[BIZTPOL] Irán

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

joker

Well-Known Member
2012. szeptember 16.
20 814
30 836
113
Fade én olyan túl nagy meglepetésre nem számítok, mivel Irán nem fogja elindítani a háborút, egyszerűen nem érdeke. És egy víz alá küldött hordozóval pont annyit érne el, hogy arról is nem támadják. A visszabombázás kérdése szerintem nem attól függ, hogy mennyire lőnek vissza az irániak, ígyis úgyis szarrábombáznának mindent, mert az újjáépítés nagy üzlet lenne.

 

Molni meglátod (vagy remélhetőleg nem látjuk meg), hogy egy fostalicska lábbalhajtós 50 éves radarral is kiszúrják gond nélkül és nem kell Allah megsúgja. Az "AWACS gép" ebben az esetben bármi lehet, ami fel tud vinni egy radart és a szükséges egyéb minimális felszerelést, nem kell valami egymilliárd dolláros csodákban gondolkodj.

"Ezen felül még azt kérdezném meg, hogy szerinted vízfelszínen, a levegőben történő robbantás miféle kárt okoz egy 100 ezer tonnás monstrumban." - függ attól, hogy hol találod el, de kumulatív töltetekkel szerintem át lehet ütni gond nélkül az oldalát és a hajó elleni rakétákat meg torpedókat sem találták volna fel, ha olyan kurva hatástalanok lennének. Itt ha kitör a balhé, akkor elsőszámú célpont egy hordozó, ezt tudják az amik is, de amikor minden azt fogja lőni, akkor valami úgyis betalál.

 

Annak a háborúnak is vége. Irán az világ egyik lagnagyobb gáz- és olajvagyonán csücsül. Ez a fejlődésükön nem látszik. Valamit nagyon szarul csinálnak… - te most úgy csinálsz, mintha nem fognád fel, hogy egy hosszú háború milyen hosszútávú vagy minimum középtávú hatással van egy ország fejlődésére. És melyik részét nem érted annak, hogy embargó alatt van és volt Irán?! Röviden: baszhatja a gázát meg az olaját, ha nem tud eleget eladni belőle, ha nem tudja dollárért eladni, ha befagyasztják a külföldi pénzeit, ha ami pénze maradt azt sem költheti arra amire szeretné, ha támadás éri a valutáját, ha támadás éri a tudósait, ha támadás éri a kutató és fejlesztő intézményeit. Mit nem tudsz ezen megérteni?!
 
M

molnibalage

Guest
És egy víz alá küldött hordozóval pont annyit érne el, hogy arról is nem támadják.
Marha kényelmes felvetés. Azt még mindig nem igazán értem, hogy hogyan süllyesztenek el kis gumicsónakok egy 100 ezer tonnás monstrumot, aminak akkora kárelhárítása és tűzoltási képessége van, mint egy kisebb városnak... Komoly károkat közvetlen közelről talán tudnának okozni és időlegesen talán kiesne egy horodó de az, hogy elsüllyedjen... A II. Vh alatt nézd meg, hogy a kis szutyok összefércelt Yorktown-nak mi kellett ahhoz, hogy a víz alá menjem. Ennek fényében szerintem tényleg jó lenne már az, hogy ha legelább felvázolnád, hogy ehhez hány gumicsónak és mennyi robbanóanyag kellene annak fényében, hogy a nagy részük odaveszne már az odaúton is...

Molni meglátod (vagy remélhetőleg nem látjuk meg), hogy egy fostalicska lábbalhajtós 50 éves radarral is kiszúrják gond nélkül és nem kell Allah megsúgja. Az "AWACS gép" ebben az esetben bármi lehet, ami fel tud vinni egy radart és a szükséges egyéb minimális felszerelést, nem kell valami egymilliárd dolláros csodákban gondolkodj.
Nekem ne "bármi" és más lózung szavakkal dobáloz. Mutasd a konkrét eszközt. A elektronikai zavarás problémáját még mindig lazán átugrottad...

függ attól, hogy hol találod el, de kumulatív töltetekkel szerintem át lehet ütni gond nélkül az oldalát és a hajó elleni rakétákat meg torpedókat sem találták volna fel, ha olyan kurva hatástalanok lennének. Itt ha kitör a balhé, akkor elsőszámú célpont egy hordozó, ezt tudják az amik is, de amikor minden azt fogja lőni, akkor valami úgyis betalál.
Attól mitől süllyed el, hogy ütsz a vízvonal felett apró kis lyukakat...? Mert egy motorcsónak szerinted mekkora és milyen pontos kumulatív hatású valamit visz...? Torpedó és AS rakéta motorcsónaknál nem játszik. Ahhoz már kifinomult rendszerek kellenek és legalább II. Vh-s PT naszád méret...

