[BIZTPOL] Irán

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

comandante

Well-Known Member
2010. május 11.
2 561
5 233
113
Ezeken az oldalakon lett kibeszélve az "iráni lopakodó" tervezet. És ugye sokan csámcsogtak róla hogy elcseszett konstrukció, stb. Magam részéről akkor megemlítettem hogy a rutan ares koncepciója menyire hasonló az iráni elképzeléshez. Azonban a két gép már szemmel láthatólag is eltért egymástól. Nos akkor úgy gondoltam hogy kell lenni a világban valahol egy fejlesztés amiből merítettek. nem azért mert maguktól nem tudnának valamit kitalálni, hanem azért mert az igényeik és elvárásaikat a modellben testesítették meg és valami olyasmit kellene hát keresni ahol nem csak a tervezet, hanem a koncepció is hasonló. A zavaró tényező az is volt hogy hol vadászgépnek, hol csapásmérőnek, meg még sok mindennek még UAV -nak is titulálták. Az eddigiek alapján arra gondoltam hogy valahol lehet valami fejlesztés ami eddig nem jutott piacra és ezek a ravasz irániak lecsaptak az készre. Nos igen megtaláltam úgy érzem. A cég honlapja az alábbi:

http://www.stavatti.com/MACHETE_HOME.html

A tervezetnek van mindenféle verziója a sugárhajtóműtől a turbó légcsavarosig, a légvédelmitől, a csapásmérőig, UAV verzió is van. 

A publikáció oldalon sok minden van de legérdekesebb az összehasonlító pdf-ek. (bár szerintem csak elméleti számítások alapján)

http://www.stavatti.com/PUBLICATIONS.html

Bár a hátsó vezérsík eltér a szárny annyira jellegzetes, és a koncepció (mind a szerkezeti, mind az tervezett alkalmazás) hogy úgy gondolom az eredi ötletet innét vették. Ráadásul a dátumok 2012 jeleznek a dokumentumukon, tehát nem régiek. Azonban van a gépnek egy tovább fejlesztet verziója ami nem publikus nem elérhető. Ez még izgalmassá teszi a dolgot. 
 

boki

Well-Known Member
2012. május 18.
48 085
82 700
113
Új iráni UAV - láthatalan a radar számára:

http://bmpd.livejournal.com/518040.html
 

joker

Well-Known Member
2012. szeptember 16.
20 814
30 836
113
A sorozatgyártott változatot azért remélem valami matt szürke színben gyártják majd le és az az eléső kerék nekem gyanús, bevásárlókocsi-kerékre emlékeztet.
 

comandante

Well-Known Member
2010. május 11.
2 561
5 233
113
Hát igazán nem értem miért szenzáció ez az UAV. Ezt nem csak én gondolom, hanem az iráni fórumozók is. Az is igaz hogy Irán rengeteg, ennél a típusnál látszólag sokkal jobb kialakítású hasonló eszközt gyárt.  Ami nekem feltűnő, és lehet hogy itt a titok, a szárny felület nagysága. Az előző típusokhoz képest feltűnően és aránytalanul nagyobb. Ráadásul egyértelműen egy lokátor imitáció volt rászerelve, az aljára. Bár az is lehet hogy csak a kommunikációt szolgálja, hiszen iráni kommunikációs műhold még nincsen, csak talán egy 1 év múlva várható. Elgondolkodtató hogy az iráni rakéták hatótávolsága egyre nő, és mivel azok önirányítása elég specifikus, lehetséges azok célra vezetését akarják ezzel az eszközzel pontosítani.  
 

comandante

Well-Known Member
2010. május 11.
2 561
5 233
113
Több újdonságot is bemutattak Iránban, ezek közül teszek be ide egyet. A légvédelmet erősíti az új "HERZ-9" elnevezésű légvédelmi rendszer. A "crotale" vagy talán a kínai "FM-80" vagy "HQ-7" alapú fegyver rakétáját már egy ideje gyártják a perzsák. Nem is tudom miért vártak eddig a tömeges gyártással. Ezen a fronton először Shahab Thaqeb néven kezdték gyártani valószínűleg kínai donort.

