[BIZTPOL] Irán

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

  • Az elmúlt évek tapasztalatai alapján, és a kialakult helyzet kapcsán szeretnénk elkerülni a (többek között az ukrán topikban is tapasztalható) információs zajt, amit részben a hazai sajtóorgánumok hozzá nem értő cikkei által okozott visszhang gerjeszt. Mivel kizárható, hogy a hazai sajtó, vagy mainstream szakértők többletinformációval rendelkezzenek a fórumhoz képest a Wagner katonai magánvállalat oroszországi műveletével kapcsolatban, így kiegészítő szabály lép érvénybe a topik színvonalának megőrzése, javítása érdekében:

    • a magyar orgánumok, közösségi média oldalak, egyéb felületek hírei és elemzései (beleértve az utóbbi időkben elhíresült szakértőket is) nem támogatottak, kérjük kerülésüket.
    • a külföldi fősodratú elemzések, hírek közül az új információt nem hordozók szintén kerülendők

    Ezen tartalmak az oldal tulajdonosának és moderátorainak belátása szerint egyéb szabálysértés hiányában is törölhetők, a törlés minden esetben (az erőforrások megőrzése érdekében) külön indoklás nélkül történik.

    Preferáltak az elsődleges és másodlagos források, pl. a résztvevő felekhez köthető Telegram chat-ek, illetve az ezeket közvetlenül szemléző szakmai felületek, felhasználók.

Pogány

Well-Known Member
2018. április 26.
20 207
67 092
113
Irán ideiglenesen felfüggesztette titkos, feszültségcsökkentő tárgyalásait Szaúd-Arábiával - jelentette vasárnap egy iráni híroldal, amely közel áll a hatalomhoz, de nem adott magyarázatot a döntésre. Az AP hírügynökség azonban felhívta a figyelmet arra, hogy az előző nap Szaúd-Arábiában kivégzett 81 elítélt között mintegy három tucatnyi síita volt.
Forrás: https://kuruc.info/r/4/240924/
 

Yoda

Well-Known Member
2022. február 28.
1 854
2 188
113
Fordítóval.
ukrinform.ua-ról

Irán lövöldözése az amerikai konzulátus ellen: Ha a harmadik világ, akkor is hibrid​


2022-03-13 19:44



Oroszországnak természetesen előnyös, ha Amerika a „második fronton” vesz részt a konfrontációban. Washington tehát a lehető legkörültekintőbben fog eljárni

Észak-Irakban Erbil várost (a kurd régió fővárosát) március 13-án kora reggel ágyúzták. A rakéták az amerikai konzulátus és a repülőtér közelébe estek. A rakétatámadás után robbanások sorozata történt a városban. Sem civilek, sem amerikai katonaság áldozatairól nem érkezett jelentés.

A Reuters iraki sajtóra hivatkozva arról számolt be , hogy a rakétákat Iránból indították. Vagyis a csapást Irán hajtotta végre. Számos elemző azonban a következő feltételezéssel él: Iránnak semmi köze ehhez. Ők ezt nem ebben az értelemben látják, mert szerintük Irán éppen most virradt ki az embargóból, van esély eladni olaját. De kinek van igazán haszna – tehát Oroszország. Van egy másik verzió is: Oroszország a Kaszpi-tengerről rakétáival könnyedén eltalálhatja Irakot.

Mindenesetre kevés részlet van az Erbil-sztrájkról. Ha azonban beigazolódik Oroszország részvétele, hogyan reagál majd az Egyesült Államok és a NATO, mert róluk van szó? Talán végre elkezdenek válaszolni. Ez nem a harmadik világ "estéje", de a harmadik világ valójában már folyamatban van.

"Tegyük rendbe. Először is, a rakétatámadások nem kapcsolódnak Oroszországhoz. Az itt betöltött szerepének változatai tévesek, mivel nincsenek tények. Értsd meg, hogy az oroszok és az irániak messze nem szövetségesek. Elég bonyolult kapcsolataik vannak” – mondta Ilia Kusa szakértő az Ukrinformnak .

Legjobb esetben is kompetitívnek és pragmatikusnak nevezhető kapcsolatuk: Iránnak, akárcsak Oroszországnak, vannak vezetői ambíciói a térségben.