Továbbra is csak mosolygok. A motorcsónakos fenyegetés lényegben néhány helikopter és UAV segítsévéel kiiktatható. Olyan területlefedés és olyan tűzerőt ad, hogy ott gumicsónak nem megy át. Ehhez jön még a külső kör és a CAP-elő gépek tűzereje. Pusztán gépágyú használattal halomra lehet mészárolni a csónakokat. Sok szerencsét...
 

joker

Well-Known Member
2012. szeptember 16.
20 814
30 836
113
Ha nem is küldik víz alá, de működésképtelenné teszik, az pont ugyanannyira jó. És végre fegogtad, hogy a komoly károk okozására az ÖNGYILKOS csónakosok közvetlenül odamennek és odaviszik az adott robbanóeszközt 0 cm-re.

 

Nekem ne "bármi" és más lózung szavakkal dobáloz. - nem értem mit kell ezen magyarázni, ami képes megfelelő méretű és tömegű hasznos teher levegőbe emelésére és ottartására, az alkalmas erre. Lehet ez egy hőlégballon is, az amcsik is terveznek / terveztek ilyen csapatirányító / megfigyelő hőlégballonokat. 

Attól mitől süllyed el, hogy ütsz a vízvonal felett apró kis lyukakat…? - akkor nem süllyed el. Egy 5,56-os lövedék is az ember fején egy kis lyukat üt, de ha bent szétkúr valami fontosat, pl az agyat, akkor vége a dalnak. Ugyanígy a kis lyukon túl a hordozóban is eltalálhat valami lényegeset, pl egy reaktort, vagy a meghajtás egy fonts részét vagy valamit ami rohadt nagy tüzet okoz.

Torpedó és AS rakéta motorcsónaknál nem játszik - persze hogy nem, de azt nem is azok indítják

 

Te valamiért úgy képzled ezt az egészet, hogy az irániaknak van 6 motorcsónakjuk, amiből 4 üzemképes, kettő csak úgy né, és ezekből egyen lesz egy rúd dinamit. A valóságban meg kb ezres csónakszám lenne, azontúl vannak tengeralattjáróik, amik az öbölben eléggé potensek a méretük és a zaj miatt.

 

De nem is értem, hogyha úgysem lehet egy amerikai gépet vagy katonát még megkarcolni sem, akkor minek fegyverkezik bárki is a Földön, mert Amerika úgyis sérülés nélkül lenyomja, anélkül, hogy akár egy katonájuknak izomláza lenne. Felfogtam, hogy mindennek van ellenszere, de minden rendszer túlterhelhető.
 
M

molnibalage

Guest
<div>
Ha nem is küldik víz alá, de működésképtelenné teszik, az pont ugyanannyira jó. És végre fegogtad, hogy a komoly károk okozására az ÖNGYILKOS csónakosok közvetlenül odamennek és odaviszik az adott robbanóeszközt 0 cm-re.
Ez gyönyörűszép. És mivel van alátámasztva, hogy lesz öngyilkos jelentkező...?

 

nem értem mit kell ezen magyarázni, ami képes megfelelő méretű és tömegű hasznos teher levegőbe emelésére és ottartására, az alkalmas erre. Lehet ez egy hőlégballon is, az amcsik is terveznek / terveztek ilyen csapatirányító / megfigyelő hőlégballonokat. 
Nem ezt kérdeztem. Van ilyen...? Még ha lenne is, szerinted mennyi idő alatt szednék le a jenkik...?

Attól mitől süllyed el, hogy ütsz a vízvonal felett apró kis lyukakat…? - akkor nem süllyed el. Egy 5,56-os lövedék is az ember fején egy kis lyukat üt, de ha bent szétkúr valami fontosat, pl az agyat, akkor vége a dalnak. Ugyanígy a kis lyukon túl a hordozóban is eltalálhat valami lényegeset, pl egy reaktort, vagy a meghajtás egy fonts részét vagy valamit ami rohadt nagy tüzet okoz.
A repülőgéphordozó nem ember, hatalmas nagy üres belső terek vannak a hajóban. A reaktor a hajó legmélyén van. Egy harckocsilövedék sem jutna el odáig, mert az n+1 válaszfalon nem megy át. A jelek szerint fogalmad nincs egy hajó felépítéséről és arról, hogy egy adott fegyver min megy át.