Ez látható itt:

http://www.armyrecognition.com/images/stories/middle_east/iran/missile_vehicle_system/shahab_tagheb_fm-80/Shahab_Tagheb_Thaqeb_FM-80_short_range_air_defence_missile_system_Iran_Iranian_army_defence_industry_military_technology_640_002.jpg

Ez után következett a "YA ZAHRA" néven és ez már saját fejlesztés volt. Mint a képen is látható a rendszer erősen eltér az előző rendszertől a rakéta hasonló csak. 

http://www.thetruthseeker.co.uk/wordpress/wp-content/uploads/2013/01/Ya-Zahra-3-missile-system.jpg

Nem csak a méretei mások a vezérlése is! 1 vezeték csatlakozik a 3 helyett, az is elég vékony. Az átalakulás folyamatos volt, képeken több kombináció is fellehető.

A most bemutatott verzió végre mobil, és "HERZ-9" névre hallgat.

 

http://cdn.yjc.ir/files/fa/news/1392/2/30/1130657_301.jpg

Ugy tűnik mindent maguk gyártanak itt a vezérlő látszik.

http://4.bp.blogspot.com/-rxOjqsS-hHE/UZrKXIYJVwI/AAAAAAAAHGQ/dmuEl4_BG8U/s576/console_components.jpg

 

Úgy tűnik hajóra szerelhető négyes indító is létezik. Ez másnak is feltűnt:

http://2.bp.blogspot.com/-NtGrNRplZGY/UZrKeS8Z8yI/AAAAAAAAHGg/GefFNREX5-w/s576/quad_launcher.jpg

A videón látszik hogy a rendszerhez az indító jámű típusával megegyező töltő szállító jármű is van egy töltősínes megoldással a videón látszik, mint a ( vélhetőleg ) hajóra szerelhető 4-es indító is:

http://youtu.be/_o96wDUVZrc

http://youtu.be/HJIDcIj5Bck

 

Nos néhányan biztosan fanyalognak, például azon hogy a kocsikon csak indítható rakéta van, de mint tudjuk a szerbek sem bírtak egy szuszra többet indítani egy lőállásból. Az egymást követő rendszerek egyre jobb elektronoptikai és infra rendszereket valamint lézeres távmérőt kaptak (nekem úgy tűnik mintha a lokátor is más lenne, ha a szemlélő megnézi figyelmesen a parabola előtti adó-vevő fej más, az előző négyszögletes kocka alakú volt) is talán ebben van a legújabb, a videón is látszik a követés a monitoron.

A másik a rakéták korszerűsége, nos a kínaiak is használják még. A másik érdekesség hogy ez a verzió úgy tűnik nem a hadseregnek készül, hanem a forradalmi gárdához kerül. 
 

joker

Well-Known Member
2012. szeptember 16.
20 814
30 836
113
Csak nekem tűnik kevésnek az a 2 vagy 4 rakéta egy járművön? Milyen rövid hatótávú védelmi rendszerük van ezeknek a légvédelni felszereléseknek a védelmére?
 

boki

Well-Known Member
2012. május 18.
48 085
82 700
113
Irán Moszkvai nagykovete a napokban kijelentette, hogy Irán kész visszavonni a genfi bíroságra benyujtott 4 mlrd. USD kártérítési igényt az Sz-300 rendszer nem leszállítása miatt, ha Moszkva haladéktalanul teljesíti a szerzodésben vállaltakat. Korábban Moszkva a Tor rendszereket kínálta az Sz-300 helyett, de az irániaknak az nem kell.  Sok orosz katonai szakérto szerint az Sz-300 leszállítása Iránnak Oo- nemzetbiztonsági érdeke.
 

joker

Well-Known Member
2012. szeptember 16.
20 814
30 836
113
Mekkora összegről szólt a szerződés hány darab milyen verziójú Sz-300-ért cserébe? Fizettek ki ebből az irániak valamennyit (előre)? Elég komoly összeg az a 4 milliárd dolláros kártérítés.
 

