Lovagló!

Vedd már elő a tankönyvet és a mellékletekben olvasd már el a különböző tengerszorosokra vonatkozót.
Tudod, mindnek van, mert az általános rész megegyezik nagyrészt, de a különös és a mellékletek azok a helyzet leképzései.
Ugye milyen jó szó.
Tedd el magadnak későbbre, még egy-két pillanatra tájékozottnak is tűnhetsz!

1-es.
Léccilécci csak egy icurka picurka hivatkozást, vagy idézetet! Az sem baj, ha szkenneled! A könyvtárban szoktak olcsón szkennelni! :( Már tényleg kíváncsi vagyok!:oops:
De arra is megkérnélek, hogy könyvtár azon részére már ne menj, ahol személyeskedésről, és a lekicsinylésről lehet könyveket fellelni. Ott unatkozni fogsz! :rolleyes:
 

wolfram

Well-Known Member
2011. július 30.
5 853
4 135
113
Azt gyorsan tegyük hozzá, hogy ezek a fenyegetések kétoldalúak. Izrael sem szent.


Igen, ez igaz. Most már kétoldalúak.
Sőt, mint köztudott, Izrael olyannyira nem szent, hogy erősen valószínű, hogy jópár iráni tudós halála szárad a Moszad "lelkén".
Viszont azt is tegyük hozzá, hogy (legalábbis tudomásom szerint) ez nem mindig volt ám így. Hanem valahogy úgy kezdődött, hogy az iráni iszlám forradalom után Irán beleállt Izraelbe a naaaaaagy iszlám sorsközösség (palesztinok, környező iszlám országok vélt és valós sérelmei, stb.) elve mentén. A zsidók próbáltak nem ellenséges viszonyt kialakítani Iránnal és még fegyverekkel is támogatták Iránt az Irak-Irán háború idején. De az iráni iszlám vezetés nem volt vevő a békés viszonyra, hanem elkezdte támogatni és felfegyverezni az Izrael ellen harcot vívó Hezbollahot, Hamaszt, stb. Aztán nuki fegyvereket akartak fejleszteni, miközben állandóan azt hangoztatták, hogy az illegitim Izraelt eltörlik a Föld színéről. Ezek után aztán végképp elmérgesedett a viszony közöttük.
Nos, én így tudom a sztorit.


Léccilécci csak egy icurka picurka hivatkozást, vagy idézetet! Az sem baj, ha szkenneled! A könyvtárban szoktak olcsón szkennelni! :( Már tényleg kíváncsi vagyok!:oops:

No erre én is kíváncsi leszek. :D
 

zsolti

Well-Known Member
2015. augusztus 8.
16 530
44 928
113
Igen, ez igaz. Most már kétoldalúak.
Sőt, mint köztudott, Izrael olyannyira nem szent, hogy erősen valószínű, hogy jópár iráni tudós halála szárad a Moszad "lelkén".
Viszont azt is tegyük hozzá, hogy (legalábbis tudomásom szerint) ez nem mindig volt ám így. Hanem valahogy úgy kezdődött, hogy az iráni iszlám forradalom után Irán beleállt Izraelbe a naaaaaagy iszlám sorsközösség (palesztinok, környező iszlám országok vélt és valós sérelmei, stb.) elve mentén. A zsidók próbáltak nem ellenséges viszonyt kialakítani Iránnal és még fegyverekkel is támogatták Iránt az Irak-Irán háború idején. De az iráni iszlám vezetés nem volt vevő a békés viszonyra, hanem elkezdte támogatni és felfegyverezni az Izrael ellen harcot vívó Hezbollahot, Hamaszt, stb. Aztán nuki fegyvereket akartak fejleszteni, miközben állandóan azt hangoztatták, hogy az illegitim Izraelt eltörlik a Föld színéről. Ezek után aztán végképp elmérgesedett a viszony közöttük.
Nos, én így tudom a sztorit.




No erre én is kíváncsi leszek. :D
Ez így azért Izraelt nézve csak részigazság. Persze hogy ők szeretnének megbékélni a muszlimokkal, hiszen van ott egy elég komolyan vitatható földszelet, amit most Izraelnek hívnak, s igényt tart rá mind a zsidóság, mind a muszlim palesztinok, igazságot én így nem tudok és nem is akarok tenni.

Az tény hogy mivel MOST a zsidók vannak nyeregben(területen belül), ők ragaszkodnak a status quo-hoz. Biztos vagyok benne ha nem lenne Izrael, és nagy Palesztinának hívnák azt a részt, némi elnyomott zsidóval, akkor meg a palesztinok akarnának marhára békét, meg barátkozni mindenkivel.
 

angelsoul

Well-Known Member
2016. február 13.
2 328
13 660
113
Ez így azért Izraelt nézve csak részigazság. Persze hogy ők szeretnének megbékélni a muszlimokkal, hiszen van ott egy elég komolyan vitatható földszelet, amit most Izraelnek hívnak, s igényt tart rá mind a zsidóság, mind a muszlim palesztinok, igazságot én így nem tudok és nem is akarok tenni.