Te valamiért úgy képzled ezt az egészet, hogy az irániaknak van 6 motorcsónakjuk, amiből 4 üzemképes, kettő csak úgy né, és ezekből egyen lesz egy rúd dinamit. A valóságban meg kb ezres csónakszám lenne, azontúl vannak tengeralattjáróik, amik az öbölben eléggé potensek a méretük és a zaj miatt.
Ezres? Na ne röhögtess már... A japánok tudtak ennyi "önkéntes" kamikaze pilótát kiállítani egy totális háborúban az szamurájszellemmel nyakonöntött kultúrában 60+ éve. Jelenleg Irán lakosságának komoly százaléka a halál faszára kívánja a saját vezetését és elhajtaná a búsba őket...

 De nem is értem, hogyha úgysem lehet egy amerikai gépet vagy katonát még megkarcolni sem, akkor minek fegyverkezik bárki is a Földön, mert Amerika úgyis sérülés nélkül lenyomja, anélkül, hogy akár egy katonájuknak izomláza lenne. Felfogtam, hogy mindennek van ellenszere, de minden rendszer túlterhelhető.
Bírom, hogy mikor elfognak az érvek és technikai tudás, akkor cinizmussal akarsz érvelni meg azzal, ami soha nem állítottam. Hihetetlenül balfasz húzás...


</div>
 

joker

Well-Known Member
2012. szeptember 16.
20 814
30 836
113
És mivel van alátámasztva, hogy lesz öngyilkos jelentkező…? - egy háborúban ha hiszed ha nem sokan meg szoktak halni, főleg katonák. És ha ezt tudják, akkor lesz jelentkező erre is.

 

Nem ezt kérdeztem. Van ilyen…? - honnan tudjam, hogy van-e ilyen? Te egy héttel a lehozott RQ-170 -es előtt tudtad, hogy van nekik olyan, amivel le tudják hozni?

 

A repülőgéphordozón nem csak az a kurva reaktor van, aminek a sérülése komoly problémát tud okozni ha eltalálják.

 

A japánok tudtak ennyi "önkéntes" kamikaze pilótát kiállítani - a motorcsónakhoz nem kell se pilótát képezni, az előállítása is olcsóbb, egyszerűbb is elkészíteni. Fel tudod fogni egy motorcsónak és egy repülő közti különbséget?

 

Jelenleg Irán lakosságának komoly százaléka a halál faszára kívánja a saját vezetését és elhajtaná a búsba őket… - mi az, hogy komoly százaléka? az mennyi? honnan az infó? mennyire megbízható? Számokat írjál ne mesét. Ez hogyan változna egy háborús helyzetben? Jah és írj le egytucat orszgot, ahol a lakosságnak minimum 20%-a nem kívánja azt, hogy a vezetőik inkább folytak volna le az apjuk lábán vagy az anyjuk torkán.

 

akkor cinizmussal akarsz érvelni meg azzal, ami soha nem állítottam. - baszki bármit ír bárki, egyből az a válaszod, hogy ledarálják őket, oda sem érnek, nem tud sérülést okkozni, ha van is nekik olyan akkor egyből leszedik az amcsi gépek. Legalább várd meg, hogy gyűljön vagy 20 hozzászólás mielőtt ellentmondasz magadnak.
 

Ikarosz3

New Member
2010. augusztus 21.
12
0
1
Nem akarok ünneprontó lenni, de egy ilyen helyzetben mit tud a csónak csinálni?

 

http://www.youtube.com/watch?v=3C2_hfrPkDg
 

joker

Well-Known Member
2012. szeptember 16.
20 814
30 836
113
A golakeeper kétségtelenül nagyon jó cucc, de kérdés, hogy mennyivel bír el egyszerre. Két rakétával biztosan, kéttucattal, ami esetleg különböző irányból jön, nem tudom.
 
M

molnibalage

Guest
Most akkor döntsd már el, hogy rakéta vagy motorcsónak, mert ez most már kezdi a kabaré szintet súrolni...