boki

Well-Known Member
2012. május 18.
48 085
82 700
113
Az Iránnal kotott uzlet értéke  800 millio USD, ami 5 divízio Sz-300 PMU-1  -t takar (gyengébb a Szír PMU-2-tol) Az irániak adtak eloleget kb. 300 millio USD, amit az oroszok visszaadtak. Ha perre kerul az ugy, akkor Irán megnyeri,mivel azoroszok nem tartották  be a szerzodést. Az oroszoknak gyorsan kell találni valami megoldást, mert elbuknak 4 milliárd USD, ami nem kis pénz.
 

joker

Well-Known Member
2012. szeptember 16.
20 814
30 836
113
Gondolom egy ilyen per nem lenne jó hatással az iráni-orosz kapcsolatokra, de a jelenlegi helyzet sem teszi felhőtlenné köztük a viszonyt. Nem tudom mi lehetne a jó megoldás orosz részről, Irán ellen ha jól tudom embargó van, habár a Tor rendszerek is az alá esnének. Legegyszerűbb, vigyenek Iránnak Sz-400 -at, akkor senki nem sírhat, hogy leszállították az Sz-300-as rendszereket és Irán is elállna a pertől
sf-laugh.gif
 

boki

Well-Known Member
2012. május 18.
48 085
82 700
113
Elég, ha lízingbe adják pár évre, akkor nem sértik meg sem az embargot, és Irán is elégedett lesz.....:))
 

joker

Well-Known Member
2012. szeptember 16.
20 814
30 836
113
Ez a lízinges bérbeadós megoldás látod nem is rossz. Leszállíthatnak 5 rendszert üzemképesen és egy hatodikat apró darabokra szedve összeszerelési rajzzal és széleskörű pontos leírással. Kár az egészet összerakni a gyárban és majd újra szétszedni Iránban, 2x-i munka ahelyett, hogy egyszer sem végeznék el
sf-laugh.gif
 

comandante

Well-Known Member
2010. május 11.
2 561
5 233
113
Hát először is egyesek szerint nem 4 hanem 8 az a milliárd. Másodszor az exportáló cég a mai napig nem mondott le az ügyletről. Másik az mit már sokszor is mondtam, Irán Oo viszony nagyon érdekes, és kétszínű. Az irániak soha nem fognak megbízni az oroszokban mert nem idióták. Már az atomerőmű építése során is kibukott az Oo kétszínűsége. A költségek sokszorosa lett annak amibe tényleg kellet volna kerülni. Ez a bizalomvesztés vetett oda hogy Irán nekiállt erőművi üzemanyag gyártásának, mert egy idióta orosz elpofázta hogy most betöltjük az üzemanyagot aztán majd meglátjátok menyibe kerül a következő ha lesz egyáltalán következő szállítás. És ez így meg Oo esetében mindig. Visszatérve a légvédelemre. Mire az oroszok leszállítanák az S-300 rendszereket arra már azok teljesen el lesznek értéktelenedve. (lásd CSIS 2013 tanulmány) Aztán az export verzió itteni hozzászólók szerint is néha nem jelent jót az álmos könyvek szerint. nem is beszélve a szokásos Oo támogatásról. pl rakéta utánpótlás aranyáron. Azt azonban feltételezhetjük hogy az irániak fejlettebb rendszert szeretnének venni. (de nem fognak kapni). Viszont az érdekes hogy úgy tűnik, kisebb orosz cégek igen csak élénk üzletelést folytatnak Iránnal. Nem szabad elfelejteni hogy az Oo fegyvergyártás nem csak a nagyokból áll, hanem sok kis és közepes cégből aki, bár ígéretes tudással és fejlesztéssel rendelkeznek nem vagy csak kis szeletet kapnak az otthoni tortából. Számukra Irán aranybánya. És ez vonatkozik a volt tagállamokra is. Érdekes hogy Irán Grúziával is jó kapcsolatokat ápol. Egyik ilyen cég példának a KBP Tula. A gyártmányaik egy része már Iránban került gyártásra. A tanulmány megemlíti a BAVAR-373 légvédelmi rendszert is. Elvileg ez fogja kiváltani az S-300 rendszert. Eddig egy kép jelent meg a vezérlő teremről ami elég késznek tűnt. Nos érdekes vita alakult ki az elnevezésről. egyesek szerint valamilyen vallási prófétizmus könyv  oldalára utal, mások szerint a várható hatótávolság mérföldben. 
 