„Azaz számos olyan kérdésben van, amelyben Irán és Oroszország együttműködik. Például ugyanabban Szíriában, ahol sikerült egy bizonyos megállapodásra jutniuk. De az sem mondható, hogy nagy barátok lennének ott is, a Damaszkusz feletti politikai befolyásért versengenek. Ezen túlmenően sok olyan kérdés van, amelyekben Oroszország és Irán eltér egymástól. Például Oroszország nagyon szoros kapcsolatban áll Izraellel, különösen a már említett Szíriában, és ez nagyon bosszantó Irán számára – mondta Kusa úr. - Vagy valami ehhez hasonló: Oroszország nemrég támogatta az ENSZ Biztonsági Tanácsának határozatát, amely embargót hirdetett az Iránhoz köthető jemeni husziták fegyverszállítására. Ez elvileg Irán elleni lépésnek is tekinthető. Nos, ha a történelmet nézzük… Irán és Oroszország hagyományos geopolitikai riválisok a Közel-Keleten. Egy időben a Szovjetuniót Irán általában megszálló hatalomnak tekintette. Irán egy része szovjet megszállás és befolyás alatt állt. Ez egy helyzetfüggő partnerség – igen, de határozottan nem barátok."

Másodszor, a sztrájkok az újonnan épült erbili amerikai konzulátus közelében zajlottak, ahol még mindig nem él senki. Áldozatok vagy sérültek nem voltak.

"Mindez arra utal, hogy az irániak nagy valószínűséggel az üzenetet akarták közvetíteni, nem pedig kárt okozni" - tette hozzá a politológus.

Harmadszor – hangsúlyozza – Iránban senki nem írt egyetlen „Z”-t vagy „V-t”, és nem fejezte ki szolidaritását az oroszok Ukrajna elleni inváziójával: csak azért, hogy kigúnyolja az Egyesült Államokat, írt egy mondatot. Ez minden. Az iráni média nem nagyon kommentálja ezt."

Negyedszer, a csapások valószínűleg megtorlásként szolgáltak azért, mert Izrael március 8-án Szíriában meggyilkolt két KVIR-tisztet.

„Irán és Izrael több éve vív hasonló proxy háborút. Az ütések másik oka, hogy elégedetlenségüket fejezik ki amiatt, hogy az Egyesült Államok újabb követeléseket fogalmaz meg az iráni külügyminisztériumban nemrég nyíltan kinyilvánított "nukleáris megállapodásról" folyó tárgyalásokon. A másik ok az októberi választások utáni iraki koalíciós tárgyalásokkal kapcsolatos elégedetlenség. Röviden: sok oka lehet. Ukrajna nincs itt” – hangsúlyozta ismét Ilja Kusa.

Nos, ötödik…

"Egyértelmű, hogy az Egyesült Államok és Irán közötti" nukleáris tárgyalások kudarca most előnyös Oroszország számára. Mindeddig azonban senki sem mondta le a tárgyalásokat ezen ütések miatt. Ráadásul Oroszország már megpróbálta megzavarni a tárgyalásokat, és néhány napja szünetelteti azokat. A rakétacsapások semmilyen módon nem változtatnak a helyzeten. És a szó itt inkább az Egyesült Államokra vonatkozik, mint Iránra” – mondta a nemzetközi szakértő.

Innen ered a reakció hiánya a washingtoni ütésekre.

„Egyrészt a reakció hiánya annak tudható be, hogy nem történt komoly veszteség. Másrészt az Egyesült Államok most nem akarja provokálni Iránt, hogy ne szakítsa meg a bécsi "nukleáris megállapodásról" szóló tárgyalásokat. A Biden-adminisztráció nagy reményeket fűz ezekhez a tárgyalásokhoz, mivel az iráni olaj piacra bocsátását, valamint az olajárak csökkenését, ami az Egyesült Államok Oroszország elleni harcának része” – mondta Ilja Kusa.

"Modern körülmények között a rakéták, különösen a ballisztikus rakéták kilövése meglehetősen egyszerű olyan országok számára, amelyek arzenáljában egy egész műhold armada van" - mondta Olekszandr Kovalenko , az Információs Ellenállás csoport katonai-politikai rovatvezetője .

Egyszerűen fogalmazva, ha a kilövés a Kaszpi-tengerről történne, már mindannyian tudnánk róla.

"De nem csak azt tudjuk, hogy a rakétakilövések Iránból származtak, de már van videó bizonyítékunk ezekről a kilövésekről" - tette hozzá a katonai szakértő.

Akkor miért van erre szüksége Iránnak a szankciók esetleges feloldásának/enyhítésének előestéjén? Kovalenko úr úgy véli, hogy a logika természetesen nem elég egy ilyen cselekedethez, de Irán semmiképpen sem logikus és racionális ország, mint sok más diktatúra.

„Meg kell érteni, hogy az iráni kormányzati rendszer nem olyan monolitikus és homogén, mint amilyennek látszik. Vannak klánok, amelyek üdvözlik a diplomácia nyelvezetét, és vannak radikálisok, például az IRGC (Iszlám Forradalmi Gárda, az Iráni Iszlám Köztársaság katonai ága. Alkotmány 150. cikkelye , - Szerk.), Akiknek a háború a hitetlenekkel szemben – minden gazdasági bónusznál fontosabb. Ráadásul Iránban ezt a csapást bosszúnak nevezik a két megölt tisztért. Vagyis ez az agresszió ismét a köztársasági vezetés radikalizmust valló részétől származott.