Goalkeeper egyébként nincs jenki hajón, de Phalanx CIWS és RAM az van.

Továbbra sem vágom, hogy 30 csomós köteléksebességet tartani képes CSG ellen a motorcsónakok mit érnek el. Ott kezdődik, hogy mikor képesek egyáltalán 30 csomóra azok...? Mekkora szél és hullámok esetén...? A relatív közeledési sebességet annyira le lehet nyomni, hogy bőven lesz idő arra, hogy lemérászolják a csónakokat. CIWS, repcsi,  heli, amit akrasz. Arra pl. kíváncsi lennék, hogy a RAM látja egy a közeldő motorcsónak infraképét. Ha igen, akkor tényleg drága, de azok is beszállhatnak...
 

Ikarosz3

New Member
2010. augusztus 21.
12
0
1
Nekem is van fenntartásom ezzel a motorcsonakosdival(főleg hordozó ellenében)

-Például milyen messze van a hordozó a parttól? Milyen távolságot várhatunk el a csónaktól?(Ha már írta valaki, csak én nem vettem észre, akkor elnézést).

-Mert tegyük fel, hogy a bármi, ami felviszi a radart, lokalizálja a hordozót. Mivel a hordozó ritkán tevékenykedik egyedül, van egy csoport hajó.

 

A fenntartásaim ebből a kettőből következnek:

Elindítják a csónakokat és...

- ha nagy a távolság, nem tudnak túl sok irányból érkezni.

-a sok csónakot nem egyszerű összehangoltan irányítani. Még ha ki is eszelnek egy jó tervet, képzett emberek kellenek a végrehajtásához, akik meg tudnak tenni x kilométert a tengeren, úgy, hogy pl nem szóródnak szét egymástól.

-ha sok a csónak, könnyebb felfedezni őket.

 

szóval röviden ennyi, szerintem ezek már igen kétségessé teszik egy ilyen akció kimenetelét. Másfajta ellenfél ellen a motorcsónakok igen hasznossak lehetnek, de ez nem igazán az ő asztaluk.
 

joker

Well-Known Member
2012. szeptember 16.
20 814
30 836
113
Most akkor döntsd már el, hogy rakéta vagy motorcsónak - te most ugy-e csak megjátszod a hülyét? Ha hordozót támadnak, akkor nem csak motorcsónak megy hanem minden. Ha most sem érted, akkor leírom lassabban és szőközökkel, hogy az agyad, akkor hátha felfogja.
 
M

molnibalage

Guest
<div>
- ha nagy a távolság, nem tudnak túl sok irányból érkezni.
Hát igen...

-a sok csónakot nem egyszerű összehangoltan irányítani. Még ha ki is eszelnek egy jó tervet, képzett emberek kellenek a végrehajtásához, akik meg tudnak tenni x kilométert a tengeren, úgy, hogy pl nem szóródnak szét egymástól.
Képzett ember ritkán megy öngyilkos küldetésbe...


</div>
 

xfotel

Member
2013. április 10.
960
8
18
"A hordozót 6 Aegis romboló védi és tengeralattjárók. Az Aegis radarrendszere 100 célpontot tud követni egyszerre. Az Aegis 20 elhárító rakétát tud fellőni egyszerre. A hordozó védelme így 600 célpontot tud követni és 120 rakétát kilőni egyszerre. Az elhárító rakéták ideális körülmények között 50 százalékos eredménnyel működnek. Valós körülmények között nagyjából 55 bejövő rakétát tudnak leküzdeni, ezért egy 60 rakétából álló csapás bizonyosan találatot ér el a hordozón."

- ezt egy koreai elemzésből fordítottam.

plusz egy érdekes lista:

http://en.wikipedia.org/wiki/List_of_supercavitating_torpedoes
 

joker

Well-Known Member
2012. szeptember 16.
20 814
30 836
113
Nekem is van fenntartásom ezzel a motorcsonakosdival(főleg hordozó ellenében)

-Például milyen messze van a hordozó a parttól? Milyen távolságot várhatunk el a csónaktól?(Ha már írta valaki, csak én nem vettem észre, akkor elnézést).

-Mert tegyük fel, hogy a bármi, ami felviszi a radart, lokalizálja a hordozót. Mivel a hordozó ritkán tevékenykedik egyedül, van egy csoport hajó.