joker

Well-Known Member
2012. szeptember 16.
20 814
30 836
113
Ilyen esetben a 4 vagy 8 milliárd dollár kártérítést kinek kellene kifizetnie? A gyártónak vagy az orosz államnak, mert akadályozza az ügyletet? Ha leszállítják akkor lehet olyan, hogy szándékosan elrontott egységeket kapnának az Irániak cserébe az üggyel járó kellemetlenségekért?

Az erőműves cselezgetést nem is olvastam. Ott miért nem akartak újabb üzemanyagszállítmányokat vinni nekik az oroszok?
 

xfotel

Member
2013. április 10.
960
8
18
800 milliós volt a szerződés, az irániak kiképzése is megtörtént, amikor visszaléptek. (a szíriai sztori 900 milliós, nagyjából hasonló léptékű) a 8 milliárdot nem úgy kell érteni, hogy azt ki is vasalják az oroszokból, ez amivel a kártérítési pert nyitják, amit ha megnyernek a bíróság megítéli mondjuk a negyedét, ami még mindig szép. 

azt nagyon furcsállom, hogy még mindig az S300at követelik, miközben kifejlesztették maguknak Bavar-373 néven, és még le is nyilatkozták, hogy jobb mint az orosz, ami már nem is kell nekik.
 

boki

Well-Known Member
2012. május 18.
48 085
82 700
113
A gyártó cég az Almaz-Antej állami, tehát a kártérítést az állam fizetné ki. Meg amúgy is politikai dontés volt a nem szállítás.
 

bartinieffektus

Well-Known Member
2012. december 4.
1 148
357
83
"Már az atomerőmű építése során is kibukott az Oo kétszínűsége. A költségek sokszorosa lett annak amibe tényleg kellet volna kerülni. Ez a bizalomvesztés vetett oda hogy Irán nekiállt erőművi üzemanyag gyártásának, mert egy idióta orosz elpofázta hogy most betöltjük az üzemanyagot aztán majd meglátjátok menyibe kerül a következő ha lesz egyáltalán következő szállítás."

 

Az eredeti tortenet pedig igy szolt , hogy mikor elkezdtek az oroszokat cseszegetni , hogy centrifugakat epitenek az Iraniaknak es miutan korbeembargoztak Irant , akkor az oroszok felajanlottak az Iraniaknak, hogy talan megis jobb lenne , ha ok kiszalnanak , de addig is magukra vallajak a az uzemanyag szallitast es ujrafeldolgozast,mert azert mar nem picsognanak nyugggaton . Hogy ebbol hogyan lett egy ilyen "elemzes" azt fel sem tudom fogni !?!?
sf-yell.gif


sf-laugh.gif
 

joker

Well-Known Member
2012. szeptember 16.
20 814
30 836
113
A Bavar-373 elméletileg még fejlesztés alatt van, sokat dob a védelmeden, ha készen a ház elé leraknak 5 darab Sz-300PMU1-et, amire már ki is vagy képzve. Közben attól lehet fejleszteni a saját rendszert, mert mire tömeggyártásba kerül és működik úgy ahogy kell addig ott lesz az Sz-300, utána meg párhúzamosan mindkettő.

A kártérítést meg valamilyen záradék alapján kell kérjék, ami benne van a szerződésben. Akkor meg nem 4 v 8 mlrd, hanem elég konkrét összeg, hacsak nem valami nagyon rugalmas számítási módban egyeztek meg.
 

comandante

Well-Known Member
2010. május 11.
2 561
5 233
113
"Hogy ebbol hogyan lett egy ilyen "elemzes" azt fel sem tudom fogni !?!?" Nos az Iráni logika hiánya. Másik dolog hogy Irán előbb vagy utóbb biztosan nukleáris katonai hatalom lesz. Az biztos hogy nehéz lesz de majd megemészti a világ mint India Pakisztán Izrael esetében tette.