A szakértő nem hisz abban, hogy az Egyesült Államok és szövetségesei ebben a helyzetben katonai műveletet indítanának, és a konfrontációt egy teljes értékű konfliktussá fokoznák: "Valószínűleg nem lesz többé szó a szankciók enyhítéséről".
 

Yoda

Well-Known Member
2022. február 28.
1 854
2 188
113
folytatás

Más kérdés, hogy folytatódnak-e az amerikai iraki létesítmények lövöldözései.

„Ha valóban egyszeri akcióról volt szó, akkor diplomáciai szinten még stabilizálható, de ha az ágyúzás véglegessé válik – akkor a Fehér Ház teljesen másként fog tekinteni az ilyen akciókra. Ennél a fejleménynél már Oroszország felőli uszításról beszélhetünk. Mert maga Irán soha nem indított volna el ekkora eszkalációt. Jelenleg azonban ez csak egy verzió, és meg kell vizsgálnunk a következő lépéseket” – hangsúlyozta Olekszandr Kovalenko.

„Mi volt a rakétacsapás célja? A helyi média arról számolt be, hogy a célpont állítólag egy amerikai légibázis volt. Az iráni médiában azonban létezik egy egzotikusabb változat is – a támadást a Moszad létesítményeiben (izraeli hírszerző szolgálat. A szerk.) Irakban hajtották végre. Bosszúról van szó, amiért az izraeli légierő magas rangú iráni tiszteket semmisített meg Szíriában” – mondta Pavlo Lakiychuk , az elsőrangú tartalékos kapitány és a Globalizációs Stratégia Központ katonai programjainak vezetője .

Ez a döntés önállóan vagy „harmadik fél” befolyása alatt született? A szakember meg van győződve arról, hogy a moszkvai nyom mindenképpen itt van.

„Miért kellene az iráni molláknak eszkalálódniuk az Egyesült Államokból egy olyan időszakban, amikor Washington alternatívát keres az orosz olajjal szemben, Iránnal és Venezuelával tárgyalva? Mikor nagyobb az Irán-ellenes szankciók feloldása vagy enyhítése, mint valaha? Washington viszonylag gyenge válasza az orosz katonai invázióra Ukrajnában más játékosok számára is kiváltó okot jelentett, akik területi igényt tartanak fenn szomszédaikkal szemben. Ez egyre inkább a harmadik világ kezdetére emlékeztet... – mondja egy katonai szakértő. - A rasszista lények nem Ukrajna ellen indították a háborút, hanem a harmadik világháborút, bármennyire is szívesen látnák nyugati partnereink. A Kreml, mint mindig, "hibrid háborút" próbál vívni a világgal: válaszul az ukrajnai katonai kudarcra, ahol csak lehetséges, megpróbálja szítani a háború lángját.

Azaz Szíriában, Észak-Afrikában és Közép-Ázsiában súlyosbodásra lehet számítani…

„És mit keres itt Izrael? Izrael mindig kész. Izrael ugyanilyen fájó pontja az Egyesült Államoknak, amelyre mindenképpen nyomást fognak gyakorolni. Nem valószínű, hogy a Kreml a Kaszpi-tengerről érkező rakétákkal eltalálná Irakot. Könnyebb volt meggyőzniük Teheránt a "pillanat kényelmességéről". Igen, és a katonai szakértők és a hivatalos források meg vannak győződve arról, hogy az iráni Fateh-110 volt" - tette hozzá a Globális Tanulmányok Központjának katonai programjainak vezetője, a XXI. stratégia.

Hogyan reagál majd az Egyesült Államok és szövetségesei? Moszkva szerinte "kétfrontos" háborúba provokálja Washingtont.

– A Fehér Ház megteszi? Ma várható Biden nyilatkozata – majd meglátjuk. Remélem, hogy a Pentagon és a Capitol Hill megérti, ki áll mindezek mögött…” – mondta Pavlo Lakiychuk.

Várjuk Joe Biden fellebbezését.

Myroslav Liskovics. Kijev
 

cirqle

Well-Known Member
2021. december 5.
8 933
48 680
113
folytatás

Más kérdés, hogy folytatódnak-e az amerikai iraki létesítmények lövöldözései.

„Ha valóban egyszeri akcióról volt szó, akkor diplomáciai szinten még stabilizálható, de ha az ágyúzás véglegessé válik – akkor a Fehér Ház teljesen másként fog tekinteni az ilyen akciókra. Ennél a fejleménynél már Oroszország felőli uszításról beszélhetünk. Mert maga Irán soha nem indított volna el ekkora eszkalációt. Jelenleg azonban ez csak egy verzió, és meg kell vizsgálnunk a következő lépéseket” – hangsúlyozta Olekszandr Kovalenko.