Az tény hogy mivel MOST a zsidók vannak nyeregben(területen belül), ők ragaszkodnak a status quo-hoz. Biztos vagyok benne ha nem lenne Izrael, és nagy Palesztinának hívnák azt a részt, némi elnyomott zsidóval, akkor meg a palesztinok akarnának marhára békét, meg barátkozni mindenkivel.

Nekem aztán mindegy, egyik rosszabb, mint a másik - bár Izrael egy szimpatikusabb többek között az iszlám hiánya miatt, viszont a status quo-hoz annyira nem ragaszkodnak, lásd Golán elcsatolása...

Amúgy onnantól kezdve, hogy Irán a nyugat elpusztításában érdekelt (mi is annak számítunk, mert nem hajlongunk keletnek), aki fehér emberként azokat preferálja, legalábbis furcsa az én szememben (de kinek a pap...)

BTW a drónra visszatérve nekem úgy tűnik, nagyon készültek a lelövésére, tekintve a távolságokat. A gond most csak annyi, hogy innentől az ellenfél is reakciósabb lesz, a ROE új szintre emelkedett arrafelé.
 

Szittya

Well-Known Member
2016. szeptember 22.
21 085
33 340
113
Zavart erzek az erobe. Az irani feher rassz ha mar raszozunk. /igazabol indoirani az europai nepek tobsege.../
Ez hulyeseg hogy irannak a nyugattal lenne baja. Iranak izraellel es usaval van baja myugatrol. Az eu val koszoni szepen swmmi baja nem is nagyon tudsz felhozni semmilyen kijelentest vagy utalst ami ezt cafolna... Irant szerinted az erdekli hogy eu hajlong e elotte vagy sem /nem ez az usa./ irant az erdekli hogy a tersegebe legyen nagykutya.
 

Szittya

Well-Known Member
2016. szeptember 22.
21 085
33 340
113
Ne gondolkozz ugy iranrol mint egy amerikai hisz nem vagy te amerikai...

Egyebkent a jelenlegi irani vezetes pont hogy gatolja hogy irani emberek szazezrei hagyjak el irant es migraljanakmeiropaba... Nagyobbak az erdekeink a jelenlegi irani vezeteswel mint aztbsokan csak gondolnak.
 

zsolti

Well-Known Member
2015. augusztus 8.
16 530
44 928
113
Nekem aztán mindegy, egyik rosszabb, mint a másik - bár Izrael egy szimpatikusabb többek között az iszlám hiánya miatt, viszont a status quo-hoz annyira nem ragaszkodnak, lásd Golán elcsatolása...

Amúgy onnantól kezdve, hogy Irán a nyugat elpusztításában érdekelt (mi is annak számítunk, mert nem hajlongunk keletnek), aki fehér emberként azokat preferálja, legalábbis furcsa az én szememben (de kinek a pap...)

BTW a drónra visszatérve nekem úgy tűnik, nagyon készültek a lelövésére, tekintve a távolságokat. A gond most csak annyi, hogy innentől az ellenfél is reakciósabb lesz, a ROE új szintre emelkedett arrafelé.
Nyugodj meg, egy ortodox szélsőséges zsidó szemében sem több egy keresztény-ateista random közép európai ember, mint az általad feltüntetett muszliméban. Nekem sem a pap, sem a neje nem ellenségem, de nem is barátom.
 

Szittya

Well-Known Member
2016. szeptember 22.
21 085
33 340
113
Rassz helyett en inkabb kulturarol beszelnek a helyedbe. De a kultura se egeszen okes mert az irani eleg nyugatos kultura nyugatibb mint mondjuk a moldav. Ami europa vagy nyugatibb mint az alban ami szinten de meg a macedonnal is...megmerem kockaztatni hogy a bosnyaknal is... Inkabb nyugatibb...
Ezert inkabb vallasinak mondhatnam a dolgot. Ami valjuk be europaba a penz vallasa... Ebbol a szogbol nezve nem biztos hogy a nyugati penz vallas jobb barmely msnal...