 

A fenntartásaim ebből a kettőből következnek:

Elindítják a csónakokat és...

- ha nagy a távolság, nem tudnak túl sok irányból érkezni.

-a sok csónakot nem egyszerű összehangoltan irányítani. Még ha ki is eszelnek egy jó tervet, képzett emberek kellenek a végrehajtásához, akik meg tudnak tenni x kilométert a tengeren, úgy, hogy pl nem szóródnak szét egymástól.

-ha sok a csónak, könnyebb felfedezni őket.

 

szóval röviden ennyi, szerintem ezek már igen kétségessé teszik egy ilyen akció kimenetelét. Másfajta ellenfél ellen a motorcsónakok igen hasznossak lehetnek, de ez nem igazán az ő asztaluk.
 

joker

Well-Known Member
2012. szeptember 16.
20 814
30 836
113
ez az idézés nem mindig megy, szóval:

Nekem is van fenntartásom ezzel a motorcsonakosdival(főleg hordozó ellenében)

Az ötlet egy kb 10 éves szimulációból jön, ahol az USA elég csúnyán kikapott, ennyi.
 

Littlejohn

Well-Known Member
2010. április 20.
3 556
15 411
113
Hagyjuk már abba ezt a motorcsónakos izét. NEM fognak motorcsónakokkal menni egy Task Force ellen. Azok nem arra vannak kitalálva, hanem a tankerek megszállására/megállítására és partvédelemre. HA és AMENNYIBEN az amerikai hordozó és csoportja iráni lőtávon belül lesz (kétlem), akkor rakétaszalvót kapnak, kombinálva némi légi csapással, ami megint csak necces. Valamicske esélye csak és kizárólag az iráni rakétáknak és tengóknak lehet, az is minimális. Azért írom le ezt, mert már ezerszer le lett firkantva, hogy Irán SEMMIT sem fog bevetni, amíg nem támadják meg. Többek közt azért sem, mert nem kifejezetten a támadásra hegyezték ki hadseregüket és a Foradalmi Gárdát. Akkor lenne Irán nagyon kemény ellenfél, ha saját területét kellene védeni. Erre azonban nem kerül sor.... szerintem....
 

zotyek78

Well-Known Member
2013. március 26.
2 618
1 021
113
Én csak annyiban szólnék hozzá a parázsvitához, hogy nyílván az amcsi sereget papíron nem nagyon lehet megszorítani... Viszont kisebb nagyobb meglepetéseket bizonyosan lehet nekik okozni, amelyek lehetnek egyrészt olyan fegyvereke, amiről nem tudunk, másrészt olyan ötletek, mint anno az F117 esetében egy kis módosítás...

Nem mellesleg... A történelemben azért előfordult már az, hogy egy legyőzhetetlennek hitt sereg ellen győztek, itt ugye ált. az is közrejátszott, hogy ők pl. 1 vagy több hibát is elkövettek. Nem hiszem, hogy Irán lesz az, aki komolyabban megszorítja az USA-t, de hogy 1-2 meglepetés benne lehet a tarsolyukban, azt nem zárnám ki... Azt pedig, hogy az USA akár most, akár később egy másik konfliktusban ehhez milyen hibával tud hozzájárulni, az megint egy jó kérdés, és nem is feltétlenül katonai, hanem pl. politikai.
 

boki

Well-Known Member
2012. május 18.
48 085
82 705
113
Újabb hírek az iráni "csúcs" vadászgéprol:

http://theaviationist.com/2013/04/18/qaher-protect-gulf/#.UXEMpMq1WMd
 

boki

Well-Known Member
2012. május 18.
48 085
82 705
113
Nem tudom, de én kételkedek, hogy megtudják valosítani ezt a programot.
 

joker

Well-Known Member
2012. szeptember 16.
20 814
30 836
113
Tény, hogy elég nagy kérdőjel ez a repülő. A 2-3 milliós tervezési költség az vagy elírás, vagy kamu, vagy nagyon az elején vannak még a projektnek, esetleg rájöttek hogyan kell gazdaságosan fejleszteni.
 

xfotel

Member
2013. április 10.
960
8
18
ez is mai: a 24ik iráni flotta 72 napos küldetés után visszatért kínából. dzsabala sabala ellentengernagy megköszönte a vendéglátást, és   közölte, hogy várják viszont szeretettel a kínai hadihajókat a perzsa-öbölben.