„Mi volt a rakétacsapás célja? A helyi média arról számolt be, hogy a célpont állítólag egy amerikai légibázis volt. Az iráni médiában azonban létezik egy egzotikusabb változat is – a támadást a Moszad létesítményeiben (izraeli hírszerző szolgálat. A szerk.) Irakban hajtották végre. Bosszúról van szó, amiért az izraeli légierő magas rangú iráni tiszteket semmisített meg Szíriában” – mondta Pavlo Lakiychuk , az elsőrangú tartalékos kapitány és a Globalizációs Stratégia Központ katonai programjainak vezetője .

Ez a döntés önállóan vagy „harmadik fél” befolyása alatt született? A szakember meg van győződve arról, hogy a moszkvai nyom mindenképpen itt van.

„Miért kellene az iráni molláknak eszkalálódniuk az Egyesült Államokból egy olyan időszakban, amikor Washington alternatívát keres az orosz olajjal szemben, Iránnal és Venezuelával tárgyalva? Mikor nagyobb az Irán-ellenes szankciók feloldása vagy enyhítése, mint valaha? Washington viszonylag gyenge válasza az orosz katonai invázióra Ukrajnában más játékosok számára is kiváltó okot jelentett, akik területi igényt tartanak fenn szomszédaikkal szemben. Ez egyre inkább a harmadik világ kezdetére emlékeztet... – mondja egy katonai szakértő. - A rasszista lények nem Ukrajna ellen indították a háborút, hanem a harmadik világháborút, bármennyire is szívesen látnák nyugati partnereink. A Kreml, mint mindig, "hibrid háborút" próbál vívni a világgal: válaszul az ukrajnai katonai kudarcra, ahol csak lehetséges, megpróbálja szítani a háború lángját.

Azaz Szíriában, Észak-Afrikában és Közép-Ázsiában súlyosbodásra lehet számítani…

„És mit keres itt Izrael? Izrael mindig kész. Izrael ugyanilyen fájó pontja az Egyesült Államoknak, amelyre mindenképpen nyomást fognak gyakorolni. Nem valószínű, hogy a Kreml a Kaszpi-tengerről érkező rakétákkal eltalálná Irakot. Könnyebb volt meggyőzniük Teheránt a "pillanat kényelmességéről". Igen, és a katonai szakértők és a hivatalos források meg vannak győződve arról, hogy az iráni Fateh-110 volt" - tette hozzá a Globális Tanulmányok Központjának katonai programjainak vezetője, a XXI. stratégia.

Hogyan reagál majd az Egyesült Államok és szövetségesei? Moszkva szerinte "kétfrontos" háborúba provokálja Washingtont.

– A Fehér Ház megteszi? Ma várható Biden nyilatkozata – majd meglátjuk. Remélem, hogy a Pentagon és a Capitol Hill megérti, ki áll mindezek mögött…” – mondta Pavlo Lakiychuk.

Várjuk Joe Biden fellebbezését.

Myroslav Liskovics. Kijev
Ukrán elemzők egy iráni ügyben? Érdekes, de inkább fájdalmas.
 
  • Tetszik
Reactions: zsolti

cirqle

Well-Known Member
2021. december 5.
8 933
48 680
113
Szerintem ez kb. ugyanolyan volt, mint pár éve Suleimani megölése után, beígérték a bosszút, de olyat kellett csinálni, amivel nagyon nem haragítják meg az amcsikat, nehogy komolyabb ellencsapást váltsanak ki. Otthon közhírré tehetik, hogy elégtételt vettek, nemzetközi szinten viszont senkit nem ingereltek fel nagyon.
A támadás pont Szulejmáni megölésének időpontjára volt időzítve:
 

comandante

Well-Known Member
2010. május 11.
2 536
5 034
113
Haditechnikai érdekességek, videó és képek , valamint cikk.:
Defúz fégvédelmi rendszer új hordozón ( iráni thor)
1401012913214116225159094.jpg


Sayad légvédelmi rendszer? indító 3 db rakétával és aesa radar egy járművön:
1401012913223986525159124.jpg

Cikk:
https://www.tasnimnews.com/fa/news/1401/01/29/2697467
Videó:
 

Kim Philby

Well-Known Member
2020. december 16.
9 829
30 448
113
Iránban "Datolyás" forradalom készül?

 

Nemerson

Well-Known Member
2018. február 17.
8 838
35 411
113
Irán bemutatta a hazai fejlesztésű Simorgh könnyű szállító repülőgépet