Lehet fejletsget felhozni... De az se biztos hogy a mi fejletsegunk jo hisz a nagy fejletsegbe kinyirjuk magunkat millio eve elhullott alatok es rothado novenyek levet esszuk isszuk a nagy modernsgbe ami betegsget betegseg hatan hordoz. A sok izotop es mereg...
No meg aszt esszuk amivel regen csak vilagitottak szennyezuk es sajat magunkat tesszuk tonkre a munkaba olyan olgokert mi nagyon rovod ido allatt a kukaba kerul... Eldobhato elet szinte... Es nem vesszuk eszre hogy magasabbak az adok mint z oly ngyon szidott kozepkorba... A felvilagosodas is egy nagy elsotetedes. A gepek terjedese munkanelkuliseget okozott az elegedetlenseget majd jottek azoknak a lefejezese akik kkor meg mindig munkat es megelhetest biztositottak embereknek. Es itt tetozott az ipari forradalom a felvilagosodasba az ember kirugta maga alol a zeket es a mai napig zuhan a kotelen ami napjainkra egyre szorosabba vallik a a nyakan...
 

Szittya

Well-Known Member
2016. szeptember 22.
21 085
33 340
113
Mindezt azert hogy olyan embereknek adjon penzt es hatalmat akik nem tartoznak feleloeggel senkiert e semmiert azok helyett akik feleloseggel tartoztak es feleloseggre voltak vonhatoak.
 

imike

Well-Known Member
2013. január 29.
2 049
6 489
113
Amúgy onnantól kezdve, hogy Irán a nyugat elpusztításában érdekelt (mi is annak számítunk, mert nem hajlongunk keletnek), aki fehér emberként azokat preferálja, legalábbis furcsa az én szememben (de kinek a pap...)

Irán a kevs SIITA muszlim ország egyika:
https://hu.wikipedia.org/wiki/Síita_iszlám#/media/Fájl:Islam_by_country.png
S%C3%ADita_iszl%C3%A1m

https://hu.wikipedia.org/wiki/Síita_iszlám
Lilával a síita, zölddel a szunnita, míg sötétkékkel a háridzsita iszlám ibádita irányzatának többsége van jelölve

Míg a szunita (és a wahabita) iszlamisták az iszlám erőszakos terjesztését akarják, addig a siiták nem erőltetik rá az iszlámot másokra (ezért is ennyire durva az arány a szuniták javára, mert ők ráerőltették a vallásukat másokra, míg a siiták jóval demokratikusabbak voltak ebben),

Tehát ha választani kell két iszlám közül, akkor inkább siitát választanék.

Irán valóban nem a nyugatot utálja, hanem az USA-t és Izrelt.

Mondjuk van is rá okuk:
Pl:
https://magyarnemzet.hu/archivum/ku...alosan-is-elismerte-az-irani-puccsot-4080062/

Az amerikai hírszerzés szerepe Mohammed Moszadik iráni kormányfő félreállításában már évek óta nyílt titoknak számít, és a mai napig rányomja bélyegét az Egyesült Államok és Irán kapcsolataira. A most nyilvánosságra került iratok hivatalosan is megerősítik a CIA közvetlen szerepvállalását az iráni belpolitikai fejleményekben.
Moszadik 1951-ben államosította a British Petrol (BP) elődjének számító angol–iráni olajvállalatot (Anglo-Iranian Oil Company), haragra gerjesztve ezzel Londont. A briteknek ugyanis a második világháborút követően életbevágóan fontos volt a gazdaság talpra állításához az olcsó iráni kőolaj.
Az Egyesült Államokban 1953 elején hatalomra kerülő Dwight Eisenhower elnök elődjénél, Harry Trumannál jóval megértőbbnek bizonyult a Nagy-Britanniát Iránban ért sérelmet illetően, és egy amerikai támogatással szervezett puccs 1953. augusztus 18-án megbuktatta Moszadikot.
Az amerikai hírszerzés a nyilvánosságra került dokumentumokban a hidegháború eshetőségével, és az attól való félelmével magyarázta az iráni politikába való beavatkozást, hogy egy esetleges brit invázió esetén a szovjetek válaszul elfoglalnák az iráni olajmezőket.

Vagy az Iran Air 655-ös járatának lelövése:
https://hu.wikipedia.org/wiki/Az_Iran_Air_655-ös_járatának_lelövése
 

phaidros

Well-Known Member
2014. augusztus 9.
11 366
30 870
113
Mondjuk van is rá okuk:
Na meg ugye a XIX. századi erős angol befolyást, másként mondva a fél-gyarmati státuszt, vagy az 1941-44 közötti angol-szovjet megszállást. Mire '51-ig eljutottak, addig is sok minden történt, ami nem feltétlen a szimpátiát erősítette iráni részről.
 

zolkas

Well-Known Member
2016. október 19.
5 125
11 962
113
ugy nézem, ezek meg mindig csak a boritas darabjai... semmi lényeges, semmi elektronika.
azok még 110-80 m mélyen fekszenek.
nem vagyok búvár de ebben a mélységben még a mélytengeri szkafanderben lehet merülni?
a következő kérdés érdemes lemenni bármiért is?
kérdés hogy milyen magasan mehetet mennyire töredezett szét?
Mert a képeket elnézve rendesen telibe verték
jó ekkora gépet nem volt nehéz:)